Tanja Zgonc: Razlika med redakcijama

Vrstica 4: Vrstica 4:


==Življenjepis==
==Življenjepis==
Kot koreografinja in plesalka je že več kot dve desetletji dejavna in priznana na svetovni in slovenski plesno-gledališki sceni. Pripravila je devetnajst avtorskih predstav in prejela številne nagrade: jugoslovanska alternativna igralka (1989), zlata ptica (1992), zlata paličica (1994), nagrada Prešernovega sklada (2002) za predstavo Kagami odsev in nagrada povodni mož za najboljšo predstavo po izboru kritikov (2002) za predstavo Koora. Sodelovala je s številnimi priznanimi režiserji v Sloveniji in tujini ter postavila koreografije/odrski gib v več kot sto gledaliških predstavah. Leta 2002 je bila na AGRFT v Ljubljani habilitirana za docentko in leta 2007 za izredno profesorico za področje  plesne in gibne izraznosti.
Tanja Zgonc (1959, Ljubljana) je kot koreografinja in plesalka že več kot trideset let dejavna in priznana na svetovni in slovenski plesni sceni. Njeni plesni začetki segajo v Studio za svobodni ples (1978-1984), Studio za pantomimo Andrésa Valdésa (1979-1985), leta 1984 pa se je pridružila novoustanovljenemu [[Plesni Teater Ljubljana |  Plesnemu Teatru Ljubljana]], kjer je plesala v številnih uspešnih predstavah, kasneje pa tudi koreografirala. Pripravila je preko dvajset avtorskih predstav in prejela številne nagrade: jugoslovanska alternativna igralka (1989), Zlata ptica (1992), Zlata paličica (1994), nagrado Prešernovega sklada (2002) za predstavo ''Kagami odsev'' in nagrado Povodni mož, za najboljšo predstavo po izboru kritikov (2002), za predstavo ''Koora''. Sodelovala je s številnimi priznanimi režiserji v Sloveniji in tujini ter postavila koreografije/odrski gib v preko sto gledaliških predstavah. Leta 2002 je bila na [[AGRFT]] v Ljubljani izvoljena v naziv docentke, leta 2007 v naziv izredne profesorice in leta 2012 v naziv redne profesorice za področje  plesne in gibne izraznosti. Z butom se je seznanila pred 26 leti, ko je postala članica v Kölnu ustanovljene Ko Murobuschijeve skupine International Butoh Dance Company. Kasneje sodelovala tudi s skupinama In-Out (Nemčija) in Su-En Butoh (Švedska). V japonskem butu se je izpopolnjevala pri vodilnih mojstrih kot so: Kazuo Ohno, Yoshito Ohno, Ko Murobuschi, Carlotta Ikeda in Tadashi Endo. Pri svojem umetniškem in pedagoškem delu več let sodeluje tudi z butoh plesalcem in koreografom Stefanom Mario Marbom. Tanja Zgonc je koreografinja butohistka, ki je s preobrazbo različnih plesnih tehnik in gibalnih metod z metodologijo buta razvila lastno sistematiko in avtorski princip giba, predvsem hrbta. Zadnja leta kot vodilna predavateljica vodi delavnice po metodi butoh v svojem specifičnem jeziku  v Evropi, ZDA in tudi na Japonskem.


==Koreografije==
==Koreografije==

Redakcija: 15:00, 14. november 2020


Življenjepis

Tanja Zgonc (1959, Ljubljana) je kot koreografinja in plesalka že več kot trideset let dejavna in priznana na svetovni in slovenski plesni sceni. Njeni plesni začetki segajo v Studio za svobodni ples (1978-1984), Studio za pantomimo Andrésa Valdésa (1979-1985), leta 1984 pa se je pridružila novoustanovljenemu Plesnemu Teatru Ljubljana, kjer je plesala v številnih uspešnih predstavah, kasneje pa tudi koreografirala. Pripravila je preko dvajset avtorskih predstav in prejela številne nagrade: jugoslovanska alternativna igralka (1989), Zlata ptica (1992), Zlata paličica (1994), nagrado Prešernovega sklada (2002) za predstavo Kagami odsev in nagrado Povodni mož, za najboljšo predstavo po izboru kritikov (2002), za predstavo Koora. Sodelovala je s številnimi priznanimi režiserji v Sloveniji in tujini ter postavila koreografije/odrski gib v preko sto gledaliških predstavah. Leta 2002 je bila na AGRFT v Ljubljani izvoljena v naziv docentke, leta 2007 v naziv izredne profesorice in leta 2012 v naziv redne profesorice za področje plesne in gibne izraznosti. Z butom se je seznanila pred 26 leti, ko je postala članica v Kölnu ustanovljene Ko Murobuschijeve skupine International Butoh Dance Company. Kasneje sodelovala tudi s skupinama In-Out (Nemčija) in Su-En Butoh (Švedska). V japonskem butu se je izpopolnjevala pri vodilnih mojstrih kot so: Kazuo Ohno, Yoshito Ohno, Ko Murobuschi, Carlotta Ikeda in Tadashi Endo. Pri svojem umetniškem in pedagoškem delu več let sodeluje tudi z butoh plesalcem in koreografom Stefanom Mario Marbom. Tanja Zgonc je koreografinja butohistka, ki je s preobrazbo različnih plesnih tehnik in gibalnih metod z metodologijo buta razvila lastno sistematiko in avtorski princip giba, predvsem hrbta. Zadnja leta kot vodilna predavateljica vodi delavnice po metodi butoh v svojem specifičnem jeziku v Evropi, ZDA in tudi na Japonskem.

Koreografije

Nagrade

  • 2002 Nagrada Prešernovega sklada za predstavo Kagami odsev
  • 2002 Nagrada povodni mož za najboljšo predstavo po izboru kritikov za predstavo Koora
  • 1994 Nagrada festivala Zlata paličica za ples, v predstavi Show strahov, MGL
  • 1992 Zlata ptica
  • 1989 Jugoslovanska alternativna igralka

Zunanje povezave