Pionirski teater


O Pionirskem teatru

Z gledališko sezono 2022/2023 je pod okriljem javnega zavoda Pionirski dom – Center za kulturo mladih svoja vrata odprl Pionirski teater – gledališče namenjeno profesionalnim svobodnim kulturnim ustvarjalcem.

Svobodna uprizoritvena umetnost je pomemben in vitalen del slovenskega kulturnega prostora. Žal pa se je v zadnjih letih veliko svobodnih kulturnih ustvarjalcev soočilo s problematiko dragih najemov uprizoritvenih prostorov, zasedenosti dvoran in pomanjkanjem finančnih sredstev, ki bi jih vložili v promocijo in trženje svojih predstav.

V Pionirskem domu so prepričani, da si kvaliteten in žanrsko raznolik opus svobodnih kulturnih ustvarjalcev zasluži prostor, kjer lahko svojo umetnost predstavijo publiki. S programom Pionirski teater želijo nagovoriti široko problematiko prekarnih delavcev in jim omogočiti finančno dostopne prostore za predstave ter jim neprofitno pomagati pri promociji in trženju njihovih umetniških projektov. V ta namen jim bodo pod netržnimi pogoji ponudili dvorano Jenko, za večje dogodke pa tudi legendarno ljubljansko Festivalno dvorano. Na njihove odre želijo povabiti ustvarjalce vseh žanrov in smeri svobodnega umetniškega ustvarjanja: gledališke dogodke za otroke in odrasle, plesne predstave, literarne dogodke, umetniške razstave, koncerte, itd.

Zavedajo se, da je odprtje Pionirskega teatra le droben košček na poti sistemskega reševanja široke problematike svobodnega kulturnega ustvarjanja. A verjamejo, da je vsak korak, četudi droben, lahko začetek velikih premikov.

Umetniško vodstvo Pionirskega teatra je prevzel dramski igralec Tadej Pišek.

Pionirska prizorišča

Dvorana Jenko

Dvorana Jenko, matični oder Pionirskega teatra, se nahaja v osrčju mestnega središča Ljubljane, na Miklošičevi ulici 28. Dvorana se je v kulturno življenje Ljubljančank in Ljubljančanov vpisala kot dvorana Plesne šole Jenko, najstarejše plesne šole v Sloveniji, ki je delovala pod okriljem priznanega plesalca in koreografa Adolfa Jenka.

Gledališka dvorana Jenko sprejme od 80 do 100 obiskovalcev. Svobodnim kulturnim ustvarjalcem omogoča izvedbo intimnejših gledaliških in plesnih predstav, koncertov, literarnih večerov, okroglih miz, razstav ter drugih umetniških dogodkov.

Prepričani smo, da bo dvorana Jenko, s svojo dolgo umetniško tradicijo, odlično lokacijo in intimnostjo, svobodnim kulturnim umetnikom ponujala navdihujoče in ustvarjalno okolje v osrčju Ljubljane.

Festivalna dvorana

Festivalna dvorana je že desetletja sinonim družabnega življenja v Ljubljani, saj je Plečnikova dvorana prav gotovo najlepša plesna dvorana v Sloveniji. Stavba, poznana tudi kot Baragovo semenišče, je postavljena na območju nekdanjega ljubljanskega pokopališča pri sv. Krištofu. Štirinadstropna polkrožna Plečnikova mojstrovina je narejena po zgledih rimskega Koloseja in Angelskega gradu.

Leta 1956 je arhitekt Anton Bitenc osrednji del stavbe preuredil za potrebe Festivalne dvorane. V dvorano vodi monumentalno stopnišče s stebri arhitekta Plečnika in okrasnimi skulpturami akademskega kiparja Frančiška Smerduja.

V Festivalni dvorani poleg gledaliških dogodkov gostujejo domače in mednarodne plesne prireditve, koncerti, kongresi, modne revije, valete, maturantski plesi, poroke in številne druge prireditve. Z gledališko sezono 2022/2023 pa Festivalna dvorana svoj oder odpira tudi Pionirskemu teatru, svobodnim kulturnim ustvarjalcem in njihovemu umetniškemu ustvarjanju.

Predstave in projekti

Kontakt

Pionirski dom Vilharjeva cesta 11, 1000 Ljubljana Elektronska pošta: umetniski@pionirski-teater.si Telefonska številka: 01 234 82 00 Uradne ure: ponedeljek - petek 8h-15h

Zunanje povezave

Pionirski teater