Gaj Žmavc: Razlika med redakcijama

Vrstica 3: Vrstica 3:


==Življenjepis==
==Življenjepis==
Gaj Žmavc je študij plesa začel v Mariboru (SGBŠ), kasneje pa nadaljeval na Mednarodni akademiji za klasični balet v Kijevu v Ukrajini. Leta 2006 se je pridružil baletnemu ansamblu [[SNG Maribor]].
Slovenski plesalec in koreograf Gaj Žmavc je študij plesa začel v Srednji glasbeni in baletni šoli Maribor (današnji Konservatorij za glasbo in balet Maribor), kasneje pa nadaljeval na Mednarodni akademiji za klasični balet v ukrajinski prestolnici, Kijevu.  


Leta 2006 se je pridružil baletnemu ansamblu SNG Maribor, kjer ga je kmalu opazil umetniški vodja in koreograf [[Edward Clug]]. Kot plesalec je gostoval na Hrvaškem, v Bosni in Hercegovini, Italiji, Južni Koreji, Kolumbiji, na Madžarskem, Portugalskem, Švedskem, v Srbiji, Singapurju, Rusiji, Ukrajini, Kanadi in ZDA ter na najprestižnejših festivalih, kot so Festival Iberoamericano de Teatro de Bogotá, Jacob's Pillow Dance Festival, Stars of the White Nights (Zvezde belih noči) v Marijinskem gledališču v Sankt Peterburgu, v Švedski kraljevi operi, Les Grands Ballets Canadiens de Montréal idr.


Kljub klasični izobrazbi in rednemu baletnemu repertoarju ga je kmalu opazil [[Edward Clug]] in ga kot plesalca povabil k sodelovanju v sodobnih projektih. V istem obdobju je Gaj Žmavc pokazal tudi željo po samostojnem ustvarjanju in se leta 2007 s koreografijo Skin uvrstil v finale koreografskih miniatur v Beogradu.
Kot koreograf in samostojni ustvarjalec je Gaj Žmavc ustvaril več miniaturnih kreacij ter se dvakrat uvrstil v finale beograjskega Festivala koreografskih miniatur. Leta 2013 se je širši javnosti prvič predstavil s svojim avtorskim prvencem ''Home'' za Večer sodobnih koreografij v Slovenskem narodnem gledališču Maribor. Danes ustvarja za dramsko, glasbeno in plesno gledališče. Med drugim je oblikoval odrski gib v avtorskem projektu [[Nataša Matjašec Rošker|Nataše Matjašec Rošker]] ''Tukaj so levi'' in v uprizoritvi ''Staromodna komedija'' v režiji [[Ajda Valcl|Ajde Valcl]]. V letu 2015 je na povabilo Tomaža Rodeta, predsednika Društva baletnih umetnikov Slovenije, ustvaril novo koreografijo za Mladi slovenski balet – Zadnje štiri pesmi Richarda Straussa. Leta 2017 je prav tako ustvaril koreografijo za Wagnerjevo glasbeno dramo Rensko zlato v režiji [[Igor Pison|Igorja Pisona]] (v produkciji mariborske Opere), istega leta pa je prejel tudi prvo nagrado na 3. tekmovanju Mladih slovenskih koreografov, in sicer za koreografijo ''Yesterdays''.
 
 
Sodelovanje v projektih Edwarda Cluga (''Radio and Juliet, Arhitektura tišine, Prêt-à-porter, Watching others, Hommage à Stravinsky'') mu je omogočilo celosten umetniški in ustvarjalni razvoj in naposled še naslovno vlogo v projektu ''Vojček'' Staše Zurovca. Kot plesalec je gostoval na Hrvaškem, v Bosni in Hercegovini, Italiji, Južni Koreji, Kolumbiji, na Madžarskem, Portugalskem, v Srbiji, Singapurju, Rusiji, Ukrajini in ZDA, na prestižnih festivalih, kot so Festival Iberoamericano de Teatro de Bogotá, Jacob's Pillow Dance Festival in The Stars of the White Nights v gledališču Mariinsky v St. Peterburgu v Rusiji. Kot mlad koreograf je od leta 2007 ustvaril več koreografskih miniatur, med drugim ''11, Skin, Those and Dreams, Ich erinnere mich du warst hier'' in ''A Room for Raining''.
 


==Koreografije==
==Koreografije==

Redakcija: 16:07, 27. februar 2018


Življenjepis

Slovenski plesalec in koreograf Gaj Žmavc je študij plesa začel v Srednji glasbeni in baletni šoli Maribor (današnji Konservatorij za glasbo in balet Maribor), kasneje pa nadaljeval na Mednarodni akademiji za klasični balet v ukrajinski prestolnici, Kijevu.

Leta 2006 se je pridružil baletnemu ansamblu SNG Maribor, kjer ga je kmalu opazil umetniški vodja in koreograf Edward Clug. Kot plesalec je gostoval na Hrvaškem, v Bosni in Hercegovini, Italiji, Južni Koreji, Kolumbiji, na Madžarskem, Portugalskem, Švedskem, v Srbiji, Singapurju, Rusiji, Ukrajini, Kanadi in ZDA ter na najprestižnejših festivalih, kot so Festival Iberoamericano de Teatro de Bogotá, Jacob's Pillow Dance Festival, Stars of the White Nights (Zvezde belih noči) v Marijinskem gledališču v Sankt Peterburgu, v Švedski kraljevi operi, Les Grands Ballets Canadiens de Montréal idr.

Kot koreograf in samostojni ustvarjalec je Gaj Žmavc ustvaril več miniaturnih kreacij ter se dvakrat uvrstil v finale beograjskega Festivala koreografskih miniatur. Leta 2013 se je širši javnosti prvič predstavil s svojim avtorskim prvencem Home za Večer sodobnih koreografij v Slovenskem narodnem gledališču Maribor. Danes ustvarja za dramsko, glasbeno in plesno gledališče. Med drugim je oblikoval odrski gib v avtorskem projektu Nataše Matjašec Rošker Tukaj so levi in v uprizoritvi Staromodna komedija v režiji Ajde Valcl. V letu 2015 je na povabilo Tomaža Rodeta, predsednika Društva baletnih umetnikov Slovenije, ustvaril novo koreografijo za Mladi slovenski balet – Zadnje štiri pesmi Richarda Straussa. Leta 2017 je prav tako ustvaril koreografijo za Wagnerjevo glasbeno dramo Rensko zlato v režiji Igorja Pisona (v produkciji mariborske Opere), istega leta pa je prejel tudi prvo nagrado na 3. tekmovanju Mladih slovenskih koreografov, in sicer za koreografijo Yesterdays.

Koreografije

Vloge v gledališču

Nagrade

Zunanje povezave