AEIOU: Razlika med redakcijama

m (je prestavil(-a) A E I O U na AEIOU)
(ni razlike)

Redakcija: 11:28, 8. september 2011


Predstavitev

A E I O U GLEDALIŠČE ZA DOJENČKE IN MALČKE je gledališki projekt za dojenčke med 3.-12. mesecem in malčke med 1. in 3. letom ter njihove skrbnike (starše, stare starše, tete, strice,..)

Tema predstave je en dan iz perspektive dojenčka, malčka in njihovih skrbnikov; zgodba o njihovem razburljivem vsakdanu in vsakdanjih rutinah. Dan je predstavljen realistično, pa tudi fantazijsko in včasih sanjsko. Od jutra, ko se zbudimo, se igramo in z obrazom izračamo različna čustvena stanja, preko poldneva, ko jemo in spoznavamo nove okuse, popoldneva, ko se odpravimo na sprehod, srečujemo različne živali, stroje, poslušamo zvoke zunanjega sveta, do večera, ko potonemo v sanjski svet. Vmes pa kakanje, lulanje, previjanje, umivanje in hranjenje.

Preprosto, prepoznavno in vsakdanje prikazano z gledališkimo lutkovnimi sredstvi, ki otroka vzpodbujajo zvočno, gibalno in ustvarjalno.

Igralci in občinstvo so v skupnem, nerazdeljenem prostoru. Igra se odvija pred in med njimi. Prostor je varno zavetje, ograjeno igrišče in zabavišče, ki ga otroci s pomočjo skrbnikov lahko »svobodno« raziskujejo.

Med predstavo bo poskrbljeno tudi za osnovne potrebe dojenčkov in malčkov. Omogočeno bo dojenje, previjalna podloga ter grelnik za otroško hrano.

DOJENČKI OD 3-12 MESECEV IN NJIHOVIH SKRBNIKI Med predstavo sedi dojenček v skrbnikovem naročju. Tematika predstave se prenese k dojenčku preko njegovega skrbnika; skrbnik z dojenčkom komunicira, mu predstavlja stvari in daje gibalne vzpodbude po navodilih igralcev. Dojenčki niso le pasivni gledalci. Nezanemarljiv je tudi pomen ljubezni, objemov, komunikacije in odzivanja na dojenčka. Pozornost pomaga dojenčku občutiti varnost in vzpostavi varno zavetje, ki mu pomaga na poti k samostojnemu raziskovanju sveta.

MALČKI OD 13 DO 36 MESECEV S SKRBNIKI ALI VRTČEVSKE SKUPINE Malčki se razvijajo zelo hitro. Vsak dan pridobivajo nove fizične, spoznavne in čustvene spretnosti. Strukturirane aktivnosti so odlična priložnost, da malčkom predstavimo nove ideje. Predstava ponuja otrokom doživljanje z vsemi čutili: videti, slišati, dotakniti se in poiskusiti. Prostor omogoča svobodno raziskovanje, je varen pristan. Predstava opogumlja malčke, da uporabijo svojo domišljijo. Poudarek je na stvareh, ki so vidne in se jih lahko dotakneš, na »tukaj in zdaj« in v katerih sta »vzrok in posledica« vidna. Vsakdanje življenje je za malčka prava pustolovščina.

Projekt je namenjen tudi staršem, ki bodo interaktivne igre s svojim otrokom lahko uporabljali doma. Raziskave kažejo, da je izpostavljanje dojenčka in malčka širokemu spektru najrazličnejših novih izkušenj, ki vključujejo njihove čute (dotik, okus, vonj, sluh in vid), najboljše kar lahko starši naredijo za stimulacijo razvoja otrokovih možganov.

Zunanje povezave