Tea Rogelj: Razlika med redakcijama

Brez povzetka urejanja
 
Vrstica 1: Vrstica 1:
[[Kategorija:Ustvarjalci|Rogelj, Tea ]]
[[Kategorija:Ustvarjalci|Rogelj, Tea ]]
[[Kategorija:Dramaturgi|Rogelj, Tea ]]
[[Kategorija:Dramaturgi|Rogelj, Tea ]]
==Življenjepis==
Rojena leta 1969 v Mariboru.
Končala je Akademijo za gledališče, radio, film in televizijo v Ljubljani, smer dramaturgija.
Od leta 1995 je zaposlena na delovnem mestu dramaturga v SNG Nova Gorica.
 
Leta 2007 je z nalogo ''Krstne uprizoritve izvirne slovenske dramatike in dramatizacij slovenskih izvirnih del na novogoriškem odru v petdesetletnem obdobju (1955/56 – 2004/05).'' magistrirala na AGRFT v Ljubljani.
V petnajstih letih je v novogoriškem gledališču kot dramaturginja (nekajkrat tudi asistentka režiserja) sodelovala pri več kot tridesetih uprizoritvah, skupaj z režiserjem Jašo Jamnikom zasnovala dramatizacijo Exupéryjevega ''Malega princa'', kot urednica pripravila več kot petdeset gledaliških listov in priložnostnih publikacij (knjižica in razstava ''40 let gledališča v Novi Gorici,'' gostovalne knjižice v tujih jezikih …).
Leta 2003 je v okviru mednarodnega in iz evropskih sredstev financiranega projekta ''Venice Eastern Gate Project'' organizacijsko in administrativno izpeljala ''Parabola festival – Gledališče na vetrišču zgodovine (Theatre on the Crosswind of History)'' in delavnico ''Commedia dell'arte med Goldonijem in Gozzijem,'' leto kasneje sodelovala pri mednarodnem festivalu ''Mej ni fest'' ob vstopu Slovenije v Evropsko unijo.
Leta 2005 je kot članica uredniškega odbora sooblikovala zbornik ''Petdeset let Slovenskega narodnega gledališča Nova Gorica'' ter zbrala in uredila gradivo za zgoščenko s podatki o zasedbah, fotografijami in kritikami uprizoritev na novogoriškem odru v petdesetletnem obdobju.
V SNG Nova Gorica je zadolžena tudi za stike in delovanje gledališča v Evropski gledališki konvenciji (ETC). Do oktobra 2009 je bila predsednica Strokovnega sveta Slovenskega narodnega gledališča Nova Gorica.
 
Leta 2004 je sodelovala na delavnicah ''Professionalization of young authors for television, film and theatre,'' ki so v okviru projekta Leonardo potekale v Ljubljani, Gradcu in Budimpešti; ob zaključku je pridobila mednarodni certifikat za poučevanje kreativnega pisanja dramatike.
 
Nekaj let je bila urednica dvojezičnega kataloga ''Mozaik / Mosaico,'' v katerem svojo dejavnost in program enkrat letno predstavljajo slovenske in italijanske obmejne institucije.
V zadnjih letih je sodelovala v različnih komisijah in strokovnih žirijah (nekaj let bila članica ''Strokovne komisije za scensko umetnost Prešernovega sklada,'' dve leti ''Žirije za priznanja Združenja dramskih umetnikov Slovenije,'' letos v žiriji za Grumovo nagrado, lani in letos bila članica komisije, ki za publikacijo ETC pripravi izbor in predstavitev najbolj zanimivih slovenskih dramskih novitet).
Kot strokovna sodelavka redno sodeluje z JSKD RS za kulturne dejavnosti in o območnih srečanjih amaterskih gledaliških skupin občasno poroča za lokalne medije (Primorske novice, radio). Svoje dramaturške prispevke najpogosteje objavlja v gledaliških listih.
 
Je članica ZDUS, ITI, Društva gledaliških kritikov in teatrologov Slovenije.
 
==Dramaturgije==
==Dramaturgije==


   
   
[[priimek ime:=Rogelj, Tea| ]]
[[priimek ime:=Rogelj, Tea| ]]

Redakcija: 15:37, 14. december 2009

Rojena leta 1969 v Mariboru. Končala je Akademijo za gledališče, radio, film in televizijo v Ljubljani, smer dramaturgija. Od leta 1995 je zaposlena na delovnem mestu dramaturga v SNG Nova Gorica.

Leta 2007 je z nalogo Krstne uprizoritve izvirne slovenske dramatike in dramatizacij slovenskih izvirnih del na novogoriškem odru v petdesetletnem obdobju (1955/56 – 2004/05). magistrirala na AGRFT v Ljubljani. V petnajstih letih je v novogoriškem gledališču kot dramaturginja (nekajkrat tudi asistentka režiserja) sodelovala pri več kot tridesetih uprizoritvah, skupaj z režiserjem Jašo Jamnikom zasnovala dramatizacijo Exupéryjevega Malega princa, kot urednica pripravila več kot petdeset gledaliških listov in priložnostnih publikacij (knjižica in razstava 40 let gledališča v Novi Gorici, gostovalne knjižice v tujih jezikih …). Leta 2003 je v okviru mednarodnega in iz evropskih sredstev financiranega projekta Venice Eastern Gate Project organizacijsko in administrativno izpeljala Parabola festival – Gledališče na vetrišču zgodovine (Theatre on the Crosswind of History) in delavnico Commedia dell'arte med Goldonijem in Gozzijem, leto kasneje sodelovala pri mednarodnem festivalu Mej ni fest ob vstopu Slovenije v Evropsko unijo. Leta 2005 je kot članica uredniškega odbora sooblikovala zbornik Petdeset let Slovenskega narodnega gledališča Nova Gorica ter zbrala in uredila gradivo za zgoščenko s podatki o zasedbah, fotografijami in kritikami uprizoritev na novogoriškem odru v petdesetletnem obdobju. V SNG Nova Gorica je zadolžena tudi za stike in delovanje gledališča v Evropski gledališki konvenciji (ETC). Do oktobra 2009 je bila predsednica Strokovnega sveta Slovenskega narodnega gledališča Nova Gorica.

Leta 2004 je sodelovala na delavnicah Professionalization of young authors for television, film and theatre, ki so v okviru projekta Leonardo potekale v Ljubljani, Gradcu in Budimpešti; ob zaključku je pridobila mednarodni certifikat za poučevanje kreativnega pisanja dramatike.

Nekaj let je bila urednica dvojezičnega kataloga Mozaik / Mosaico, v katerem svojo dejavnost in program enkrat letno predstavljajo slovenske in italijanske obmejne institucije. V zadnjih letih je sodelovala v različnih komisijah in strokovnih žirijah (nekaj let bila članica Strokovne komisije za scensko umetnost Prešernovega sklada, dve leti Žirije za priznanja Združenja dramskih umetnikov Slovenije, letos v žiriji za Grumovo nagrado, lani in letos bila članica komisije, ki za publikacijo ETC pripravi izbor in predstavitev najbolj zanimivih slovenskih dramskih novitet). Kot strokovna sodelavka redno sodeluje z JSKD RS za kulturne dejavnosti in o območnih srečanjih amaterskih gledaliških skupin občasno poroča za lokalne medije (Primorske novice, radio). Svoje dramaturške prispevke najpogosteje objavlja v gledaliških listih.

Je članica ZDUS, ITI, Društva gledaliških kritikov in teatrologov Slovenije.

Dramaturgije