Liza Šimenc
Življenjepis
Liza Šimenc je slovenska plesalka, koreografinja in pedagoginja, ki ustvarja v prepletu področij sodobnega plesa in vizualne umetnosti.
Rodila se je 16. novembra 1991 v Kranju. Ko je bila stara dve leti, je začela obiskovati Mednarodno baletno šolo Bled pri pedagoginji Dani Renčelj. V času osnovnega šolanja je poleg baleta igrala tudi klavir ter nekaj let trenirala ritmično gimnastiko. Zadnje leto pred vpisom na Konservatorij se je baleta učila pri mentorici Savini Wudler. Med letoma 2006 in 2010 je obiskovala Konservatorij za glasbo in balet Ljubljana, njeni pedagogi pa so bili Damaas Mithras Thijs, Marinka Ribič in Tanja Pavlič. Poleg rednega izobraževanja je obiskovala tudi poletne šole Jean M. Wong v Hong Kongu in šolo Victorja Ulatte-ja v Madridu. Po končanem baletnem izobraževanju se je posvetila tudi študiju socialnega dela v Ljubljani. V istem času je obiskovala različne plesne delavnice v Amsterdamu, Bruslju, Londonu, New Yorku in v Budimpešti.
Leta 2015 je postala samozaposlena v kulturi. S Snježano Premuš študira metodo Body Mind Centering in ples v okviru njenih nastopov, prav tako pa opravlja raziskave kot del somatskega učenja. 2 leti in pol je živela v Berlinu, kjer je z Collete Sadler in Juanom Dominguezom sodelovala pri Tanznacht festivalu, pri Ufferstudios Berlin se je udeležila dogodka Month of research (mesec raziskav), sodelovala pri predavanjih Movement research v Tanzfabrik in obiskovala predavanja na Somatische akademie Berlin. Nastopala je v Teufelsberg Berlin in poslušala predavanja Boyana Mancheva v HZT.
V sodelovanju z umetnico gibanja Uršo Rupnik in zvočnima umetnikoma Blažem Pavlico in Teo Vidmar je soavtorica nastopov Medusa in gibalna mentorica sodobni cirkuški skupini Mismo Nismo gledališke skupine Theatro Šentjošt. Uči tudi sodobni balet v studiu XXV in vodi delavnice v studiu Moj Korak, flamenko skupini Coraviento, plesni šoli Krokar, skupini Ursus dancer in na festivalu Rdeče Zore. Je umetnica in učiteljica v društvu Soup, Blip collective na Dunaju. Utemeljuje izraz ˝body installation˝, odpira kreativno stanovanje Prmejduš, ustvarja tandem Kresnička in izvaja nastope z umetnico Tatiano Kocmur. Kot avtorica in soavtorica pri zavodu abeceda sodeluje pri performansih, ki raziskujejo zvok, kot so Rehumanizacija, Studio 8 in Kako Živijo ljudje. Je avtorica performativne intervencije na javnem prostoru z naslovom Red Carpet, Dress of Life. Z umetnico fotografije Nino Pernat ustvarja eksperimentalne filme in z Barbaro Pio Jenič sodeluje pri nastopanju za gledališče Senzorium. Je avtorica nastopa ˝Healing˝ Radia Študent, ustvarja kostumografijo za Meduso, Drugo Prihodnost, Red Carpet, Dress of Life, Skrivnosti mladih levov in Oj Kozu Kozu. Na festivalu Ana Desetnica je učila delavnico za otroke. Z Yasenom Vasilevim je bila vpletena v proces performansa Impossible actions na Cofestivalu v Ljubljani leta 2021. Nastopala je v dogodku Digital 1,5 avtorja Jana Rozmana, ki je raziskoval gibanje, glasbo in dotik. Je avtorica solov za Litererni Kabare gledališča Blackbox in ustvarja nastope z Darinko Pilari, butoh plesalko. Z Lukom Uršičem in Anjo Mejač soustvarja performans Lla, lla, lla.