Danijel Šugman

Iz Geslo

Ležeče besedilo

Življenjepis

Danijel Šugman se je rodil v Gorišnici, 5. novembra 1905. V ptujskem gledališču, najprej ljubiteljskem, med leti 1950 in 1958 pa poklicnem, je igral od leta 1919 do njegove razpustitve leta 1958. Nato se je zaposlil v mariborskem gledališču in nastopal večinoma v komičnih in karakternih vlogah. Z upodabljanjem lika Matjaška sodeloval pri Totem teatru in na veselih večerih po Štajerskem. Na Ptuju in v Mariboru je vodil tudi gledališko računovodstvo. Umrl je 31. oktobra 1964 v Mariboru.

Vloge

  • 1957/58 Župnik Tidmarsh; Elmer Harris Molčeča usta, Gledališče Ptuj
  • 1957/58 Dr. Brubaker; George Axelrod Sedem let skomin, Gledališče Ptuj
  • 1957/58 Briljantin, kralj palčkov; Oscar Wuechner Pastirček Peter in kralj Briljantin, Gledališče Ptuj
  • 1957/58 Edonard Chardonne; Lous Verneuil & Georges Berr Potovanje v Benetke, Gledališče Ptuj
  • 1957/58 Tebaldo; Carlo Goldoni Sluga dveh gospodarjev, Gledališče Ptuj
  • 1956/57 Gašper; Anton Tomaž Linhart Ta veseli dan ali Matiček se ženi, Gledališče Ptuj
  • 1956/57 Stari gospod; Karel Čapek Mati, Gledališče Ptuj
  • 1956/57 Policijski uradnik; Moliere Tartuffe, Gledališče Ptuj
  • 1956/57 Oče; Bojan Čebulj Janko in Metka, Gledališče Ptuj
  • 1956/57 Jevrem Prokić; Branislav Nušić Narodni poslanec, Gledališče Ptuj
  • 1956/57 Roman Brozz; Jerzi Lutowski Dežurna služba, Gledališče Ptuj
  • 1956/57 Aleksander Filimon; Victor Eftimiu Človek, ki je videl smrt, Gledališče Ptuj
  • 1955/56 Ded Bogo; Dragutin Dobričanin Skupno stanovanje, Gledališče Ptuj
  • 1955/56 Kmet; Ivan Potrč Krefli, Gledališče Ptuj
  • 1955/56 Ragioniere Spirito; PJeppino de Filippo Ni res, pa le verjamem, Gledališče Ptuj
  • 1955/56 Klaus, vrtnar; Maurice Meaterlinck Stilmondski župan, Gledališče Ptuj
  • 1955/56 Tommy; John Patrick Vroča kri, Gledališče Ptuj
  • 1955/56 Filip Koren, kmet; Franz Streicher Kam iz zadreg, Gledališče Ptuj
  • 1955/56 Gvardijan; Bratko Kreft Celjski gorfje, Gledališče Ptuj
  • 1955/56 Serajnk; Fran Žižek Miklova Zala, Gledališče Ptuj
  • 1954/55 Marko Smolčič Amerikanec; Pero Budak Metež, Gledališče Ptuj
  • 1954/55 Trajko Vidra; Žak Kontino V soboto se poročim, Gledališče Ptuj
  • 1954/55 Matijevec, kmet; Fran Saleški Finžgar Naša kri, Gledališče Ptuj
  • 1954/55 Stric Matic, čevljar; Danilo Gorinšek Rdeča kapica, Gledališče Ptuj
  • 1954/55 Oče; HansTiemeyer Mladost pred sodiščem, Gledališče Ptuj
  • 1954/55 Giglioli; Dario Niccodemi Scampolo, Gledališče Ptuj
  • 1953/54 Chris Christopherson; Eugene Gladstone O'Neil Ana Christie, Gledališče Puj
  • 1953/54 Gospod Cicicourt; Charles-Maurice Hennequin Sladkosti rodbinskega življenja, Gledališče Ptuj
  • 1953/54 Stric Andrejka; Cvetko Golar Dve nevesti, Gledališče Ptuj
  • 1953/54 Krčmar; Pavel Golia Jurček, Gledališče Ptuj
  • 1953/54 Mitar, Rankin oče; Petar Pecija Petković Vozel, Gledališče Ptuj
  • 1953/54 Varuh templja; Franz Grilparzer Ljubezni in morja valovi, Gledališče Ptuj
  • 1953/54 Tonček, vaški revež; Fran Saleški Finžgar Divji lovec, Gledališče Ptuj
  • 1953/54 Krištof; Paul Schurek & Hans Sasssmann Pesem s ceste, Gledališče Ptuj
  • 1953/54 Turin; Carpio Lope Felix Vega Prebrisana norica, Gledališče Ptuj
  • 1952/53 Bonaventura; Oton Župančič Veronika Deseniška, Gledališče Ptuj
  • 1952/53 Krnec; Ivan Cankar Kralj na Betajnovi, Gledališče Ptuj
  • 1952/53 Balantač, romar; Cvetko Golar Vdova Rošlinka, Gledališče Ptuj
  • 1952/53 Okrajni poglavar Urija; Caesar Arx Izaja pri Novari, Gledališče Ptuj
  • 1951/52 Miller; Friedrich Schiller Kovarstvo in ljubezen, Gledališče Ptuj
  • 1951/52 Pantanlone, beneški trgovec; Carlo Goldoni Lažnik, Gledališče Ptuj
  • 1951/52 Starec; Franjo Blaž Pepelka, Gledališče Ptuj
  • 1951/52 Cerkovnik; Ivan Cankar Pohujšanje v dolini Šentflorjanski, Gledališče Ptuj
  • 1951/52 Matjašek; Prleški guč, Gledališče Ptuj
  • 1951/52 Blaž Nagniglaž; Vse zaradi teme, Gledališče Ptuj
  • 1951/52 Gost; V krčmi, Gledališče Ptuj
  • 1950/51 Dolef; Vladimir Cegnar Deseti Brat, Gledališče Ptuj
  • 1950/51 Mlinar; Alojzij Remec Miklavžkove vragolije, Gledališče Ptuj
  • 1950/51 Sirk, kmet; Fran Saleški Finžgar Razvalina življenja, Gledališče Ptuj
  • 1950/51 Trifun Spadič; Branislav Nušić Žalujoči ostali, Gledališče Ptuj
  • 1949/50 Miklov Marako; Fran Žižek Miklova Zala, Gledališče Ptuj
  • 1949/50 Matjašek; Marulek in Matjašek, Gledališče Ptuj
  • 1949/50 Lovec; Pavel Golia Sneguljčica, Gledališče Ptuj
  • 1949/50 Jajčnica; Nikolaj Gogolj Ženitev, Gledališče Ptuj
  • 1848/49 Gavrik; Vasilij Škvarkin Posebna naloga, Gledališče Ptuj
  • 1946/47 Anta, penzionist; Branislav Nušić Pokojnik, Gledališče Ptuj

Viri in literatura

  • Marvič, Irena: Ptujsko gledališče: 1786-1958. Ptuj: Pokrajinski muzej, 1988.