Maša Jazbec


Življenjepis

Maša Jazbec – Mikkel je intermedijska umetnica, kuratorka in raziskovalka. Končala je študij likovne umetnosti na Pedagoški fakulteti v Mariboru pod mentorstvom prof. Dušana Zidarja in magistrski študij novomedijske umetnosti na Univerzi za umetnost in oblikovanje v Linzu (Kunstuniversität Linz) v Avstriji, v okviru katerega je opravila študijsko izmenjavo na IAMAS (Institute of Advanced Media Arts and Science) na Japonskem. Po končanem magisteriju je nadaljevala doktorski študij na Univerzi v Tsukubi (University of Tsukuba / 筑波大学 / Tsukuba daigaku) na Japonskem v laboratoriju profesorja Hiroo Iwata. V okviru doktorskega študija je opravila inženirsko rezidenco na priznanem raziskovalnem inštitutu ATR (Advanced Telecommunications Research Institute International) v laboratoriju profesorja Hiroshija Ishiguro v Kyotu na Japonskem.

Od oktobra 2019 je vodja laboratorija Raziskovalnih Umetnosti in Kulture (enota DDT v Katapultu), kjer s sodelavci ustvarjajo na področju povezovanja umetnosti, znanosti in novih tehnologij. Trenutno razvijajo nove aplikacije na področju vmesnikov med možgani in računalnikom/strojem. Od leta 2013 soustvarja mednarodni festival novomedijske kulture Speculum Artium v Trbovljah. Leta 2018 je bila v strokovni žiriji za prestižno mednarodno nagrado Zlata Nika, ki jo podeljuje Ars Electronica v Linzu. Od leta 2019 je članica Nacionalnega sveta za kulturo Slovenije. Od 2018 je gostujoča profesorica na magistrskem študiju oddelka Interface Culture na Univerzi v Linzu (Kunstuniversität Linz).

V letu 2019 se je predstavila z dvema preglednima samostojnima razstavama v Sloveniji, eno v Galeriji Equrna v Ljubljani in drugo v Galeriji Velenje v Velenju. Junija istega leta je soustvarila novo prostorsko ureditev v parku Trbovlje, kjer je v sodelovanju z Občino Trbovlje postavila večjo intermedijsko instalacijo Monolit. To je njena druga kiparska postavitev na prostem. V letu 2019 je bila nekajkrat gostja oddaje FrekvencaX na Valu 202, o njenem delu je bil objavljen obsežen članek v časopisu Delo. Prav tako je izvedla več gostujočih predavanj po Sloveniji in tujini, kjer je predavala o povezovanju umetnosti in znanosti na platformi androidne znanosti. Bila je pobudnica in organizatorka prvega mednarodnega Brain Computer Hackathona v Sloveniji, ki je potekal v Trbovljah. Od oktobra 2019 je vodja DDTlaba (Trbovlje), enega izmed treh laboratorijev znotraj mreže RUK (Mreža centrov raziskovalnih umetnosti in kulture). V laboratoriju s sodelavci ustvarjajo na področju povezovanja umetnosti, znanosti in novih tehnologij. Trenutno razvijajo nove aplikacije na področju vmesnikov med možgani in računalnikom/strojem, s čimer širši javnosti omogočajo dostop do znanja s tega področja ne le v teoriji, ampak tudi v praksi.

Dela

Nagrade

Viri in literatura

Zunanje povezave