Anja Romih

Redakcija dne 10:04, 10. april 2023 od AnaAF (pogovor | prispevki) (Nova stran z vsebino: Romih, Anja Romih, Anja sličica|Foto: Anja Romih ==Življenjepis== Anja Romih...)
(razl) ← Starejša redakcija | prikaži trenutno redakcijo (razl) | Novejša redakcija → (razl)
Foto: Anja Romih

Življenjepis

Anja Romih (*1991) je intermedijska umetnica, ki deluje na področju video umetnosti, video projekcij, montaže, animacije in oblikovanja. Že v času študija vizualnih komunikacij na Fakulteti za dizajn jo je zanimalo prepletanje različnih multimedijskih panog. Iz želje po raziskovanju in eksperimentiranju na omenjenih področjih je pod umetniškim psevdonimom SMECH začela razvijati in eksperimentirati z vizualizacijo zvoka, video projekcijami in vidžejanjem.

Po končanem dodiplomskem študiju (2015) je z izvedbo vizualizacij, video mapiranja in z multimedijskimi projekti začela sodelovati na različnih kulturnih, glasbenih in umetniških festivalih, dogodkih, prireditvah, pa tudi delavnicah video mapiranja, kuriranja dogodkov ter tehničnih izvedb (Festival Svetlobna gverila, Društvo Ljudmila, Festival Ment, AKC Metelkova mesto, Kino Šiška, Radio Študent, Društvo Škuc, Klub K4, Festival Sonica, Festival Grounded, Festival Mesto žensk, One Night Public Gallery, MGLC, Street Art Festival Ljubljana). Je avtorica glasbenih videospotov (Tsujigiri, Warrego Valles, Matter, Šuljo, Brudaza) in vizualizacij na koncertih (MRFY, Pankrti, Rotor Motor, Vazz Live). Pogosto deluje v tandemu z intermedijsko umetnico Stello Ivšek (5237).

Na poročju odrskih umetnosti je v letu 2022 kot oblikovalka videa in vizualizacij sodelovala pri ciklu glasbenouprizoritvenih dogodkov La isla bonita v režiji Varje Hrvatin (Via Negativa, Zavod Sploh) ter pri oblikovanju vsebin za muzikal Povodni mož. Že več let aktivno deluje v kolektivu BEAM TEAM (Stella Ivšek, Anja Romih, Črt Trkman, Aleš Zupanc), v okviru katerega je nastalo več intermedijskih instalacij (Platonova telesa, Mreža, Knock Knock – What’s There?), ki so bile vključene v domače (Festival Svetlobna gverila, Festival Pixxelpoint, Festival MFRU, konS Modul – Velenje) in tuje (Borås Bright Art – Borås Konstmuseum Švedska, Festival InSonic – ZKM Karlsruhe Nemčija) festivale. V sklopu programa Društva Ljudmila od leta 2019 sokurira in vodi dogodke V2V (video to video), ki so namenjeni ustvarjalcem video umetnosti, instalacij in vizualizacij.

Dela

Nagrade

Viri in literatura

  • SLG Celje

Zunanje povezave