Jasna Knez

Iz Geslo


Življenjepis

Jasna Knez (Trst, 1949) je plesalka, koreografinja in plesna pedagoginja s statusom svobodne umetnice. Nadaljuje tradicijo slovenskega izraznega plesa Žive Kraigher (izhajajoče iz plesnega izročila Mete Vidmar, ki je imela v Ljubljani prvo privatno plesno šolo 1933-1956). Kot učenka Žive Kraigher je stopila na oder z osmimi leti, bila ena najvidnejših predstavnic Studia za svobodni ples, se plesno izpopolnjevala na London Contemporary Dance in v Slovenijo prinesla orientalni ples.

Plesala je v predstavah koreografov sodobnega plesa: Žive Kraigher, Lojzke Žerdin, Nade Kokotović, Damirja Zlatarja Freya, Matjaža Fariča; ustvarila številne avtorsko plesno-gledališke projekte, s katerimi je gostovala na različnih festivalih ter alternativnih in eksperimentalnih odrih po Sloveniji, Jugoslaviji in v tujini. Jasna Knez raziskuje improvizacijo kot posebno plesno zvrst v sodelovanju z glasbeniki, slikarji, cineasti: Miloš Bašin, Beg na grad, Janko Messner, Intermedia, Lado Jakša, Brina Jež Brezavšček, Bor Turel, Dolina odmeva, Melita Osojnik, Klarisa Jovanovič, Vasko Atanasovski, Vlado Batista, Tone Stojko, Dušan Muc, Stane Jagodič …) Kot koreografinja je sodelovala s številnimi režiserji: Matija Milčinski, Lojze Domanjko, Sergej Verč, Vesna Arhar-Štih, Branko Brezovec, Rade Šerbedžija, Samo Strelec, Žarko Petan, Eduard Miler, Branislav Mićunović, Nick Upper …

Dolga leta je delovala tudi v zamejstvu v Avstriji in v Italiji (Studio Actis iz Trsta), redno vodila tečaje orientalskega in izraznega plesa ter odrskega giba po celi Sloveniji in številne seminarje za vzgojiteljice v vrtcih, za glasbene učitelje v osnovnih šolah. Občasno se izpoveduje v literarnih prebliskih in objavlja svoje črtice, zgodbice v časopisih in revijah. Leta 1998 je v Koštaboni z Alanom Asto osnovala projekt Plesna domačija – center za kulturne dejavnosti in oživljanje podeželja in v njenem okviru je ustvarila številne predstave in javne nastope po trgih in ulicah Kopra. Za svoje delo je prejela številna priznanja in nagrade, med drugim leta 2013 nagrado Ksenije Hribar za življenjsko delo, ki jo podeljuje Društvo za sodobni ples Slovenije.

Neja Kos, plesna kritičarka in dolgoletna vodja plesne dejavnosti na JSKD je o Jasni Knez zapisala: “Kot prava marginalka je opazno-neopazno, brez blišča vtkana v slovenski kulturni prostor in čas.”

Video

Avtorske predstave in krajše avtorske koreografije

  • 2012 OBISK V AFRIŠKI VASI, otroška predstava, KUD Baobab – KUD France Prešeren
  • 2008 NAJDENO TELO JASNE KNEZ ALI KAKO ODPLESATI ŽIVLJENJE – zavod Flota in PTL
  • 2007 ORIENTALSKA PRINCESKA, režija, koreografija Jasna Knez, pleše Urša Rupnik, KUD France Prešeren
  • 2005 UPOR, rekonstrukcija kor. Žive Kraigher (1953), plesalka: Urša Rupnik – Živini plesni dnevi, Velenje
  • 2004 THE LONELY TASTES OF LOVE (v sodelovanju z Eleno Boschi) – Danceproject, Teatro Miella, Trst
  • 2004 ZA MOJIMI OČMI STOJIJO VODE, režija in ples (V. Batista, S. Polanc, G. Malej) – Fornače, Piran
  • 2004 PLESNA SLIKA, performans na prostem – Garibaldi stage, Festival Zlatni Lav, Umag
  • 2003 PLESNI VEČER Jasne Knez z gosti – Kulturni dom F.Bevk, Šmarje pri Kopru
  • 2003 ODPLEŠIVA ŽIVLJENJE, plesna predstava z Mašo Kagao Knez – Jakčeva galerija v Kostanjevici
  • 2003 NIANSE PROSTORA, plesni solo – Teatro Miela, Trst
  • 2002 PKUNZIP KNEZTANZ – Ceste, trgi – Koper, Slovenija
  • 2001 FOREŠTI, Goethe Institut – Trst, Italija; Izola, Slovenija
  • 2000 POGLED, REŠEN IZMIŠLJENIH PODOB – avtorski projekt, 2000, Koštabona, Slovenija
  • 2000 ODPLESATI ŽIVLJENJE, Slovensko Mladinsko gledališče, Ljubljana
  • 1996/97 UPOR, rekonstrukcija kor. Žive Kraigher (1953), Oddelek za izrazni ples (plesalki Eva Stramšek/Bara Kolenc) – Ljubljana
  • 1987 BURKINA FASO – avtorski projekt -Yu festival 1987: Beograd, Novi Sad, Skopje, Subotica, Kotor, Budva, Sarajevo, Mostar
  • 1985 SONOTRANJOSTI – avtorica Jasna Knez, pleše Š. Kučan, igra D. Lenard, Studio za svobodni ples, Kapelica, Ljubljana
  • 1985 MUNDUS EXSPECTANDI, Oddelek za izrazni ples – KD Španski borci in Dnevi plesa, CD, Ljubljana
  • 1983 INTERAKCIJA ZA DVA PROJEKTORJA IN PLESALKO – Cankarjev dom, Gledališče Glej,Festival eksp. plesa, Epinal, Francija, Festival FIAT – Titograd, Črna gora, Eurokaz – festival novih avantgardnih predstav, Zagreb (…)
  • 1979 IZGUBLJENO TELO JASNE KNEZ, nastop na Dnevih plesa – JSKD, Ljubljana
  • 1977 SUDANSKA PESEM, krajša koreografija

Sodelovanja (ples, koreografije)

  • 2011 NA DNU MORJA STEKLEN JE GRAD, plesni performans (koncept in režija Silva Ros, avtorski gib J. Knez) – Galerija Jakopič
  • 2008 DREVO, plesni večer posvečen Meti Vidmar – Cankarjev dom
  • 2006 SVEČANOST ob slovenskem kulturnem prazniku, zamisel in koreog. plesnega nastopa – Gledališče Koper
  • 2006 PLESNA SLIKA, plesni nastop na večeru igralke Nevenke Vrančič ob njeni 30 letnici umetn.dela, glasba-Katalena & Maroška etno skupina – Mestna galerija, Nova Gorica
  • 2006 ZAKAJBIMEKDOUSTAVIL, solo plesni nastop na jubilejni predstavi Matjaža Fariča, Flota – SMEEL
  • 2006 EART, glasbena kompozicija za ples in elektroniko, ples J. Knez in Giulio Budini, glasba Brina Jež Brezavšček – Večer elektroakustične glasbe, Cikel Koncertni atelje DSS – Studio 14, RTV, Ljubljana; Kazinska dvorana, Maribor
  • 2005 MANIFEST, plesni nastop na tekst J. Knez v sodelovanju z violinistko, bobnarjem in recitacijo Sonje Polanc – Teatro Miela Trst
  • 2005 SVETLIN, plesni nastop v organizaciji Studia Actis, ples J. Knez, glasbenik V. Atanasovski – dance project festival – kavarna San Marco, Trst
  • 2005 Večer Bosanske kulture, solo plesni nastop na glasbo ansambla Vali – Avditorij Portorož
  • 2004 KOKOEKOEDI, plesni nastop Jasne Knez & Maše Kagao Knez, 25min. Studio Actis, Trst
  • 2004 Plesni nastop na Ani Desetnici, plesni popoldan – Park pri FF, Ljubljana
  • 2004 ZATOČIŠČA, glasbena drama s scenskimi elementi, gib in plesni nastop J. Knez, avtor glasbe: Brina Jež-Brezavšček – galerija Equrna, LJ
  • 2003 TRANSFORMATION, intermedialna predstava, avtor: Branko Baćović, koreografija in ples J. Knez – Bof in Eurocenter, Ljubljana; galerija Medianox, Maribor
  • 2001 KROŽIMO PO POTEH USTVARJALNOSTI, Studio za svobodni ples – Šentjakobsko gledališče
  • 2001 Enotedenska animacija in nastop na Festivalu komornog teatra Zlatni Lav, Garibaldi stage:eko-art-akcija v Umagu, Hrvaška
  • 1981 nastop na Dnevih plesa – JSKD, Ljubljana
  • 1977 Si videl, kratki film, poezija Daneta Zajca (režija: Filip Robar Dorin, koreografija: Jasna Knez, Sinja Ožbolt)

Koreografije v gledaliških predstavah

  • 2018 PREROK (K. Gibran), režija Barbara Pia Jenič, odrski gib Jasna Knez – produkcija Zavod Senzorium, PG Kranj, Slovenskega mladinsko gledališče, SSG Trst – Slovensko mladinsko gledališče Ljubljana; Stolp Škrlovec Kranj
  • 2014 TOBELIJA (L. Đurković), režija Nick Upper, odrski gib Jasna Knez – produkcija: Kulturno društvo B-51, Ljubljana; Dramski teatr Vratza, Bolgarija in Mal dramski teatar Bitola – Festival Ex Ponto, PTL Ljubljana; Mednarodni festival Skopsko leto, Skopje, Festival Bitolski dani, Bitola, Mednarodni festival Actor of Europe, Resen, Makedonija; festival NETA, Vratsa, Bolgarija; Festival Davila-Interfest, Romunija
  • 2013 CRO-MAGNON, uprizorjena poezija G. Strniše (rež. Barbara Pia Jenčič, svetovalka za gib J. Knez), Senzorium zavod – SMEEL
  • 2005 KRUTO IN NEŽNO (M. Crimp), režija Edvard Miler, – SNG – Mala drama, Ljubljana
  • 2003 LAŽNI CAR (M. Kovač), režija Branislav Mićunović – Narodno pozorište Podgorica, Črna gora
  • 1992 TRI SESTRE (A. P. Čehov), režija Branko Brezovec, ZKM – Zagreb, gostovanje na Eurokazu, Hrvaška
  • 1991 PUŠČAVSKI PESEK, otroška predstava, režija Jože Medle, glasba Aldo Kumar – Gledališka skupina Idrija
  • 1990 TANGO (S. Mrožek), režija: Lojze Domajnko – Loški oder, Škofja Loka
  • 1990 CRNA DUPKA / Crna rupa (G. Stefanovski), režija B. Brezovec – Studio teater ILHOM Taškent, Uzbekistan
  • 1990 LULU (Vedekind), režija Bojan Brezovec – Narodno pozorište Mostar, gostovanje Mess Sarajevo, BiH (najboljša republiška predstava Bih, Jajce 1991)
  • 1990 KARTON KUTU (Irfan Belur), režija Bojan Brezovec, Makedonski naroden teater – Turski drama Skopje, Makedonija, Mednarodni festival alternativnih gledališč Ancona
  • 1989 PROLJEĆE IVANA GALEBA (V. Desnica), rež. B. Brezovec – Narodno pozorište Zenica, BiH; Zagreb
  • 1989 ŽENSKO ROČNO DELO (J. C. Danaut), režija Vesna Arhar Štih, skupina Emonski potepuhi – Šentjakobsko gledališče, Ljubljana
  • 1989 SCAPINOVE ZVIJAČE (Molière), režija V. A. Štih, skupina Emonski potepuhi – prizorišča izven teatrov
  • 1989 ŽOGICA MAROGICA (J. Malik), r. L. Domanjko – Prešernovo gledališče Kranj
  • 1988 JUDIT (L. Vegel), režija Rade Šerbedžija, Narodno pozorište Subotica, Srbija; premiera v Mulheimu, Nemčija, gostovanja: Novi Sad, Beograd, Skopje, Zagreb
  • 1988 SVADBA / Svatba (Rudi Šeligo), režija B. Brezovec – Narodno pozorište Bitola, Makedonija; premiera Ohridsko leto, gostovanja: Bitola, Skopje, Beograd, *1988 Festival Teden slovenske drame v Mladinskem gledališču Ljubljana, (scenski gib igralcev in solo ples JK)
  • 1988 KOSTANJEVA KRONA (E. Flisar), režija Srečo Špik – Gledališče čez cesto Kranj
  • 1988 GOMBA, besedilo in režija Iztok. Alidič – Gledališče čez cesto – Delavski dom Kranj
  • 1987 MAGNETNI DEČEK (M. Dekleva), rež. Matija Milčinski – Šentjakobsko gledališče, Ljubljana
  • 1987 DUHI (D. Gervais), režija B. Brezovec – Narodno Kazalište Ivan Zajc, Rijeka, Hrvaška
  • 1987 MIKLOVA ZALA (P. Voranc) režija Peter Militarev, songi Janko Messner, koprodukcija Slovenske prosvetne zveze – Svatne, Avstrija, gostovanje Križanke, Ljubljana, grad Štanjel (koreografija, ples)
  • 1987 SEMENSKA GASA 27, besedilo in režija Iztok. Alidič, Gledališče čez cesto – Delavski dom Kranj
  • 1987 U SLOVENAČKIM GORAMA (Žarko Petan/Ervin Fritz/Urban Koder) – Mestno gledališče Ljubljana
  • 1986 VEDOMEC KRIŠ (P. Božič), režija Srečo Špik – Gledališče čez cesto Kranj
  • 1986 SNUBAČKA, režija Vesna Arhar-Štih – Šentjakobsko gledališče, Ljubljana
  • 1985 MALOMEŠČANSKA SVATBA (B Brecht), režija Vesna Arhar Štih, Gledališče Toneta Čufarja, Jesenice
  • 1984 KRST PRI SAVICI, režija Miran Kenda, Gledališče Tone Čufar, Jesenice
  • 1982 ČENČAČI, Lojze Domanjko, Prešernovo gledališče Kranj
  • 1982 KABARET, gledališka skupina prosvetne kulturne zveze, Celovec, Avstrija
  • 1979 ČENČARIJA (T. Pavček), režija Sergej Verč – Slovensko mladinsko gledališče, Ljubljana
  • 1978 LAHKIH NOG NAOKROG (O. Župančič), režija Matija Logar – SMG Ljubljana
  • 1977 LILIPUTANCI GREDO V NAPAD (M. Slana), režija Matija Milčinski, Prešernovo gledališče Kranj
  • 1977 POD SVOBODNIM SONCEM (F. S. Finžgar), režija Miran Kenda – Gledališče Toneta Čufarja, Jesenice
  • 1974 CVETLICE MALE IDE (H. C. Andersen), režija Bojana Žokalj Jesih, glasba T. Domicelj – Mala drama SNG LJ

Plesne vloge

Orientalski ples

  • 2006 El raqs solo ples na prireditvi Večer orientalnih plesov – Orient Bazar, Media Park, Ljubljana
  • 2006 Nur el shams – solo ples na prireditvi Orient Bazar- Avditorij Portorož
  • 2004 Solo nastop orient plesa – Cafe Art, Pulj, Hrvaška
  • 2004 Orientalni večer z gostjo Jasno Knez – Grad Kromberk
  • Številne delavnice orientalskega plesa po Sloveniji

Delo z mladimi in pedagoško delo

  • 2015 Slišim te plesati, plesni večer plesnega studia Intakt – Španski borci, Ljubljana
  • 2014 Kaj ko bi šli zdaj vsi skupaj čez, plesni večer plesnega studia Intakt – Španski borci, Ljubljana
  • 2013 Še travo slišim rasti, plesni večer plesnega studia Intakt – Španski borci
  • 2012 Ne čakaj zamanj, plesni večer Plesnega Studia Intakt ob 25-letnici delovanja – Španski borci
  • 2011 Svetovni dan plesa – ples na ulicah Kopra
  • 2010 Iz pesmi v ples (poezija Jasne Knez) – plesna produkcija učenk izraznega in orientalskega plesa Jasne Knez – središče Rotunda, Koper
  • 2009 Zven svetov, plesna produkcija učenk izraznega in orientalskega plesa Jasne Knez – dvorišče Pretorske palače Koper
  • 2008 Dih orienta, plesna produkcija učenk izraznega in orientalskega plesa Jasne – Gledališče Tartini, Piran
  • 2007 Izgon iz raja, plesna produkcija učenk izraznega in orientalskega plesa Jasne Knez – Gledališče Koper
  • 2006 Ustanovitev skupine za izrazni ples Jasne Knez »NAMBOLE, Koper
  • 2006 Beg v Seraj, plesna produkcija učenk izraznega in orientalskega plesa Jasne Knez – Gledališče Koper
  • 2006 Paralelni svetovi: Zahodnjaki – Indijanci, nastop otrok, koreografija J. Knez – Kulturni dan OŠ Koper
  • 2006 Krog, nastop učenk izraznega plesa J. Knez – Festival Živini plesni dnevi, Velenje
  • 2006 Krog I, plesni nastop skupine za izrazni ples mentorice J. Knez – prikaz plesnih skupin Obale – OŠ Koper
  • 2005 Nastop otrok na temo obisk v Afriški vasi, koreografija J. Knez – Kulturni dan OŠ P. Tomažiča, Koper
  • 2004 Plesni seminarji –jesenski Plesni izziv, orientalni ples – JSKD Ljubljana
  • 2004 Večletno poučevanje giba v Dramski šoli Barice Blenkuš
  • 2003 Plesni nastop za otroke – ploščad pred Kulturnim domom, poletje v Novi Gorici
  • Otroške, mladinske predstave in produkcije:
  • 1996 Letna produkcija Oddelka za izrazni ples ob 40 letnici izraznega plesa – KD Španski borci, v Ljubljani
  • 1995 Plesna študija na orientalsko glasbo (letna predstava plesalcev Oddelka za izrazni ples) – KD Španski borci, Ljubljana
  • 1993 V Indijanskem taboru
  • 1992 Obisk v Afriški vasi
  • 1991 Obisk pri orientalski princesi
  • 1989 Kaj hoče lutka, otroška predstava – Ljubljana, Subotica, Dubrovnik…
  • 1975-1980 Poučevala ritmično-gibalno vzgojo na Srednji vzgojiteljski šoli v Ljubljani
  • od 1971 Vodila številne plesne tečaje po celi Sloveniji, od enodnevnih do celoletnih in več letnih: Ljubljana, Maribor, Gornja Kungota, Ptuj, Celje, Novo mesto, Koper, Nova Gorica, Senožeče, Cerknica, Murska sobota, Ormož, Grad Borl, Izola, Piran, Škofja Loka …
  • Več let v Avstriji pri Koroških Slovencih: v Celovcu, St. Peter v Rožu
  • V Italiji: Trst, Palmanova, Dolina pri Trstu
  • Na Hrvaškem: Pula – Pulj, otok Pašman
  • V okviru Studia za svobodni ples Ljubljana – več let
  • V Kopru – 6let
  • V studiu Intakt v Ljubljani več let
  • 1969-1972 Poučevala na Oddelku za izrazni ples Zavoda za glasbeno in baletno izobraževanje Ljubljana (ZGBI)

Video, film, TV

  • 2009 Stoji drevo, dokumentarna oddaja o slovenskem sodobnem plesu, režija: Magda Lapajne – TV SLO
  • 2004 Plesni nastop s Klariso Jovanovič; slovenska narodna, otroška, bosanska narodna – TV3
  • 1996 Lok telesa, video (režija: Jasna Hribernik), Sfinga, TV SLO
  • 1992 Oddaja Zdravo (urednik: Mito Trefalt, zasnova: Marjeta Svetel, režija: Igor Prah) – TV SLO
  • 1978 Kar bo, pa bo (režiser: Anton Marti) – TV SLO
  • 1977 Potovanje v stanje zavesti (Journey to Sachinanda) – TV SLO
  • 1976 Portret Daneta Zajca – TV SLO


Nagrade

  • 2013 Nagrada Ksenije Hribar za življenjsko delo
  • 1987 Plaketa Mete Vidmarjeve
  • 1986 Posebna nagrada kritikov na festivalu eksperimentalnih odrov v Titogradu Fjat
  • 1986 Priznanje za iskanje – žirija plesno-baletnih kritikov in strokovnjakov Slovenije za zvestobo osebni absolutni plesnosti v avtorskem plesnem dogodku Interakcija za plesalko in dva projektorja
  • 1983 Priznanje za iskanje – za avtorski postkonceptualni pristop k plesu v predstavi Interakcija za plesalko in dva projektorja
  • 1977 Nagrada jugoslovanskih plesno-baletnih kritikov za poetičnost v plesni izvedbi Sudanska pesem
  • 1975 Zlata ptica za plesni nastop v predstavi glasba-poezija-ples: Le sere cosi lente – Dolgi večeri

Zunanje povezave


Viri in literatura