Urška Vohar

Iz Geslo

Življenjepis

Koreografinja in plesalka Urška Vohar (1977, Maribor) je po zaključeni III. gimnaziji v Mariboru nadaljevala šolanje na Pedagoški fakulteti v Mariboru, smer likovna pedagogika, in nato med letoma 2002 in 2006 študirala ples in koreografijo na SNDO (School for New Dance Development) v Amsterdamu, kjer je diplomirala junija 2006. Med študijem v Amsterdamu je začela samostojno pot tudi kot oblikovalka odrske svetlobe. Sodelovala je s številnimi priznanimi domačimi in tujimi ustvarjalci in se izobraževala z njimi (Maja Delak, Silvan Omerzu, Snježana Premuš, Andreja Rauch, Matej Kejžar, Tina Dobaj Eder, Andy Papas, Ann Popoulis, Frey Faust, Vincent Cacialano, Katie Duck, Thomas Lehmen, Andrew Morrish, David Zambrano, Juan Kruz, Keren Levi, Igor Dobričić, Ellen Knop, Georg Hobmeier). V času šolanja je ustvarila vrsto avtorskih projektov, od tega sta najbolj odmevala sola Rojena sem bila v nedeljo in Republika prahu, s katerima je gostovala na več festivalih. Od leta 2006 živi in ustvarja v Ljubljani, kjer sodeluje z različnimi producenti: Emanat, Maska, Mesto žensk in s številnimi drugimi. Kot soavtorica in performerka sodeluje v tehnoburleski Tatovi podob od njenega nastanka leta 2013. V letu 2015 je prejela Nagrado Ksenije Hribar za pedagoško delo v kolektivu SVŠGL – smer sodobni ples.

Koreografije

Avtorske predstave

  • 2020 TRI PSICE, DVA PLANETA, ENA RAKETA (priredba avtorske predstave iz 2014), Emanat – Sindikat odklonskih entitet, SMEEL
  • 2017 MATILDA IN NJENE ŽEMLJICE, avtorski projekt (v sodelovanju s Tatovi podob) – Klub Gromka, Lj
  • 2014 TRI PSICE, DVA PLANETA, ENA RAKETA, Emanat – Cankarjev dom
  • 2013-2020 TATOVI PODOB (soavtorstvo: skupina Feminalz), Emanat – Klub Gromka, Metelkova in druga prizorišča
  • 2011 ZAKAJ TE NE MOREM ZAPUSTITI (soavtorstvo: Tina Valentan), Maska – SMEEL
  • 2009 LEOTARD (raziskovalni projekt in javna predstavitev), Maska – SMEEL
  • 2008 REPUBLIKA, ALI SREČNO POT GRETA GARBO, Emanat – SMEEL
  • 2006 REPUBLIKA PRAHU, SNDO – Melkweg Theatre, Amsterdam (video)
  • 2005 I WANT TO DANCE WITH MY NEIGHBOURS (soavtorstvo: Katy Hernan, Viola Perra, Aitana Cordero, Guillem Mont, Pere Gay I Faura,Montse Roig, Jasmina Križaj), SNDO – Melkweg Theatre, Amsterdam
  • 2005 ROJENA SEM BILA V NEDELJO, Theaterschool Amsterdam
  • 2004 NO(T) SO FA(R), Theaterschool Amsterdam
  • 2004 TROMASOVKA II (soavtorstvo: Jasmina Križaj in Tina Valentan), Mednarodni festival Lent, Maribor
  • 2004 WILL THIS CARTOON EVER MAKE SENSE?, Theaterschool Amsterdam
  • 2003 TROMASOVKA (soavtorstvo: Jasmina Križaj in Tina Valentan)Mednarodni festival Lent, Maribor
  • 2003 IN MEMORY OF SUPERMAN, Theaterschool Amsterdam

Vloge v gledališču

2010-

2000-2009

  • 2006 REPUBLIKA PRAHU, SNDO – Melkweg Theatre, Amsterdam
  • 2005 I WANT TO DANCE WITH MY NEIGHBOURS (soavtorstvo: Katy Hernan, Viola Perra, Aitana Cordero, Guillem Mont, Pere Gay I Faura,Montse Roig, Jasmina Križaj), SNDO – Melkweg Theatre, Amsterdam
  • 2005 ROJENA SEM BILA V NEDELJO, Theaterschool Amsterdam
  • 2004 NO(T) SO FA(R), Theaterschool Amsterdam
  • 2004 TROMASOVKA II (soavtorstvo: Jasmina Križaj in Tina Valentan), Mednarodni festival Lent, Maribor
  • 2004 WILL THIS CARTOON EVER MAKE SENSE?, Theaterschool Amsterdam
  • 2003 TROMASOVKA (soavtorstvo: Jasmina Križaj in Tina Valentan)Mednarodni festival Lent, Maribor
  • 2003 IN MEMORY OF SUPERMAN, Theaterschool Amsterdam

1990-1999

Scenografije


Projekti (v katerih sodeluje kot soustvarjalka/plesalka/performerka)

  • 2019 ŠE ZA JUTRI, gibalna raziskava (Maja Delak), prod. Emanat – SMEEL
  • 2018 SAMO ZA DANES (Maja Delak), prod. Emanat – SMEEL; SVŠGL, Ljubljana
  • 2013-2018 TATOVI PODOB (skupina Feminalz), Emanat – Klub Gromka, Metelkova
  • 2013 NAJLEPŠI DAN, predstava za otroke (Nina Kokelj, Saša Rakef) – Bratovševa ploščad, Ljubljana
  • 2011 NEBOJE (Andrea Gotovina) – Istarsko narodno kazalište, Pula, Hrvaška
  • 2011 ZAKAJ TE NE MOREM ZAPUSTITI (Tina Valentan), Maska – SMEEL
  • 2011-2014 ŽIVLJENJE II [v nastajanju] (Janez Janša), Maska – različne lokacije
  • 2010 IME MI JE RDEČA (Martin Kočovski, ples in koreografija U. Vohar) – mednarodna koprodukcija
  • 2010 MARZIPAN OR PLEXI (Marijs Boulogne), Kaaitheater, Tanzquartier/Siemens Arts Program, Emanat, vzw Buelens Paulina – Bruselj, Mechelen, Hassels, Belgija
  • 2009 ŠKRIP ORKESTRA (Jelena Rusjan), gledališče Glej, Mesto žensk
  • 2009 MARZIPAN OR PLEXI (ad-hoc projekt) (Marijs Boulogne) – Emanat, Buelens Paulina, Tanzquartier Wien, Siemens Arts Program – SMEEL
  • 2008 SERATA ARTISTICA GIOVANILE (Maja Delak), Emanat – Cankarjev dom
  • 2007 DRAGE DRAGE drage (Maja Delak), Emanat, Mesto žensk – Plesni Teater Ljubljana
  • 2006 LE VOISIN (Thomas Myrmel, Andrea Gotovina) – Melkweg Theatre, Amsterdam
  • 2006 THE MEETING POINT – Bimhuis, Amsterdam
  • 2005 FIAT LUX (A.Andreas in Rowan Sterk) – Energetica Museum, Amsterdam
  • 2005 WE ONLY DO… (Georg Hobmeier) – Theaterschool Amsterdam
  • 2004 THIS IS POP (Miha Ciglar) – Multimedijski center *2004 KIBLA, Maribor, Forum Kunsthaus Graz
  • 2004 PUPILS OF MAGICIAN (Jasmina Križaj) – Theaterschool Amsterdam
  • 2004 PANORAMAS (Pere Gay I Faura) – Theaterschool Amsterdam
  • 2003 SALILOR'S WALTZ (Jasmina Križaj) – Theaterschool Amsterdam
  • 2003 MAGNETIC ABSENCE (Seon-Ja Seo) – Muiderport Theater, Amsterdam
  • 2002 FOLDED IN MORE THAN ONE LINE (Diego Gil) – Theaterschool Amsterdam
  • 2002 V SENCI ZENA (Mojca Kasjak) – Multimedijski center Kibla, Maribor
  • 2002 4M3 (Vlasta Veselko) – Narodni dom, Maribor
  • 2001 KLJUČ-NI TRENUTEK (Snježana Premuš) – Amfiteater II. gimnazije, Maribor
  • 2000 ZELO RESNA STVAR (Matej Kejžar) – mladinski kulturni center ŠTUK, Maribor
  • 1999 SLIKE IZ ŽIVLJENJA (Snježana Premuš) – Narodni dom, Maribor
  • 1998 VORTEX (Andy Papas) – Mednarodni festival Lent, Maribor
  • 1998 SESTRA LUNA (Vlasta Veselko) – Mednarodni festival Lent, Maribor
  • 1997 SLOVO (Vlasta Veselko) – Amfiteater II. gimnazije, Maribor
  • 1997 RDEČE (Andy Papas), Plesna izba Maribor in Dance Theatre Red – SNG Maribor
  • 1995 GULIVERJEVI SVETOVI (Minka Veselič-Kološa) – Narodni dom, Maribor

Pedagoško delo (koreografija, mentorstvo)

  • PRODUKCIJE SVŠGL:
  • 2018 Pred-premiera '18: ENTROPIJA, SVŠGUGL letna produkcija – Plesno-gledališka dvorana SVŠGL
  • 2017 Pred-premiera '17: TEMA IN VARIACIJA, SVŠGL, šolska produkcija – Plesno-gledališka dvorana SVŠGL
  • 2016 Pred-premiera '16: INTERVJU Z MANO, SVŠGL, šolska produkcija – Plesno-gledališka dvorana SVŠGL
  • 2015 Pred-premiera '15: PLEŠI Z MANO, SVŠGL, šolska produkcija – Plesno-gledališka dvorana SVŠGL (video)
  • 2014 Pred-premiera '14: NEVIDNO TELO PROSTORA, šolska produkcija – Plesno-gledališka dvorana SVŠGL
  • 2010 Pred-premiera '10: OPAZOVATI IN /ALI OPAZOVANO, produkcija SVŠGL – SMEEL
  • 2009 Pred-premiera '09: NASPROTJA, produkcija SVŠGL – SMEEL in DD Trbovlje
  • 2008 Pred-premiera '08: 3/8 KRINOLINA, produkcija SVŠGL – Cankarjev dom, Lj
  • 2007 Pred-premiera '07: NEZNOSNA LAHKOST BIVANJA, produkcija SVŠGL – Cankarjev dom, Lj
  • POUČEVANJE:
  • 2016/2017 sodobna plesna tehnika, SVŠGL – Umetniška gimnazija – sodobni ples, Ljubljana
  • 2015/2016 sodobna plesna tehnika, Umetniška gimnazija – sodobni ples, Ljubljana
  • 2014/2015 sodobna plesna tehnika, Umetniška gimnazija – sodobni ples, Ljubljana
  • 2013/2014 sodobna plesna tehnika, Umetniška gimnazija – sodobni ples, Ljubljana
  • 2009/2010 ustvarjalna delavnica, Umetniška gimnazija – sodobni ples, Ljubljana
  • 2008/2009 sodobna plesna tehnika, Umetniška gimnazija – soodobni ples, Ljubljana
  • 2007/2008 ustvarjalna delavnica, Umetniška gimnazija – sodobni ples, Ljubljana
  • 2006/2007 ustvarjalna delavnica, Umetniška gimnazija – sodobni ples, Ljubljana
  • 2006/2007 tehnika in improvizacija, Plesna Izba, Maribor, Slovenija
  • 1999-2002 tehnika in improvizacija, Plesna Izba, Maribor, Slovenija

Oblikovanje odrske svetlobe

  • 2014 Danes je jutrišnji včeraj (Bara Kolenc, Teja Reba in Loup Abramovici)
  • 2014 Pred-premiera ’14 – Nevidno telo prostora, SVŠGL
  • 2014 Učni šov – Svet v človeku, SVŠGL
  • 2013 Kaj če (Maja Delak)
  • 2013 Transmittance #2.5
  • 2013 Tatovi podob
  • 2013 Večer plesnih solov, SVŠGL
  • 2013 Pred-premiera 2013 – Lastna soba 2, SVŠGL
  • 2013 Pred-premiera 2013 – Lastna soba 1, SVŠGL”
  • 2012 Delovni naslov (Tina Valentan in Luka Martin Škof)
  • 2011 Sramota (Maja Delak)
  • 2011 Nina Simone (Nina Fajdiga in Simone Truong)
  • 2011 Pred-premiera ’11 – Nostalgija nostalgije, SVŠGL
  • 2011 Neboje (Andrea Gotovina)
  • 2010 …in kliči me Antonija (Nina Fajdiga in Jasmina Križaj)
  • 2010 Teater za ptiče (Eric Dean Scott)
  • 2010 Ariel (Irena Mikec)
  • 2010 Večer plesnih solov, 12 mladih avtorjev, SVŠGL
  • 2010 Pred-premiera '10 – Opazovati in/ali opazovano, SVŠGL
  • 2010 Zamrznjene podobe (Maja Delak in Luka Prinčič)
  • 2009 Pred-premiera '09 – Nasprotja, SVŠGL
  • 2009 Marzipan or plexi (Marijs Boulogne)
  • 2009 Sad sam /almost 6/ (Matija Ferlin)
  • 2009 Poti Ljubezni (Maja Delak in Luka Prinčič)
  • 2008 Sam o sebi s seboj (Jan Rozman)
  • 2008 Inventar – mark your distance (Katja Kosi)
  • 2008 Ko luna raste (Tina Valentan)
  • 2007 V senci prestiža (Jasmina Križaj)
  • 2007 Ulysses (Jurij Konjar)
  • 2007 Drage drage (Maja Delak)
  • 2007 Kore wa tada no sen desu (Tina Dobaj Eder)
  • 2006 Kleist (Silvan Omerzu)
  • 2006 Debris (Nina Fajdiga)
  • 2006 Moving Point Improvisation Sessions – On the con-sequence of things
  • 2006 Moving Point Improvisation Sessions – Lluvia
  • 2005 Meeting Point Improvisation Sessions

Nagrade

  • 2015 Nagrada Ksenije Hribar kolektivu plesnih pedagogov Srednje vzgojiteljske šole in gimnazija Ljubljana (SVŠGL) – umetniška gimnazija, smer sodobni ples, Pdf.gif Obrazložitev Info.png

Zunanje povezave

Viri in literatura