Jurij Smrke

Redakcija dne 10:26, 10. april 2023 od AnaAF (pogovor | prispevki) (Nova stran z vsebino: Smrke, Jurij Smrke, Jurij ==Življenjepis== Jurij Smrke je programer in oblikovalec spletnih orodij ter...)
(razl) ← Starejša redakcija | prikaži trenutno redakcijo (razl) | Novejša redakcija → (razl)


Življenjepis

Jurij Smrke je programer in oblikovalec spletnih orodij ter strani, ki združuje prakso s širokim znanjem s področja družboslovja in humanistike. V svojem delu se posveča gradnji kritične infrastrukture in prelomne tehnologije z družbenopolitičnimi smotri, pri čemer velik poudarek namenja rekonceptualizaciji in preoblikovanju medijskih form in publicističnih žanrov.

Njegovo osnovno področje so podatkovne baze in programski vmesniki, Linux serverji, upravljanje s podatki ter minimalistično oblikovanje. Poleg tega se ukvarja tudi z vizualizacijo podatkov, hekanjem in ustvarjanjem s sistemi, kot sta Arduino in Raspberry Pi, tuja pa mu nista niti animacija in strojno učenje. Posveča se tudi raziskovanju procesiranja naravnih jezikov, oblikovanju 3D spletnih vsebin ter ustvarjanju glasbe s pomočjo programskih orodij.

Z osnovno izobrazbo iz novinarstva je svoje znanje najprej razširil s sodelovanjem v kolektivu uredništva časopisa Tribuna, ki ga je nekaj let kot odgovorni urednik tudi vodil. Tribuna je stremela k eksperimentalnim oblikovnim rešitvam, pri čemer je Smrke oblikoval spletno stran, ki je uporabniku omogočala preoblikovanje spletnega časopisa in več različnih načinov branja. Tu je začel razvijati svoje delo na križišču računalništva, družboslovja, umetnosti ter humanistike, ki ga je vodilo na magistrski študij iz digitalnih medijev na fakulteti Goldsmiths v Veliki Britaniji ter nato na doktorski študij v okviru programa za post-digitalne kulture na Univerzi v Coventryju, kjer je bil tudi zaposlen kot raziskovalec. Tam se je posvetil oblikovanju iskalnikov in programov za spletno katalogizacijo podatkov s poudarkom na akademskem založništvu in dostopnosti znanstvene literature. V okviru doktorske naloge, posvečene politiki vrednotenja, je oblikoval meta-iskalnik odprtokodnih besedil Radovan ter orodje za pomoč pri citiranju Linqr. Sicer je oblikoval tudi več praktičnih spletnih orodij, kot so Boominator 3000, prenosni skener knjig in Youtube sampler.

Dela

Nagrade

Viri in literatura

  • SLG Celje

Zunanje povezave