Alja Tkačev

Iz Geslo

Foto: Wikimedia Commons

Življenjepis

(*24.4.1934, Ljubljana † 6.1.1991, Ljubljana) Dramska umetnica, pesnica in pisateljica Alja Tkačev se je rodila 24. aprila 1934. Po diplomi iz igre na AIU v Ljubljani leta 1957 je delala kot svobodna umetnica. Ustanovila je gledališko skupino Komedijantski atelje in delala kot pedagoginja v Centru za estetsko vzgojo mladine v Ljubljani. Med leti 1964 in 1980 je bila članica Mladinskega gledališča, od leta 1983 pa ljubljanskega lutkovnega gledališča. Nastopala je tudi v alternativnih gledališčih, pri TV in filmu. Kot poklicna pot je bila pestra bera njenih vlog, saj je upodabljala otroške, dekliške in fantovske like, pa tudi sodobne ženske in groteskno parodirane like nerealnih bitij.

Igrala je v eksperimentalni skupini Io v Ajshilovem Uklenjenem Prometeju, v Drami SNG Ljubljana Anjo v Češnjevem vrtu, pozneje tudi v SNG Maribor, SLG Celje, PDG Nova Gorica in sodelovala z EG Glej (Jaslice; za vlogo v tej predstavi je – tako kot vse soigralke – prejela Borštnikovo diplomo) in Koreodramo Ljubljana (Agatha Schwarzkobler; zanjo je skupaj z Berto Bojetu, Olgo Grad, Olgo Kacjan in Nevenko Koprivšek dobila posebno nagrado strokovne žirije BS 1987).

Nastopala je tudi na televiziji (Špela v igri Na mostu; Odette v Richterjevi Sodni izterjevalki), stalno sodelovala v mladinskih televizijskih nadaljevankah in igrah, zaigrala pa je v številnih danes že klasičnih slovenskih filmih: Rdeče klasje (1970), Let mrtve ptice (1973), To so gadi (1977), Nasvidenje v naslednji vojni (1980), Eva (1983), Dih (1983), Trije prispevki k slovenski blaznosti (1983), Coprnica Zofka (1989).

Prevajala je dramska besedila (za Mladinsko gledališče je prevedla npr. Snežno kraljico in Zmaja Jevgenija Švarca) in pisala, tako za gledališče (monodrama Jacera, ki jo je v režiji Vesne Arhar prenesla tudi na oder) kot poezijo (Brezglave pesmi) in prozo (Pisma z Mojotoka).

Umrla je 6. januarja 1991 v Ljubljani.

Vloge v gledališču

1981-1990

1971-1980

  • 1976 Urška; Jan Truss Tika taka srabaraka, r. Boštjan Vrhovec, SMG
  • 1976 Meščani; Jevgenij Švarc Zmaj, r. Mile Korun, SMG
  • 1976 Krvnik; Arnaud Harris Pavliha in Mica, r. Zvone Šedlbauer, SMG
  • 1975 Ženski zbor; Dušan Jovanović Žrtve mode bum-bum, r. Dušan Jovanović, SMG
  • 1975 Nanča, Kocmurkina sestra; Fran Milčinski – Primož Kozak Ptički brez gnezda, r. Vesna Arhar, SMG
  • 1975 Lignère; Edmund Rostand Cyrano de Bergerac, r. Miran Herzog, SMG
  • 1974 Pika Nogavička; Astrid Lindgren – Dušan Jovanović Pika Nogavička, r. Dušan Jovanović, SMG
  • 1974 Ljudstvo/Gospa Smith; Burka o jezičnem dohtarju/Eugène Ionesco Plešasta pevka, r. Dušan Jovanović, SMG
  • 1973 Opica Jana; Peter Božič Igračke z napako, r. Zvone Šedlbauer, SMG
  • 1972 Pridi, dedek Mraz, umetniška vodja predstave Milena Grm, Jaka Hafner, SMG
  • 1972 Jurček; Franček Rudolf Trnuljčica preveč in trije palčki, r. Miran Herzog (nagrada Borštnikovega srečanja za kolektivno igro), SMG
  • 1972 Džonkilina; Nicholas Stuart Grey Lepota in zver, r. Iztok Tory, SMG
  • 1972 Cepetepenogica; Ben Minoli – Herbert Grün, Vilinček z lune, r. Mile Korun, SMG
  • 1971 Vila Črna Palčica; William Makepeace Thackeray – Josef Pehr Roža in prstan, r. Mario Uršič, SMG
  • 1971 Mojca; Theo Braun in H. Fichna Indijanci v Mali vasi, r. France Uršič, SMG
  • 1971 Mojca, ki se gre Piko Nogavičko; Janez Žmavc Domača naloga na potepu, r. Miran Herzog, SMG
  • 1971 Mala roparka; Jevgenij Švarc Snežna kraljica, r. France Jamnik, SMG
  • 1971 Jules Verne – Pavel Kohout V osemdesetih dneh okoli sveta, r. Miran Herzog, SMG

1961-1970

  • 1970 Rozavra, Pandolfova hči/Blandina, Rozavrina spletična (v alternaciji z Mileno Grm); Carlo Goldoni Sluga dveh gospodov, r. Voja Soldatović, SMG
  • 1970 Nancy, tatica; Charles Dickens – Dušan Mlakar Oliver Twist, r. Dušan Mlakar, SMG
  • 1970 Dvorna dama; Fran Milčinski – Frane Milčinski - Ježek Vesela zgodba o žalostni princeski, r. Matija Milčinski, SMG
  • 1969 Tone Pavček Hura za veselje, r. Dušan Mlakar, SMG
  • 1969 Ivanka; Aleksandar Popović Rdeča kapica, r. Dušan Jovanović, SMG
  • 1969 Cipek; Wilhelm Busch – Trude Payer, Theo Braun Cipek in Capek, r. Dušan Mlakar, SMG
  • 1969 Asistentka; Max Kammerlander Pavlihčeva skrivnost, r. Jože Vozny, SMG
  • 1968 Tetka Ganimed; Mihail Gorjunov Trije debeluhi, r. Dušan Mlakar, SMG
  • 1968 Lucija; Maria Clara Machado Ukradeni čebulici, r. Anton Tomašič, SMG
  • 1968 Dorothy; Lyman Frank Baum – Bogdan Gjud, Franc Uršič Čarovnik iz Oza, r. Franc Uršič, SMG
  • 1967 Sandra; Aad Edmond Greidanus – Bill Honeywood Hodl de bodl (Dve vedri vode), r. France Jamnik, SMG
  • 1967 Leva roka; Leopold Suhodolčan Narobe stvari v mestu Petpedi, r. Miran Herzog, SMG
  • 1967 Constantia Bonacieux; Alexandre Dumas – Sławomir Rodzinski Trije mušketirji, r. Miran Herzog, SMG
  • 1967 Becky Thatcher; Mark Twain – Stefan Heym, Hanuš Burger Velika pustolovščina Toma Sawyerja, r. Viktor Molka, SMG
  • 1966 Plesalka v templju; James Ambrose Brown Čarodejni mangovi listi, r. Janez Povše, SMG
  • 1966 Pepelka; Aleksandar Popović Pepelka, r. Branko Gombač, SMG
  • 1966 Klepetulja, Dušan Radović – Miroslav Belović Kapitan John Piplfox, r. Žarko Petan, SMG
  • 1966 Julija; Jean Anouilh Ples tatov, r. Mirko Mahnič, SMG
  • 1965 Partizanski miting (Mile Klopčič: Mati in Milan Košak: Birokrat), r. kolektivna režija ansambla, SMG
  • 1965 Nežni cvet, vrtnarjeva hči; Nicholas Stuart Gray Cesarjev slavček, r. Hinko Leskovšek, SMG
  • 1965 Evfemija, Petelinova hči; Primosh Petelin, pretkan ku obedin, r. France Jamnik, SMG
  • 1964 Wendy, Rdeča kapica; Žarko Petan Starši naprodaj, r. Rosanda Sajko, SMG
  • 1964 Mitja Skok; Miloš Mikeln Strip strup denarja kup, r. Staš Potočnik, SMG
  • 1964 Kraljična; Jevgenij Švarc Goli kralj, r. Fran Žižek, SMG
  • 1964 Erotium, ljubica; Tit Makij Plavt Dvojčka, r. Marjan Belina, SMG
  • 1963; Nil, Evfrat, Tigris, r. Balbina Battelino Baranovič, SMG
  • 1963 Tinka; Ela Peroci – Balbina Battelino Baranovič Dve nedelji, r. Balbina Battelino Baranovič, SMG
  • 1963 Louise; Paul Vandenberghe Meni je sedemnajst let, r. Žarko Petan, SMG
  • 1963 Kapica; Conrad Seiler Klovn in njegov cirkus, r. Hinko Košak, SMG
  • 1963 Druga Pripovedovalka; Mirko Mahnič Starec in živalca, Kobilica in konj, Veseli kužki, r. Viktor Molka, SMG
  • 1962 Rumena soseda; Federico García Lorca Lepa čevljarka, r. Balbina Battelino Baranovič, SMG
  • 1962 Jim; Robert Louis Stevenson – León Chancerel Otok zakladov, r. Staš Potočnik, SMG
  • 1962 Ester; Jan Otčenašek – Karel Urbanek Romeo, Julija in tema, r. Žarko Petan, SMG
  • 1962 Cesarična Mesečina; Hans Christian Andersen – Nicholas Stuart Gray Cesarična in pastir, r. Balbina Battelino Baranovič, SMG
  • 1961 Azalea; Erik Vos Plešoči osliček, r. Žarko Petan, SMG

1951-1960

  • 1960; José-André Lacour Zrelostni izpit, r. Balbina Battelino-Baranovič, SMG

Vloge na filmu in televiziji

  • 1989 Coprnica Zofka, celovečerni igrani film
  • 1983 Eva, celovečerni igrani film
  • 1983 Dih, celovečerni igrani film
  • 1983 Trije prispevki k slovenski blaznosti, celovečerni igrani film
  • 1980 Nasvidenje v naslednji vojni, celovečerni igrani film
  • 1977 To so gadi, celovečerni igrani film
  • 1973 Let mrtve ptice, celovečerni igrani film
  • 1970 Rdeče klasje, celovečerni igrani film

Dramska besedila

Dramatizacije

Prevodi

Nagrade

Viri in literatura

  • Osebnosti: veliki slovenski biografski leksikon. Ljubljana: Mladinska knjiga, 2008.
  • Arhiv Slovensko mladinsko gledališče
  • www.film-center.si

Zunanje povezave