Brez povzetka urejanja
 
Brez povzetka urejanja
 
(79 vmesnih redakcij 5 uporabnikov ni prikazanih)
Vrstica 1: Vrstica 1:
Wikiprogramje ste uspešno naložili!
<div class="panel panel-default">
    <div class="panel-heading big-heading">
        <h3 class="gray-header">Kategorije</h3>
    </div>


Za uporabo in pomoč pri nastavitvi, prosimo, preglejte [http://meta.wikipedia.org/wiki/MediaWiki_i18n dokumentacijo za prilagajanje vmesnika]
    <div class="panel-body category-list">
in [http://meta.wikipedia.org/wiki/MediaWiki_User%27s_Guide Uporabniški priročnik].
        <div class="row">
            <div class="col-sm-32">
*[[:Kategorija:Ustvarjalci|Ustvarjalci]]
*[[:Kategorija:Dramatika|Dramatika]]
*[[:Kategorija:Zvrsti|Zvrsti]]
*[[:Kategorija:Organiziranost|Organiziranost]]                     
*[[:Kategorija:Festivali, nagrade, natečaji|Festivali, nagrade, natečaji]]
*[[:Kategorija:Institucije, publikacije, RTV, združenja|Institucije, publikacije, RTV, združenja]]
*[[:Kategorija:Izobraževanje|Izobraževanje]]
*[[:Category:Zgodovina|Zgodovina]]                                 
            </div>
        </div>                               
    </div>
</div>
 
<div class="panel panel-default">
    <div class="panel-heading big-heading">
        <h3 class="gray-header">Na današnji dan</h3>
    </div>
 
    <div class="panel-body">
        <div class="row">
            <div class="col-sm-16">
{{Geslo:Na današnji dan/{{#timel:j. F|now|sl}}}}
            </div>
            <div class="col-sm-16">
                {{Predloga:Calendar | year={{#timel: Y|now}} | month={{#timel: m|now}} }}
            </div>
        </div>                               
    </div>
</div>
 
<div class="panel panel-default">
    <div class="panel-heading big-heading">
        <h3 class="gray-header">Pozdrav</h3>
    </div>
 
    <div class="panel-body">
{{Geslo:Pozdrav}}                             
    </div>
</div>

Trenutna redakcija s časom 10:03, 9. februar 2016

Na današnji dan


1883
Rodil se je igralec, režiser in pedagog Hinko Nučič. Zaslužen za prenovo ljubljanske Drame po prvi svetovni vojni, kjer je kot umetniški vodja in režiser opravil gigantsko delo s 35 premierami v eni sezoni, od katerih jih je 13 sam uprizoril. Bil je tudi soustanovitelj Drame Maribor, poklicno pa najdlje ugleden član zagrebške Drame.


1967
Rodila se je dramaturginja, teatrologinja in visokošolska profesorica Barbara Sušec Michieli. Njeno temeljno raziskovalno delo je posvečeno prvi slovenski profesionalni igralki, Mariji Veri, v katerem se ne ukvarja le z osebnostjo in igralko, ampak razmišlja tudi o podrejenosti in emancipaciji žensk v igralskem poklicu.


1995
V novogoriškem gledališču je bila premierno uprizorjena predstava Plešasta pevka (rež. V. Taufer). V osrednjem čilskem časopisu El Mercurio, so o njej zapisali: »Čilenci so se predali zapeljivcem. Primorsko dramsko gledališče jih je začaralo s slovensko verzijo Plešaste pevke. Soglasno so jo izbrali za najboljšo predstavo festivala, saj je tako občinstvo kot kritike navdušila z asketsko scenografijo in tremi suverenimi ženskimi vlogami v podobi travestitov ter z ne ravno preprostim humorjem.«


1996
V Ljubljani je umrl igralec Danilo Bezlaj. Član MGL ansambla.

< april 2024 >
P T S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Pozdrav

Polde Bibič

Električno shranjena dediščina

Pred pičlimi nekaj leti je bila še prava znanstvena fantastika, če je kdo govoril, da bi lahko dobil podatke o stvareh tega sveta z enim samim pritiskom na tipko. No, pravzaprav nekaj pritiski. Pa vendar, kako enostavno, v primerjavi z nekdanjim iskanjem po obaltnih enciklopedijah! Najsi moraš tudi nekaj časa srfati po internetu in se prebijati skozi abote človeškega, ki se jim ne moreš izogniti ne v življenju ne v računalniških spletih. Klepetalnice, neslana duhovičenja, lažniva prerokovanja, pornografijo bla, bla.

Vmes pa pomembna sporočila, koristni podatki in tako dalje. Internet je pač tak, kakršnega naredi človek. Nekateri se vsiljujejo v zavest človeštva drugi zasledujejo resnico. Žal so (kot v življenju) najuspešnejši vsiljivci, ki izkoriščajo splet za osebni EPP.

Ko mi je Samo povedal, da načrtuje internetni portal za slovensko gledališče, sem se takoj navdušil za njegovo zamisel. Iz radovednosti sem na slepo pobrskal po internetu. Naključno najdeni entertejnerji – Catherine Bell, Miguel Corcego, Barbara Flynn (kdo jih pozna?) – imajo po milijon in več zadetkov. Kaj pa naši? Milena Zupančič jih ima okoli petintrideset tisoč, Zlatko Šugman tisoč tristo, Iva Kranjc sedemintrideset tisoč. Pa je njihova umetniška moč neprimerno silnejša. Morali bomo torej nekaj storiti sami zase.

Vendar ne mislim na količinsko promocijo, marveč predvsem na pomembno vsebinsko predstavitev naših gledaliških ustvarjalcev. Posebej gledališču bo dobrodošlo. Saj je doslej bilo in je še vedno nekam odrinjeno. Šolski pouk se mu izogiba. Morda pa bo sigledal šolnike prepričal, da je treba nekaj vedeti tudi o preteklem gledališču, ne smo o literaturi, vojnah ... . Morda bodo rekli: »Naj se ve, da je Linhartova žena prva igrala Županovo Micko, da so Dorfarji nastopali v Škofjeloškem pasijonu!« Vse to bodo lahko izvedeli, če se bo le dotaknili tipkovnice računalnika. In še naprej. Do Nollyja, Danila, Rakuše, Nablocke. Do Milade, Bakoviča, Tadeja Toša ... Do, do do ...

Veliko truda bo treba. Žrtvovanja, nesebičnosti. Preden se bo samostrelčeva iskrica razgorela in potem skalila v veliki Kaj je kaj in Kdo je kdo v slovenskema gledališču. Verjamem, da se bo sanja uresničila. Verjamem, ker čutim, da so ji pripravljeni služiti tisti, ki vedo, kako je treba: zrno do zrna pogača, kamen do kamna palača, podatek do podatka SiGledal.

Polde Bibič

8. januarja 2007