Mira Danilova

Iz Geslo


Življenjepis

Igralka Mira Danilova, rojena Cerar, se je rodila 3. junija 1899 v Ljubljani. Članica družine Danilovih je začela igrati v sezoni 1914/1915 v družinskem Malem gledališču. Po prvi svetovni vojni, leta 1918, je postala stalna članica ljubljanske Drame, kjer je igrala vse do leta 1952. V sezoni 192319/24 se je šolala v dramatični šoli Združenja gledaliških igralcev v Ljubljani, leta 1926 pa na Dunaju na Glasbeni in gledališki akademiji.


Razvila se je v mojstrsko interpretinjo vodilnih vlog, saj je delala z vodilnimi režiserji tedanjega časa, kot so bili Ciril Debevec, Bratko Kreft in Branko Gavella. Prav slednji je opozoril tudi na njen talent za komedijo in v tridesetih letih je dosegla svoj umetniško ustvarjalni vrh. V vseh praizvedbah Kreftovih gledaliških del, ki jih je avtor tudi režiral, je igrala glavne vloge.


Po 2. svetovni vojni je ponovno ustvarila nekaj pomembnih kreacij ali z režiserji svoje generacije ali pa z mlajšimi. Med leti 1946 in 1954 je predavala na ljubljanski AGRFT. Za svoje izjemno delo je prejela Prešernovo nagrado leta 1948 in leta 1955, leta 1973 pa je bila okronana z Borštnikovim prstanom za življenjsko delo. Umrla je 3. februarja 1979 v Ljubljani.

Posebni članki

Vloge v gledališču

1961-1966

  • 1966 Gospa Nomsenova; Friedrich Dürrenmatt Meteor, r. Žarko Petan, Mestno gledališče ljubljansko
  • 1964 Ivan Cankar in slovenski igravci, recitacijski večer, Oder 57, Ljubljana
  • 1961 Vedeževalka; Branislav Nušić Avtobiografija, r. Mile Korun, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1961 Laba; Wolfgang Borchert Zunaj pred durmi, r. Jože Gale, Mestno gledališče ljubljansko

1956-1960

  • 1960 Strežnica Porterjeva; Tennessee Williams Orfej se spušča, r. France Jamnik, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1960 Lena Youngerjeva; Lorraine Hansberry Grozdna jagoda v soncu, r. Viktor Molka, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1960 Barbara; Marin Držić Boter Andraž, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1960 Jula; Ivan Potrč Krefli, Amatersko gledališče Radovljica
  • 1959 Vojvodinja Olivarez; Friedrich Schiller Don Karlos, r. Slavko Jan, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1959 Dolores; Federico Garcia Lorca Yerma, r. Viktor Molka, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1958 Grofica Vronskaja; N. D. Volkov Ana Karenina, r. Balbina Baranovičeva, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1958 George Sandova; Jaroslaw Iwaszkiewicz Poletje v Nohantu, r. Bratko Kreft, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1957 Kmetica na levi, Grušina mati; Bertholt Brecht Kavkaški krog s kredo, r. France Jamnik, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1957 Personalna referentka; John Boynton Prestly Odstranite norca!, r. Viktor Molka, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1957 Vsevolod Vitalevič Višnevskij Optimistična tragedija, r. Bratko Kreft, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1957 Edith Frank; Frances Goodrich/Albert Hackett Dnevnik Ane Frank, r. France Jamnik, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1956 Olga; Anton Pavlovič Čehov Tri sestre, r. Viktor Molka, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1956 Josephine; Jean Giraudoux Norica iz Chaillota, r. Bratko Kreft in Mirko Mahnič, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1956 Sestra Elza; Marko Hudnik Kult mrtvih, r. Milan Skrbinšek, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1956 Soseda; Arthur Miller Pogled z mostu, r. Slavko Jan, Narodno gledališče Ljubljana

1951-1955

  • 1955 Elizabeta Angleška; Ferdinand Bruckner Elizabeta Angleška, r. Bratko Kreft, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1955 Mati; Federico Garcia Lorca Svatba krvi, r. Viktor Molka, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1955 Filumena Marturano; Eduardo Filippo Filumena Marturano, r. Jože Gale, Mestno gledališče ljubljansko
  • 1954 Bolničarka Bracdock; Aldous Huxley Giocondin nasmeh, r. Slavko Jan, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1954 Vasa Železnova; Maksim Gorkij Vasa Železnova, r. Stane Sever, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1954 Jermanova mati; Ivan Cankar Hlapci, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1953 Lavra Lenbachova; Miroslav Krleža V agoniji, r. po Bojanu Stupici obnovil Vladimir Skrbinšek, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1953 Gospa Eynsford Hillova; George Bernard Shaw Pygmalion, r. Vladimir Skrbinšek, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1953 Agripina; Jean Racine Britanik, r. Slavko Jan, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1953 Dorimena; Moliere Žlahtni meščan, r. Hinko Leskovšek, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1953 Amanda; Tennessee Williams Steklena menažerija, r. Bratko Kreft, Mestno gledališče ljubljansko
  • 1953 Kmetica; Ivan Cankar Hlapci, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1952 Dekla Jula; Ivan Potrč Krefli, r. Slavko Jan, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1952 Margareta; William Shakespeare Rihard Tretji, r. Branko Gavella, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1952 Lužarica; Ivan Cankar Kralj na Betajnovi, r. France Jamnik, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1952 Kraljica; Pavel GoliaSneguljčica, r. France Jamnik, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1952 Edith; Norman Krasna Draga Ruth!, r. Jože Gale, Mestno gledališče ljubljansko
  • 1951 Eva; Miroslav Krleža Vučjak, r. Branko Gavella, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1951 Lona Hesselova, Henrik Ibsen Stebri družbe, r. Fran Žižek, Narodno gledališče Ljubljana

1946-1950

  • 1950 Avgusta; Federico Garcia Lorca Dom Bernarde Albe, r. Viktor Molka, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1949 Geni; Ivan Cankar Hlapci, r. Slavko Jan, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1949 Natalija; Aleksandr Sergeevič Griboedov Gorje pametnemu, r. Branko Gavella, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1949 Grudnovka; Ivan Cankar Za narodov blagor, r. Slavko Jan, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1949 Goneril; William Shakespeare Kralj Lear; r. Branko Gavella, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1948 Gertruda; William Shakespeare Hamlet, r. Branko Gavella, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1948 Gorelova; Boris Andreevič Lavrenev Za srečo tistih, ki so na morju, r. Fran Žižek, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1948 Natalija Petrovna; Ivan Sergeevič Turgenev Mesec dni na kmetih, r. Branko Gavella, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1948 Jožefina Linhartova; Bratko Kreft Krajnski komedijanti, r. Bratko Kreft, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1948 Missis Jacobs; Evgenij Petrovič Petrov Otok miru, r. Fran Žižek, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1947 Vera Nikolajevna; Aleksandr Nikolaevič Afinogenov V tajgi, r. Bojan Stupica, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1947 Jessy; Konstantin Mihajlovič Simonov Rusko vprašanje, r. Vladimir Skrbinšek, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1947 Zorislava; Fran Levstik/Bratko Kreft Tugomer, r. Bratko Kreft, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1947 Veronika; Bratko KreftCeljski grofje, r. Fedor Gradišnik, Slovensko ljudsko gledališče Celje
  • 1947 Elmira; Moliere Tartuffe, r. Branko Gavella, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1946 Hermiona; William Shakespeare Zimska pravljica, r. Slavko Jan, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1946 Lavra Lenbachova; Miroslav Krleža V agoniji, r. Bojan Stupica, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1946 Gregoričeva žena; Bratko Kreft Velika puntarija, r. Bojan Stupica, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1946 Baronica Castelli Glembay; Miroslav Krleža Gospoda Glembajevi, r. Bojan Stupica, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1946 Ana Christie; Eugene O'Neill Ana Christie, r. Vladimir Skrbinšek, Narodno gledališče Ljubljana

1941-1945

  • 1945 Mati; Karel Čapek Mati, r. Slavko Jan, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1945 Minca; Mira Mihelič Svet brez sovraštva, r. Slavko Jan, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1944 Ema Zor; Laszlo Fodor Matura, r. Ciril Debevec, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1944 Vojvodinja Marlborough; Augustin Eugene Scribe Kozarec vode, r. Osip Šest, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1944 Pavla Poljščakova; Radivoj Rehar September, r. Milan Skrbinšek, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1944 Elizabeta Angleška; Friedrich Schiller Maria Stuart, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1943 Vida Praznikova; Ljuba Prennerjeva Veliki mož, r. Milan Skrbinšek, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1943 Serena; G. Cenzato Zaljubljena žena, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1943 Mirandolina; Carlo Goldoni Mirandolina, r. Jože Kovič, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1943 Brita; August Strindberg Nevesta s krono, r. Ciril Debevec, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1943 Gospa Mica; Osip Šest Cvetje v jeseni, r. Osip Šest, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1943 Lisaura; Carlo Goldoni Kavarnica, r. Jože Kovič, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1942 Pastorka; Luigi Pirandello Šest oseb išče avtorja, r. Osip Šest, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1942 Laura Bertieri; Rino Alessi Primer Dr. Hirna, r. Osip Šest, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1941 Marijana Novak; Franz in Paul Schönthan Ugrabljene Sabinke, r. Osip Šest, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1941 Irena; Alfred Gehry Šesto nadstropje, r. Bratko Kreft, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1941 Adriana; William Shakespeare Komedija zmešnjav, r. Osip Šest, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1941 Vida Grantova; Ferdo Kozak Lepa Vida, r. Vladimir Skrbinšek, Drama Narodnega gledališča v Mariboru
  • 1941 Elena; Sandro Camasio/Nino Oxilia Bog z vami, mlada leta!, r. Osip Šest, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1941 Sylveli Laurec; John Knittel Via mala, r. Peter Malec, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1941 Gertruda; William Shakespeare Hamlet, r. Bratko Kreft, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1941 Angela; Janez Jalen Dom, r. Milan Skrbinšek, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1941 Polonica; Fran Govekar Rokovnjači, r. Osip Šest, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1941 Lady Milford; Friedrich Schiller Kovarstvo in ljubezen, Narodno gledališče Ljubljana

1936-1940

  • 1940 Estera Ribe; Helge Krog Na prisojni strani, r. Osip Šest, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1940 Tereza; Henry?Rene Lenormand Strahopetec, r. Osip Šest, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1940 Ilona; Ferenc Herczeg Severna Lisica, r. Osip Šest, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1940 Erna Drenova; France Bevk Partija šaha, r. Valo Bratina, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1940 Globočnikova; Johann Nepomuk Nestroy Danes bomo tiči, r. Osip Šest, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1940 Grofica Capuletova; William Shakespeare Romeo in Julija, r. Bratko Kreft, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1940 Lenčka; Fran Saleški Finžgar Razvalina življenja, r. Milan Skrbinšek, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1940 Dora; Olga Scheinpflugova Skrivalnice, r. Osip Šest, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1940 Vida Gantova; Ferdo Kozak Lepa Vida, r. Bratko Kreft, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1940 Yü-Pei; Klabund Krog s kredo, r. Ciril Debevec, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1939 Mary; Roman Niewiarowicz Hollywood, r. Bratko Kreft, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1939 Geni; Ivan Cankar Hlapci, r. Ciril Debevec, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1939 Gospa Amalija; Luigi Pirandello Kaj je resnica?, r. Ciril Debevec, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1939 Maša; Lev Nikolaevič Tolstoj Živi mrtvec, r. Osip Šest, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1939 Helga; Karel Piskor Velika skušnjava, r. Osip Šest, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1939 Leona Härdtel; Sandor Bekeffi Neopravičena ura, r. Osip Šest, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1939 Katarina Frankopanska; Anton Medved Kacijanar, r. Osip Šest, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1939 Marta; František Langer Številka dvainsedemdeseta, r. Osip Šest, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1939 Evridika; Sofokles Antigona, r. Fran Lipah, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1939 Jelena Andrejevna; Anton Pavlovič Čehov Striček Vanja, r. Josip Vidmar, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1939 Angelika; Moliere George Dandin ali Prevarani soprog, r. Bratko Kreft, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1939 Micka; Anton Tomaž Linhart Shupanova Mizka, r. Bratko Kreft, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1937 Dora; George Kaufmann/Edna Ferber Simfonija 1937, r. Bojan Stupica, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1938 Kraljica; Pavel Golia Sneguljčica, r. Ciril Debevec, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1938 Veronika; Oton Župančič Veronika Deseniška, r. Ciril Debevec, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1938 Marina Verani; Aldo de Benedetti Rdeče rože, r. Bratko Kreft, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1938 Rina; Branislav Nušić Pokojnik, r. Ciril Debevec, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1938 Natalija Strahova; Vasilij Vasilevič Škvarkin Izpit za življenje, r. Bojan Stupica, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1938 Milica, Pacijentka, Klientka, Igralka; Maks Šnuderl Lopovščine, r. Bratko Kreft, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1938 Ilona Ahlgren; Hella Wuolijoki Žene na Niskavuoriju, r. Bratko Kreft, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1938 Lizeta; Moliere Ljubezen-zdravnik, r. Osip Šest, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1938 Lilijana Garnier; Stanko Cajnkar Potopljeni svet, r. Ciril Debevec, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1938 Grazia Sirianijeva; Aldo de Benedetti Trideset sekund ljubezni, r. Osip Šest, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1938 Jelisaveta Andrejevna; Pavel Golia Dobrudža 1916, r. Osip Šest, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1937 Klara; Branislav Nušić Dr, r. Bratko Kreft, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1937 Carična Marija; Dmitrij Sergeevič Merežkovskij Peter in Aleksej, r. Ciril Debevec, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1937 Roksana; Edmond Rostand Cyrano de Bergerac, r. Cirl Debevec, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1937 Porcija; William Shakespeare Julij Cezar, r. Osip Šest, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1937 Klema; Jože Pahor Viničarji, r. Bratko Kreft, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1937 Ema Zor; Lasylo Fodor Matura, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1937 Helena Otocka; Maria Hemar Fima, r. Ciril Debevec, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1937 Renee; Edouard Bourdet Svedrovci, r. Bojan Stupica, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1936 Kati; Paul Schurek/Hans Sassmann Pesem s ceste, r. Bojan Stupica, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1936 Ana Mitrovićeva; Radoslav Vesnić Gosposki dom, r. Osip Šest, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1936 Camille; John Galworthy Družinski oče, r. Bratko Kreft, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1936 Agnes Salm; Franz Werfel Juarez in Maksimiljan, r. Bojan Stupica, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1936 Žena iz Magdale; Edvard Gregorin V času obiskanja, r. Edvard Gregorin, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1936 Aksjuša; Aleksandr Nikolaevič Ostrovskij Gozd, r. Bratko Kreft, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1936 Markiza; Wilhelm Lichtenberg Mladi gospod šef, r. Osip Šest, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1936 Regan; William Shakespeare Kralj Lear, r. Ciril Debevec, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1936 Anaida; Eugene Labiche Florentinski slamnik, r. Bojan Stupica, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1936 Tonja; Valentin Petrovič Kataev Kvadratura kroga, r. Bojan Stupica, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1936 Lenka; Jaka Žigon Kadar se utrga oblak, r. Ciril Debevec, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1936 Vrbinova Lizika; Heinrich Zerkaulen Korajža velja!, r. Bratko Kreft, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1936 Liza Bergmann; Willy Somin Atentat, r. Milan Skrbinšek, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1936 Trsklja; Anton Hamik Repoštev, r. Bratko Kreft, Narodno gledališče Ljubljana

1931-1935

  • 1935 Viktorija Thoss; Bruno Frank Vihar v kozarcu, r. Fran Lipah, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1935 Beatrika; Carlo Goldoni Sloga dveh gospodov, r. Ciril Debevec, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1935 Jessika; William Shakespeare Beneški trgovec, r. Ciril Debevec, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1935 Breda Medvedova; Bratko Kreft Malomeščani, r. Bratko Kreft, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1935 Mira Jerasova; Joža Vombergar Zlato tele, r. Milan Skrbinšek, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1935 Amei; Caesar Arx Izdaja pri Novari, r. Peter Malec, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1935 Bela Dražićeva; Božena Begovićeva Med včeraj in jutri, r. Ivan Jerman, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1935 Irena Huber; Gabriel Dregely Frank ali Od krojačka do ministra, r. Osip Šest, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1935 Metka; Pavel Golia Bratomor na Metavi, r. Ciril Debevec, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1935 Tinka; Pavel GoliaUboga Ančka, r. Osip Šest, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1934 Manička Sonjkin; Semen Juškevič Gospod Sonjkin in njegova sreča, r. Osip Šest, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1934 Sigrid Kubin; Wilhelm Lichtenberg Kariera kanclista Winziga, r. Osip Šest, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1934 Kitty Werdun; Brandon Thomas Charleyeva teta, r. Ciril Debevec, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1934 Roza; Fran Saleški Finžgar Divji lovec, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1934 Margareta; Marija Vera Visoška kronika, r. Marija Vera, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1934 Grušenjka; Ciril Debevec Bratje Karamazovi, r. Ciril Debevec, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1934 Ana; Heinz Hermann Ortner Mojster Anton Hitt, r. Osip Šest, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1934 Mabel Dancy; John Galsworthy Družba, r. Bratko Kreft, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1934 Grofica Camerata; Edmond Rostand Orlič, r. Osip Šest, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1934 Josette; Marcel Achard Migo, Dekle z Montparnasa, r. Osip Šest, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1934 Lora; Wilhelm Raort Waterloo, r. Bratko Kreft, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1934 Nežika; Anton Tomaž Linhart Veseli dan ali Matiček se ženi, r. Branko Gavella, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1933 Šura Klučikova; Valentin Petrovič Kataev Milijon težav, r. Bratko Kreft, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1933 Germaine; Marcel Pagnol/Paul Nivoix Slava in njeni mešetarji, r. Milan Skrbinšek, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1933 Marija; Germaine in Albert Acremont Dame z zelenimi klobuki, r. Osip Šest, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1933 Sestra Terezija; František Langer Izpreobrnitev Ferdiša Pištore, r. Osip Šest, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1933 Dorina; Moliere Tartuffe, r. Branko Gavella, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1933 Lavra Lenbachova; Miroslav Krleža V agoniji, r. Branko Gavella, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1933 Ivana; George Bernahrd Shaw Sveta Ivana, r. Bratko Kreft, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1933 Jela; Vilem Werner Pravica do greha, r. Bratko Kreft, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1933 Senta; Max Neal/Max Ferner Turške kumare, r. Osip Šest, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1933 Glavarica; Pavel Golia Kulturna prireditev v Črni mlaki, r. Osip Šest, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1932 Olly Frey; Lazslo Fodor Revna kot cerkvena miš, r. Osip Šest, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1932 Viola; William Shakespeare Kar hočete, r. Branko Gavella, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1932 Melita; Miroslav Krleža Leda; r. Branko Gavella, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1932 Veronika; Bratko KreftCeljski grofje, r. Osip Šest, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1932 Herringtonova; Barry Conners Roksi, r. Osip Šest, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1932 Katrica; Joža VombergarVoda, r. Milan Skrbinšek, Narodno gledališče
  • 1931 Gospa Trebuščkova; Pavel Golia Princeska in pastirček, r. Osip Šest, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1931 Fani Porenta; Max Neal/Max Ferner Trije vaški svetniki, r. Fran Lipah, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1931 Anka; Fran Saleški Finžgar Divji lovec, r. Osip Šest, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1931 Ruža Bylenska; Zofia Nalkowska Dom osamelih žena, r. Marija Vera, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1931 Tilka Buckova; Oskar Blumenthal/Gustav Kadelburg Pri Belem konjičku, r. Osip Šest, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1931 Prva gospodična; Hugo Hofmannsthal Slehernik, r. Osip Šest, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1931 Leocadia; Arthur Schnitzler Zeleni kakadu, r. Osip Šest, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1931 Juta; Slavko Grum Dogodek v mestu Gogi, r. Osip Šest, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1931 Ida Srečnikova; Johann Nepomuk Nestroy Pritličje in prvo nadstropje, r. Osip Šest, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1931 Francka; Ivan Cankar Kralj na Betajnovi, r. Ciril Debevec, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1931 Marjeta; Fran Levstik Juntez, r. Fran Lipah, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1931 Giga Barićeva; Milan Begović Brez tretjega, r. Osip Šest, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1931 Amalija; Ferdinand Raimun Zapravljivec, r. Ciril Debevec, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1931 Sonja; Francis Croisset/Maurice Leblanc Arsene Lupin, r. Milan Skrbinšek, Narodno gledališče Ljubljana

1926-1930

  • 1930 May Fielding; Lodovic Francmesnil Cvrček za pečjo, r. Ciril Debevec, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1930 Minka; Jakob Špicar Pogumni Tonček, r. Osip Šest, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1930 Marica Babičeva; Fran Lipah Glavni dobitek, r. Fran Lipah, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1930 Cereda; William Shakespeare Vihar, r. Osip Šest, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1930 Kosara; Mita Dimitrijević Ljubimec svoje žene, r. Osip Šest, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1930 Manica; Cvetko Golar Vdova Rošlinka, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1930 Kristina; Milan Begović Pustolovec pred vrati, r. Osip Šest, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1930 Sestra Waylandova; William Somerset Maugham Sveti plamen, r. Milan Skrbinšek, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1930 Oberon; William Shakespeare Sen krasne noči, r. Osip Šest, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1930 Sobarica Anka; Branislav Nušić Gospa ministrica, r. Fran Lipah, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1930 Ljuba Aleksandrovna; Aleksej Konstantinovič Tolstoj Serija 000001, r. Osip Šest, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1929 Vojvodinja Orleanska; H. Drinkler Krojaček-junaček, r. Ciril Debevec, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1929 Johann Nepomuk Nestroy Danes bomo tiči, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1929 Marion; Georg Büchner Dantonova smrt, r. Osip Šest, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1929 Kraljica; August Karl Görner Sneguljčica in škratje, r. Osip Šest, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1929 Jacqueline; Edouard Bourdet Pravkar izšlo, r. Milan Skrbinšek, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1929 Veronika; Edvard Gregorin/Roman Tominec INRI, r. Osip Šest, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1929 Loulou; Paul Armont/Nancey Teodor et comp., r. Osip Šest, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1929 Mrs. Hockley; Pierre Frondaie Bitka, r. Ciril Debevec, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1929 Olga Harrowfield; Hermon Ould Piskač se smeje, r. Ciril Debevec, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1929 Druga služkinja Lizika; Johann Wolfgang Goethe Faust, r. Osip Šest, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1929 Regina Engstrandova; Henrik Ibsen Strahovi, r. Marija Vera, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1929 Brita; August Strindberg Nevesta s krono, r. Ciril Debevec, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1929 Predsednica; Andre Lorde/Pierre Chaine Naš gospod župnik, r. Osip Šest, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1929 Micky; Marcel Achar Življenje je lepo; r. Osip Šest, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1929 Vila; Waldfried Burggraf Janezek Nosanček, r. Osip Šest, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1929 Sofija; Velmar Janković Brez ljubezni, r. Osip Šest, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1929 Princesa Eboli; Friedrich Schiller Don Karlos, r. Ciril Debevec, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1929 Mamica; Pavel Golia Petrčkove poslednje sanje, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1928 Kunigunda; Karl August Görner Pepelka ali Stekleni čeveljček, r. Osip Šest, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1928 Služkinja Liza; Johann Nepomuk Nestroy Danes bomo tiči, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1928 Lucija; Louis Verneuil Sestrična iz Varšave, r. Pavel Golia, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1928 Točajka, Sestra Klara; Edmond Rostand Cyrano de Bergerac, r. Osip Šest, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1928 Veronika; Edvard Gregorin/Roman Tominec INRI, r. Osip Šest, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1928 Blažena; Anton Novačan Herman Celjski, r. Osip Šest, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1928 Izabela; Maurice Maeterlinck Stilmondski župan, r. Ciril Debevec, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1928 Honorija Bennettova; Jerome Klapka Jerome Fanny, tete, strici, r. Milan Skrbinšek, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1928 Etelka Schröderjeva; Max Brod/Hans Reiman Dobri vojak Švejk, r. Osip Šest, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1928 Jacinta; Ivan Cankar Pohujšanje v dolini šentflorjanski, r. Milan skrbinšek, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1928 Yü-Pei; Klabund Krog s kredo, r. Ciril Debevec, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1928 Luca; V. A. Jaeger-Schmidt Kukuli, r. Osip Šest, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1928 Kristina Vitkova; Karel Čapek Stvar Makropulos, r. Osip Šest, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1928 Gospa Sekirca; Paul Pitray Modri osliček Miško, r. Osip Šest, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1928 Milena; Ivan Cankar Lepa Vida, r. Ciril Debevec, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1928 Prva dvorna dama; Pavel Golia Betlehemska legenda, r. Pavel Golia, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1927 Miss Graham; Oscar Wilde Pahljača lady Windermere, r. Milan Skrbinšek, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1927 Dejanira; Carlo Goldoni Mirandolina, r. Milan Pugelj, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1927 Sobarica; Walter Hasenclever Gobsek, r. Osip Šest, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1927 Milica; Milan Begović Božji človek, r. Milan Pugelj, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1927 Veronika Duane; Philip Barry Ti in jaz, r. Milan Skrbinšek, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1927 Germaine; M.Pagnol/P. Novcix Mešetarji s slavo, Šentjakobsko gledališče, Ljubljana
  • 1927 Natakarica Žefka; Johann Nepomuk Nestroy Lumpacij Vagabund ali Zanikrna trojica, r. Osip Šest, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1927 Hero; William Shakespeare Mnogo hrupa za nič, r. Osip Šest, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1927 Fiammetta; Alexander Engel Večni mladenič, r. Milan Skrbinšek, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1927 Lota; Rudolf Bernauer/Rudolf Oesterreicher Vrt Eden, r. Osip Šest, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1927 Mrs Marchmond; Ocar Wilde Idealni soprog, r. Milan skrbinšek, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1927 Dekla; Milan skrbinšek Hlapec Jernej in njegova pravica, r. Milan Skrbinšek, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1927 Korintska žena; Evripides Medeja, r. Avgusta Danilova, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1927 Lia Compass; Walter Hasenclever Boljši gospod, r. Osip Šest, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1927 Kraljica; August Karl Görner Sneguljčica in škratje, r. Osip Šest, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1927 Kraljica Alenka; Pavel Golia Petrčkove poslednje sanje, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1927 Izabela; Pedro Calderon de la Barca Sodnik Zalamejski, r. Ciril Debevec, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1926 Frida; Luigi Pirandello Henrik IV, r. Osip Šest, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1926 Kmečko dekle; Fran Saleški Finžgar Naša kri, r. Fran Lipah, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1226 Geni; Ivan Cankar Hlapci, r. Milan Skrbinšek, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1926 Marjana; Moliere Skopuh, r. Osip Šest, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1926 Laddy Milford; Friedrich Schiller Kovarstvo in ljubezen, r. Milan Skrbinšek, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1926 Vila Jasna; Pavel Golia Triglavska bajka, r. Pavel Golia, Narodno gledališče Ljubljana

1921 - 1925

  • 1925 Natalija Dimitrijevna; Boris Putjata Stričkov sen, r. Boris Putjata, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1925 Kraljična; Ivan Lah Pepeluh, r. Osip Šest, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1925 Tončka; Cvetko Golar Vdova Rošlinka, r. Fran Lipah, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1925 Prva atenska žena; Aristofan Lizistrata, r. Osip Šest, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1925 Ethel; Hartley John Manners Pegica mojega srca, r. Milan Skrbinšek, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1925 Mopsa; William Shakespeare Zimska pravljica, r. Osip Šest, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1925 Princesa Mara; Fran Milčinski Krpan mlajši, r. Osip Šest, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1924 Jessika; William Shakespeare Beneški trgovec, r. Osip Šest, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1924 Kneginja Betsi; Boris Putjata Ana Karenina, r. Boris Putjata, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1924 Grčarjeva Ivanka; Janez Jalen Dom, r. Fran Lipah, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1924 Hči predsednika sodišča; Henry-Rene Lenormand Izgubljene duše, r. Osip Šest, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1924 Nancy Valier; Pierre Veber/H. Gorsse Paglavka, r. Boris Putjata, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1924 Dobravčeva; Montague Glass/Erich Klein Firma P. B., r. Boris Putjata, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1924 Robinjica Vlahinja; M. Ogrizović Hasanaginica, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1924 Točajka, sestra Klara; Edmond Rostand Cyrano de Bergerac, r. Boris Putjata, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1924 Marta; Lev Nikolaevič Tolstoj Moč teme ali En prstek zapleten ves ptiček izgubljen, r. Josip Osipovič Šuvalov, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1924 Igralka; Luigi Pirandello Šest oseb išče avtorja, r. Osip Šest, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1924 Jacinta; Ivan Cankar Pohujšanje v dolini šentflorjanski, Amatersko gledališče Radovljica
  • 1923 Pavla Golvičeva; Franz in Paul Schönthan Ugrabljene Sabinke, r. Osip Šest, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1923 Bianca; William Shakespeare Othello, r. Osip Šest, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1923 Ženska; Ivan Pregelj Azazel, r. Milan Skrbinšek, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1923 Prva snaha; Ivo Vojnović Smrt majke Jugovića, r. Zvonimir Rogoz, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1923 Boleta; Henrik Ibsen Gospa z morja, r. Osip Šest, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1923 Lucijana; Alfred Savoir Osma žena, r. Boris Putjata, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1923 Kraljica belih vil, Princesa Viola; Fran MilčinskiMogočni prstan, r. Danilo, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1922 Hodličkova; Alois Mrštik/Vilem Mrštik Mariša, r. Zvonimir Rogoz, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1922 Jedert; Friedrich Schiller Maria Stuart, r. Danilo, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1922 Angelika; Moliere Namišljeni bolnik, Osip Šest, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1922 Lucija; Ignacij BorštnikOtok in struga, r. Osip Šest, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1922 Stanka; Branislav Nušić Knez iz Semberije, r. Zvonimir Rogoz, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1922 Sulla; Karel Čapek R.U. R., r. Osip Šest, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1922 Ivanka Vrančičeva; Ivan Cankar Romantične duše, r. Milan Skrbinšek, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1922 Kitty Jennings; William Somerset Maugham Jack Straw, r. Boris Putjata, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1922 Ciganka; Lev Nikolaevič Tolstoj Živi mrtvec, r. Pavel Golia, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1922 Ciganka; Petar Pecija Petrović Ploha, r. Zvonimir Rogoz, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1922 Aleksandra Jepančina; Boris Putjata Idiot, r. Boris Putjata, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1921 Princesa Eliza; Victorien Sardou/Emile Moreau Madame Sans-Gene, r. Boris Putjata, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1921 Miss Milicent Farey; Jerome Klapka Jerome Miss Hobbs, r. Danilo, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1921 Anica Mrakova; Fran Govekar Mrakovi, r. Danilo, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1921 Lucijana; William Shakespeare Komedija zmešnjav, r. Osip Šest, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1921 Korobkina; Lev Nikolaevič Gogolj Revizor, r. Boris Putjata, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1921 Dorka; Jaroslav Kvapil Princesa Pampeliška, r. Danilo, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1921 Igralka Lidija; Herve Mamzelle Nitouche, r. Danilo, dir. Anton Balatka, Opera Narodnega gledališča v Ljubljani
  • 1921 Kraljična Alenčica; Pavel Golia Peterčkove poslednje sanje, r. Osip Šest, Narodno gledališče Ljubljana

1916-1920

  • 1920 Jessica; William Shakespeare Beneški trgovec, r. Josip Osipovič Šuvalov, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1920 Plesalka Ida; Johann Strauss jr. Netopir, r. Josip Povhe, dir. Ivan Brezovšek, Opera Narodnega gledališča v Ljubljani
  • 1920 Elsa; Ferenc Molnar Vrag, r. Zvonimir Rogoz, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1920 Vila Zorana; Heinrich Bolten-Baeckers Trnjulčica, r. Danilo, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1920 Uršula; Maurice Maeterlinck Vsiljenka, r. Osip Šest, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1920 Rezika; Karl Ettlinger Pritožne bukve, r. Danilo, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1920 Gimnazijka Sonja; Mihail Petrovič Arcybašev Ljubosumje, r. Josip Osipovič Šuvalov, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1920 Adela Wolf; Gerhart Hauptmann Bobrov kožuh, r. Danilo, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1919 Tretja snaha; Ivo Vojnović Smrt majke Jugovićev, r. Hinko Nučič, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1919 Alma; Ivan Cankar Jakob Ruda, r. Danilo, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1919 Julija; František Ferdinand Šamberk Ulica št. 15, r. Josip Povhe, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1919 Leontina; Sophus Michaëlis Revolucijska svatba, r. Hinko Nučič, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1919 Gusti; Ernst Bach/Franz Arnold Španska muha, r. Danilo, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1919 Narcisa; H. Drinkler Krojaček-junaček, r. Danilo, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1919 Marfa, Prva deklica; Lev Nikolaevič Tolstoj Moč teme, r. Hinko Nučič, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1919 Aggie; Margaret Mayo Moj bebi, r. Rado Železnik, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1919 Sneguljčica; August Karl Görner Sneguljčica in škratje, r. Danilo, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1919 Draginja; Branislav Nušić Protekcija, r. Josip Osipovič Šuvalov, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1919 Kunigunda; August Karl Görner Pepelka ali Stekleni čeveljček, r. Danilo, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1918 Jelica; Branislav Nušić Svet, r. Danilo, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1918 Minka; Jakob Špicar Pogumni Tonček, r. Danilo, Narodno gledališče Ljubljana
  • 1918 Anka; Fran Saleški Finžgar [[Divji lovec]], r. Hinko Nučič, Narodno gledališče Ljubljana

1912 - 1915

  • 1915 Vanda Lendomirska; Fritz Grünbaum/Sterk Vojna idila, r. Danilo, Danilovo Malo gledališče ( v Mestnem domu)
  • 1915 Pisar Logar; Laube Žena polkovnika, r. Danilo, Danilovo Malo gledališče ( v Mestnem domu)
  • 1915 Sobarica Anka; Potnik/Danilo Vražja divizija, r. Danilo, Danilovo Malo gledališče ( v Mestnem domu)
  • 1915 Hišna Luiza; Paul Bilhaud/Charles-Maurice Hennequin Ha, moja žena, r. Danilo, Danilovo Malo gledališče ( v Mestnem domu)
  • 1915 Trina; Karl L. Curiel Hipnoza, r. Danilo, Danilovo Malo gledališče ( v Mestnem domu)
  • 1914 Raymonda; Dario Niccodemi Perjanica, r. Milan Skrbinšek, Deželno gledališče v Ljubljani
  • 1914 Matevž; Ladislav Stroupežnicky Naši bahači, Milan Skrbinšek, Deželno gledališče v Ljubljani
  • 1914 Balček; Fran GovekarDeseti brat, r. Josip Povhe, Deželno gledališče v Ljubljani
  • 1914 Pikolo; Oskar Blumenthal/Gustav Kadelburg Čez leto dni, r. Milan Skrbinšek, Deželno gledališče v Ljubljani
  • 1913 Stanko; Thiede Maria Zimska pravljica ali Bratec in sestrica, r. Danilo, Deželno gledališče v Ljubljani
  • 1913 Deček; C. M. Jacoby Greh iz mladosti, r. Milan Skrbinšek, Deželno gledališče v Ljubljani
  • 1912 Emil; Hermann Sudermann Tiha sreča, r. Danilo, Deželno gledališče v Ljubljani

Vloge na filmu in televiziji

  • 1968 Piknik v nedeljo, r. Karpo Aćimović Godina, FAS - Filmski autorski studio - Zagreb, kratki igrani film

Nagrade

Viri in literatura

  • www.film-center.si

Zunanje povezave