Kristýna Šajtošová

Kristýna Šajtošová, foto: Zupanov

Življenjepis

Kristýna Šajtošová (*1994), rojena v Karlovych Varech na Češkem, je plesalka, performerka, koreografinja in pedagoginja, ki deluje na področju sodobne umetnosti na Češkem in v Sloveniji. Po študiju na Konservatoriju Duncan Center v Pragi je zaključila dodiplomski študij na Kraljevskem konservatoriju v Antwerpnu (Koninklijk Conservatorium, Antwerpen).

Šajtošová je od leta 2017 članica številnih mednarodnih plesnih skupin, mdr. Spitfire Company (Češka) in predstavi Constellations I. Before I Say Yes in Constellations II. Time for Sharing. Od istega leta je aktivna tudi v Sloveniji, kjer je soustvarila veliko projektov in nastopila v njih: Chorus v režiji Žigana Krajnčana, Gašperja Kunška in Jana Krmelja (Kino Šiška), Tristanov akord ali sladki poslej« v režiji Kaje Lorenci (Plesni teater Ljubljana), Zibka, Tri sestre in I Have a Dream v režiji Gregorja Luštka (Anton Podbevšek Teater), Samo za danes v režiji Maje Delak (Stara Elektrarna), Ljubi me nežno v režiji Kristýne Šajtošove, Tsarine Marinkove Krajnčan, Žigana Krajnčana in Kristijana Krajnčana (Cankarjev dom), Zvoki izpod kože v režiji Urške Centa, Sare Janaškovic, Anje Möderndorfer in Kristýne Šajtošove, Fusion reactor v režiji Žigana Krajnčana, Med se iskri v temi v režiji Kristijana Krajnčana in koreografiji Žigana Krajnčana in drugi.

Leta 2017 je bila mentorica v programu za pedagoge na Poletni plesni šoli v Duncan centru. Z Žiganom Krajnčanom je poučevala masterclass na Zhejiang konzervatoriju na Kitajskem. Od leta 2018 je zunanja učiteljica v Duncan centru in učiteljica sodobno plesnih tehnik v plesni šoli Urbana scena Ljubljana. V sezoni 2019 in 2020 je poučevala sodobni ples in improvizacijo na Praktikumu SPU in Kud Ponor Bitnamuun. V letu 2020 so Urška Centa, Sara Janaškovic, Anja Möderndorfer in Kristýna Šajtošová ustanovile inštitut, platformo Nest – presečišče med umetniki številnih poetik in skupnih izhodišč. Kot plesna pedagoginja širi znanje predvsem preko raznovrstnih principov improvizacije, pri čemer izhaja iz metode »instantne kompozicije«.

Zanjo je ples prostor, kjer lahko kot performerka in koreografinja izkusi ustvarjalnost v vsej svoji polnosti. Na to metodo gleda, kot na eno izmed možnih poti do pristnega ustvarjalnega potenciala človeške biti.

Avtorski projekti

Vloge v gledališču

Koreografije

Viri in literatura

Spletna stran zavoda Platforma NEST

Zunanje povezave