Nagrade Borštnikovega srečanja

Iz Geslo

Opis

Festival Borštnikovo srečanje ni le osrednji, najstarejši in najuglednejši gledališki festival v Sloveniji, temveč tudi manifestacija preobratov in izzivov; je prostor večnih borb, čutnih poetik, novih spoznanj.

Od svoje ustanovitve (1966 v Mariboru) ima Festival BS domicil v Slovenskem narodnem gledališču Maribor. V kalejdoskopski zgodovini je festival preživel mnoge turbulence in spremembe, od začetnega Tedna slovenske drame se je spremenil v srečanje vseh slovenskih gledališč in se končno ustalil kot festival tekmovalnega značaja. Ime je dobil – vsem polemikam navkljub – po slovenskem igralcu in režiserju Ignaciju Borštniku (1858–1919), utemeljitelju sodobnega slovenskega gledališča.

Programski oziroma vsebinski del festivala zmeraj bolj intenzivno posega izven nacionalnih okvirjev: internacionalni simpoziji, tuji gostje, mednarodni producenti in uprizoritve so najbolj vidni elementi-pokazatelji soočenja z evropskim, svetovnim gledališčem. Mednarodna umestitev je ena od poglavitnih nalog novega vodstva festivala. Vsebino festivala sestavlja več programskih sklopov (tekmovalni in spremljevalni program, mostovi, generacije in showcase) in strokovnih dogodkov (simpoziji, konference, predstavitve strokovne literature, razstave itd.). Ob zaključku festivala strokovna žirija podeli nagrade za najboljšo predstavo, režijo, igralske in druge umetniške dosežke. Največja festivalska nagrada je Borštnikov prstan, ki jo posebna žirija vsako leto podeli zaslužnemu igralcu ali igralki za življenjsko delo.

Borštnikov prstan

Nagrada Borštnikovega srečanja za najboljšo uprizoritev v celoti

Nagrada za režijo

Nagrada za igro

2011-2020

2001-2010

  • 2010 Mateja Pucko za vlogo Neveste (Malomeščanska svatba; SNG MB)
  • 2010 Janja Majzelj za vlogo Sestre Alme (Persona; Mini Teater)
  • 2010 Jernej Šugman za vlogo Tašče (Ko sem bil mrtev; SNG Drama Ljubljana)
  • 2010 Pia Zemljič za vlogi Babice in Evice (Žabe; MgP)
  • 2010 Uroš Fürst za vlogo Lutza (Zasebno življenje; SNG Drama Ljubljana)
  • 2009: Branko Šturbej za vlogo Peera Gynta (Henrik Ibsen Peer Gynt, Drama SNG Maribor)
  • 2009: Igor Samobor za vlogo Tantala (Ajshil Oresteja; SNG Drama Ljubljana)
  • 2009: Nataša Matjašec Rošker (No-igre Veter v vejah borov, Drama SNG Maribor))
  • 2009: Marko Mandić za vlogo Macbetha (Heiner Mueller Macbeth po Shakespearu, Mini teater s koproducenti: Novo kazalište Zagreb, Cankarjev dom Ljubljana in ZeKaeM Zagreb)
  • 2009: Polona Juh za vlogo Klitajmestre (Ajshil Oresteja; SNG Drama Ljubljana)
  • 2008: Tadej Toš za vlogo Jeana (E. Ionesco Nosorogi, Drama SNG Maribor)
  • 2008: Marko Mandić za vlogo Friderika Wetterja(H. von Kleist Katica iz Heilbronna ali Preizkus z ognjem, SNG Drama Ljubljana)
  • 2008: Janko Petrovec za vlogo Semjona Semjonoviča Podsekalnikova (Erdman Samomorilec, SSG Trst)
  • 2008: Veronika Drolc za vlogo Katice (H. von Kleist Katica iz Heilbronna ali Preizkus z ognjem, SNG Drama Ljubljana)
  • 2008: Jernej Šugman za vlogo Tita Andronika (W. Shakespeare Tit Andronik, SNG Drama Ljubljana)
  • 2007: Polona Juh za vlogo Dorine (Molière Tartuffe, SNG Drama Ljubljana)
  • 2007: Marko Mandić za vlogo dr. Strnena (Ivan Cankar Romantične duše, SNG Drama Ljubljana) in za vlogo Poliba (Ivo Svetina Ojdip v Korintu, SNG Drama Ljubljana)
  • 2007: Jette Ostan Vejrup za vlogo Fräulein Schneider (Joe Masteroff, John Kander, Fred Ebb Kabaret, Mestno gledališče ljubljansko)
  • 2007: Saša Pavček za vlogo Elvire (Molière Tartuffe, SNG Drama Ljubljana) in za vlogo Léonide (Eugène Labiche, Botho Strauss Šparovček, SNG Drama Ljubljana)
  • 2007: Igor Samobor za vlogo Tartuffa (Molière Tartuffe, SNG Drama Ljubljana)
  • 2007: Uroš Smolej za vlogo Konferansjeja (Joe Masteroff, John Kander, Fred Ebb Kabaret, Mestno gledališče ljubljansko)
  • 2006: Barbara Cerar za vlogo Marie (Bruckner Bolezen mladosti, SNG Drama Ljubljana)
  • 2006: Janja Majzelj za vlogo Mile (Štivičić Fragile!) in vlogo Elaine Breydenbach (Strauss Ena in druga, obe Slovensko mladinsko gledališče Ljubljana)
  • 2006: Nataša Matjašec za vlogo Merteuil (Müller Kvartet, E. P. I. Center in MGL)
  • 2006: Radko Polič za vlogo Valmonta (Müller Kvartet, E. P. I. Center in MGL)
  • 2006: Marinka Štern za vlogo Inse Breydenbach (Strauss Ena in druga, Slovensko mladinsko gledališče Ljubljana)
  • 2005: Silva Čušin za vlogo Kraljice Izabele (Marlowe Edvard Drugi, SNG Drama Ljubljana)
  • 2005: Igor Samobor za vlogo Ivana Karamazova (Dostojevski Brazje Karamazovi, SNG Drama Ljubljana)
  • 2005: Romana Šalehar za vlogo Kraljice Margot (Dumas/Fišer Kraljica Margot, Slovensko mladinsko gledališče Ljubljana)
  • 2005: Janez Škof za vlogo Kralja Edvarda (Marlowe Edward Drugi, SNG Drama Ljubljana)
  • 2005: Radoš Bolčina za vloge Odiseja, Taboriščnika, Alda, Brezimnega, Nekoga in Orfeja (Fišer Medtem, SNG Nova Gorica)
  • 2004: Veronika Drolc za vlogo Fedre (Racine Fedra, SNG Drama Ljubljana)
  • 2004: Vlado Novak za vlogo Williya Lomana (Miller Smrt trgovskega potnika, Drama SNG Maribor)
  • 2004: Vesna Pernarčič Žunić za vlogo Edith (Bertraud/Pernarčič Piaf Edith Piaf, Pernarčič&Pernarčič in Kavarna Union Ljubljana)
  • 2004: Igor Samobor za vlogi Bonifacija (Smole Krst pri Savici) in vlogo Barona Charlusa (Proust Iskanje izgubljenega časa, obe SNG Drama Ljubljana)
  • 2004: Uroš Smolej za vlogo Čackega (Gribojedov Gorje pametnemu, MGL)
  • 2003: Ivo Ban za vlogo Porfirija Petroviča (Dostojevski/ Wajda Zločin in kazen, PPF Koper)
  • 2003: Veronika Drolc za vlogo Schneewittchen (Walser/Buljan Schneewittchen After Party, Mini teater Ljubljana in Cankarjev dom)
  • 2003: Nataša Barbara Gračner za vlogo Helene (Hauptman Pred sončnim vzhodom, SNG Drama Ljubljana)
  • 2002: Petra Govc za vlogo Grace (Kane Razmadežna, SNG Drama Ljubljana)
  • 2002: Radoš Bolčina za vlogo Tomaža (Goldoni Primorske zdrahe, PPF Koper in PDG Nova Gorica)
  • 2002: Marko Mandić za vlogo Christiana (Vitenberg/Rukov/Hansen Praznovanje) in vlogo Tinkerja (Kane Razmadežna, obe SNG Drama Ljubljana)
  • 2002: Uroš Smolej za vlogo v uprizoritvi Dvoboj (EG Glej Ljubljana) in vlogo Bartleya (McDonagh Kripl iz Inishmaana, MGL)
  • 2001: Aleš Valič za vlogo Jaga (Shakespeare Othello, SNG Drama Ljubljana)
  • 2001: Igor Samobor za vlogo Ponyja Williama (Harrower Noži v kurah) in vlogo Jima (McPherson Jez, obe SNG Drama Ljubljana)
  • 2001: Lučka Počkaj za vlogo Baronice (Linhart Ta veseli dan ali Matiček se ženi, SSG Trst)
  • 2001: Nataša Barbara Gračner za vlogo Mlade ženske (Harrower Noži v kurah, SNG Drama Ljubljana)
  • 2001: Ivo Ban za vlogo Jacka (McPherson Jez, SNG Drama Ljubljana)

1991 - 2000

  • 2000 Nataša Barbara Gračner za vlogo Nastasje Filipovne (Dostojevski/Korun Idiot, SNG Drama Ljubljana)
  • 2000 Bojan Emeršič za vlogo Estragona (Beckett Čakajoč na Godota)in vlogo Ipolita (Dostojevski/ Korun Idiot, obe SNG Drama Ljubljana)
  • 2000 Jernej Šugman za vlog o Alcesta (Moliere Ljudomrznik) in vlogo Pozza (Beckett Čakajoč na Godota, obe SNG Drama Ljubljana)
  • 2000 Branko Šturbej za vlogo Miškina (Dostojevski/ Korun Idiot, SNG Drama Ljubljana)
  • 1999 Radoš Bolčina za vlogo Clova (Beckett Konec igre, PDG Nova Gorica)
  • 1999 Maja Sever za vlogo Suzane (Barker Evropejci, SNG Drama Ljubljana)
  • 1999 Jernej Šugman za vlogo Baala (Brecht Baal, SNG Drama Ljubljana)
  • 1999 Aleš Valič za vlogo Orphulsa (Barker Evropejci, SNG Drama Ljubljana)
  • 1998 Milada Kalezić za vlogo Elizabeth Proctor (Miller Lov na čarovnice, Drama SNG Maribor)
  • 1998 Boris Ostan za vlogo Tartuffa (Moliere Tartuffe, MGL)
  • 1998 Darja Reichman za vlogo Sofje Aleksandrovne (Čehov Striček Vanja, PDG Nova Gorica)
  • 1998 Zlatko Šugman za vlogo Orgona (Moliere Tartuffe, MGL)
  • 1997 Štefka Drolc za vlogo A (Albee Tri visoke ženske, MGL)
  • 1997 Jožica Avbelj za vlogo B (Albee Tri visoke ženske, MGL)
  • 1997 Mirjam Korbar za vlogo C (Albee Tri visoke ženske, MGL)
  • 1997 Adrijan Rustja za vlogo Stanka Černigoja (Kobal Afrika ali Na svoji zemlji, SSG Trst)
  • 1997 Zvezdana Mlakar za vlogo Ane (Potočnjak Metuljev ples, SNG Drama Ljubljana)
  • 1996 Branko Šturbej za vlogo Karla Rossmana (Kafka Amerika, Drama SNG Maribor)
  • 1996 Petra Govc za vlogo Haley Stray (Ridley Disney Razparač, SNG Drama Ljubljana)
  • 1996 Vlado Novak za vlogo Roberta (Pinter Prevara, PDG Nova Gorica)
  • 1996 Bojan Emeršič za vlogo Hvastje (Cankar Hlapci, SNG Drama Ljubljana)
  • 1995 Ivo Ban za vlogo Polonija (Shakespeare Hamlet, SNG Drama Ljubljana)
  • 1995 Bine Matoh za vlogo Hackerja (Barker Ljubezen dobrega moža, PDG Nova Gorica)
  • 1995 Jernej Šugman za vlogo Hamleta (Shakespeare Hamlet, SNG Drama Ljubljana)
  • 1994 Jožica Avbelj za vlogo Helene (Cankar Za narodov blagor, MGL)
  • 1994 Ivo Ban za vlogo Kantorja (Cankar Kralj na Betajnovi, PDG Nova Gorica)
  • 1993 Boris Ostan za vlogi Edgarja (Shakespeare Kralj Lear, Cankarjev dom, SNG Drama Ljubljana in MGL) in Evice (Strniša Žabe, Koreodrama Ljubljana in Cankarjev dom)
  • 1993 Milan Štefe za vlogo Gospoda Martina (Flisar Kaj pa Leonardo?, MGL)
  • 1993 Branko Šturbej za vlogo Danteja (Dante/Prokić/Pandur La divina commedia, SNG Drama Maribor)
  • 1993 Matjaž Tribušon za vlogo Vergila (Dante/Prokić/Pandur La divina commedia, SNG Drama Maribor)
  • 1992 Branko Šturbej za vlogo Sganarella (Moliere Don Juan) in vlogo Salvadorja (Carmen, obe Drama SNG Maribor)
  • 1992 Igor Samobor za vlogo Peera Gynta (Ibsen Peer Gynt, SNG Drama Ljubljana)
  • 1992 Ksenija Mišič za vlogi Done Evire in Charlotte (Moliere Don Juan) ter Carmen (Carmen, obe Drama SNG Maribor)
  • 1992 Milena Zupančič za vloge Aase, Zelene, Anitre, Neznane potnice in Gumbarke ( Ibsen Peer Gynt, SNG Drama Ljubljana)
  • 1991 Radko Polič za vlogo Leopolda Hvale (Dušan Jovanović Don Juan na psu, SNG Drama Ljubljana)
  • 1991 Branko Šturbej za vlogo Vojčka (Büchner Vojček, Drama SNG Maribor)
  • 1991 Ksenija Mišič za vlogo Marije (Büchner Vojček, Drama SNG Maribor)
  • 1991 Jette Ostan Vejrup za vlogo Ivone (Gombrowicz Ivona, princesa Burgundije, MGL )

1981 - 1990

  • 1990 Branko Šturbej za vlogo Mefista (Goethe Faust I.,II., Drama SNG Maribor)
  • 1990 Ivo Ban za vlogo Schloma Herzla (Tabori Mein Kampf, SNG Drama Ljubljana)
  • 1990 Zlatko Šugman za vlogo Starega Mahona (Synge Junak z zahoda, MGL)
  • 1990 Olga Kacjan za vlogo Lulu (Wedekind Lulu, Drama SNG Maribor
  • 1989 Vlado Novak za vlogo Janningsa (Koršič Modri angel, Drama SNG Maribor)
  • 1989 Ljerka Belak za vlogo Gospe Peachum (Bertholt Brecht Opera za tri groše, SLG Celje)
  • 1989 Milena Zupančič za vlogo Lidije (Jovanović Zid, jezero, SNG Drama Ljubljana)
  • 1988 Ivo Ban za vlogo Puntile (Brecht Gospod Puntila in njegov hlapec Matti, SNG Drama Ljubljana)
  • 1988 Bine Matoh za vlogo Petra Pajota (Strniša Ljudožerci, PDG Nova Gorica)
  • 1988 Radko Polič za vlogo Dedala (Jančar Dedalus, SNG Drama Ljubljana)
  • 1988 Aleš Valič za vlogo Janka (Jančar Dedalus, SNG Drama Ljubljana)
  • 1987 Boris Cavazza za vlogo dr. Grozda (Cankar Za narodov blagor, SSG Trst)
  • 1987 Jerica Mrzel za vloge 1Ž, Usta in Nastopajoči (Beckett Komedija/ Ne jaz/ Katastrofa, EG Glej Ljubljana)
  • 1987 Jožica Avbelj za vlogo Španske kraljice (Božič Španska kraljica, MGL)
  • 1987 Boris Juh za vlogo Slikarja (Grum Dogodek v mestu Gogi, SNG Drama Ljubljana)
  • 1986 Ivo Ban za vlogo Väeinemöinena (Dane Zajc Kalevala) in vlogo Robespierra (Przybyszewska Dantonov primer, obe SNG Drama Ljubljana)
  • 1986 Boris Cavazza za vlogo Dantona (Przybyszewska Dantonov primer, SNG Drama Ljubljana)
  • 1986 Jerica Mrzel za vlogo Caval (Shepard Summertime, EG Glej Ljubljana)
  • 1986 Jagoda Vajt za vlogo Hilde Wangel (Ibsen Stavbenik Solness, SLG Celje)
  • 1985 Vlado Novak za vlogo Simona Vebra (Jančar Veliki briljantni valček, Drama SNG Maribor)
  • 1985 Boris Cavazza za vlogo Doktorja – Upravnika zavoda »Svoboda osvobaja« (Jančar Veliki briljantni valček, SNG Drama Ljubljana)
  • 1985 Mira Lampe Vujičič za vlogo Pastorke (Pirandello Šest oseb išče avtorja, PDG Nova Gorica)
  • 1985 Anica Veble za vlogo Verene Schneider (Turrini Meščani, Drama SNG Maribor)
  • 1984 Boris Ostan za vlogo Hamleta (Shakespeare Hamlet, MGL)
  • 1984 Jožica Avbelj za vlogo Ofelije (Shakespeare Hamlet, MGL)
  • 1984 Silvij Kobal za vlogo Emernziana Paronzinija (Chiara Delitev, SSG Trst)
  • 1984 Stane Potisk za vlogo Andreja Arnoža (Jančar Disident Arnož in njegovi, Drama SNG Maribor)
  • 1983 Tone Kuntner za vlogo Kreona (Smole Antigona, MGL)
  • 1983 Zvone Agrež za vlogo Wolfganga Amadeusa Mozarta (Shaffer Amadeus, SLG Celje)
  • 1983 Mira Lampe Vujičič za vlogo Nje (Turrini Lov na podgane; PDG Nova Gorica)
  • 1983 Brane Grubar za vlogo Horsta (Sherman Rožnati trikotnik, EG Glej Ljubljana)
  • 1982 Štefka Drolc za vlogo Matere (Lorca Krvava svatba, SSG Trst)
  • 1982 Milada Kalezić za vlogo Lee (Kesselman Sestri, SLG Celje)
  • 1982 Anica Kumer za vlogo Isabele (Kesselman Sestri, SLG Celje)
  • 1982 Bine Matoh za vlogo Frana Levstika (Kmecl Levstikova smrt, PDG Nova Gorica)
  • 1981 Polde Bibič, Adrijan Rustja in Livij Bogatec za vloge Viteza Tobije, Viteza Andreja Bledice in Norca (Shakespeare Kar hočete, SSG Trst)
  • 1981 Milena Grm, Alja Tkačev, Majolka Šuklje, Mina Jeraj, Marinka Štern in Olga Grad (Duša Jaslice, EG Glej Ljubljana)
  • 1981 Milena Zupančič in Ivo Ban za vlogi Lenke in Jurija (Šeligo Svatba, Prešernovo gledališče Kranj)

1971 - 1980

  • 1980 Janez Bermež za vlogo Poljanca (Cankar Lepa Vida, SLG Celje)
  • 1980 Štefka Drolc za vlogo Neže (Zajc Voranc, SNG Drama Ljubljana)
  • 1980 Janez Hočevar ua vlogo Millerja (Schiller Spletka in ljubezen, MGL)
  • 1979 Minu Kjuder za vlogo Lepe Vide (Šeligo Lepa Vida, Drama SNG Maribor)
  • 1979 Boris Cavazza za vlogo Georgija (Jovanović Osvoboditev Skopja, SNG Drama Ljubljana)
  • 1979 Dare Ulaga za vlogo Jožefa Kantorja (Cankar Kralj na Betajnovi, MGL)
  • 1978 Jožica Avbelj za vlogo Donje Rosite (Lorca Donja Rosita ali Kaj pravijo rože, MGL)
  • 1978 Boris Juh za vlogo Leoneja Glembaja (Krleža Glembajevi, SNG Drama Ljubljana)
  • 1978 Peter Ternovšek za vlogo Alana Stranga (Shaffer Equus, Drama SNG Maribor)
  • 1977 Rudi Kosmač za vlogo Milka (Kmecl Lepa Vida ali Problem svetega Ožbolta, EG Glej, Ljubljana)
  • 1977 Ivanka Mežan za vlogo Scriccie (Pirandello Velikani z gore, SNG Drama Ljubljana)
  • 1977 Jana Šmid za vlogo Elisabeth Proctorjeve (Miller Salemske čarovnice, SLG Celje)
  • 1976 Majda Potokar za vlogo Rachel (Arden Živite kot svinje, SNG Drama Ljubljana)
  • 1976 Angelca Jenčič Janko za vlogo Klandrovke (Partljič O, ne, ščuke pa ne, Drama SNG Maribor)
  • 1976 Danilo Benedičič za vlogo Jacksona (Arden Živite kot svinje, SNG Drama Ljubljana)
  • 1975 Igralski zbor predstave Žrtve mode bum-bum v režiji Dušana Jovanovića (SMG Ljubljana)
  • 1975 Polde Bibič za vlogo Slatterya (Storey Kmetija, AGRFT Ljubljana in MGL)
  • 1975 Jerica Mrzel za vlogo Cipe (Kovač Tako, tako!, gledališče Pekarna, Ljubljana)
  • 1975 Boris Kralj za vlogo Wolfa (Svetina Ukana, SNG Drama Ljubljana)
  • 1974 Dragica Kokot Šolar za vlogo Grofice (Anouilh Skušnja ali Kaznovana ljubezen, PDG Nova Gorica)
  • 1974 Janez Klasinc za vlogo Kadivca (Partljič Ščuke pa ni, Drama SNG Maribor)
  • 1974 Anton Petje za vlogo Ščuke (Cankar Za narodov blagor; SSG Trst)
  • 1974 Kristijan Muck za vlogo Jurija Župančiča (Jesih Vzpon, propad in ponovni vzpon zanesenega ekonomista, SNG Drama Ljubljana)
  • 1973 Pavle Jeršin za vlogo Kralja Ignaca (Gombrowicz Ivona, princesa Burgundije, SLG Celje)
  • 1973 Milena Muhič za vlogo sestre Monike (Hieng Lažna Ivana, Drama SNG Maribor)
  • 1973 Mira Sardoč za vlogo Ranjevske (Čehov Češnjev vrt; SSG Trst)
  • 1973 Dare Valič za vlogo Viteza pl. Ripafratte (Goldoni Krčmarica Mirandolina, SNG Drama Ljubljana)
  • 1972 Aleksander Valič za vlogo Geronta (Moliere Scapinove zvijače, SNG Drama Ljubljana)
  • 1972 Rado Nakrst za vlogo Agostina Totija (Pirandello Le premisli, Giacomino!, SSG Trst)
  • 1972 Jožica Avbelj (Štih Spomenik G, EG Glej, Ljubljana)
  • 1972 Brane Grubar za vlogo Borisa (Mikeln Stalinovi zdravniki, SLG Celje)
  • 1971 Polde Bibič za vlogo Podsekalnikova (Erdman Samomorilec, MGL)
  • 1971 Lidija Kozlovič za vlogo Anne (Brecht Bobni v noči, SSG Trst)
  • 1971 Boris Kralj za vlogo Profesorja Higginsa (Shaw Pygmlion, SNG Drama Ljubljana)
  • 1971 Aleksander Krošl za vlogo Thomasa Becketta (Eliot Umor v katedrali, SLG Celje)
  • 1971 Arnold Tovornik za vlogo Gašperja (Linhart Ta veseli dan ali Matiček se ženi, Drama SNG Maribor)
  • 1971 Iva Zupančič za vlogo Elize Doolittlove (Shaw Pygmalion, SNG Drama Ljubljana)
  • 1970 Marjan Bačko za vlogo Dantona (Büchner Dantonova smrt, Drama SNG Maribor)
  • 1970 Polde Bibič za vlogo Mosce (Jonson Volpone ali Lisjak, SNG Drama Ljubljana)
  • 1970 Silvij Kobal za vlogo Cvirna (Štoka Moč uniforme, SSG Trst)
  • 1970 Milena Zupančič za vlogo Caetane (Hieng Osvajalec, MGL)

Nagrada za mladega igralca/igralko

2011-2020

  • 2017 Nik Škrlec za vlogo Hansa Schniera (Nemoč, Zavod Imaginarni in Mini Teater Ljubljana)
  • 2016 Patrizia Jurinčič Finžgar za vlogo Hane (Dogodek v mestu Gogi, SSG Trst in Glasbena matica)
  • 2016 Liza Marija Grašič za vlogi Rose Bernd (Rose Bernd, SLG Celje) in Henriete (Učene ženske po motivih Molièrovih Učenih žensk, SLG Celje in MGP)
  • 2015 Vito Weis za vlogi Léona in Rodolpha (Gospa Bovary, SNG Nova Gorica)
  • 2014 Ana Urbanc za vlogo Prve Micike (Mrtvec pride po ljubico, Prešernovo gledališče Kranj in Mestno gledališče Ptuj)
  • 2013 Tina Gunzek za vlogo Dekleta (Vaje za tesnobo, SSG Trst)
  • 2012 Nika Rozman za vlogo Katerine (Nevihta, MGL)
  • 2011 Viktorija Bencik za vlogo Žene (Karl Schónherr Hudič babji, MGL)

v letih 2001-2010

  • 2010 Uroš Kaurin (Preklet naj bo izdajalec svoje domovine!; SMG)
  • 2010 Eva Kraš za vlogo Alice (Od blizu; SNG MB)
  • 2009 Jure Henigman za vlogo v uprizoritvi Macbeth po Shakespearu, (Heiner Müller Macbeth po Shakespearu, Mini teater s koproducenti: Novo kazalište Zagreb, Cankarjev dom Ljubljana in ZeKaeM Zagreb)
  • 2008 Arna Hadžialjević za vlogi Margerite (A. Hieng Osvajalec, Slovensko narodno gledališče Drama Ljubljana) in Lenke (M. Bor Raztrganci/Učenci in učitelji, koprodukcija Mestnega gledališča Ptuj, E.P.I. Centra in Cankarjevega doma Ljubljana)
  • 2007 Aljaž Jovanović za vlogo Levka (Ivo Svetina Ojdip v Korintu, SNG Drama Ljubljana)
  • 2006: Vanja Plut za vlogo Irene (Bruckner Bolezen Mladosti, SNG Drama Ljubljana)
  • 2005: Saša Tabaković za vlogo Gavestona ( Marlowe Edvard Drugi, SNG Drama Ljubljana)
  • 2004: Jurij Zrnec za vlogi Kočarja (Smole Krst pri Savici) in Charlesa Morela (Proust/ Pinter, Trevis Iskanje izgubljenega časa, obe SNG Drama Ljubljana)
  • 2003: Alida Bevk za vlogo Vilinčka (Shakespeare Sen kresne noči, PDG Nova Gorica)
  • 2002: Vladimir Vlaškalić za vlogo Carla (Cane Razmadežna, SNG Drama Ljubljana)
  • 2002: Ana Fachinni za vlogo Hane (Grum Dogodek v mestu Gogi, PDG Nova Gorica)
  • 2001: Petra Rojnik za vlogo Konstance Weber (Shaffer Amadeus, Drama, Opera in balet SNG Maribor)

v letih 1991 - 2000

  • 2000: Primož Pirnat za vlogi Petra (Zupančič Ubijalci muh) in Don Juana (Moliere Don Juan ali Kamnita gostija, obe SLG Celje))
  • 2000: Daša Doberšek za vlogo Danice (Šeligo Kamenje bi zagorelo, SNG Drama Ljubljana
  • 1999: Uroš Fürst za vlogo Ekarta (Brecht Baal, SNG Drama Ljubljana)
  • 1999: Iva Babić za vlogo Katrin (Barker Evropejci, SNG Drama Ljubljana)
  • 1998: Ivan Peternelj za vlogo Človeka v dvigalu (Müller Naloga, Slovensko mladinsko gledališče Ljubljana)
  • 1997: Lara Jankovič za vlogo Egle (Marivaux Disput, PDG Nova Gorica)
  • 1996: Uroš Smolej za vlogo Arthurja Rimbauda (Mrak/Frey Beg iz pekla, Koreodrama in Festival Ljubljana)
  • 1995: Nataša Tič Ralijan za vlogo Polone (Zajc Grmače, SNG Drama Ljubljana)
  • 1994: Jernej Šugman za vlogo Maksa (Cankar Kralj na Betajnovi, Prešernovo gledališče Kranj)
  • 1993: Lučka Počkaj za vlogo Glorie (Marinković Gloria, PDG Nova Gorica) in Varje (Čehov Češnjev vrt, SSG Trst)
  • 1992: Livio Badurina za vloge Teobald (Grum/Frey Dogodek v mestu Gogi), Don Carlos (Moliere Don Juan) in Escamillo (Carmen, vse Drama SNG Maribor)
  • 1991: Nataša Barbara Gračner za vlogo Lucinde (Dušan Jovanović Življenje plejbojev, AGRFT Ljubljana in Cankarjev dom) - nagrada TV Slovenija

v letih 1981-1990

  • 1990: Ksenija Mišič za vlogi Margarete (Goethe Faust I,II, Drama SNG Maribor) in Marthe (Albee Kdo se boji Virginije Woolf, AGRFT Ljubljana) - nagrada TV Slovenija
  • 1989: Alojz Svete za vlogo Claire (Genet Služkinji, Koreodrama Ljubljana) - nagrada TV Slovenija
  • 1988: Mirjam Korbar za vlogo Milke (Jančar Klementov padec, MGL) - nagrada TV Ljubljana
  • 1987: Iztok Mlakar za vlogo Toulona (Barnes Rdeči nosovi, PDG Nova Gorica) - nagrada TV Ljubljana
  • 1986: Vesna Jevnikar za vlogo Hedde Gabler (Ibsen Hedda Gabler, AGRFT Ljubljana) - nagrada TV Ljubljana
  • 1985: Jonas Žnidaršič za vlogo Vaska Dimnika (Goljevšček Pod Prešernovo glavo, MGL) - nagrada TV Ljubljana
  • 1984: Gojmir Lešnjak za vlogo Kifa (Gluvić/Zupančič Hard Core, EG Glej Ljubljana) - nagrada TV Ljubljana
  • 1982: Slavko Cerjak za vlogo Zdravnika ( Stojanović Ni človek, kdor ne umre, EG Glej Ljubljana) - nagrada TV Ljubljana
  • 1981: Peter Boštjančič za vlogo Hamleta (Shakespeare Hamlet, SLG Celje) - nagrada TV Ljubljana
  • 1980: Silva Čušin za vlogo Babice-Evice (Strniša Žabe; AGRFT Ljubljana) - nagrada TV Ljubljana
  • 1979: Miloš Battelino za vlogo Edka (Mrožek Tango, AGRFT Ljubljana) - nagrada RTV Ljubljana
  • 1978: Milada Kalezić za vlogo Darinke (Šeligo Čarovnica iz Zgornje Davče, SLG Celje) - nagrada RTV Ljubljana
  • 1977: Marjan Trobec za vlogo Leslieja (Behan Talec, PDG Nova Gorica) - nagrada RTV Ljubljana
  • 1976: Aleš Valič za vlogo Moritza Stiefla (Wedekind Pomladno prebujenje, SSG Trst) - nagrada RTV Ljubljana
  • 1975: Ivo Barišič za vlogo Mortimerja Brewsterja (Kesselring Arzenik in stare čipke, PDG Nova Gorica) - nagrada RTV Ljubljana
  • 1975: Miranda Caharija za vlogo Šobe (Leskovec Dva bregova, SSG Trst) - nagrada RTV Ljubljana

Nagrada za scenografijo oz. kostumografijo

  • 2017 Damir Leventić za scenografijo (Nemoč, Zavod Imaginarni in Mini Teater Ljubljana)
  • 2017 Alan Hranitelj za kostumografijo (Leonce in Lena, Mestno gledališče ljubljansko)
  • 2016 Jelena Proković za kostumografijo (Peer Gynt, MGL in SSG Trst)
  • 2015 Numen in Ivana Jonke za scenografijo (Grad, SNG Drama Ljubljana)
  • 2015 Ana Savić Gecan za kostumografijo (Jugoslavija, moja dežela, SNG Drama Ljubljana)
  • 2014 Branko Hojnik za scenografiji (Svatba, SNG Drama Ljubljana in Kralj na Betajnovi, SNG Drama Ljubljana in Drama SNG Maribor)
  • 2013 Numen in Ivana Radenović za scenografijo (Črna žival žalost, Mestno gledališče ljubljansko in Mojster in Margareta, Drama SNG Maribor)
  • 2012 Belinda Radulović za kostumografijo (Nevihta, Mestno gledališče ljubljansko)
  • 2012 Branko Hojnik za scenografijo (Nevihta, Mestno gledališče ljubljansko)
  • 2011 Henrik Ahr za scenografijo (Hudič babji, Mestno gledališče ljubljansko)
  • 2010 Alan Hranitelj (Malomeščanska svatba; SNG MB)
  • 2010 Leo Kulaš (Od blizu; SNG MB)
  • 2009 Marko Japelj za scenografijo (Peer Gynt , Drama SNG Maribor)
  • 2008 Leo Kulaš za kostumografijo (Katica iz Heilbronna ali Preizkus z ognjem, SNG Drama Ljubljana)
  • 2007 Petra Veber za scenografijo (Romantične duše, SNG Drama Ljubljana)
  • 2006 Branko Hojnik za scenografije <(Ep o Gilgamešu, Slovensko mladinsko gledališče ter Za zdaj nikjer in Bolezen mladosti, SNG Drama Ljubljana)
  • 2006 Belinda Škarica za kostumografijo (Ep o Gilgamešu, Slovensko mladinsko gledališče in Kvartet, E. P. I. Center in Mestno gledališče ljubljansko)
  • 2004 Jože Logar in Mateja Koležnik za scenografijo (Smrt trgovskega potnika Arthurja Millerja, r. Mateja Koležnik, Drama SNG Maribor)
  • 1993 Bojan Jablanovec in Dušan Milavec za scenografijo (P. Cornell Odrska utvara, SLG Celje)
  • 1993 Svetlana Visintin in Leo Kulaš za kostumografijo (Dante/Prokić/Pandur La divina commedia- Inferno, Purgatorio, Paradiso, Drama SNG Maribor)

Posebna nagrada po presoji žirije

  • 2017 Umetniški kolektiv uprizoritve Ljudožerci za uprizoritev dramskega besedila Gregorja Strniše Ljudožerci v izvedbi Drame SNG Maribor
  • 2016 Predstavi Republika Slovenija (SMG in Maska) za angažirano gesto ob 25. obletnici države Republike Slovenije
  • 2015 Izvedbeno-igralski ansambel za kolektivno igro v uprizoritvi Iliada (MGL, SNG Drama Ljubljana in Cankarjev dom)
  • 2014 Posebno nagrado žirije prejme uprizoritev Moderne nô drame, SSG Trst – za vizualno in zvočno podobo
  • 2013 Posebna nagrada žirije za kolektivno stvaritev SSG Trst (Vinko Möderndorfer Vaje za tesnobo, r. Jaka Andrej Vojevec)
  • 2011 uprizoritev Liferanti v režiji Mihe Nemca in izvedbi Gledališča Glej in Slovenskega narodnega gledališča Nova Gorica
  • 2003 uprizoritev Schineewittchen after party Robert Walserja in Ivice Buljana, r. Ivica Buljan, Mini teater in CD
  • 2001 Vito Taufer za adaptacijo in posodobitev komedije Ta veseli dan ali Matiček se ženi (Slovensko stalno gledališče v Trstu)
  • 1993 Ekipa za masko pri uprizoritvi La divina commedia - Mirjana Djordjević in Halid Redžebašić (Dante/Prokić/Pandur La divina commedia, Drama SNG Maribor)

Nagrada občinstva

  • 2003: Radko Polič za naslovno vlogo; Bernhard Izboljševalec sveta, SNG Drama Ljubljana
  • 2002: Kristijan Ostanek za vlogo v uprizoritvi Jobova knjiga, Drama SNG Maribor
  • 2001: Jure Ivanušič za vlogo Amadeusa; Shaffer Amadeus, Drama, Opera in balet SNG Maribor
  • 2000: Alojz Svete za vlogo Luckyja; Beckett Čakajoč Godota, SNG Drama Ljubljana
  • 1999: Jernej Šugman za vlogo Baala; Brecht Baal, SNG Drama Ljubljana
  • 1998: Peter Boštjančič za vlogo Johna Proctorja; Miller Lov na čarovnice, SLG Celje
  • 1997: Alojz Svete za vloge Johna, Watzmanna, Gospoda in Furmana; Brecht Baal, SNG Drama Ljubljana
  • 1996: Vlado Novak za vlogo Roberta; Pinter Prevara; Prešernovo gledališče Kranj
  • 1995: Peter Boštjančič za vlogo Shylocka; Shakespeare Beneški trgovec, SLG Celje
  • 1994 : Branko Šturbej za vlogo Kralja Ludvika XIII; Dumas Trije mušketirji, Drama SNG Maribor
  • 1993: Livio Badurina za vlogo Scipiona ml.; Dante/Prokić/Pandur La divina commedia, Drama SNG Maribor
  • 1992: Matjaž Tribušon za vlogo Don Juana; Moliere Don Juan, Drama SNG Maribor
  • 1991: Radko Polič za vlogo Leopolda Hvale; Jovanović Don Juan na psu, SNG Drama Ljubljana
  • 1990: Janez Škof za vlogi Edvarda Schwarza; Wedekind Lulu in dr. Fausta; Goethe Faust I, II, Drama SNG Maribor
  • 1990: Ksenija Mišič za vlogo Margarete; Goethe Faust I,II, Drama SNG Maribor
  • 1989: Alojz Svete za vlogo Claire; Genet Služkinji, Koreodrama Ljubljana
  • 1988: Branko Šturbej za vlogo Mattija; Brecht Gospod Puntila in njegov hlapec Matti, SNG Drama Ljubljana
  • 1987: Peter Boštjančič za vlogo Ivana Marojeviča; Prokić Metastabilni graal, Drama SNG Maribor
  • 1986: Jerica Mrzel za vlogo Caval; Shepard Summertime, EG Glej Ljubljana
  • 1985: Vlado Novak za vlogo Simona Vebra; Jančar Veliki briljantni valček, Drama SNG Maribor
  • 1984: Polde Bibič za vlogo Jožeta Maleka; Partljič Moj ata, socialistični kulak, SNG Drama Ljubljana
  • 1983: Boris Ostan za vlogo Paža; Smole Antigona, MGL
  • 1982: Angelca Jenčič Janko za vlogo Vase; Gorki Vasa Železnova, Drama SNG Maribor
  • 1981: Radko Polič za vlogo Jermana; Cankar Hlapci, SNG Drama Ljubljana
  • 1980: Polde Bibič za vlogo Voranca; Zajc Voranc, SNG Drama Ljubljana
  • 1979: Anton Petje za vlogi Ivana Groznega in Bunške Koreckega; Bulgakov Ivan Vasiljevič, SSG Trst
  • 1978: Miranda Caharija za vlogo Enee; Fo Sedma zapoved: Kradi malo manj; SSG Trst
  • 1977: Pavla Brunčko za vlogo Rezike; Mahnič Že čriček prepeva; Drama SNG Maribor
  • 1976: Peter Ternovšek za vlogo Petra; Partljič O, ne, ščuke pa ne, Drama SNG Maribor
  • 1975: Zlatko Šugman za vlogo Direktorja gledališča; Hadžić Naročena komedija, MGL
  • 1974: Pavle Rakovec za vlogo Tirantella; Greidanus Zugo in njegova senca, Mladinsko gledališče Ljubljana
  • 1973: Silvij Božič za vlogo Androklesa; Harris Androkles in lev, Mladinsko gledališče Ljubljana
  • 1972: Boris Cavazza za vlogo Scapina; Moliere Scapinove zvijače; SNG Drama Ljubljana
  • 1971: Polde Bibič za vlogo Podsekalnikova; Erdman Samomorilec, MGL

Nagrada za estetski preboj

  • 2007 Mestno gledališče ljubljansko za predstavo Kabaret
  • 2006 Ivica Buljan za režijo (Botho Strauss Ena in druga, Slovensko mladinsko gledališče)
  • 2005 Diego de Brea za režijo predstave Alexandra Dumasa in Srečka Fišerja Kraljica Margot v izvedbi Slovenskega mladinskega gledališča in za režijo predstave Christopherja Marlowa Edvard Drugi v izvedbi SNG Drama Ljubljana in Bitef teatra Beograd

Nagrada Dominika Smoleta

Druge nagrade

  • 2017 Damir Avdić za avtorsko glasbo (Antigona, SNG Drama Ljubljana)
  • 2017 Andrej Rozman Roza za prevod dela (The Tiger Lillies, Julian Crouch, Phelim Dermot: Peter Kušter v izvedbi SNG Nova Gorica)
  • 2016 Kolektiv ustvarjalcev vizualne podobe za celostno vizualno podobo: scenografinja Mojca Kocbek Vimos, oblikovalec videa Andrej Intihar, oblikovalec svetlobe Bojan Hudernik, oblikovalec maske Matej Pajntar, kostumograf Alen Hranitelj (Pred upokojitvijo, Prešernovo gledališče Kranj)
  • 2016 Kolektivna avtorska ideja celostnega oblikovanja odmora (Kralj Ubu, SNG Drama Ljubljana)
  • 2016 Lotos Vincenc Šparovec, Dragan Živadinov, Mojca Kumerdej za dramaturško obdelavo tekstovne predloge (Projektator, Zavod Delak)
  • 2015 Pascal Mérat za oblikovanje svetlobe v uprizoritvi Iliada (MGL, SNG Drama Ljubljana in Cankarjev dom)
  • 2015 Goran Ferčec, Mateja Koležnik, Metka Damjan za dramaturški koncept uprizoritve (Hedda Gabler, Drama SNG Maribor)
  • 2014 Gašper Brezovar za oblikovanje videa (Vzgoja stoika, Anton Podbevšek Teater)
  • 2014 Branko Rožman za glasbo (Mrtvec pride po ljubico, Prešernovo gledališče Kranj in Mestno gledališče Ptuj)
  • 2014 Goran Ferčec za dramaturgijo (Moderne nô drame, SSG Trst)
  • 2013 Srečko Fišer za prevod (Hamlet Williama Shakespeara, SNG Drama Ljubljana)
  • 2013 Branko Rožman za glasbo (Ponorela lokomotiva, SNG Drama Ljubljana)
  • 2013 Marinka Poštrak za umetniško vodstvo uprizoritve (25.671, Prešernovo gledališče Kranj)
  • 2012 Maja Cerar za oblikovanje govora (Nevihta, Mestno gledališče ljubljansko)
  • 2012 Branko Rožman za glasbo (Nevihta, Mestno gledališče ljubljansko)
  • 2011 Miloš Lolić za adaptacijo besedila Hermana Melvilla Bartleby, pisar v izvedbi Mini teatra Ljubljana
  • 2011 Barbara Pavlin in Empera3zz za oblikovanje maske (Pohujšanje v dolini Šentflorjanski , Slovensko mladinsko gledališče)
  • 2011 Luka Ivanović za oblikovanje zvoka (Bartleby, pisar, Mini teater)
  • 2010 Tina Mahkota za prevod in jezikovno adaptacijo (Patrick Marber: Od blizu; SNG MB)
  • 2010 Dragutin Broz za celostni prostorski koncept (Od blizu; SNG MB)
  • 2010 Nagrada za izjemno kolektivno stvaritev avtorski ekipi Preklet naj bo izdajalec svoje domovine! (SMG)
  • 2009 Peter Penko nagrada za avtorstvo glasbe v(Henry James Portret neke gospe; Anton Podbevšk Teater Novo Mesto in Teatri di vita Bologna)
  • 2009 Matjaž Berger za avtorski uprizoritveni diskurz, Henry James Portret neke gospe, Anton Podbevšk Teater Novo Mesto in Teatri di vita Bologna
  • 2008 Mitja Vrhovnik Smrekar za glasbo (v predstavi Mlado meso v izvedbi Slovenskega mladinskega gledališča
  • 2008 Ustvarjalci predstave Raztrganci/Učenci in učitelji v koprodukciji Mestnega gledališča Ptuj, E.P.I. Centra in Cankarjevega doma Ljubljana za idejni in receptivni premik
  • 2007 Ustvarjalci predstave Show Your Face! v izvedbi Betontanc & Umka.LV za kolektivni ustvarjalni dosežek
  • 2006 Mitja Vrhovnik Smrekar za glasbo (Ena in druga, SMG)
  • 2005 Aldo Kumar za glasbo (Kralj Ojdipus, Gledališče Koper in Prešernovo gledališče Kranj)
  • 2004 Aldo Kumar za avtorsko glasbo (Pohujšanje v dolini šentflorjanski Ivana Cankarja, r. Diega de Bree, SNG Nova Gorica)
  • 2004 Andrej Hajdinjak za oblikovanje luči (Iskanje izgubljenega časa Marcela Prousta v priredbi Harolda Pinterja in Di Trevis, režiji Dušana Jovanovića, SNG Drama Ljubljana)
  • 2003 Aldo Kumar za glasbeno opremo (Arabske noči, SNG Nova Gorica)
  • 1993 Tomaž Toporišič za dramaturgijo (H. Achternbusch Susn, SMG)
  • 1993 Vlado Novak za najboljšo epizodno vlogo za vlogo Borisa Borisoviča Piščika Simeonova (A. P. Čehov Češnjev vrt, SSG Trst)

Viri in literatura

  • Spletna stran Festivala Borštnikovo srečanje (www.borstnikovo.si)

Zunanje povezave