Ladko Korošec


Življenjepis

Ladko Korošec (* 3. avgust 1920, Zagorje ob Savi, † 21. marec 1995, Ljubljana) je bil basist, operni in koncertni pevec. V Ljubljani je obiskoval gimnazijo in dramsko šolo Osipa Šesta, nato je sodeloval pri Rokodelskem odru in Glasbeni matici ter študiral dramsko igro pri Cirilu Debevcu, Mihaeli Šarič in Francetu Koblarju. Zatem je bil angažiran v ljubljanski Drami, kjer so kmalu opazili njegov pevski talent. Postal je član opernega zbora, študiral solopetje pri Juliju Betettu in obiskoval operno šolo na Akademiji za glasbo, ki sta jo vodila Mirko Polič in Danilo Švara. Korošec o svoji poti: „Operne šole zdaj ni. Pevec mora študirati tudi igro, ne sme samo stati na odru in brez zveze kriliti z rokami …“ Po njegovi prvi produkciji v ljubljanski Operi je Fran Vatovec zapisal: „»Kecal« Ladka Korošca lahko kar nastopi med poklicno druščino na poklicnem odru …“ V Opero je prišel brez avdicije ob ravnateljevanju Vilka Ukmarja. V tej ustanovi je odpel več kot 3000 predstav in prek 100 različnih vlog. Bil pa je tudi pravi ljudski pevec, glasnik slovenske opere v sleherni vasi. V Sloveniji skoraj ni večjega kraja, kjer ne bi nastopal, pel pa je tudi v vseh glavnih mestih Jugoslavije in tudi v tujini. Kraje nastopov je sam takole naštel: Trst, Gorica, Celovec, Gradec, Praga, Wiesbaden, Haag, Utrecht, Rotterdam Amsterdam, Hilversund, Pariz, Varšava, Kairo, Aleksandrija, Monte Carlo, Barcelona, Madrid, Edinbourg, Sheveningen, Pordenone, Dunaj, Sofija, Moskva, Kijev, Benetke, Bologna, Parma, Modena, Reggio-Emilia, Brescia, Tokio, Bergamo, Palermo, Rim, Lousane, Passau, Berlin, Stuttgart, Winterthur, München, Osaka, Wexford, Milwaukee, Illinois, Chicago, Treviso, Szeged, Atene, Teheran. Vseeno pa je dodal: „Ves čas svojega dela v gledališču sem želel, da bi mu ostal zvest. Nisem hotel zapustiti naše opere za nobeno ceno, tudi za devize ne …“ V ljubljanski Operi je imel tudi po 150 predstav v sezoni, ob tem pa je še veliko nastopal s pihalnimi orkestri in imel koncerte po Sloveniji s klavirsko spremljavo.

Malokateri slovenski operni pevec se je tako prikupil občinstvu kot prav Ladko Korošec s svojim Kecalom v Prodani nevesti, Don Pasqualejem v Donizettijevem Don Pasqualu in Sančom Panso v Massenetovem Don Kihotu. V teh vlogah je tako prepričljivo združil svojo igralsko nadarjenost in svoj pevski format, da je večkrat skoraj zasenčil vse drugo dogajanje na odru. V vlogi Sanča Panse v Don Kihotu je gostoval tudi po Evropi. Legendarna so njegova gostovanja skupaj z Miroslavom Čangalovićem (v vlogi Don Kihota), s katerim sta tudi v očeh evropske kritike postala idealna dvojica za glavni vlogi v tej Massenetovi operi.

Korošec je bil tudi trikratni dobitnik Prešernove nagrade. Leta 1949 je nagrado prejel za vlogo Don Pasquala, leta 1959 za pevski vlogi Sanča Panse in Don Pasquala. Leta 1978 je bil nagrajen za operni pevski opus. Deset let pozneje je prejel še Betettovo nagrado Društva glasbenih umetnikov Slovenije, v Sloveniji najvišje državno priznanje za umetniške dosežke v glasbi.

Vloge

Viri in literatura