Mladi levi

Iz Geslo

Kratek opis festivala

Mednarodni festival Mladi levi velja za najvidnejši letni dogodek zavoda Bunker, v sklopu katerega se vsak konec poletja v Ljubljani zberejo najaktualnejši scenski ustvarjalci z vseh koncev sveta. Multidisciplinarni festival označuje zahteven umetniški profil sodobnega progresivnega gledališča, posebno pozornost pa daje predvsem odkrivanju novih talentov. Mladi levi tako domačim kot tujim umetnikom in gostom omogočajo spremljanje celotnega festivala, obenem pa so prostor izmenjave in snovanja novih idej, poznanstev in sodelovanj, ki nemalokrat presegajo lokalne koncepte in meje. Festivalski program ponuja vrsto različnih uprizoritvenih žanrov: gledališče, ples, vizualno umetnost, delavnice, koncerte, filme. Vsako leto poskrbijo tudi za svojevrstne »umetniške intervencije« v urbani vsakdan. Večji del programa se dogaja v Stari mestni elektrarni, obenem pa se dogodki vrstijo tudi na Metelkovi, Kinodvoru, različnih galerijah in muzejih ter neposredno na ljubljanskih ulicah.

Spored festivala

2012

  • Sebastijan Horvat, Matjaž Latin, Aljoša Ternovšek, Andreja Kopač: WAS IST MARIBOR?
  • Kyohei Sakaguchi: MOBILE HOUSE (PRACTICE FOR A REVOLUTION)
  • Reverend Billy: DELAVNICA, PRIDIGA IN JAVNA INTERVENCIJA
  • Camille Boitel: L’IMMÉDIAT
  • Patrícia Portela, Christoph De Boeck: HORTUS
  • Motus: ALEXIS. UNA TRAGEDIA GRECA
  • ColectivA: X MM DIN Y KM
  • Stefan Kaegi: PREDAVANJE
  • Patrícia Portela: THE PRIVATE COLLECTION OF ACÁCIO NOBRE
  • Pionir 10: KONCERT
  • Jolika Sudermann, Alma Söderberg: A TALK
  • De Utvalgte: KUNSTEN Å BLI TAM
  • Davis Freeman/Random Scream: EXPANDING ENERGY
  • Societat Doctor Alonso/Tomàs Aragay: INTRODUCTION TO INTRODUCTION, UMETNIK NA REZIDENCI
  • Roger Bernat/FFF: PENDIENTE DE VOTO
  • George Orwell, Andrej Rozman Roza: ŽIVALSKA FARMA
  • KAKO PRELISIČITI KRIZO? mini konferenca

2011

  • Station House Opera: DOMINOES
  • Škart: STOROLL, SINGEROLL, PENJALEC
  • PROSTORI IGRE
  • contact Gonzo: THE LATE DRUMMER/STUDIES OF HAPPENINGS ON STAGE AND RHYTHM THAT DOESN'T MATCH BUT IN A WAY IT DOES
  • prostoRož: ZEMLJEVID ŽELJA
  • Motus: TOO LATE!_(ANTIGONE) CONTEST #2
  • Tanja Radež: DEKLICE IN DEČKI
  • Ivana Müller: 60 MINUTES OF OPPORTUNISM
  • Stacy Makishi: THE MAKING OF BULL: THE TRUE STORY
  • Betontanc Ltd.: TAM DALEČ STRAN. UVOD V EGO-LOGIJO
  • Nelisiwe Xaba: SAKHOZI SAYS »NON« TO THE VENUS
  • Nelisiwe Xaba: PLASTICIZATION
  • Rui Catalão: DENTRO DAS PALAVRAS
  • Heine Røsdal Avdal, Christoph De Boeck, Yukiko Shinozaki/deepblue: YOU ARE HERE
  • Teja Reba, Leja Jurišić: MED NAMA
  • Dominique Roodthooft: SMATCH 2
  • ricci/forte: MACADAMIA NUT BRITTLE
  • Dirk Opstaele: LIRIČNI UTRINKI V MESTU
  • Gob Squad: BEFORE YOUR VERY EYES
  • Dječaci: KONCERT
  • Josef Nadj, Akosh S.: LES CORBEAUX
  • TRICIKEL TISKA ZGODBE S TABORA delavnica
  • MEDENI SPREHOD
  • NOVI PRISTOPI K OBČINSTVU okrogla miza
  • JANE'S WALK – odkrivanje prostora za igro

2010

  • Stefan Kaegi (Rimini Protokoll): RADIO MUEZZIN
  • Heather Ackroyd & Dan Harvey: ON THE FIELD
  • Tanja Lažetić: MIGRANTI
  • VRT MIMO GREDE
  • Zachary Oberzan: YOUR BROTHER. REMEMBER?
  • Dirk Opstaele/Ensemble Leporello: NUIT ARABE
  • Toshiki Okada/Chelfitsch: HOT PEPPER, AIR CONTITIONER AND THE FAREWELL SPEECH
  • De Utvalgte: SKUGGAR
  • Kar češ brass band: KONCERT
  • Pichet Klunchun: NIJINSKY SIAM
  • Primož Bezjak, Via Negativa: INVALID
  • Jos Houben: THE ART OF LAUGHTER
  • Rod Dickinson: WHO, WHAT, WHERE, WHEN, WHY AND HOW
  • Pichet Klunchun: I AM A DEMON
  • Mathurin Bolze, Hedi Thabet: ALI
  • Sanja Mitrović: WILL YOU EVER BE HAPPY AGAIN?
  • Gregor Strniša, Iztok Lovrić: BEATLEGEIST
  • RAZKORAK MED LEPIM IN UPORABNIM V JAVNEM PROSTORU okrogla miza
  • UMETNOST ANGAŽIRANJA okrogla miza

2009

  • Superamas: EMPIRE (ART & POLITICS)
  • Katarina Stegnar, Via Negativa: KUPEC Z ŽILICO MOJA ULICA
  • Kornél Mundruczó, Yvette Bíró: FRANKENSTEIN-PROJECT
  • Grega Zorc, Via Negativa: DOBER POSEL
  • Boris Kadin: KAJ MI JE POVEDAL JOSEPH BEUYS, KO SEM MRTEV LEŽAL V NJEGOVEM NAROČJU
  • Tatjana Tolstaja, Alvis Hermanis: SONJA
  • Kombinat: KONCERT
  • Faifai: MY NAME IS I LOVE YOU
  • Heiner Müller, Ivica Buljan: MACBETH PO SHAKESPEARU
  • Elia Rubin Mrak Blumberg: LORD, DON'T LET THE DEVIL STEAL THE BEAT!
  • Aleksandar Georgiev: THRESHOL (in process D)
  • Ivana Müller: WHILE WE WERE HOLDING IT TOGETHER
  • Maja Pelević, Matjaž Pograjc, Betontanc: MOŽDA SMO MI MIKI MAUS
  • Ruta Nordmane: APPLE MAN projekcija filma
  • DELAVNICA DJ-janja
  • OD MODERNE GALERIJE DO METELKOVE; POGOVOR O VZPOSTAVITVI UMETNIŠKE ČETRTI TABOR
  • POGOVOR O DRUGAČNIH NAČINIH IZMENJAVE IN SODELOVANJA
  • DELAVNICA POTISKA MAJIC

2008

  • Mathurin Bolze: FENETRES
  • Tanja Radež: RECIKLIRANE MAJICE
  • Rotozaza: ETIQUETTE
  • Camille Boitel: L'HOMME IMMÉDIAT
  • 1927: BETWEEN THE DEVIL AND THE DEEP BLUE SEA
  • Miet Warlop: PROPOSITION 1: REANIMATION
  • Marko Jastrevski: GARBAGE EPIC
  • Nina Božič: ART VS. BUSINESS
  • Rosa Casado, Mike Brookes: SOME THINGS HAPPEN ALL AT ONCE
  • Zoster: KONCERT
  • Vlado Repnik, Martina Ruhsam: BLANK_PROTEST
  • Samo Gosarič: DEMONSTRACIJE
  • Tretaroka: BEATBOX/TRASH IS SOUND
  • Gob Squad: SUPER NIGHT SHOT
  • Plumes dans la tête: LA QUIESCENZA DEL SEME
  • Maja Delak: DRAGE DRAGE
  • Berlin: BONANZA
  • Tellervo Kalleinen, Oliver Kochta-Kalleinen, KUD Obrat: ZBOR PRITOŽB LJUBLJANA
  • Philippe Quesne: L'EFFET DE SERGE
  • Elena Fajt: HAIRBRIDS
  • Mala Kline, Max Cuccaro: V ISKANJU ANDYJA - PREDSTAVITEV DELAVNICE
  • Les SlovaKs: OPENING NIGHT
  • NA TANKEM LEDU − predstavitev mreže 2020 network − THIN ICE: ARTS AND CLIMATE CHANGE

2007

  • Stefan Kaegi (Rimini Protokoll): MNEMOPARK. A MINI TRAIN WORLD.
  • Stan’s Cafe: OF ALL THE PEOPLE IN ALL THE WORLD (SLOVENIA AND ITS NEIGHBOURS)
  • Etienne Charry: SIESTES MUSICALES
  • Hiroaki Umeda: WHILE GOING TO A CONDITION in ACCUMULATED LAYOUT
  • Emma Dante: IL FESTINO
  • Barbara Novakovič Kolenc: PROJEKT RODIN II
  • Yasmine Hugonnet: LATITUDE DE POSE
  • Radhouane El Meddeb: POUR EN FINIR AVEC MOI
  • Mildreds: KONCERT
  • Saša Asentić: MY PRIVATE BIOPOLITICS
  • Art&Shock: BACK IN THE USSR
  • Kate McIntosh: ALL NATURAL
  • Matija Ferlin: SaD SaM
  • Ronald Schimmelpfennig, Sebastijan Horvat: PREDTEM/POTEM
  • Martine Pisani: HORS SUJET OU LE BEL ICI
  • De Utvalgte: JIMMY YOUNG
  • Andrej Intihar: ŽIVALI V GLEDALIŠČU
  • 10 LET MLADIH LEVOV, pogled nazaj in naprej okrogla miza
  • POLITIKA UMETNIŠKEGA VODENJA delavnica
  • V ZAČARANEM KROGU delavnica

2006

  • Station House Opera: ROADMETAL SWEETBREAD
  • Olinka Vištica, Dražen Grubišić: MUZEJ PREKINJENIH LJUBEZNI
  • Amir Reza Koohestani: AMID THE CLOUDS
  • Patricia Portela: FLATLAND
  • Stefan Kaegi (Rimini Protokoll): CARGO SOFIA − LJUBLJANA
  • Xavier Bobes: HEAD IN THE CLOUDS
  • Benjamin Verdonck: WEWILLLIVESTORM
  • Jérôme Bel: PICHET KLUNCHUN AND MYSELF
  • Miguel Pereira: MIGUEL MEETS KARIMA
  • Nataša Lušetić & Damir Klemenić: EGOMANIA
  • Ivo Dimčev: LILI HANDEL
  • Mare Bulc: ŠTUDIJA ZA ZADNJO EGOISTIČNO PREDSTAVO
  • Horkeškart: KONCERT
  • Thaddeus Phillips, Tatiana Mallarino & Victor Mallarino: ¡EL CONQUISTADOR!
  • Umka.lv: THE STORY OF DANIEL RAY
  • Umka.lv & Betontanc: SHOW YOUR FACE!
  • SREČANJE MEDNARODNE MREŽE BALKAN EXPRESS
  • MIGRACIJE, MOBILNOST, NOMADIZEM UMETNIKOV okrogla miza
  • UMKA.LV - delavnica
  • Anne-Marie Blink - delavnica

2005

Junij

  • Vera Mantero, Vitor Rua & Nuno Rebelo: SO HAPPY TOGETHER
  • Bojan Gorišek & Milko Lazar: GORIŠEK LAZAR 2 KLAVIRJA
  • GLASBA IN GLEDALIŠČE okrogla miza
  • MED UMETNOSTJO IN EKONOMIJO delavnica kulturnega managementa

Avgust

  • Martin Bricelj: EVERLANDIA
  • Carmen Brucic: LOVEPANGS
  • Lone Twin: TO THE DOGS
  • Ici-Męme: A CONCERT OF CITY SOUNDS
  • Rosemary Lee & Nic Sandiland: REMOTE DANCING
  • Rosemary Lee & Nic Sandiland: STEREO DANCES
  • AGORA serija pogovorov

November

  • Adela Peeva: WHOS SONG IS THIS?
  • Magdalena Reiter: SOLO
  • Belmin Söylemez: MOUSTACHES
  • Boyzie Cekwana: CUT!!
  • Apostolia Papadamaki: HERMAPHRODITE
  • Eduard Gabia: MY PRESENCE PROVE OF TIME
  • Mustafa Kaplan & Filiz Sizanli: SOLUM
  • Renata Salecl: »BECOME YOURSELF – ONLY A BETTER ONE!« IDENTITY AS A MATTER OF POST-MODERN
  • CHOICE predavanje
  • KDO POSTAVLJA KRITERIJE O TEM, KAJ JE AVTENTIČNO IN KAJ JE SODOBNO? pogovor z umetniki
  • PRAKTIČNA DRAMATURGIJA V SODOBNI SLOVENSKI SCENSKI UMETNOSTI okrogla miza
  • Desire Davids - delavnica tradicionalnega zulu plesa
  • Lilo Baur - gledališka delavnica

2004

  • ČE NAS NE BI BILO, BI SI NAS MORALI IZMISLITI poklon sceni ob otvoritvi elektrarne
  • Ivana Müller: HOW HEAVY ARE MY THOUGHTS
  • Henriette Pedersen: CLASSIC HEAVEN
  • Jean-Baptiste André: INTERIEUR NUIT
  • Tiago Guedes: MATERIAIS DIVERSOS
  • Domenico Giustino, Kajsa Sandström & Gilles Fumba: RABBIT HOLE
  • Mala Kline: CAMPO DE’ FIORI
  • The Beat Fleet: KONCERT
  • Jonghollandia & Kopna Kopna: LOST CHORD RADIO
  • Sebastijan Horvat & Nataša Matjašec: GET FAMOUS OR DIE TRYING/ELIZABETH 2
  • Laurent Pichaud: LANDE PART
  • Nacera Belaza: LE FEU
  • Baltazár Theatre: THINK OF ME WITH PLEASURE
  • Maja Delak, Mauricio Ferlin & Mala Kline: RONDINELLA
  • Urška Boljkovac: POGLED fotografska razstava
  • LEPO SE JE DOTAKNITI KAMNA okrogla miza
  • Jozef Houben delavnica

2003

  • Compagnie Rary: MPIRAHALAHY MIANALA
  • Compagnie Rary: DIHY TSY AMIN’APONGA
  • Compagnie Gàara: DILO
  • Uninvited Guests: OFFLINE
  • Oleg Soulimenko & Markus Schinwald: THE STAGE MATRIX
  • Mustafa Kaplan: DOLAP
  • Conservas: 7 DUST SHOW
  • Camille Boitel: L’HOMME D’HUS
  • Magdalena Reiter & Mateja Rebolj: FORMA INTERROGATIVA
  • Gregor Luštek & Rosana Hribar: ANA IS THE NAME OF THE ROSE
  • Dood Paard: 40.000 SUBLIME AND BEAUTIFUL THOUGHTS
  • Display & Alexander Gerner & Fokuda: FIEL AMIGO – A FRIEND THAT CAN BE TRUSTED
  • Compagnia Sud costa occidentale: CARNEZZERIA
  • The Floating Outfit Project: THE (RE) DEFINITION OF…
  • Ivica Buljan & Mini teater: SCHNEEWITTCHEN AFTER PARTY
  • The Floating Outfit Project: JA, NEE
  • La campagnie des musiques à ouϊr: KONCERT
  • Bush Hartshorn, Massimo Mancini: DANGER! LIVE NETWORK delavnica
  • Iztok Kovač - delavnica
  • Volodia Lesluin - delavnica
  • PRIHODNOST MREŽE JUNGE HUNDE okrogla miza
  • PREDAVANJE O STRUKTURNIH SKLADIH EVROPSKE UNIJE
  • PRAKTIČNA DELAVNICA O STRUKTURNIH SKLADIH

2002

  • Jérôme Bel: THE SHOW MUST GO ON
  • Ursula Martinez: SHOW OFF
  • Claire Croizé: BLOWING UP
  • Dalija Aćin: PEEP SORROW
  • Márta Ladjànszki & Réka Szabó: WHAT SORT OF TENDERNESS
  • Antonio Tagliarini: FREEZY
  • Betontanc: MAISON DES RENDEZ-VOUS
  • Diego de Brea: DVOBOJ
  • Silence: KONCERT
  • Martine Pisani: SANS
  • Tatiana Gordeeva: ICHBINBEIDIR
  • Irma Omerzo: MI – NOUS
  • Srednja vzgojiteljska šola in gimnazija Ljubljana: VRT PREKRIŽANIH USOD
  • Silvia Real & Sérgio Pelágio: CASIO TONE
  • Miguel Pereira: 29. AVGUST
  • Ten theatre: LILICAN’S MUSEUM OF THEATRICAL IDEAS predstavitev projekta
  • Fičo balet: FIČO BALET VABI: SUMMER BREEZE impro večer
  • POGOVORI Z UMETNIKI ali STANJE STVARI okrogla miza
  • Wendy Houstoun delavnica
  • Simon Anxolaberhere delavnica
  • Pascal Merat delavnica

2001

  • Cie Armance Brown, Bruno Krief & Cie Aude Arago, Gilles Baron: ECLATS SOL AIR
  • Manuel Pelmus: OUTCOME
  • La Ribot: STILL DISTINGUISHED
  • G. Abramov Class of expressive body movement: THE BED
  • Miguel Pereira: ANTONIO MIGUEL
  • Evgenij Griškovec: DREADNOUGHTS
  • Company Nacera Belaza: LE SOMMEIL ROUGE
  • Ellen Johannesen: PRAYING ROOM
  • Almescabre: ICARO INVOLATO
  • Kamilla Wargo Brekling: GRAZING LADIES
  • Sanja Nešković Peršin: HOV HOV SUZANA
  • Tomaž Štrucl: MILLENEMY
  • Rebecca Murgi: IO SONO SHAKE
  • Laurence Levasseur, Compagnie Sweet Move: LE JOURNAL D’UN MANOEUVRE
  • Ernesto Cortès Koen & Sven Augustijnen: SOLO
  • Sven & Koen Augustijnen: ERNESTO dokumentarni film
  • Trije puhalci: KONCERT
  • VKLJUČEVANJE SLOVENSKIH UMETNIKOV V MEDNARODNE KOPRODUKCIJE okrogla miza
  • PRIČEVANJA IN POGOVORI Z UMETNIKI okrogla miza
  • Evgenij Griškovec delavnica
  • Tom às Aragay & Sofia Asencio delavnica

2000

  • SPACE Besh o droM & Budapest FilMharmonix: CINETRIP PARTY
  • Evgenij Griškovec: HOW I ATE A DOG
  • Conservas: FEMINA EX MACHINA
  • Sasa Quelitz: O, WÜRFEL, 1
  • Seimi Nørregaard: GAME #3
  • Studio Players: FIVE SHORT PLAYS
  • Evgenij Griškovec: AT THE SAME TIME
  • Natacha Kantor: LA GOURMANDISE
  • Sebastijan Horvat: SS/SHARPEN YOUR SENSES
  • Goran Bogdanovski: 1:0
  • BAST: KONCERT
  • Compagnie Jérôme Thomas: IxBE
  • Herbin »Tamango« van Cayseele
  • Jordi Cortés Molina: ŽIVLJENJE KLATEŽA delo v nastajanju
  • Andreja Rauch, Petra Žist, Žiga Golob, John Sweeney: DUETA – DELO V NASTAJANJU
  • ARTISTS IN RESIDENCE okrogla miza
  • Josef Nadj delavnica
  • Herbin »Tamango« van Cayseele delavnica

1999

  • General Elèctrica: NIGHT
  • Bo Madvig & Peter Holmgård: VIGGO
  • Zbang Dance Company: TÊTE
  • Kamilla Wargo Brekling: ON THE ROAD WITH MAXINE 4
  • Samuel Louwyck: AFTER HOURS
  • Sven Augustijnen: VIDEO
  • Kubilaï Khan Investigation: S.O.Y
  • Dood Paard: MEDEIA
  • Ivan Peternelj: MEDIUM COELI
  • Jordi Cortés Molina & Artur Villalba: MAT (Check-Mate)
  • Maja Delak: GINA & MIOVANNI
  • Trafik (Tranzicijsko fikcijsko kazaliste): HODAČ
  • Štefbet Rifi: KONCERT
  • PROSTORSKA PROBLEMATIKA SCENSKIH UMETNOSTI V MESTU LJUBLJANA okrogla miza
  • PREDSTAVITEV EVROPSKIH MREŽ (IETM, D. B. M., JUNGE HUNDE) IN MOŽNOST VKLJUČEVANJA SLOVENSKIH PRODUCENTOV

1998

  • Latrinité: AURI SACRA FAMES
  • Kinetično gledališče Saše Pepeljajeva: THE VIEW OF RUSSIAN GRAVE FROM GERMANY
  • Les Zoms: LES POINTURES
  • Showcase Beat le Mot: RADAR RADAR NICHTS IST EGAL
  • Projecte Gallina: LOS CINCOS DEDOS DE UNA MANO SORDA
  • Rebecca Murgi: FOCUS ON L
  • Bo Madvig: FLAT FISH NO. 8
  • Kamilla Wargo Brekling: MAXINE PA FARTEN 1
  • Jordi Cortés Molina: LUCKY
  • Valentina Čabro: EXAH
  • Sebastijan Horvat: ION
  • Barbara Novakovič Kolenc: DEKLICA IN KONTRABAS
  • Dertum: KONCERT
  • Tomaž Grom & Tao G. Vrhovec Sambolec: KONCERT
  • KAJ LAHKO POVEMO O GLEDALIŠČU IN PLESU DEVETDESETIH okrogla miza

Selektorji

Prizorišča predstav in drugih festivalskih dogodkov

  • Ljubljanski grad
  • Slovensko mladinsko gledališče
  • Železniški muzej
  • Plesni Teater Ljubljana
  • Stara mestna elektrarna (prvič 1999)
  • Cafe Pločnik
  • podhod pri Moderni galeriji
  • Cankarjev dom
  • bar Minimal
  • Druga pomoč
  • Gledališče Glej
  • Moderna galerija
  • ploščad pred Moderno galerijo
  • Galerija ŠKUC
  • Kongresni trg
  • Jazzbina
  • park Tivoli
  • park Tabor
  • Mestna galerija
  • Miklošičev park
  • Železniška postaja Ljubljana
  • Mestni muzej Ljubljana
  • Galerija Vžigalica
  • tovornjak (predstava Cargo Sofia – Ljubljana)
  • Tovarna Rog
  • Dvorni trg
  • Argentinski park
  • Živalski vrt
  • ploščad Slovenskega etnografskega muzeja
  • Kino Šiška
  • Le Petit café
  • Prešernov trg
  • Mestni trg
  • steklena dvorana Slovenskih železnic
  • Trg OF
  • Slomškova ulica (parkirišča)
  • Mesarski most
  • Mini teater
  • Hostel Celica
  • Kinodvor
  • tržnica
  • Breg
  • Projektni prostor Aksioma
  • Lutkovno gledališče Ljubljana
  • Petkovškovo nabrežje
  • Muzej sodobne umetnosti Metelkova
  • Botanični vrt Univerze v Ljubljani

Zunanje povezave

Viri in literatura