Jasna Knez: Razlika med redakcijama

Vrstica 4: Vrstica 4:
==Življenjepis==
==Življenjepis==
Jasna Knez (Trst, 1949) je plesalka, koreografinja in plesna pedagoginja s statusom svobodne umetnice.
Jasna Knez (Trst, 1949) je plesalka, koreografinja in plesna pedagoginja s statusom svobodne umetnice.
Nadaljuje tradicijo slovenskega izraznega plesa Žive Kraigher, plesala je v predstavah koreografov sodobnega plesa: Lojzke Žerdin, Nade Kokotović, [[Damir Zlatar Frey|D. Z. Freya]], [[Matjaž Farič|Matjaža Fariča]]. Dolga leta je redno gostovala v gledaliških in drugih ustanovah nekdanje Jugoslavije.
Nadaljuje tradicijo slovenskega izraznega plesa Žive Kraigher (izhajajoče iz plesnega izročila Mete Vidmar, ki je imela v Ljubljani prvo privatno plesno šolo 1933-1956). Kot učenka Žive Kraigher je stopila na oder z osmimi leti, bila ena najvidnejših predstavnic Studia za svobodni ples, se plesno izpopolnjevala na London Contemporary Dance in v Slovenijo prinesla orientalni ples.
 
Plesala je v predstavah koreografov sodobnega plesa: [[Živa Kraigher | Žive Kraigher]], Lojzke Žerdin, Nade Kokotović, Damirja Zlatarja Freya, Matjaža Fariča; ustvarila številne avtorsko plesno-gledališke projekte, s katerimi je gostovala na različnih festivalih ter alternativnih in eksperimentalnih odrih po Sloveniji, Jugoslaviji in v tujini. Jasna Knez raziskuje improvizacijo kot posebno plesno zvrst v sodelovanju z glasbeniki, slikarji, cineasti: Miloš Bašin, ''Beg na grad'', Janko Messner, ''Intermedia'', Lado Jakša, Brina Jež Brezavšček, Bor Turel, ''Dolina odmeva'', Melita Osojnik, Klarisa Jovanovič, Vasko Atanasovski, Vlado Batista, Tone Stojko, Dušan Muc, Stane Jagodič …) Kot koreografinja je sodelovala s številnimi režiserji: Matija Milčinski, Lojze Domanjko, Sergej Verč, Vesna Arhar-Štih, Branko Brezovec, Rade Šerbedžija, [[Samo Strelec]], [[Žarko Petan]], [[Eduard Miler]], Branislav Mićunović, Nick Upper …
 
Dolga leta je delovala tudi v zamejstvu v Avstriji in v Italiji (Studio Actis iz Trsta), redno vodila tečaje orientalskega in izraznega plesa ter odrskega giba po celi Sloveniji in številne seminarje za vzgojiteljice v vrtcih, za glasbene učitelje v osnovnih šolah. Občasno se izpoveduje v literarnih prebliskih in objavlja svoje črtice, zgodbice v časopisih in revijah. Leta 1998 je v Koštaboni z Alanom Asto osnovala projekt ''Plesna domačija – center za kulturne dejavnosti in oživljanje podeželja'' in v njenem okviru je ustvarila številne predstave in javne nastope po trgih in ulicah Kopra. Za svoje delo je prejela številna priznanja in nagrade, med drugim leta 2013 nagrado Ksenije Hribar za življenjsko delo, ki jo podeljuje Društvo za sodobni ples Slovenije.
 
Neja Kos, plesna kritičarka in dolgoletna vodja plesne dejavnosti na JSKD je o Jasni Knez zapisala: “Kot prava marginalka je opazno-neopazno, brez blišča vtkana v slovenski kulturni prostor in čas.


==Video==
==Video==

Redakcija: 18:19, 2. september 2020


Življenjepis

Jasna Knez (Trst, 1949) je plesalka, koreografinja in plesna pedagoginja s statusom svobodne umetnice. Nadaljuje tradicijo slovenskega izraznega plesa Žive Kraigher (izhajajoče iz plesnega izročila Mete Vidmar, ki je imela v Ljubljani prvo privatno plesno šolo 1933-1956). Kot učenka Žive Kraigher je stopila na oder z osmimi leti, bila ena najvidnejših predstavnic Studia za svobodni ples, se plesno izpopolnjevala na London Contemporary Dance in v Slovenijo prinesla orientalni ples.

Plesala je v predstavah koreografov sodobnega plesa: Žive Kraigher, Lojzke Žerdin, Nade Kokotović, Damirja Zlatarja Freya, Matjaža Fariča; ustvarila številne avtorsko plesno-gledališke projekte, s katerimi je gostovala na različnih festivalih ter alternativnih in eksperimentalnih odrih po Sloveniji, Jugoslaviji in v tujini. Jasna Knez raziskuje improvizacijo kot posebno plesno zvrst v sodelovanju z glasbeniki, slikarji, cineasti: Miloš Bašin, Beg na grad, Janko Messner, Intermedia, Lado Jakša, Brina Jež Brezavšček, Bor Turel, Dolina odmeva, Melita Osojnik, Klarisa Jovanovič, Vasko Atanasovski, Vlado Batista, Tone Stojko, Dušan Muc, Stane Jagodič …) Kot koreografinja je sodelovala s številnimi režiserji: Matija Milčinski, Lojze Domanjko, Sergej Verč, Vesna Arhar-Štih, Branko Brezovec, Rade Šerbedžija, Samo Strelec, Žarko Petan, Eduard Miler, Branislav Mićunović, Nick Upper …

Dolga leta je delovala tudi v zamejstvu v Avstriji in v Italiji (Studio Actis iz Trsta), redno vodila tečaje orientalskega in izraznega plesa ter odrskega giba po celi Sloveniji in številne seminarje za vzgojiteljice v vrtcih, za glasbene učitelje v osnovnih šolah. Občasno se izpoveduje v literarnih prebliskih in objavlja svoje črtice, zgodbice v časopisih in revijah. Leta 1998 je v Koštaboni z Alanom Asto osnovala projekt Plesna domačija – center za kulturne dejavnosti in oživljanje podeželja in v njenem okviru je ustvarila številne predstave in javne nastope po trgih in ulicah Kopra. Za svoje delo je prejela številna priznanja in nagrade, med drugim leta 2013 nagrado Ksenije Hribar za življenjsko delo, ki jo podeljuje Društvo za sodobni ples Slovenije.

Neja Kos, plesna kritičarka in dolgoletna vodja plesne dejavnosti na JSKD je o Jasni Knez zapisala: “Kot prava marginalka je opazno-neopazno, brez blišča vtkana v slovenski kulturni prostor in čas.”

Video

Koreografije

Plesne vloge

Nagrade

  • 2013 Nagrada Ksenije Hribar za življenjsko delo
  • 1987 Plaketa Mete Vidmarjeve
  • 1986 Posebna nagrada kritikov na festivalu eksperimentalnih odrov v Titogradu Fjat
  • 1986 Priznanje za iskanje – žirija plesno-baletnih kritikov in strokovnjakov Slovenije za zvestobo osebni absolutni plesnosti v avtorskem plesnem dogodku Interakcija za plesalko in dva projektorja
  • 1983 Priznanje za iskanje – za avtorski postkonceptualni pristop k plesu v predstavi Interakcija za plesalko in dva projektorja
  • 1977 Nagrada jugoslovanskih plesno-baletnih kritikov za poetičnost v plesni izvedbi Sudanska pesem
  • 1975 Zlata ptica za plesni nastop v predstavi glasba-poezija-ples: Le sere cosi lente – Dolgi večeri

Zunanje povezave