Choregie

Choregie


Predstavitev

Choregie je gledališče, ki ga vodi glasba; kjer glasba, jezik, vokalizacija in gibanje soobstojajo, se dopolnjujejo ali si stojijo drug drugemu ob strani v določeni enakovrednosti. Choregie - novoglasbeno gledališče kot postdramsko gledališče, je odprto za širok spekter izraznih sredstev. V konceptu so izvedbe glasbeno-scenskih projektov, komornih oper, glasbeno plesnega gledališča, novi cirkus, kabaret in drugo. Predvsem gre za projekte slovenske in tuje produkcije, ki v našem prostoru še nimajo ustrezne produkcijske umeščenosti. Choregie – novoglasbeno gledališče bo del programov Evropska prestolnica kulture 2012.

Choregie v kulturno okolje mesta Maribora in Slovenije vnaša lastno produkcijo ter Festival Choregie – mednarodni festival glasbenega gledališča z gostujočimi predstavami, izbranimi iz mednarodne in domače produkcije.

Festival Choregie prinaša inovativno programsko politiko, ki raziskuje najboljša dela novega glasbenega gledališča. Festival bo Sloveniji in mednarodnemu prostoru predstavil predstave, ki na sečišču glasbe in giba, zvoka in svetlobe, podobe in objekta, uspešno odkrivajo ter prepletajo nove načine zaznavanja. Festival Choregie odpira nove prostore izraza in vnaša v svet glasbe in gledališča svežino, prepričljivosti, intenzivnosti doživljanja in komunikacije. Festival podira meje med umetniškimi disciplinami ter širi razmišljanje, zaznavanje in izkušnje.

S programi in projekti Choregie se odpira prostor trendu kompleksnih, večzvrstnih umetniških dogodkov, s svežino in posebnostmi v odpiranju novih prostorov izraznosti, prepričljivosti, intenzivnosti izkušenj in komuniciranja predvsem v svetu sodobne glasbe in zgodnje glasbe. Programi hkrati izkazujejo veliko zastopanost slovenske ustvarjalnosti in poustvarjalnosti, vključujejo mlajšo generacijo avtorjev in izvajalcev ter izpostavljajo skrb za arhiviranje in medijsko posredovanje posameznih dogodkov.

Interesna področja Choregie so: predstave, nastale na (novo) glasbo iz bogatega repertorija svetovne literature (komorne opere, glasbeno-scenski projekti, vizualni koncerti, itd.); spodbujanje nastajanja novih slovenskih glasbeno-scenskih del (z naročili novih glasbenih del in novih koreografij); komorne glasbene, dramske in plesne gledališke predstave, polscenski koncerti in drugi interdisciplinarni projekti; predstave, nastale na staro glasbo (komorne baročne opere, srednjeveška glasba), predstavljanje zanimivih projektov, ki jih ni moč umestiti v kulturno ponudbo siceršnjih producentov (novi cirkus, kabaret); produkcije kot ekspedicije v neznano ali manj znano. Ustvarjanje novih, vznemirljivih glasbenih kontekstov, tudi s spojem ali jukstapunkcijo starega in sodobnega. Razkrivanje domačih avtorjev našega časa in starih, še neznanih avtorjev.

Choregie studio

  • Lojze Lebič: Iz veka vekov ...


Glasba o času

»Kje smo mi, ko smo bili,kje bomo, ko nas več ni?«
(G. Strniša: Iz veka vekov) Avtorica projekta in dirigentka: Karmina Šilec Režija: Jernej Lorenci Gib: Tanja Zgonc Scenografija: Branko Hojnik Kostumografija: Belinda Škarica Izvajajo: Zbor SNG Maribor, Zbor Carmina Slovenica, Balet SNG Maribor Kljunaste flavte: Mateja Bajt Sopran: Andreja Zakonjšek, Katarina Pereger Klavir: Bojan Gorišek, Olga Peceny Instrumentalni ansambel Opere in baleta SNG Maribor Oblikovalec svetlobe: David Orešič Oblikovalec zvoka: Danilo Ženko

Z glasbeno scensko predstavo Iz veka vekov … dirigentka Karmina Šilec nadaljuje raziskovanje glasbenogledališkega prostora, začetega že z glasbeno-scenskimi projekti Vampirabile, Scivias, Stripsody in drugimi. Ideja CHOREGIE – vokalnega gledališča – je, posamezne umetnosti razvijati v medsebojni povezavi ali jih celo dopolnjevati v krožnem menjavanju; gre za vzpostavljanje razmerij med izraznimi sredstvi (glasba, gib, svetloba, prostor) in vzpostavitev uprizoritvene hierarhije, ki jo določa glasbena partitura. Oblikovno je Iz veka vekov … odprto delo, je zbir dramskih prizorov, ki se, zaviti v mitološko kopreno, dogajajo na imaginarnem glasbenem prizorišču. Ni hvalnica preteklosti, ne meri na idilično. Je zazrtje med sence prednikov. V vsem so nam blizu, v radostih in nesrečah, v samozavesti in obupu. So tudi na začetku naših današnjih duhovnih stisk. Ključna misel Iz veka vekov … je uvodno besedilo prvega stavka “Kje smo mi, ko smo bili, kje bomo, ko nas več ni?” in ta meditacija prežema vso predstavo. V ospredju je magično in simbolično, zaznamuje jo razpetost med vitalizmom in estetsko zadržanostjo, starinsko polifonijo in tehniko grozdov, med trivialnim in poudarjeno umetniškim, med poduhovljenim in naturalističnim.

Zunanje povezave

Choregie