Slavko Jan

Iz Geslo

Foto: Wikimedia Commons

Življenjepis

Režiser in igralec Slavko Jan se je rodil 7. avgusta 1904 v Zagorju ob Savi. Na gledališkem področju se je izobraževal v šoli Združenja gledaliških igralcev. Od leta 1923 je bil igralec v SNG Drama Ljubljana. Igral je osrednje like v Cankarjevih dramah ter mnoge glavne in naslovne vloge v delih klasične in sodobne svetovne dramatike. Kot režiser se je začel uveljavljati po letu 1945, najprej v ljubljanski Drami, nato pa še v Mariboru, Trstu, Zagrebu in Beogradu. Uspešno je interpretiral nove ameriške dramatike, njegova postavitev Cankarjevih Hlapcev, ki jo je leta 1956 obnovil za gostovanje v Parizu, pa velja za enega izmed mejnikov v razvoju slovenskega gledališča. Dva mandata, v obdobju od 1948 do 1952 in od 1955 do 1961, je bil tudi ravnatelj SNG Drame v Ljubljani. Od leta 1955 je bil redni profesor za režijo na AGRFT v Ljubljani. Za svoje delo je prejel Prešernovo nagrado leta 1949 in 1980, leta 1974 pa Borštnikov prstan. Umrl je 29. aprila 1987 v Ljubljani.

Vloge v gledališču

1951-1960

1941-1950

  • 1946 Pripovedovalec; Boris Leontevič Gorbatov Mladost očetov, r. Bojan Stupica, Drama SNG v Ljubljani

1931-1940

  • 1940 Percy Jackson; Roman Niewiarowicz Ljubim te, r. Bratko Kreft, Drama SNG v Ljubljani
  • 1939 Dr. Doberdan; Erich Kästner Emil in detektivi, r. Osip Šest, Drama SNG v Ljubljani
  • 1939 Anže; Anton Tomaž Linhart Shupanova Mizka, r. Bratko Kreft, Drama SNG v Ljubljani
  • 1938 Kraljevič; Pavel GoliaSneguljčica, r. Ciril Debevec, Drama SNG v Ljubljani
  • 1938 Puba; Miroslav Krleža Gospoda Glembajevi, Drama SNG v Ljubljani
  • 1937 Charles Tritton; Merton Hodge Dež in vihar, r. Ciril Debevec, Drama SNG v Ljubljani
  • 1937 Dr. I. Wayne Talbot; George S. Kaufmann/Edna Ferber Simfonija 1937, r. Bojan Stupica, Drama SNG v Ljubljani
  • 1937 Johannes Roos; Georg Fraser Zadnji signal, r. Ciril Debevec, Drama SNG v Ljubljani
  • 1937 Pavel Gale; Ivo Brnčić Med štirimi stenami, r. Bojan Stupica, Drama SNG v Ljubljani
  • 1937 Neumann; Maxwell Anderson/Laurence Stallings Rivala, r. Bojan Stupica, Drama SNG v Ljubljani
  • 1937 Carjevič in Aleksej; Dmitrij Sergeevič Merežkovskij Peter in Aleksej, r. Ciril Debevec
  • 1937 Kristijan de Neuvillette; Edmond Rostand Cyrano de Bergerac, r. Ciril Debevec, Drama SNG v Ljubljani
  • 1936 Hubert Fallmer; Anton Wildgans Dies Irae, r. Ciril Debevec, Drama SNG v Ljubljani
  • 1936 Živorad Mitrović; Radoslav Vesnić Gosposki dom, r. Osip Šest, Drama SNG v Ljubljani
  • 1936 Kolonist Pera, Ben Said; Branislav Nušić Pot okoli sveta, r. Osip Šest, Drama SNG v Ljubljani
  • 1936 Miguel Lopez; Franz Werfel Juarez in Maksimiljan, r. Bojan Stupica, Drama SNG v Ljubljani
  • 1936 Janez; Edvard Gregorin V času obiskanja, Drama SNG v Ljubljani
  • 1936 P. John Fulton; Emmet Lavery Prva legija, r. Ciril Debevec, Drama SNG v Ljubljani
  • 1936 Robert Browning; Rudolph Besier Tiran, r. Ciril Debevec, Drama SNG v Ljubljani
  • 1936 Simon; Edavrd Gregorin Kralj z neba, r. Edvard Gregorin, Drama SNG v Ljubljani
  • 1935 Franc Burdach; Bruno Frank Vihar v korzarcu, r. Fran Lipah, Drama SNG v Ljubljani
  • 1935 Florindo; Carlo Goldoni Sluga dveh gospodov, r. Ciril Debevec, Drama SNG v Ljubljani
  • 1935 Lorenzo; William Shakespeare Beneški trgovec, r. Ciril Debevec, Drama SNG v Ljubljani
  • 1935 John Worthing; Oscar Wilde Bunbury, r. Osip Šest, Drama SNG v Ljubljani
  • 1935 Gilg Turmann; Caesar Arx Izdaja pri Novari, r. Peter Malec, Drama SNG v Ljubljani
  • 1935 Prvi gost; Hugo von Hofmansthal Slehernik, Drama SNG v Ljubljani
  • 1935 Tretji starec; Sofokles Kralj Edip, r. Osip Šest, Drama SNG v Ljubljani
  • 1935 Ivan Matić; Božena Begovićeva Med včeraj in jutri, r. Ivan Jerman, Drama SNG v Ljubljani
  • 1935 Kostja; Vasilij Vasilevič Škvarkin Tuje dete, r. Bojan Stupica, Drama SNG v Ljubljani
  • 1935 Dr. Sonnberg; Gabriel Dregely Frak ali Od krojačka do ministra, r. Osip Šest, Drama SNG v Ljubljani
  • 1935 Dr. Harry Trench; George Bernard Shaw Kako zabogatiš, r. Bojan Stupica, Drama SNG v Ljubljani
  • 1935 Kraljevič; Pavel Golia Uboga Ančka, r. Osip Šest, Drama SNG v Ljubljani
  • 1935 Caharija Moirron; Mihail Bulgakov Moliere, r. Bratko Kreft, Drama SNG v Ljubljani

1921-1930

  • 1930 Anton Bukovec; Johann Nepomuk Nestroy Za ljubezen so zdravila, r. Osip Šest, Drama SNG Ljubljana
  • 1930 Beli kralj; Jakob Špicar Pogumni Tonček, r. Osip Šest, Drama SNG Ljubljana
  • 1930 Branko Brvar; Fran Lipah Glavni dobitek, r. Fran Lipah, Drama SNG Ljubljana
  • 1930 Ferdinand; William Shakespeare Vihar, r. Osip Šest, Drama SNG Ljubljana
  • 1930 Raleigh; Robert Vedric Sheriff Konec poti, r. Ciril Debevec, Drama SNG Ljubljana
  • 1930 Tretji gospo; Milan Begović Pustolovec pred vrati, r. Osip Šest, Drama SNG Ljubljana
  • 1930 Lisander; William Shakespeare Sen kresne noči, r. Osip Šest, Drama SNG Ljubljana
  • 1930 Nikolaj Gluhovcev; Leonid Nikolaevič Andreev Mladoletje, r. Pavel Golia, Drama SNG Ljubljana
  • 1930 Kozinsky; Friedrich Schiller Razbojniki, r. Osip Šest, Drama SNG Ljubljana
  • 1930 Aljoša; Aleksej Konstantinovič Tolstoj Serija-000001, r. Osip Šest, Drama SNG Ljubljana
  • 1930 Minard; Honre Balzac Mercadet, r. Branko Gavella, Drama SNG Ljubljana
  • 1929 Inko; H. Drinkler Krojaček Junaček, r. Ciril Debevec, Drama SNG Ljubljana
  • 1929 Camille Desmolins; Georg Büchner Dantonova smrt, r. Osip Šest, Drama SNG Ljubljana
  • 1929 Prvi mornar; Pierre Frondaie Bitka, r. Ciril Debevec, Drama SNG Ljubljana
  • 1929 Claude Vallee; Romain Rolland Igra ljubezni in smrti, r. Ciril Debevec, Drama SNG Ljubljana
  • 1929 Wray; Hermon Ould Piskač se smeje, r. Ciril Debevec, Drama SNG Ljubljana
  • 1929 Nadangel Mihael; Johann Wolfgang Goethe Faust, r. Osip Šest, Drama SNG Ljubljana
  • 1929 Drugi učenec, Pitard; Marcel Pagnol Velika abeceda uspeha, r. Osip Šest, Drama SNG Ljubljana
  • 1929 Lauthier; Andre Lorde/Pierre Chaine Naš gospod župnik, r. Osip Šest, Drama SNG Ljubljana
  • 1929 Pavliha; Waldfried Burggraf Janezek-Nosanček, r. Osip Šest, Drama SNG Ljubljana
  • 1929 Prvi študent; Velmar Janković Brez ljubezni, r. Osip Šest, Drama SNG Ljubljana
  • 1929 Don Carlos; Friedrich Schiller Don Karlos, r. Ciril Debevec, Drama SNG Ljubljana
  • 1929 Robič; Johann Nepomuk Nestroy Utopljenca, Drama SNG Ljubljana
  • 1928 Evgen Marchbanks; George Bernard Shaw Kandida, r. Marija Vera, Drama SNG Ljubljana
  • 1928 Sifaks; Karl August Görner Pepelka, r. Osip Šest, Drama SNG Ljubljana
  • 1928 Simon Bliss; Noel Coward Nedeljski oddih, r. Osip Šest, Drama SNG Ljubljana
  • 1928 Drugi kadet Cuigy; Edmond Rostand Cyrano de Bergerac, r. Osip Šest, Drama SNG Ljubljana
  • 1928 Ivan Hartwig; Max Halbe Mladost, r. Milan Skrbinšek, Drama SNG Ljubljana
  • 1928 Janez; Edvard Gregorin/Roman Tominec INRI, r. Osip Šest, Drama SNG Ljubljana
  • 1928 Govornik; Angelo Cerkvenik Roka pravice, r. Milan Skrbinšek, Drama SNG Ljubljana
  • 1928 Herman ml.; Anton Novačan Herman Celjski, r. Osip Šest, Drama SNG Ljubljana
  • 1928 Floris; Maurice Maeterlinck Stilmonski župan, r. Ciril Debevec, Drama SNG Ljubljana
  • 1928 Veron Wethrell; Jerome Klapka Jerome Fanny, tete, strici, r. Milan Skrbinšek, Drama SNG Ljubljana
  • 1928 Avditor Bravn, Enoletnik Marek; Max Brod/Hans Reimann Dobri vojak Švejk, r. Osip Šest, Drama SNG Ljubljana
  • 1928 Romeo; William Shakespeare Romeo in Julija, r. Osip Šest, Drama SNG Ljubljana
  • 1928 Krištof Korbar; Ivan Cankar Pohujšanje v dolini šentflorjanski, r. Milan Skrbinšek, Drama SNG Ljubljana
  • 1928 Princ Pao; Klabund Krog s kredo, r. Ciril Debevec, Drama SNG Ljubljana
  • 1928 Bo Swedwenhielm; Hjalmar Bergmann Nobelova nagrada, r. Ciril Debevec, Drama SNG Ljubljana
  • 1928 Janko; Karel Čapek Stvar Makropulos, r. Osip Šest, Drama SNG Ljubljana
  • 1928 Gusti; Paul Pitray Modri osliček Miško, r. Osip Šest, Drama SNG Ljubljana
  • 1928 Pjetuškov; Lev Nikolaevič Tolstoj Živi mrtvec, Drama SNG Ljubljana.
  • 1928 Dioniz; Ivan Cankar Lepa Vida, Drama SNG Ljubljana
  • 1928 Osij; H. Drinkler Betlehemska legenda, r. Pavel Golia, Drama SNG Ljubljana
  • 1927 Mr. Artur Bowden; Oscar Wilde Pahljača Lady Windermere, r. Milan Skrbinšek, Drama SNG Ljubljana
  • 1927 Ernest; Walter Hasenclever Gobsek, r. Osip Šest, Drama SNG Ljubljana
  • 1927 Roderik White; Philip Barry Ti in jaz, r. Milan Skrbinšek, Drama SNG Ljubljana
  • 1927 Fludribus; Johann Nepomuk Nestroy Lumpacij Vagabund, r. Osip Šest, Drama SNG Ljubljana
  • 1927 Claudio; William Shakespeare Mnogo hrupa za nič, r. Osip Šest, Drama SNG Ljubljana
  • 1927 Lucentio; William Shakespeare Ukročena trmoglavka, r. Osip Šest, Drama SNG Ljubljana
  • 1927 Gost; Oscar Wilde Idealni soprog, r. Milan Skrbinšek, Drama SNG Ljubljana
  • 1927 Mladi človek; Milan Skrbinšek Hlapec Jernej in njegova pravica, r. Milan Skrbinšek, Drama SNG Ljubljana
  • 1927 Rajko; Josip Kulundžić Polnoč, r. Ciril Debevec, Drama SNG Ljubljana
  • 1927 Laertes; William Shakespeare Hamlet, Drama SNG Ljubljana
  • 1927 Berač; Anton Leskovec Dva bregova, r. Pavel Golia, Drama SNG Ljubljana
  • 1927 Sel; Evripides Medeja, r. Avgusta Danilova, Drama SNG Ljubljana
  • 1927 Kraljevič Zlatodolski; Karl August Görner Sneguljčica, r. Osip Šest, Drama SNG Ljubljana
  • 1927 Pedro Crespo; Pedro Calderon de la Barca Sodnik Zalamejski, r. Ciril Debevec, Drama SNG Ljubljana
  • 1926 Ordulfo (Momo); Luigi Pirandello Henrik IV., r. Osip Šest, Drama SNG Ljubljana
  • 1926 Kmečki fant; Fran Saleški Finžgar Naša kri, r. Fran Lipah, Drama SNG Ljubljana
  • 1926 Dražarjev France; Josip Jurčič/Pavel Golia Deseti brat, r. Pavel Golia, Drama SNG Ljubljana
  • 1926 Erhard Brokman; Henrik Ibsen John Gabriel Brokman, r. Marija Vera, Drama SNG Ljubljana
  • 1926 Valentin; William Shakespeare Kar hočete, Drama SNG Ljubljana
  • 1926 Henry Rous; John Galsworthy Borba, Drama SNG Ljubljana
  • 1926 Drugi fant; Ivan Cankar Hlapci, r. Milan Skrbinšek, Drama SNG Ljubljana
  • 1926 Jan; Jaroslav Hilbert Drugi breg, r. Milan Skrbinšek, Drama SNG Ljubljana
  • 1926 Valer; Moliere Skopuh, r. Osip Šest, Drama SNG Ljubljana
  • 1926 Siward ml.; William Shakespeare Macbeth, r. Osip Šest, Drama SNG Ljubljana
  • 1926 Dick Merton; John Galsworthy Joy, r. Milan Pugelj, Drama SNG Ljubljana
  • 1926 Ferdinand; Friedrich Schiller Kovarstvo in ljubezen, r. Milan Skrbinšek, Drama SNG Ljubljana
  • 1926 Čarodej Čerin; Pavel Golia Triglavska bajka, r. Pavel Golia, Drama SNG Ljubljana
  • 1925 Kraljevski komisar; Ivan Lah Pepeluh, r. Osip Šest, Drama SNG Ljubljana
  • 1925 Tinče; Cvetko Golar Vdova Rošlinka, r. Fran Lipah, Drama SNG Ljubljana
  • 1925 Sluga Vasilij; Leonid Nikolaevič Andreev Misel, r. Milan Skrbinšek, Drama SNG Ljubljana
  • 1925 Pater Severin; S. Tucić Golgota, Drama SNG Ljubljana
  • 1925 Harlekin; Jacinto Benavente Roka roko umije, obe obraz, r. Josip Osipovič Šuvalov, Drama SNG Ljubljana
  • 1925 Prvi meščan; Branislav Nušić Narodni poslanec, r. Zvonimir Rogoz, Drama SNG Ljubljana
  • 1925 Popotnik; Ivan Cankar Pohujšanje v dolini šentflorjanski, Drama SNG Ljubljana
  • 1925 Pilad; Johann Wolfgang Goethe Ifigenija na Tavridi, r. Marija Vera, Drama SNG Ljubljana
  • 1925 Drugi stražnik; František Langer Periferija, r. Osip Šest, Drama SNG Ljubljana
  • 1925 Florizel; William Shakespeare Zimska pravljica, r. Osip Šest, Drama SNG Ljubljana
  • 1925 Fran Kadivec; Ivan Cankar Za narodov blagor, r. Milan Skrbinšek, Drama SNG Ljubljana
  • 1925 Gašparček; Cvetko Golar Zapeljivka, r. Milan Pugelj, Drama SNG Ljubljana
  • 1925 Volodja; Leonid Nikolaevič Andreev Profesor Storicin, r. Milan Skrbinšek, Drama SNG Ljubljana
  • 1924 Salerio; William Shakespeare Beneški trgovec, r. Osip Šest, Drama SNG Ljubljana
  • 1924 Drugi godec; Moliere Smešne precijoze, r. Boris Putjata, Drama SNG Ljubljana
  • 1924 Cassio; William Shakespeare Othello, Drama SNG Ljubljana
  • 1924 Stanko; Janez Jalen Dom, r. Fran Lipah, Drama SNG Ljubljana
  • 1924 Igralec; Henry-Rene Lenormand Izgubljene duše, r. Osip Šest, Drama SNG Ljubljana
  • 1924 Pierre Sernin; Pierre Veber/H.Gorsse Paglavka, r. Boris Putjata, Drama SNG Ljubljana
  • 1924 Boris Todorov; Montague Glass/Erich Klein Firma P. B. , r. Boris Putjata, Drama SNG Ljubljana
  • 1924 Meščanov sin, Prvi kadet, Drugi poet; Edmond Rostand Cyrano de Bergerac, r. Boris Putjata, Drama SNG Ljubljana
  • 1924 Tine; Franc Ksaver Meško Pri Hrastovih, r. Osip Šest, Drama SNG Ljubljana
  • 1924 Voltimand, Stotnik; William Shakespeare Hamlet, Drama SNG Ljubljana
  • 1924 Pavlino; Dario Niccodemi Zora – dan – noč, r. Josip Osipovič Šuvalov, Drama SNG Ljubljana
  • 1923 Tretji romar; Ivan Pregelj Azazel, r. Milan Skrbinšek , Drama SNG Ljubljana
  • 1923 Samuelov vnuk; Friedrich Hebbel Judit, r. Fran Lipah, Drama SNG Ljubljana
  • 1923 Dijak; Osip Isidorovič Dymov Nju, r. Boris Putjata, Drama SNG Ljubljana
  • 1923 Komar; Johann Nepomuk Nestroy Danes bomo tiči, r. Osip Šest, Drama SNG Ljubljana
  • 1923 Tajnik; Alfred Savoir Osma žena, r. Boris Putjata, Drama SNG Ljubljana
  • 1923 Zakleti mladenič; Fran Milčinski Mogočni prstan, r. Danilo, Drama SNG Ljubljana
  • 1923 Vojščak; Pavel Golia Petrčkove poslednje sanje, Drama SNG Ljubljana

Režije

1971-1975

1961-1970

  • 1966 Arthur Miller Po padcu, Narodno pozorište Sarajevo
  • 1964 Moliere Tartuffe, Jugoslovansko dramsko pozorište, Beograd
  • 1963 Ivan Cankar Hlapci, Narodno pozorište Sarajevo
  • 1962 Moliere Učene ženske, Narodno pozorište Sarajevo

1951-1960

  • 1956 Maksim Gorki Na dnu, HNK Zagreb

1945-1950

Vloge na filmu in televiziji

Nagrade

  • 1980 Prešernova nagrada za življenjsko delo v Drami Ljubljana
  • 1974 Borštnikov prstan
  • 1958 Sterijeva nagrada za režijo (Janez Žmavc V pristanu so orehove lupine)
  • 1949 Prešernova nagrada za režijo Cankarjevih Hlapcev

Posebni članki

Viri in literatura

  • Osebnosti: veliki slovenski biografski leksikon. Ljubljana: Mladinska knjiga, 2008.
  • Filmografija slovenskih celovečernih filmov 1931-1993, Izdajatelj: Slovenski gledališki in filmski muzej Ljubljana, urednica Silva Furlan; Ljubljana 1994

Zunanje povezave