Gaj Žmavc: Razlika med redakcijama

mBrez povzetka urejanja
 
(4 vmesne redakcije drugega uporabnika niso prikazane)
Vrstica 1: Vrstica 1:
[[Kategorija:Ustvarjalci|Žmavc,Gaj]]
[[Kategorija:Ustvarjalci|Žmavc,Gaj]]
[[Kategorija:Baletniki in plesalci|Žmavc,Gaj]]
[[Kategorija:Baletniki in plesalci|Žmavc,Gaj]]
 
<div style="float: right">[[Slika:2017-09-29-Tanya--Guj30585_b.jpg|Foto: Arhiv SNG Maribor]]</div>
==Življenjepis==
==Življenjepis==
Gaj Žmavc je študij plesa začel v Mariboru (SGBŠ), kasneje pa nadaljeval na Mednarodni akademiji za klasični balet v Kijevu v Ukrajini. Leta 2006 se je pridružil baletnemu ansamblu [[SNG Maribor]].
Slovenski plesalec in koreograf Gaj Žmavc je študij plesa začel v Srednji glasbeni in baletni šoli Maribor (današnji Konservatorij za glasbo in balet Maribor), kasneje pa nadaljeval na Mednarodni akademiji za klasični balet v ukrajinski prestolnici, Kijevu.  
 
 
Kljub klasični izobrazbi in rednemu baletnemu repertoarju ga je kmalu opazil [[Edward Clug]] in ga kot plesalca povabil k sodelovanju v sodobnih projektih. V istem obdobju je Gaj Žmavc pokazal tudi željo po samostojnem ustvarjanju in se leta 2007 s koreografijo Skin uvrstil v finale koreografskih miniatur v Beogradu.
 


Sodelovanje v projektih Edwarda Cluga (''Radio and Juliet, Arhitektura tišine, Prêt-à-porter, Watching others, Hommage à Stravinsky'') mu je omogočilo celosten umetniški in ustvarjalni razvoj in naposled še naslovno vlogo v projektu ''Vojček'' Staše Zurovca. Kot plesalec je gostoval na Hrvaškem, v Bosni in Hercegovini, Italiji, Južni Koreji, Kolumbiji, na Madžarskem, Portugalskem, v Srbiji, Singapurju, Rusiji, Ukrajini in ZDA, na prestižnih festivalih, kot so Festival Iberoamericano de Teatro de Bogotá, Jacob's Pillow Dance Festival in The Stars of the White Nights v gledališču Mariinsky v St. Peterburgu v Rusiji. Kot mlad koreograf je od leta 2007 ustvaril več koreografskih miniatur, med drugim ''11, Skin, Those and Dreams, Ich erinnere mich du warst hier'' in ''A Room for Raining''.
Leta 2006 se je pridružil baletnemu ansamblu SNG Maribor, kjer ga je kmalu opazil umetniški vodja in koreograf [[Edward Clug]]. Kot plesalec je gostoval na Hrvaškem, v Bosni in Hercegovini, Italiji, Južni Koreji, Kolumbiji, na Madžarskem, Portugalskem, Švedskem, v Srbiji, Singapurju, Rusiji, Ukrajini, Kanadi in ZDA ter na najprestižnejših festivalih, kot so Festival Iberoamericano de Teatro de Bogotá, Jacob's Pillow Dance Festival, Stars of the White Nights (Zvezde belih noči) v Marijinskem gledališču v Sankt Peterburgu, v Švedski kraljevi operi, Les Grands Ballets Canadiens de Montréal idr.  


Kot koreograf in samostojni ustvarjalec je Gaj Žmavc ustvaril več miniaturnih kreacij ter se dvakrat uvrstil v finale beograjskega Festivala koreografskih miniatur. Leta 2013 se je širši javnosti prvič predstavil s svojim avtorskim prvencem ''Home'' za Večer sodobnih koreografij v Slovenskem narodnem gledališču Maribor. Danes ustvarja za dramsko, glasbeno in plesno gledališče. Med drugim je oblikoval odrski gib v avtorskem projektu [[Nataša Matjašec Rošker|Nataše Matjašec Rošker]] ''Tukaj so levi'' in v uprizoritvi ''Staromodna komedija'' v režiji [[Ajda Valcl|Ajde Valcl]]. V letu 2015 je na povabilo Tomaža Rodeta, predsednika Društva baletnih umetnikov Slovenije, ustvaril novo koreografijo za Mladi slovenski balet – Zadnje štiri pesmi Richarda Straussa. Leta 2017 je prav tako ustvaril koreografijo za Wagnerjevo glasbeno dramo Rensko zlato v režiji [[Igor Pison|Igorja Pisona]] (v produkciji mariborske Opere), istega leta pa je prejel tudi prvo nagrado na 3. tekmovanju Mladih slovenskih koreografov, in sicer za koreografijo ''Yesterdays''.


==Koreografije==
==Koreografije==
*2013 ''Home'', Večer sodobnih baletov, [[SNG Maribor|SNG Opera in balet Maribor]]
{{#dynamic_content:rep | person | 8568 | coreographies}}


==Vloge v gledališču==
==Vloge v gledališču==
{{#dynamic_content:rep | person | 8568 | roles}}


==Avtorska dela==
{{#dynamic_content:rep | person | 8568 | authors_works}}
==Dramaturgije==
{{#dynamic_content:rep | person | 8568 | dramaturgies}}


==Nagrade==
==Nagrade==
*2017 prva nagrada na 3. tekmovanju Mladih slovenskih koreografov za koreografijo ''Yesterdays''
==Viri in literatura==
*SNG Maribor
==Zunanje povezave==
==Zunanje povezave==
*[https://www.delo.si/kultura/oder/gaj-zmavc-baletne-miniature-in-razgibane-koreografske-resitve/ Gaj Žmavc - Baletne miniature in razgibane koreografske rešitve - www.delo.si, 3. 7. 2020]

Trenutna redakcija s časom 09:49, 12. april 2023

Foto: Arhiv SNG Maribor

Življenjepis

Slovenski plesalec in koreograf Gaj Žmavc je študij plesa začel v Srednji glasbeni in baletni šoli Maribor (današnji Konservatorij za glasbo in balet Maribor), kasneje pa nadaljeval na Mednarodni akademiji za klasični balet v ukrajinski prestolnici, Kijevu.

Leta 2006 se je pridružil baletnemu ansamblu SNG Maribor, kjer ga je kmalu opazil umetniški vodja in koreograf Edward Clug. Kot plesalec je gostoval na Hrvaškem, v Bosni in Hercegovini, Italiji, Južni Koreji, Kolumbiji, na Madžarskem, Portugalskem, Švedskem, v Srbiji, Singapurju, Rusiji, Ukrajini, Kanadi in ZDA ter na najprestižnejših festivalih, kot so Festival Iberoamericano de Teatro de Bogotá, Jacob's Pillow Dance Festival, Stars of the White Nights (Zvezde belih noči) v Marijinskem gledališču v Sankt Peterburgu, v Švedski kraljevi operi, Les Grands Ballets Canadiens de Montréal idr.

Kot koreograf in samostojni ustvarjalec je Gaj Žmavc ustvaril več miniaturnih kreacij ter se dvakrat uvrstil v finale beograjskega Festivala koreografskih miniatur. Leta 2013 se je širši javnosti prvič predstavil s svojim avtorskim prvencem Home za Večer sodobnih koreografij v Slovenskem narodnem gledališču Maribor. Danes ustvarja za dramsko, glasbeno in plesno gledališče. Med drugim je oblikoval odrski gib v avtorskem projektu Nataše Matjašec Rošker Tukaj so levi in v uprizoritvi Staromodna komedija v režiji Ajde Valcl. V letu 2015 je na povabilo Tomaža Rodeta, predsednika Društva baletnih umetnikov Slovenije, ustvaril novo koreografijo za Mladi slovenski balet – Zadnje štiri pesmi Richarda Straussa. Leta 2017 je prav tako ustvaril koreografijo za Wagnerjevo glasbeno dramo Rensko zlato v režiji Igorja Pisona (v produkciji mariborske Opere), istega leta pa je prejel tudi prvo nagrado na 3. tekmovanju Mladih slovenskih koreografov, in sicer za koreografijo Yesterdays.

Koreografije

Vloge v gledališču

Avtorska dela

Dramaturgije

Nagrade

  • 2017 prva nagrada na 3. tekmovanju Mladih slovenskih koreografov za koreografijo Yesterdays

Viri in literatura

  • SNG Maribor

Zunanje povezave