Žiga Divjak: Razlika med redakcijama

Brez povzetka urejanja
Vrstica 3: Vrstica 3:
<div style="float: right">[[Slika:Ziga Divjak reziser foto Nejc Saje.jpg|Foto: Nejc Saje]]</div>
<div style="float: right">[[Slika:Ziga Divjak reziser foto Nejc Saje.jpg|Foto: Nejc Saje]]</div>
==Življenjepis==
==Življenjepis==
Režiser Žiga Divjak je v slovensko kulturno javnost vstopil z nizom dogodkov in predstav pod skupnim naslovom Tik pred revolucijo (2013–2015). Z njim je simbolno zaznamoval nekaj ključnih mest ljubljanske kulturne infrastrukture – od AGRFT, Cankarjevega doma, Španskih borcev do SNG Drama Ljubljana – ter gostoval na Borštnikovem srečanju, v Nemčiji in na Hrvaškem.  
Režiser Žiga Divjak je v slovensko kulturno javnost vstopil z nizom dogodkov in predstav pod skupnim naslovom [["Tik pred revolucijo"]] (2013–2015). Z njim je simbolno zaznamoval nekaj ključnih mest ljubljanske kulturne infrastrukture – od [[Akademija za gledališče, radio film in televizijo|AGRFT]] , [[Cankarjev dom|Cankarjevega doma]], [[Španski borci|Španskih borcev]] do [[SNG Drama Ljubljana]] – ter gostoval na [[Borštnikovo srečanje|Borštnikovem srečanju]] , v Nemčiji in na Hrvaškem.  
   
   
Družbeno angažirani drži je ostal zvest tudi v svojem ustvarjanju po akademiji, ki je doslej potekalo v Slovenskem mladinskem gledališču, PG Kranj, Cankarjevem domu, SNG Drama Ljubljana in MGL. V sezoni 2017/18 se je pridružil eksperimentalnemu rezidenčnemu projektu Nova pošta, ki je vso sezono potekal v koprodukciji Slovenskega mladinskega gledališča in Maske Ljubljana; v njegovem okviru je nastala predstava 6, ki je leta 2018 prejela veliko nagrado Borštnikovega srečanja za najboljšo uprizoritev festivala. Leto prej je Borštnikovo nagrado prejel Divjak sam, in sicer za režijo predstave Človek, ki je gledal svet v produkciji Slovenskega mladinskega gledališča.
Družbeno angažirani drži je ostal zvest tudi v svojem ustvarjanju po akademiji, ki je doslej potekalo v [[Slovensko mladinsko gledališče|Slovenskem mladinskem gledališču]], PG Kranj, [[Cankarjev dom|Cankarjevem domu]], [[SNG Drama Ljubljana]] in [[Mestno gledališče ljubljansko|MGL]]. V sezoni 2017/18 se je pridružil eksperimentalnemu rezidenčnemu projektu [["Nova pošta"]], ki je vso sezono potekal v koprodukciji [[Slovensko mladinsko gledališče|Slovenskega mladinskega gledališča]]  in [[Maska|Maske Ljubljana]]; v njegovem okviru je nastala predstava [["6"]], ki je leta 2018 prejela veliko nagrado Borštnikovega srečanja za najboljšo uprizoritev festivala. Leto prej je Borštnikovo nagrado prejel Divjak sam, in sicer za režijo predstave [["Človek, ki je gledal svet"]] v produkciji [[Slovensko mladinsko gledališče|Slovenskega mladinskega gledališča]] .


Predstava Gejm je premiero doživela konec sezone 2019/2020 in je bila, podobno kot Sedem dni, uvrščena na Borštnikovo srečanje, kjer je prejela kar sedem nagrad, od igralskih, prek tistih za režijo in dramaturgijo do velike za najboljšo uprizoritev; dve si je delila z že omenjenimi Sedmimi dnevi.
Predstava [["Gejm"]] je premiero doživela konec sezone 2019/2020 in je bila, podobno kot [["Sedem dni"]], uvrščena na Borštnikovo srečanje, kjer je prejela kar sedem nagrad, od igralskih, prek tistih za režijo in dramaturgijo do velike za najboljšo uprizoritev; dve si je delila z že omenjenimi Sedmimi dnevi.


==Režije==
==Režije==

Redakcija: 10:24, 13. oktober 2021

Foto: Nejc Saje

Življenjepis

Režiser Žiga Divjak je v slovensko kulturno javnost vstopil z nizom dogodkov in predstav pod skupnim naslovom "Tik pred revolucijo" (2013–2015). Z njim je simbolno zaznamoval nekaj ključnih mest ljubljanske kulturne infrastrukture – od AGRFT , Cankarjevega doma, Španskih borcev do SNG Drama Ljubljana – ter gostoval na Borštnikovem srečanju , v Nemčiji in na Hrvaškem.

Družbeno angažirani drži je ostal zvest tudi v svojem ustvarjanju po akademiji, ki je doslej potekalo v Slovenskem mladinskem gledališču, PG Kranj, Cankarjevem domu, SNG Drama Ljubljana in MGL. V sezoni 2017/18 se je pridružil eksperimentalnemu rezidenčnemu projektu "Nova pošta", ki je vso sezono potekal v koprodukciji Slovenskega mladinskega gledališča in Maske Ljubljana; v njegovem okviru je nastala predstava "6", ki je leta 2018 prejela veliko nagrado Borštnikovega srečanja za najboljšo uprizoritev festivala. Leto prej je Borštnikovo nagrado prejel Divjak sam, in sicer za režijo predstave "Človek, ki je gledal svet" v produkciji Slovenskega mladinskega gledališča .

Predstava "Gejm" je premiero doživela konec sezone 2019/2020 in je bila, podobno kot "Sedem dni", uvrščena na Borštnikovo srečanje, kjer je prejela kar sedem nagrad, od igralskih, prek tistih za režijo in dramaturgijo do velike za najboljšo uprizoritev; dve si je delila z že omenjenimi Sedmimi dnevi.

Režije

2021

  • 2021 Srečko Kosovel KONS: NOVI DOBI, PG Kranj

2018

  • 2018 HLAPEC JERNEJ IN NJEGOVA PRAVICA, Cankarjev dom in UL AGRFT

Nagrade

Viri in literatura

Zunanje povezave