Barbara Kanc

Iz Geslo

Življenjepis

Barbara Kanc (1984, Ljubljana) se je plesno izobraževala na Umetniški gimnaziji za sodobni ples v Ljubljani, za tem pa diplomirala na Konzervatoriju za ples Trinity Laban v Londonu.

Po končanem študiju je prejela nagrado Simone Michelle za izjemne dosežke na področju koreografije v letih 2006-2007. V prvih letih po študiju je primarno plesno polje za nekaj časa zamenjala ter delovala na vizualno intermedijskem področju, kjer je ustvarjala in razvijala performativno/gibalne/zvočne instalacije z vizualnimi umetniki Metodom Blejec, Rie Nakajima in Marie Roux.

Kot plesalka je sodelovala s koreografinjami, koreografi in režiserji: Majo Delak, Natalijo Manojlović Varga, Matejo Bizjak, Dejanom Srhojem, Katjo Legin, Sanjo Tropp Frühwald, gledališčem AEIOU, Matjažem Faričem, Iztokom Kovačem in Malo Kline. Od leta 2012 do 2017 je bila del performativnega laboratorija No!training Lab, ki ga je idejno zastavila in pognala Katja Legin. Kot avtorica, soustvarjalka in plesalka že dolga leta deluje tudi na področju zgodovinskih plesov, kjer sodeluje z Ansamblom za staro glasbo Capella Carniola (pred tem pa v Ansamblu za renesančno glasbo in ples Cortesía).

Leta 2014 je ustvarila avtorski projekt Iskanja brez naslova (produkcija Emanat), ki je bil v sledečem letu izbran v program Festivala Gibanica.

Od leta 2010 poučuje ustvarjalni ples in sodobni ples otroke in mladostnike, med drugim je poučevala na Glasbeni šoli Laško-Radeče, Španskih borcih, občasno v Galeriji Škuc, različnih osnovnih šolah in JSKD-ju. Trenutno pa vodi delavnice plesa za otroke v Lutkovnem gledališču Ljubljana. Pozornost ji pritegnejo male, skoraj neopazne stvari in različne oblike navzočnosti. V navidez preprostostih neznatnostih se ustavlja, išče in jim daje pomen. Raziskuje in potuje po notranjih vesoljih in lovi izmikajoči se (na/po)men.

Avtorske predstave in dela

  • 2014 ISKANJA BREZ NASLOVA, avtorski projekt, produkcija Emanat – Galerija ŠKUC, Galerija Photon, Mestni muzej Ljubljana; GT22, Maribor
  • 2014 LIBRE VERMELL De Montserrat & LABIRINTI POMLADI IN LJUBEZNI, predstava-koncert renesančne glasbe in plesa, soavtorstvo Janez Jocif, Marta Močnik Pirc, Kristina Martinc, Izidor Erazem Grafenauer, Franci Krevh, Tanja Skok, Ansambel za staro glasbo Capella Carniola – Seviqc Brežice, Grad Turjak
  • 2014 BARBARIN SVET, gibalno-zvočno-pripovedovalski site-specific dogodek, soavtorstvo Janez Jocif, Sanja Rejc, Ansambel za staro glasbo Capella Carniola – Turistični rudnik živega srebra Idrija, Antonijev rov, Rudnik živega srebra, Idrija (koreografija in ples)
  • 2014 DE ARTE SALTANDI – revisited, soavtorstvo Janez Jocif, Marta Močnik Pirc, Kristina Martinc, Izidor Erazem Grafenauer, Franci Krevh, Tanja Skok, Glasbena mladina Ljubljanska, Ansambel Capella Carniola – Seviqc Brežice, Festival Dell'armonia Italija
  • 2013 DE ARTE SALTANDI, predstava/koncert renesančne glasbe in plesa, soavtorstvo Janez Jocif, Marta Močnik Pirc, Kristina Martinc, Izidor Erazem Grafenauer, Franci Krevh, Tanja Skok, Seviqc Brežice, Ansambel Capella Carniola, Festival Crna kraljica, Zagreb
  • 2013 EVROPSKI DAN STARE GLASBE 2013, koncert srednjeveške in renesančne glasbe in plesa, soavtorstvo Janez Jocif, Marta Močnik Pirc, Kristina Martinc, Seviqc Brežice, Ansambel Capella Carniola – Narodni muzej Slovenije, Ljubljana
  • 2010 HOW ART AFFECTS KIWIS IN RELATION TO THE GLOBAL CHANGE?, instalacija/samostojna razstava, v soavtorstvu z Metodom Blejec – RM gallery Auckland, Nova Zelandija
  • 2009 YAH EHT NI ELDEEN/Revisited, gibalno zvočna instalacija/koreografija, del skupinskega performerskega dogodka What now? – Siobhan Davies Studios, London, Velika Britanija
  • 2009 MIND YOUR DUST, interaktivna trajajoča akcija, del skupinske razstave Instruction Show, kuratorja William Hsu in Nicholas Spratt) – RM gallery, Auckland, Nova Zelandija
  • 2009 THINKING YOU HAVE SEEN THIS BEFORE?, tekstovno delo – Zerostrech – online artistic platform
  • 2009 SPACE IN TIME – Going (through) to somewhere same, instalacija, del skupinske razstave Blank – Making Life, kurator Liu Xiaohui – Inside-Out Arts Museum, Peking, Kitajska
  • 2008 7 PEACINGS, zvočna instalacija, skupinska razstava Premiera 17, Produkcija Zavod Celeia – Center sodobnih umetnosti Celje, Celje
  • 2008 PENCIL&PAPER, interaktivna instalacija, soavtorja Marie Roux in Metod Blejec) – Experimental Intermedia House, Gent, Belgija
  • 2007 WAITINGS, od 2006/2007 do 2011 trajajoče akcije, Laban – Siobhan Davies Studios, Slade school of fine arts in druge lokacije London, Velika Britanija, Sechuan – Kitajska, Slovenija
  • 2007 LEFT ON THE RIGHT SIDE, instalacija, soavtor Metod Blejec, skupinska razstava Left-Right, kuratorka Ruobing Wang – Muzej Univerze Sichuan, Chengdu, Kitajska
  • 2007 YAH EHT NI ELDEEN, zvočna instalacija/koreografija, Laban in Independent Dance Graduate Platform – Siobhan Davies Studios, London, Velika Britanija
  • 2007 TOREJ KAKO SE ZAČNE?, intermedijski projekt, soavtorji Rie Nakajima, Marie Roux in Metod Blejec – Postaja Topolove / Stazione di Topolò, Italija
  • 2006 4-3, performativna akcija, prostorska instalacija, v sklopu Postsovkhoz 6 ‘Human Zoo – MoKS Center for Art and Social Practice, Mooste, Estonija
  • 2005 SLIKE PODOBNIH, plesna predstava, soavtorstvo Katja Legin – PTL, Ljubljana

Projekti, v katerih sodeluje kot plesalka, soustvarjalka, koreografinja

  • 2019 ŠE ZA JUTRI, gibalna raziskava (Maja Delak), prod. Emanat – SMEEL
  • 2019 SAMO ZA DANES (Maja Delak), prod. Emanat – SMEEL; SVŠGL, Ljubljana (vskok v predstavo)
  • 2019 KUKU, izkustvena predstava za malčke, avtorica: Lucie Félix, režija: Mateja Bizjak Petit, koreografija: Barbara Kanc), Lutkovno gledališče Ljubljana, Collectif Ma-Théâ (Centre de Créations pour l'Enfance), Svetovni festival lutkovnih gledališč Charleville-Mézières, Francija
  • 2019 CTRL.SHIFT.ESC, plesna predstava, avtorstvo, koreografija, režija; Natalija Manojlović Varga, prod. PTL
  • 2018 KOREOGRAFSKA SKICA ZA EDVARDA, Dejan Srhoj – dvorana Edvard, Ljubljana
  • 2018 MUZEJ PLESA, multimedijska interaktivna instalacija, koncept: Kliment Poposki, Elena Risteska, Viktorija Ilioska, razvoj projekta: Sanja Frühwald, Dejan Košćak), prod. VRUM, Zagreb, PTL, Ljubljana (delo na projektu in izvedba, glas v off-u)
  • 2017 KOREOGRAFIJE RAZLIK (delo v procesu, koreografija Dejan Srhoj)
  • 2017 LJUBEZEN IN SKOPOST, letni koncert APZ Tone Tomšič Univerze v Ljubljani, dirigentka: Jerica Bukovec, prod. APZ Tone Tomšič Univerze v Ljubljani (koreografinja, svetovalka za gib)
  • 2017 VARIACIJE NA POČASNOST: Time Out 2, Variacije na počasnost: Time Out 3 (predstava, avtorica in ustvarjalci: Katja Legin in Ekipa No!training Laba) – Festival Mladi Levi, SMEEL; Co-Festival, Kino Šiška
  • 2017 KRICKRAC TO SEM JAZ!, predstava za otroke, avtorstvo in koncept Katja Kähkönen, Mateja Ocepek, Katja Povše, Sanja Tropp Frühwald, kor./režija Katja Kähkönen, Sanja Tropp Frühwald, PTL, AEIOU gledališče za dojenčke in malčke, VRUM – PTL
  • 2017 UTOPIANOW (in a search for a beatiful life), avtorstvo in koncept Bence Mezei / sodelovanje kot soustvarjalka zvočne pokrajine in kot zunanje oko, Zavod En-knap – KC Španski borci
  • 2015 VARIACIJE NA POČASNOST: Time Out, predstava, avtorica: Katja Legin in Ekipa No!training Laba, Zavod Federacija, Zavod En-knap, Zavod Flota, PTL – KC Španski borci
  • 2015 SYNESTHESIA, plesna predstava, koreografija Matjaž Farič, Zavod Flota – CK Španski borci
  • 2015 DANCE COMMUNICATION LAB, intervencija, umetniška koordinacija Katja Legin, Zavod Flota – PTL
  • 2015 SKICE POČASNOSTI: SKICA 1, SKICA 2, SKICA 3, SKICA 5, performerski dogodki, predstave, v okviru Projekta Kdo, Kaj, Zakaj, Kako?, zasnova, ustvarjanje in izvedba: Ekipa No!training Laba – Barbara Kanc, Barbara Ribnikar, Jan Rozman, Kaja Lorenci, Katja Legin, Nataša Živković, Zavod Federacija – Nagib/Narodni dom Maribor; PTL in CK Španski borci, Ljubljana; Festival Fronta, Murska Sobota
  • 2005 SE JE KAJ ZGODILO?, improvizacija, Katja Legin in No!training Lab – Plesna Nacionala, CK Španski borci
  • 2005 NEFORMA 38, plesna improvizacija, No!training Lab, Zavod Sploh – Nagib, Narodni dom, Maribor
  • 2005 NO MORE SOLO, plesna predstava, koreografija Matjaž Farič, Zavod Flota – Plesni Teater Ljubljana
  • 2014 VASHAVA, plesni film, koreografija in režija Sašo Podgoršek in Iztok Kovač, EnKnapGroup, Zavod En-knap
  • 2014 LIBRE VERMELL DE MONSERRAT in labirinti pomladi in ljubezni, Ansambel za staro glasbo Capella Carniola, snemanje na RTV Slovenija
  • 2014 CEPETEPETANC, muzikal za stopala, aplavz in veselje, sonorična režija in kompozicija koncept Hanna Preuss, Center sonoričnih umetnosti – Festival Bobri, SMG
  • 2013 THE POLITICS OF DANCING, plesna predstava, koreografija Matjaž Farič, Zavod Flota – PTL
  • 2013 NEFORMA 28, improvizacija glasbenikov in plesalcev, Neposlušno – Zavod Sploh, No!training Lab – KC Španski borci
  • 2013 ŽIVA ZGODOVINA, v sklopu razstave Vitez, dama in zmaj – dediščina srednjeveških bojevnikov – Glasbeni instrumenti ter glasba in ples v srednjem veku (predstavitve glasbe in plesa srednjega veka in renesanse), Ansambel Capella Carniola – Narodni muzej Slovenije, Ljubljana
  • 2012 NEPONOVLJIVA PESEM, koncert srednjeveške in renesančne glasbe s plesom v stilnih kostumih, zasnova Lidija Podlesnik Tomášikovo – Ansambel Cortesia z gosti, KD Cortesia – Viteška dvorana, Cekinov grad, Ljubljana
  • 2012 KONCERT Ingenium Ensemble in Capella Carniolla, koncert stare glasbe – Baročna dvorana, Radovljiška graščina
  • 2011 10 MIN, plesna predstava, koreografije Iztok Kovač, Matjaž Farič, Jordi Casanova, Dalija Aćin, EnKnapGroup (kot gostja) – CK Španski borci
  • 2011 S.K.I.N., plesna predstava, koncept Iztok Kovač, EnKnapGroup (kot gostja) – CK Španski borci (video)
  • 2010 NEFORMA 4, impro: Barbara Kanc, Katja Legin, Andraž Mazi in Jelena Ždrale, Zavod Sploh – KC Španski borci
  • 2004 RONDINELLA, plesna predstava, koreografija Maja Delak, Mala Kline, En-Knap/Emanat – Svetvinčenat, Hrvaška; SMEEL, Ljubljana
  • 2004 BLONDINKA NA MESTU, plesna predstava, koreografija Maja Delak, Mala Kline, Zavod En-Knap – Cankarjev dom
  • 2002 VRT PREKRIŽANIH USOD, plesna predstava, koreografija Mala Kline, SVŠGL, Zavod En-Knap – Cankarjev dom
  • 2001 6AGON, plesna predstava, koreografija Maja Delak, Zavod En-Knap – PTL


Pedagoško delo

  • 2012-2020 Plesalnica, vodenje celoletnih plesnih delavnic za otroke 3-6 let, Emanat – LGL
  • 2019 Vodenje plesnih delavnic za otroke – OŠ Franc Rozman Stane, Ljubljana
  • 2018 Vodenje plesnih delavnic za otroke, v sklopu festivala Bobri – Galerija ŠKUC, Ljubljana
  • 2016 Plesna delavnica za otroke – Kulturni bazar 2016, Ljubljana
  • 2015 Vodenje plesnih klasov, plesna skupina Indigo (sep-dec, Plesni studio Intakt) Ustvarjalne plesne delavnice za otroke – Vrtec Vodmat, Ljubljana
  • 2015 Delavnica Chacarere – Tango Utrip, Ljubljana
  • 2015 Škucove packarije, vodenje plesne delavnice za otroke -Galerija Škuc
  • 2015 Vodenje delavnice renesančnih plesov za 6. in 7. razred OŠ – OŠ Davorina Jenka, Cerklje na Gorenjskem in OŠ Šmarje pri Kopru
  • 2014/2015 Vodenje celoletnih plesnih delavnic za otroke in mladostnike – prostovoljka, koreografinja in koordinatorka pri snemanju plesnega filma – Cona Fužine, Center za socialno delo Moste-Polje, Ljubljana
  • 2013-2017 Gibališče, vodenje celoletnih plesnih delavnic za otroke 3-6 let -En-knap, Španski borci, Ljubljana
  • 2012-2013 Vodenje plesnih delavnic renesančnih plesov Živa Zgodovina, v sklopu razstave Vitez, dama in zmaj – Narodni muzej Slovenije, Ljubljana
  • 2012-2013 Dobimo se pred Škucom, vodenje plesne delavnice za otroke – Galerija Škuc
  • 2010-2014 Poučevanje plesnih oddelkov plesnih pripravnic, razredov sodobnega plesa ter predšolske plesne ustvarjalnice – Glasbena šola Laško-Radeče
  • 2007/2008 Vodenje plesnih delavnic za otroke in mladostnike – Postaja Topolove/Stazione di Topolò, Italija

Nagrade, sodelovanja in kar je ostalo

  • 2019 Namig za gib, publikacija – zbirka predlogov za delavnice ustvarjalnega giba – Slovensko mladinsko gledališče, Ljubljanski festival kulturno-umetnostne vzgoje Bobri, v sodelovanju z JSKD (sodelovanje s prispevkom)
  • 2019 Članica žirije – OPUS 1 – PLESNA MINIATURA 2019, JSKD
  • 2017 Strokovna spremljevalka letnega Srečanja skupin za histrične plese, JSKD
  • 2016 Članica komisije na 24. državnem tekmovanju (in predizboru) mladih plesnih ustvarjalcev – Opus 1 2016, JSKD
  • 2015 Festival Gibanica, sodelovanje z dogodkom Iskanja brez naslova, Mestni muzej, Ljubljana
  • 2012-2016 No!Training Lab, raziskovalni performativni laboratorij, Katja Legin in ekipa No!training Lab
  • 2012 Priznanje JSKD OI Laško za uspešno kulturno ustvarjalko v letu 2012
  • 2007 Nagrada Simone Michelle za izjemne dosežke na področju koreografije v letu 2006-2007, Laban, Velika Britanija
  • 2006 Dance History matters: the place and value of dance history in HE curriculum, Palantine workshop, Middlesex University, Velika Britanija
  • 2006 Postsovhoz 6 »Human Zoo«, Art Simposium, Mooste, Estonija

Viri in literatura