Peter Militarev: Razlika med redakcijama

Brez povzetka urejanja
 
Vrstica 27: Vrstica 27:
{{#dynamic_content:rep | person | 3977 | directings}}
{{#dynamic_content:rep | person | 3977 | directings}}


==Dramski teksti==
==Nagrade==
==Nagrade==
* 2024 priznanje Andreja Šusterja-Drabosnjaka za izjemne dosežke na področju kulturnega ustvarjanja
* 2024 priznanje Andreja Šusterja-Drabosnjaka za izjemne dosežke na področju kulturnega ustvarjanja

Trenutna redakcija s časom 11:48, 17. september 2024

Življenjepis

Režiser in igralec Peter Militarev se je rodil 6. januarja 1939 v Ljubljani.

Svojo gledališko pot je začel že v domači osnovni šoli pod režijskim vodstvom svoje mame Verene. Kot dijak šentviške gimnazije je igral v DPD Svoboda Medvode, potem pa se je za desetletje zaprisegel Šentjakobskemu gledališču, kjer je ustvaril vrsto vlog, med njimi: Friderika v Župančičevi Veroniki Deseniški, Pastorja v Deževju, Njega v Vožnji v Osoje, Kaplana v Dobrem vojaku Švejku in Princa Aragonskega v Beneškem trgovcu. Pozneje se je povsem posvetil režiji in kot igralec ustvaril le še nekaj filmskih in TV vlog: Idealist, Brezjansko polje, VOS. V tem času se je izobraževal na seminarjih Mileta Koruna, Marjana Beline, Poldeta Bibiča in drugih in se konec petdesetih let posvetil režiji v ljubiteljskih gledaliških skupinah.

Po desetletju v Medvodah svojo ustvarjalno energijo preusmeri v Oder treh herojev KUD Pirniče, kjer je ostal do danes in pripravil tudi največ režij. Med najznačilnejšimi predstavami so: Evgen Tankreda Dorsta, Marquesova Pokvečena sonca, Fugardova drama Pozdravljeni in zbogom, Aristofanove Parlamentarke in druge. S temi predstavami so nastopili na festivalih po Sloveniji, Jugoslaviji in tujini.

Leta 1987 je odpovedal zaposlitev v Agrostroju postal samostojni kulturni delavec. Ustvarjanju v Pirničah je dodal še brezštevilne režije po vsej Sloveniji in v zamejstvu. Prvič se je preizkusil v Šentjakobskem gledališču s postavitvijo Torkarjeve Pisane žoge.

Osnoval je Ostrovrharjeva kulturna srečanja, kot vodja Odra treh herojev in Odra mladih v Pirničah pri Medvodah je zrežiral mnogo predstav s katerimi so redno sodelovali na mednarodnih festivalih.

Vzporedno je redno sodeloval z zamejskimi gledališkimi skupinami na avstrijskem Koroškem.(dramatizacije: Jakob Sket Miklova Zala, Prežihov Voranc Požganica Fran Saleški Finžgar Divji lovec).

Režira otroške predstave, za katere sam dramatizira tekste ali jih celo sam napiše.

V petdesetih letih svojega udejstvovanja je ustvaril več kot 300 režij, od spektakularnih množičnih uprizoritev na prostem do intimnih lukovnih predstav. Njegove režije so izrazito individualne in stilno prepoznavne. Gledališča, v katerih je režiral, so v njem prepoznala predvsem mentorja, ki jim je odločilno pomagal na njihovi gledališki poti, saj je znal svoje znanje in izkušnje učinkovito prenašati na ostale gledališke ustvarjalce.

Bil je član številnih odborov in delovnih teles pri Festivalu dramskih amaterjev Jugoslavije, Zvezi gledaliških skupin Slovenije, SNG Drama Ljubljana, UNIMA, Lutkovni pristan. Tudi kot selektor in strokovni spremljevalec je pomagal graditi amatersko gledališče na Gorenjskem (Kekčevo srečanje, Festival gorenjskih komedijantov). Je tudi predaval gledališko režijo na seminarjih in delavnicah za ljubiteljske ustvarjalce.

Za svoje delo je Militarev prejel številne nagrade in odlikovanja, med drugim Linhartovo plaketo in Župančičevo nagrado mesta Ljubljana. Srebrno plaketo slovenskega Javnega sklada za kulturne dejavnosti (JSKD) je prejel za svoje izjemno obsežno in dolgoletno delo na področju gledališča, ki predstavlja nepogrešljiv prispevek k slovenski ljubiteljski gledališki ustvarjalnosti.

Režije

Nagrade

  • 2024 priznanje Andreja Šusterja-Drabosnjaka za izjemne dosežke na področju kulturnega ustvarjanja
  • 2008 Srebrna plaketa javnega sklada Republike Slovenije za kulturne dejavnosti
  • 1980 Župančičeva nagrada mesta Ljubljana
  • Linhartova plaketa za področje glasbene, gledališke, folklorne in plesne dejavnosti

Viri in literatura

  • Osebnosti: veliki slovenski biografski leksikon. Ljubljana: Mladinska knjiga, 2008.

Zunanje povezave