Anton Podbevšek Teater: Razlika med redakcijama

mBrez povzetka urejanja
mBrez povzetka urejanja
Vrstica 1: Vrstica 1:
<div style="float: right">[[Slika:Logo_APT.jpg|300px|avtor logotipa skupina NOVI KOLEKTIVIZEM]]</div>  
<div style="float: right">[[Slika:Logo_APT.jpg|250px|avtor logotipa skupina NOVI KOLEKTIVIZEM]]</div>  


[[Kategorija:Organiziranost|Anton Podbevšek Teater]]
[[Kategorija:Organiziranost|Anton Podbevšek Teater]]
Vrstica 16: Vrstica 16:


==Predstavitev==
==Predstavitev==
'''Anton Podbevšek Teater''' je zasnovan kot institucija, ki za svoj programski koncept črpa iz več umetniških smeri. Scenska umetnost zaobjema poleg dramskega žanra še plesne, glasbene in otroško-mladinske predstave. Obenem se APT v veliki meri posveča tudi filmski kulturi, kjer med drugim obravnava in obuja kultne osebnosti in dogajanja v filmski zgodovini. V te namene služi '''Art Kino Krka'''. Pomembno panogo pa predstavlja tudi fotografija. Gledališče je skupaj z ustanovitvijo na novo oživelo nekdanjo novomeško galerijo, ki danes deluje kot '''Fotogalerija APT''' in razstavlja fotografska dela tako domačih kot tujih avtorjev.
'''Anton Podbevšek Teater''' je najmlajše slovensko profesionalno gledališče, ki je programsko začelo delovati v junijskih dneh leta 2006. Ambicija tega vizualnega inštituta, ki je nastal na spominskem odsevu prve slovenske umetniške avantgarde (novomeška pomlad), je vzpostavljanja razmerij med teorijo in epistemološko prakso sodobne umetnosti, zato je v okviru gledaliških projektov (''Galileo Galilei'', ''Badiou'', ''Brecht'') nastala cela serija predavanj, soarej oz. simpozijev, na katerih so sodelovali vodilni slovenski teoretiki. Najbolj odmeven je bil zagotovo koprodukcijski simpozij  z založbo Studia Humanitatis, ki je rezultiral s knjigo ''Čas je za Brechta!''.
 
Programska izhodišča APTa  temeljijo na angažiranem in reflektiranem zastavljanju tistih civilizacijski vprašanj po XX.stoletju, ki merijo na etiko depsihologizacije subjekta. Programska struktura postdramskega, otroškega, glasbenega in plesnega gledališča presega ozke žanrske delitve, hkrati pa  evocira vse tisto, o čemer je govoril Artaud, ko je govoril o totalnem gledališču.Le-to misli dramatično in organsko povezavo med gledalno in igralno površino: mizanscensko, tematsko, estetsko, ontološko. Prostori APTa niso zgolj Dvorana novomeške pomladi, ampak tudi velodrom Češča vas, Grad Otočec, samostanska cerkev v Kostanjevici, itd. Šele v odprtem in (gledališko) razbremenjenem prostoru je moč iskati novo, sublimno in angažirano.
 
V šestnajstih premierah so različni avtorji različno in razlikovalno tematsko razvijali in komentirali antagonizme družb XX.stoletja: utopije, izpovedi, terorizem, ideološke masakre, gledališke kanone, dialektiko gospodarja in hlapca, kritiko mentalitet, pojem singularnega,  »strast do realnega« (termin je Badioujev), čas kot kriterij gledališkega in fizikalnega…


'''Anton Podbevšek Teater''' je zaživel v prenovljenem objektu nekdanjega novomeškega Doma kulture. Notranja zasnova je delo novomeškega arhitekta Boruta Simiča. Prenovljena ''Dvorana novomeške pomladi'' je opremljena z izjemno sodobnimi tehničnimi pripomočki in ima 140 sedežev.


==Zgodovina==
==Zgodovina==
Vrstica 24: Vrstica 27:
Občinski svet mestne občine Novo mesto je spomladi leta 2005 dokončno sprejel Odlok o ustanovitvi javnega zavoda ''Gledališče Novo mesto''. Novembra 2006  je bilo s spremembo ustanovitvenega odloka ''Gledališče Novo mesto'' preimenovano v '''''Anton Podbevšek Teater'''''.
Občinski svet mestne občine Novo mesto je spomladi leta 2005 dokončno sprejel Odlok o ustanovitvi javnega zavoda ''Gledališče Novo mesto''. Novembra 2006  je bilo s spremembo ustanovitvenega odloka ''Gledališče Novo mesto'' preimenovano v '''''Anton Podbevšek Teater'''''.


Prva uprizoritev najmlajšega poklicnega gledališča na Slovenskem je bila 21. 12. 2006, in sicer Brechtov ''Galileo Galile''i v režiji Matjaža Bergerja, v naslovni vlogi pa je nastopil [[Pavle Ravnohrib]].
Prva uprizoritev najmlajšega poklicnega gledališča na Slovenskem je bila 21. 12. 2006, in sicer Brechtov ''Galileo Galilei'' v režiji [[Matjaž Berger|Matjaža Bergerja]], v naslovni vlogi pa je nastopil [[Pavle Ravnohrib]].


Skupina '''IRWIN''' pa je bila prva, ki je otvorila Fotogalerijo APT z razstavo ''NSK straže''.
Skupina '''IRWIN''' pa je bila prva, ki je otvorila Fotogalerijo APT z razstavo ''NSK straže''.
Vrstica 30: Vrstica 33:
== Uprizoritve in projekti ==
== Uprizoritve in projekti ==
*2010 Nana Milčinski / Siddharta ''Livingstonov poslednji poljub'', r. [[Nana Milčinski]]
*2010 Nana Milčinski / Siddharta ''Livingstonov poslednji poljub'', r. [[Nana Milčinski]]
*2010 Ivan Cankar (Blaise Pascal, Étienne de la Boétie, G. W. F. Hegel, Luis Althusser) ''HLAPCI / Komentirana izdaja'', r. [[Matjaž Berger]], koprodukcija s [[Prešernovo gledališče Kranj|Prešernovim gledališčem Kranj]]
*2010 Ivan Cankar (Blaise Pascal, Étienne de la Boétie, G. W. F. Hegel, Luis Althusser) ''Hlapci / Komentirana izdaja'', r. [[Matjaž Berger]], koprodukcija s [[Prešernovo gledališče Kranj|Prešernovim gledališčem Kranj]]
*2010 Jorge Luis Borges ''Zgodovina večnosti'', projekt posvečen Claudu Lévi-Straussu, r. [[Matjaž Berger]]
*2010 Jorge Luis Borges ''Zgodovina večnosti'', projekt posvečen Claudu Lévi-Straussu, r. [[Matjaž Berger]]
*2009 ''Spovedi'', avtorski projekt [[Dušan Jovanović|Dušana Jovanovića]]
*2009 ''Spovedi'', avtorski projekt [[Dušan Jovanović|Dušana Jovanovića]]

Redakcija: 10:44, 12. april 2010

avtor logotipa skupina NOVI KOLEKTIVIZEM


Ustanoviteljica: Mestna občina Novo mesto
Prizorišča: Dvorana novomeške pomladi;
Število sedežev: 140


Predstavitev

Anton Podbevšek Teater je najmlajše slovensko profesionalno gledališče, ki je programsko začelo delovati v junijskih dneh leta 2006. Ambicija tega vizualnega inštituta, ki je nastal na spominskem odsevu prve slovenske umetniške avantgarde (novomeška pomlad), je vzpostavljanja razmerij med teorijo in epistemološko prakso sodobne umetnosti, zato je v okviru gledaliških projektov (Galileo Galilei, Badiou, Brecht) nastala cela serija predavanj, soarej oz. simpozijev, na katerih so sodelovali vodilni slovenski teoretiki. Najbolj odmeven je bil zagotovo koprodukcijski simpozij z založbo Studia Humanitatis, ki je rezultiral s knjigo Čas je za Brechta!.

Programska izhodišča APTa temeljijo na angažiranem in reflektiranem zastavljanju tistih civilizacijski vprašanj po XX.stoletju, ki merijo na etiko depsihologizacije subjekta. Programska struktura postdramskega, otroškega, glasbenega in plesnega gledališča presega ozke žanrske delitve, hkrati pa evocira vse tisto, o čemer je govoril Artaud, ko je govoril o totalnem gledališču.Le-to misli dramatično in organsko povezavo med gledalno in igralno površino: mizanscensko, tematsko, estetsko, ontološko. Prostori APTa niso zgolj Dvorana novomeške pomladi, ampak tudi velodrom Češča vas, Grad Otočec, samostanska cerkev v Kostanjevici, itd. Šele v odprtem in (gledališko) razbremenjenem prostoru je moč iskati novo, sublimno in angažirano.

V šestnajstih premierah so različni avtorji različno in razlikovalno tematsko razvijali in komentirali antagonizme družb XX.stoletja: utopije, izpovedi, terorizem, ideološke masakre, gledališke kanone, dialektiko gospodarja in hlapca, kritiko mentalitet, pojem singularnega, »strast do realnega« (termin je Badioujev), čas kot kriterij gledališkega in fizikalnega…


Zgodovina

Občinski svet mestne občine Novo mesto je spomladi leta 2005 dokončno sprejel Odlok o ustanovitvi javnega zavoda Gledališče Novo mesto. Novembra 2006 je bilo s spremembo ustanovitvenega odloka Gledališče Novo mesto preimenovano v Anton Podbevšek Teater.

Prva uprizoritev najmlajšega poklicnega gledališča na Slovenskem je bila 21. 12. 2006, in sicer Brechtov Galileo Galilei v režiji Matjaža Bergerja, v naslovni vlogi pa je nastopil Pavle Ravnohrib.

Skupina IRWIN pa je bila prva, ki je otvorila Fotogalerijo APT z razstavo NSK straže.

Uprizoritve in projekti

Ravnatelj

Kolokviji in simpoziji

  • 2008 Teorija potujitvenega učinka, ob 110-letnici rojstva Bertolta Brechta, simpozij
  • 2007 XX. stoletje, kolokvij
  • 2006 Galileo Galilei, kolokvij


Akademija APT

Akademija APT je zastavljena kot širši izobraževalni proces. Mladim iz novomeške občine skozi mentorske seminarje in predavanja širi znanja o performensu, sodobnem plesu, retoriki, režijskih pristopih in branju dramskih tekstov. Praktično pa se lotevajo predvsem vsebin gledališke teorije in prakse 20. stoletja.

Akademija APT obenem organizira in vodi tudi strokovne kolokvije in seminarje, ki potekajo sočasno z določeno uprizoritvijo in se nanašajo na teme, vprašanja in dileme, ki izhajajo iz samih aktualnih dramskih predlog.

Projekti

  • 2008 Samuel Beckett Med kostmi in kožo, r. Jurij Smrke


Art kino Krka

Fotogalerija APT

Razstave

  • 2006 NSK straže, avtor: IRWIN
  • 2007 Camera obscura II, avtor: SofijaSilvia
  • 2007 Places, avtor: Ilya Rabinovich


Zunanje povezave

Anton Podbevšek Teater

APT - Teater z bombami