Bara Kolenc: Razlika med redakcijama

Brez povzetka urejanja
Vrstica 7: Vrstica 7:


==Življenjepis==
==Življenjepis==
Dr. Bara Kolenc (roj. 1978) je samozaposlena v kulturi - deluje na področju performativnih, interdisciplinarnih in vizualnih umetnosti - in doktorica filozofije. Njeno teoretsko delo se odvija v območju teoretske psihoanalize in strukturalizma, obenem pa razvija teorijo uprizoritve in umetnosti v širšem smislu, ki se osredinja okrog problema ponavljanja. Kot teoretičarka objavlja v revijah ''Problemi, Maska, Kultura'' in drugod, sodeluje na konferencah in ima vabljena predavanja.
Dr. Bara Kolenc (roj. 1978) je umetnica in filozofinja iz Ljubljane in samozaposlena v kulturi - deluje na področju performativnih, interdisciplinarnih in vizualnih umetnosti. Doktorirala na Oddelku za filozofijo na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani in diplomirala iz filozofije in primerjalne književnosti na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani. Njeno teoretsko delo se odvija v območju teoretske psihoanalize in strukturalizma, obenem pa razvija teorijo uprizoritve in umetnosti v širšem smislu, ki se osredinja okrog problema ponavljanja. Kot teoretičarka objavlja v revijah ''Problemi, Maska, Kultura'' in drugod, sodeluje na konferencah in ima vabljena predavanja. Pred kratkim je pri Analecti (Analecta, DTP, Ljubljana) izdala knjigo ''Ponavljanje in uprizoritev: Kierkegaard, psihoanaliza, gledališče''.




Leta 2003 je prejela dunajsko štipendijo Danceweb za nadarjene mlade koreografe v svetovnem izboru. Kot samostojna avtorica je doslej ustvarila osem celovečernih predstav: ''Bela'' (1998), ''Križ na gori'' (2000), ''Razobraz'' (2001), ''Brezdno'' (2004), ''Incisio Rubida'' (2005) ''Memoari'' (2006), ''Atelje'' (2008), ''Metamorfoze 1: Lov'' (2011). Za svoje predstave je prejela številne nagrade in priznanja. V sodelovanju s KUD Pozitiv je kot mentorica - pedagoginja in avtorica z dijaki ustvarila osem uspešnih predstav: ''Če če če…bula?'' (2001), ''Lej Do Luta''! (2002), ''Odiseja 2004'' (2004, skupaj z Borutom Bučinelom), ''BU-FA'' (2005, skupaj z Borutom Bučinelom), ''Speče celice'' (2006, skupaj z Borutom Bučinelom in Radovanom Jaušovcem), ''Na drugi strani podplat'' (2007), ''Strup'' (2009, skupaj z Radovanom Jaušovcem), ''Nova generacija'' (2010, skupaj z Radovanom Jaušovcem) in ''Elita'' (2012, skupaj z Radovanom Jaušovcem).  
Bara Kolenc ima klasično in sodobno plesno izobrazbo. Leta 2003 je prejela dunajsko štipendijo Danceweb za nadarjene mlade koreografe v svetovnem izboru. Doslej je ustvarila petnajst celovečernih predstav (nazadnje ''Metamorfoze 2: Izgubljeni (k)raj'', Stara elektrarna, 2014, ''Metamorfoze 1: Lov'', Kino Šiška, 2011 in ''Atelje'', Stara elektrarna, 2008) in številne solo performanse, performativne akte, instalacije, predavanja in t.i. lecture-performances. Za svoje predstave je prejela številne nagrade in priznanja. V sodelovanju s KUD Pozitiv je kot mentorica - pedagoginja in avtorica z dijaki ustvarila osem uspešnih predstav: ''Če če če…bula?'' (2001), ''Lej Do Luta''! (2002), ''Odiseja 2004'' (2004, skupaj z Borutom Bučinelom), ''BU-FA'' (2005, skupaj z Borutom Bučinelom), ''Speče celice'' (2006, skupaj z Borutom Bučinelom in Radovanom Jaušovcem), ''Na drugi strani podplat'' (2007), ''Strup'' (2009, skupaj z Radovanom Jaušovcem), ''Nova generacija'' (2010, skupaj z Radovanom Jaušovcem) in ''Elita'' (2012, skupaj z Radovanom Jaušovcem). Leta 2011 je skupaj s soavtorico Dr. Živo Deu objavila z dvema nacionalnima nagradama nagrajeno izobraževalno knjigo za otroke ''Kje pa ti živiš?''. S svojimi projekti je gostovala po Evropi in po svetu, za svoje delo pa je prejela številne negrade in priznanja.




V svoji umetniški poti je sodelovala z najvidnejšimi slovenskimi ustvarjalci ([[Barbara Novakovič Kolenc|Barbara Novakovič-Kolenc]], [[Diego de Brea]], [[Iztok Kovač]], [[Maja Delak]], [[Andreja Rauch]], [[Tomaž Štrucl]], ....), njeni stalni tesni sodelavci so [[Bojana Kunst]], Atej Tutta, Matevž Kolenc, [[Irena Tomažin]], [[Teja Reba]], [[Loup Abramovici]], Mitja Cerkvenik, Rado Jaušovec, Niel Barbisan, Manca Krnel, Lane Stranič, Sandi Pavlin, Ana Hribar, Viktor Meglič, Gyula Cserepes in številni drugi umetniki.
V svoji umetniški poti je sodelovala z najvidnejšimi slovenskimi ustvarjalci ([[Barbara Novakovič Kolenc|Barbara Novakovič-Kolenc]], [[Diego de Brea]], [[Iztok Kovač]], [[Maja Delak]], [[Andreja Rauch]], [[Tomaž Štrucl]], ....), njeni stalni tesni sodelavci so [[Bojana Kunst]], Atej Tutta, Matevž Kolenc, [[Irena Tomažin]], [[Teja Reba]], [[Loup Abramovici]], Mitja Cerkvenik, Rado Jaušovec, Niel Barbisan, Manca Krnel, Lane Stranič, [[Sandi Pavlin]], [[Ana Hribar]], Viktor Meglič, Gyula Cserepes in številni drugi umetniki.




Je ustanovna članica in pobudnica dveh kolektivov - kolektiva Threshold (ustanovljen 2009) in kolektiva Eat-art (ustanovljen 2012), ki delujeta s stalnimi akcijami v stičnem območju performativnih in vizualnih umetnosti.
Je ustanovna članica in pobudnica dveh kolektivov - kolektiva Threshold (ustanovljen 2009) in kolektiva Eat-art/O-jej (ustanovljen 2012), ki delujeta s stalnimi akcijami v stičnem območju performativnih in vizualnih umetnosti.


==Koreografije==
==Koreografije==

Redakcija: 20:49, 7. september 2015


Življenjepis

Dr. Bara Kolenc (roj. 1978) je umetnica in filozofinja iz Ljubljane in samozaposlena v kulturi - deluje na področju performativnih, interdisciplinarnih in vizualnih umetnosti. Doktorirala na Oddelku za filozofijo na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani in diplomirala iz filozofije in primerjalne književnosti na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani. Njeno teoretsko delo se odvija v območju teoretske psihoanalize in strukturalizma, obenem pa razvija teorijo uprizoritve in umetnosti v širšem smislu, ki se osredinja okrog problema ponavljanja. Kot teoretičarka objavlja v revijah Problemi, Maska, Kultura in drugod, sodeluje na konferencah in ima vabljena predavanja. Pred kratkim je pri Analecti (Analecta, DTP, Ljubljana) izdala knjigo Ponavljanje in uprizoritev: Kierkegaard, psihoanaliza, gledališče.


Bara Kolenc ima klasično in sodobno plesno izobrazbo. Leta 2003 je prejela dunajsko štipendijo Danceweb za nadarjene mlade koreografe v svetovnem izboru. Doslej je ustvarila petnajst celovečernih predstav (nazadnje Metamorfoze 2: Izgubljeni (k)raj, Stara elektrarna, 2014, Metamorfoze 1: Lov, Kino Šiška, 2011 in Atelje, Stara elektrarna, 2008) in številne solo performanse, performativne akte, instalacije, predavanja in t.i. lecture-performances. Za svoje predstave je prejela številne nagrade in priznanja. V sodelovanju s KUD Pozitiv je kot mentorica - pedagoginja in avtorica z dijaki ustvarila osem uspešnih predstav: Če če če…bula? (2001), Lej Do Luta! (2002), Odiseja 2004 (2004, skupaj z Borutom Bučinelom), BU-FA (2005, skupaj z Borutom Bučinelom), Speče celice (2006, skupaj z Borutom Bučinelom in Radovanom Jaušovcem), Na drugi strani podplat (2007), Strup (2009, skupaj z Radovanom Jaušovcem), Nova generacija (2010, skupaj z Radovanom Jaušovcem) in Elita (2012, skupaj z Radovanom Jaušovcem). Leta 2011 je skupaj s soavtorico Dr. Živo Deu objavila z dvema nacionalnima nagradama nagrajeno izobraževalno knjigo za otroke Kje pa ti živiš?. S svojimi projekti je gostovala po Evropi in po svetu, za svoje delo pa je prejela številne negrade in priznanja.


V svoji umetniški poti je sodelovala z najvidnejšimi slovenskimi ustvarjalci (Barbara Novakovič-Kolenc, Diego de Brea, Iztok Kovač, Maja Delak, Andreja Rauch, Tomaž Štrucl, ....), njeni stalni tesni sodelavci so Bojana Kunst, Atej Tutta, Matevž Kolenc, Irena Tomažin, Teja Reba, Loup Abramovici, Mitja Cerkvenik, Rado Jaušovec, Niel Barbisan, Manca Krnel, Lane Stranič, Sandi Pavlin, Ana Hribar, Viktor Meglič, Gyula Cserepes in številni drugi umetniki.


Je ustanovna članica in pobudnica dveh kolektivov - kolektiva Threshold (ustanovljen 2009) in kolektiva Eat-art/O-jej (ustanovljen 2012), ki delujeta s stalnimi akcijami v stičnem območju performativnih in vizualnih umetnosti.

Koreografije

Nagrade

Viri in literatura

  • Zavod Exodos

Zunanje povezave