Milena Grm

Iz Geslo

Foto: Goran Bertok, SMG

Življenjepis

Milena Grm (*Bohinjska Bistrica, 22. april 1942, † 19. april 2011, Jesenice) je bila članica prve igralske ekipe v Slovenskem mladinskem gledališču, sodelovala je tudi pri eksperimentalnih gledališčih (Eksperimentalno gledališče, Oder 57) in ustvarjala predstave za mlade. Dramska igralka je ostala članica Slovenskega mladinskega gledališča do upokojitve in v tem gledališču ustvarila mnogo vidnih vlog. Ustvarjalno je sodelovala v širokem razponu estetik, ki so se vršile v tem gledališču in ga s tem pomagala vzpostaviti.

Med njenimi zgodnejšimi vlogami so bile šivilja v Atlatiti v režiji Vita Tauferja leta 1988 v Slovenskem mladinskem gledališču, mati sultanke v Šeherezadi v režiji Tomaža Pandurja leta 1989 in mati županja v Butalcih leta 1990 v režiji Zdravka Zupančiča na istem odru.

V zadnjih letih je sodelovala v več predstavah gledališča GOML, pa tudi v eksperimentalnem in avantgardnem gledališču, denimo v več predstavah Dragana Živadinova, Damirja Zlatarja Freya (Beg iz pekla, 1996, Koreodrama Ljubljana; Hilda, 1997; Schizophrenia, 1997, Koreodrama Ljubljana v koprodukciji s Festivalom Ljubljana, Mittelfestom in Asti teatrom).

Bila je tudi članica nekaterih komisij za podelitev nagrad (npr. 6. otroški festival Gledaliških sanj). Leta 1988 je za celoten igralski opus in za vlogo Sove v Medvedu Puju dobila nagrado ZDUS. Preizkusila se je tudi kot režiserka.

Video

Milena Grm in Mirko Bogataj - Al me boš kaj rada imela

Vloge v gledališču

2001-

1991-2000

1981-1990

  • 1982 Gea; Emil Filipčič Ujetniki svobode, r. Mira Erceg, Slovensko mladinsko gledališče, Ljubljana
  • 1981 Medeja; Pero Lysander in Suzanne Osten Medejini otroci, r. Mira Erceg, Slovensko mladinsko gledališče, Ljubljana
  • 1981 Emily; Friedrich Karl Waechter Šola za klovne, r. Vuk Babić, Slovensko mladinsko gledališče, Ljubljana

1971-1980

  • 1980 več vlog, med njimi Klara Zetkin in kabaretna pevka; Missi in a minor, r. Ljubiša Ristić, Slovensko mladinsko gledališče, Ljubljana
  • 1980 Atosa, Kserksesova mati in Darejeva žena; Ajshil Peržani, r. Ljubiša Ristić, Slovensko mladinsko gledališče, Ljubljana
  • 1975 Ženski zbor; Dušan Jovanović Žrtve mode bum bum, Slovensko mladinsko gledališče, Ljubljana
  • 1975 Roksana; Rostand Cyrano de Bergerac, r. Miran Herzog, Slovensko mladinsko gledališče, Ljubljana
  • 1974 Izabela; Marcel Achard Hočete igrati z mano?, r. France Jamnik, Slovensko mladinsko gledališče, Ljubljana
  • 1973 Služkinja Mary; Eugene Ionesco Plešasta pevka, r. Dušan Jovanović, Slovensko mladinsko gledališče, Ljubljana
  • 1973 Izabela; Aurand Harris Androkles in lev, r. Mile Korun, Slovensko mladinsko gledališče, Ljubljana
  • 1971 Gerda; Jevgenij Švarc Snežna kraljica, r. Dušan Mlakar, Slovensko mladinsko gledališče, Ljubljana
  • 1971 Vdova Auda; Pavel Kohout V osemdesetih dneh okoli sveta, r. Miran Herzog, Slovensko mladinsko gledališče, Ljubljana

1961-1970

  • 1970 Narcisa, žalostna princeska; Fran Milčinski Vesela zgodba o žalostni princeski, r. Matija Milčinski, Slovensko mladinsko gledališče, Ljubljana
  • 1970 Marjetica, pastorka; Danilo Gorinšek SIlni bič, r. Dušan Mlakar, Slovensko mladinsko gledališče, Ljubljana
  • 1970 Roza, mlado dekle; Charles Dickens Oliver Twist, r. Dušan Mlakar, Slovensko mladinsko gledališče, Ljubljana
  • 1969 Rdeča kapica; Aleksander Popović Rdeča kapica, r. Dušan Jovanović, Slovensko mladinsko gledališče, Ljubljana
  • 1968 Silvija; Tom Jones Čudoviti zanesenjaki, r. France Jamnik, Slovensko mladinsko gledališče, Ljubljana
  • 1968 Glinda in Mezinec; Bogdan Gjud in Franc Uršič Čarovnik iz Oza, r. Franc Uršič, Slovensko mladinsko gledališče, Ljubljana
  • 1968 Suok; Mihail Gorjunov Trije debeluhi, r. Dušan Mlakar, Slovensko mladinsko gledališče, Ljubljana
  • 1967 Simplina; Bill Honeywood Hodl de bodl, r. France Jamnik, Slovensko mladinsko gledališče, Ljubljana
  • 1967 Kati, služabnica lady Winter; Alexander Dumas in Sławomir Rodzinski Trije mušketirji, r. Miran Herzog, Slovensko mladinsko gledališče, Ljubljana
  • 1966 Julija; Jean Anouilh Ples tatov, r. Mirko Mahnič, Slovensko mladinsko gledališče, Ljubljana
  • 1966 Soni; James Ambros Brown Čarodejni mangovi listi, r. Janez Povše, Slovensko mladinsko gledališče, Ljubljana

Vloge na filmu in televiziji

  • 1987 Ljubezen nam je vsem v pogubo, r. Jože Gale
  • 1980 Naša krajevna skupnost, TV nadaljevanka
  • 1973 Begunec, r. Jane Kavčič

Nagrade

Viri in literatura

  • RTV SLO
  • Delo

Zunanje povezave