Oliver Frljić

Različica za tisk ni več podprta in lahko vsebuje napake pri upodabljanju. Prosimo, v brskalniku posodobite zaznamke in namesto tega uporabite privzeto funkcijo brskalnika za tiskanje.


Življenjepis

Rodil se je leta 1976 v Travniku. Najprej se je odločil za študij teologije in filozofije, pozneje je diplomiral na Akademiji dramskih umetnosti v Zagrebu. Preizkusil se je v tako rekoč vseh gledaliških zvrsteh, od uličnih performansov do režij v nacionalnih gledališčih, od predstav za otroke do kontroverznih režij, s katerimi razburja kulturno in politično javnost. Svoje gledališče Le Cheval je ustanovil že med študijem.

Njegove uprizoritve ne občinstva ne strokovne javnosti nikoli niso pustile ravnodušnih, povabljene pa so bile tudi na ugledne festivale, na katerih so prejele številne nagrade, npr. Dunajski slavnostni tedni − Wiener Festwochen (Dunaj), Dialog (Vroclav), Festival Perforacije (New York), Stage Festival (Helsinki), Bitef (Beograd), MES (Sarajevo), MOT (Skopje), festival Nova Drama (Bratislava), Gavellovi večeri (Zagreb), Mednarodni festival malih odrov (Reka), Sterijevo pozorje (Novi Sad), Dnevi satire (Zagreb), Splitsko poletje, Teden sodobnega plesa, Zlati lev (Umag), Diskurs (Giessen), Karantena (Dubrovnik), APAF (Salzburg), Freischwimmer (Dunaj, Berlin, Hamburg, Düsseldorf, Zürich), Zadar sanj, Poletje kulture v Osijeku, Mednarodni otroški festival v Šibeniku, Teden slovenske drame (Kranj), Borštnikovo srečanje (Maribor). Frljić režira tako na neodvisni sceni kot v repertoarnih gledališčih, kjer je navdušil in šokiral s predstavami Turbofolk, Bakhantke in Pomladno prebujenje; nekateri kritiki so jih označili za »moralno pohujšljive« in politično sporne.

Prvo uprizoritev, ki je odmevala tudi na mednarodnem prizorišču, Preklet naj bo izdajalec svoje domovine!, je leta 2010 režiral v Slovenskem mladinskem gledališču v Ljubljani; predstava je na Borštnikovem srečanju istega leta dobila dve nagradi: za izjemno kolektivno stvaritev avtorski ekipi za mladega igralca. Projekt je gostoval na številnih festivalih (med drugim v Vroclavu, v New Yorku, Helsinkih, napovedana so gostovanja na Kunstenfestivaldesarts v Bruslju, Neue Stücke aus Europa v Wiesbadnu, TransAmériques v Montrealu …). Istega leta je Frljić v Zagrebškem gledališču mladih provokativno zrežiral Wedekindovo Pomladno prebujenje, v Podgorici Disput Pierra de Marivauxa, v Subotici pa predstavo Strahopetnost (Kukavičluk), ki so jo številni kritiki razglasili za gledališki dogodek sezone v Srbiji, in ki je dobila nagrado za najboljšo uprizoritev na Sterijevem pozorju v Novem Sadu. Septembra 2011 je bil v Cankarjevem domu kot otvoritvena predstava 18. mednarodnega festivala uprizoritvenih umetnosti Ex Ponto premierno predstavljen njegov Leksikon YU mitologije, na sarajevskem MES-u pa je doživela premiero uprizoritev Pismo iz 1920, ki je zbudila silovito medijsko pozornost (v njej so uporabljeni deli iz vojne monodrame, v kateri igralec Emir Hadžihafizbegović poziva k džihadu) in bila deležna pohval strokovne kritike. V zagrebškem Teatru &TD je na oder postavil avtorski projekt Sovražim resnico! (Mrzim istinu!), v katerem je uporabil lastno družinsko preteklost in jo postavil v gledališki kontekst. Predstava je v nekaj mesecih dosegla kulten status in dvorana je bila razprodana mesece vnaprej; razglašena je bila tudi za najboljšo predstavo Gavellovih večerov in dobila ugledno nagrado hrvaškega Združenja dramskih umetnikov za najboljšo predstavo.

Njegova uprizoritev Sidranovega Očeta na službeni poti v izvedbi Ateljeja 212 iz Beograda (ki smo jo lahko videli tudi v Cankarjevem domu v Ljubljani) je na 51. mednarodnem gledališkem festivalu MESS dobila kar tri nagrade: zlati lovorjev venec za režijo, srebrni lovorjev venec za najboljšo predstavo v kategoriji »srednja Evropa«, igralka Hana Selimović pa za najboljšo igralsko stvaritev.

Režije

Nagrade

  • 2012 Orlando (Dubrovačke ljetne igre) za režijo predstave Dantonova smrt
  • 2012 Nagrada za najboljšo režijo (11. Festival bosanskohercegovačke drame, Zenica) za režijo predstave Sovražim resnico!
  • 2012 Nagrada za najboljši tekst izvedbe (15. Teatar Fest Petar Kočić, Banja Luka) za tekst predstave Sovražim resnico!
  • 2012 Nagrada "Korak u stvarnost" (15. Teatar Fest Petar Kočić, žiri radio televizije Republike Srpske, Banja Luka) za predstavo Sovražim resnico!
  • 2012 Nagrada Sklada Biljana Kovačević-Vučo borcem za človekove pravice za predstavo Zoran Đinđić
  • 2012 Borislav Mihajlović Mihiz (Fond "Borislav Mihajlović Mihiz", Srbija) za dramaturške dosežke v projektih Preklet naj bo izdajalec svoje domovine!, Kukavičluk, Zoran Đinđić in Sovražim resnico!
  • 2011 Zlatni lovorov vijenac (MESS, Sarajevo) za režijo predstave Otac na službenom putu
  • 2011 Sterijina nagrada (Sterijino pozorje, Novi Sad) za režijo predstave Kukavičluk
  • 2011 Nagrada za najboljšo režijo (Susreti profesionalnih pozorišta, Brčko) za režijo predstave Pismo iz 1920
  • 2011 Nagrada za najboljšo režijo (10. Festival bosanskohercegovačke drame, Zenica) za režijo predstave Kukavičluk
  • 2011. Nagrada ASSITEJ za režijo predstave Matilda in Družba Pere Kvržice
  • 2011 Ardalion (Jugoslavenski kazališni festival Bez prevoda, Užice) za režijo predstave Otac na službenom putu
  • 2009 Zlatna Žar ptica (Naj, naj, naj festival) za režijo predstave Strah u Ulici lipa
  • 2009 Nagrada ASSITEJ za režijo predstave Strah u Ulici lipa
  • 2009 Nagrada Anđelko Štimac (Međunarodni festival malih scena) za režijo predstave Turbo-folk in Bahke
  • 2009 Mali Marulić (Festival hrvatske drame za djecu) za režijo predstave Strah u Ulici lipa
  • 2008 Zlatna Žar ptica (Naj, naj, naj festival) za režijo predstave Blizanke
  • 2008 Nagrada za najboljšo režijo (Međunarodni festival komornog teatra Zlatni lav) za režijo predstave Turbo-folk
  • 2008 Nagrada za najboljšo režijo (Dječji kazališni festival Pozorište Zvezdarište, Beograd) za režijo predstave Blizanke
  • 2007 Nagrada ASSITEJ za režijo predstave Blizanke

Viri in literatura

  • PGK

Zunanje povezave