Andrej Hajdinjak: Razlika med redakcijama

Brez povzetka urejanja
mBrez povzetka urejanja
 
(6 vmesnih redakcij 2 uporabnikov ni prikazanih)
Vrstica 1: Vrstica 1:
[[Kategorija:Ustvarjalci|Hajdinjak, Andrej]]
[[Kategorija:Ustvarjalci|Hajdinjak, Andrej]]
[[Kategorija:Oblikovalci svetlobe|Hajdinjak, Andrej]]
[[Kategorija:Oblikovalci svetlobe|Hajdinjak, Andrej]]
[[Slika:AndrejHajdinjak.png|sličica|Foto: Arhiv SNG Opera in balet Ljubljana]]


==Življenjepis==
==Življenjepis==
Oblikovalec svetlobe Andrej Hajdinjak se je rodil 6. decembra 1964 v Ljubljani. Najprej je nekaj let delal v [[Cankarjev dom|Cankarjevem domu]] v Ljubljani, od leta 2006 pa dela v svobodnem poklicu. Na gledališkem, plesnem in lutkovnem prizorišču ga srečujemo že od leta 1994. Vedno znova je zanimivo videti njegove izvirne kreacije. S svojimi poklicnimi kolegi je pripomogel v slovenskih gledališčih k uveljavitvi svetlobnega oblikovanja kot samostojne umetniške prakse. Priznanje za to je prav gotovo tudi [[Nagrade Borštnikovega srečanja|nagrada Borštnikovega srečanja]], ki jo je prejel leta 2004.
Oblikovalec svetlobe Andrej Hajdinjak se je rodil 6. decembra 1964 v Ljubljani. Profesionalno pot je začel leta 1989 v [[Cankarjev dom|Cankarjevem domu]], kjer je bil med letoma 1997 in 2006 vodja oddelka scenske razsvetljave. Leta 2004 je prejel [[Borštnikovo nagrado]] za oblikovanje luči v gledališki predstavi ''Iskanje izgubljenega časa''  (rež. [[Dušan Jovanović]]). Od aprila 2006 deluje kot samostojni ustvarjalec v kulturi. V tem času je z uveljavljenimi domačimi in tujimi ustvarjalci ter s številnimi kulturnimi ustanovami  ([[SNG Opera in balet Ljubljana]], [[SNG Drama Ljubljana]], [[SLG Celje]], [[SNG Maribor]], [[Slovensko mladinsko gledališče]], [[Carmina Slovenica]], [[Cankarjev dom]], HNK Zagreb, [[Pandur. Theaters|Pandur Theaters,]] Ulysses Theatre, Narodna opera in balet Sofija, Teatro Comunale di Bolzano, Aalto Theatre Essen, Singapure Arts Festival, Festspielhaus St. Pölten, HTV Zagreb, HNK Reka, Jugoslovansko dramsko gledališče  Beograd ...) sodeloval pri več kot 200 dramskih, plesnih, baletnih, opernih, koncertnih ter komercialnih produkcijah doma in v tujini. Med drugim je soustvarjal tudi operne in baletne predstave ''Turek v Italiji, Renske nimfe, Tosca, Kdo je najmočnejši na svetu?, Arhitektura tišine, Knez Igor, Carmen, Zaljubljen v tri oranže, Don Kihot, Labodje jezero −  tokrat po Prešernu ..., Bajadera, Neverland Ing, Samorog'', baletni večer ''Vidnonevidno'' ter predstavi ''Nekaj več'' in ''Čudoviti svet … je lahko'' v okviru baletnega večera ''Pod zvezdami.''
 
Vedno znova je zanimivo videti njegove izvirne kreacije. S svojimi poklicnimi kolegi je pripomogel k uveljavitvi svetlobnega oblikovanja kot samostojne umetniške prakse v slovenskih gledališčih.
 
==Oblikovanje svetlobe==
{{#dynamic_content:rep | person | 3872 | light |}}
 
==Nagrade==
*2004 [[Borštnikova nagrada]] za oblikovanje luči v gledališki predstavi ''Iskanje izgubljenega časa'' (rež. [[Dušan Jovanović]])


==Viri in literatura==
==Viri in literatura==
*Arhiv SNG Opera in balet Ljubljana


==Zunanje povezave==
==Zunanje povezave==
[http://www.ahighlights.com/ Ahighlights]
*[http://www.ahighlights.com/ Ahighlights]
*[http://4d.rtvslo.si/arhiv/oder/174516232 Glasbena in vizualna dramaturgija, oddaja Oder - www.rtvslo.si, 23.01.2018]

Trenutna redakcija s časom 17:12, 12. april 2023

Foto: Arhiv SNG Opera in balet Ljubljana

Življenjepis

Oblikovalec svetlobe Andrej Hajdinjak se je rodil 6. decembra 1964 v Ljubljani. Profesionalno pot je začel leta 1989 v Cankarjevem domu, kjer je bil med letoma 1997 in 2006 vodja oddelka scenske razsvetljave. Leta 2004 je prejel Borštnikovo nagrado za oblikovanje luči v gledališki predstavi Iskanje izgubljenega časa (rež. Dušan Jovanović). Od aprila 2006 deluje kot samostojni ustvarjalec v kulturi. V tem času je z uveljavljenimi domačimi in tujimi ustvarjalci ter s številnimi kulturnimi ustanovami (SNG Opera in balet Ljubljana, SNG Drama Ljubljana, SLG Celje, SNG Maribor, Slovensko mladinsko gledališče, Carmina Slovenica, Cankarjev dom, HNK Zagreb, Pandur Theaters, Ulysses Theatre, Narodna opera in balet Sofija, Teatro Comunale di Bolzano, Aalto Theatre Essen, Singapure Arts Festival, Festspielhaus St. Pölten, HTV Zagreb, HNK Reka, Jugoslovansko dramsko gledališče Beograd ...) sodeloval pri več kot 200 dramskih, plesnih, baletnih, opernih, koncertnih ter komercialnih produkcijah doma in v tujini. Med drugim je soustvarjal tudi operne in baletne predstave Turek v Italiji, Renske nimfe, Tosca, Kdo je najmočnejši na svetu?, Arhitektura tišine, Knez Igor, Carmen, Zaljubljen v tri oranže, Don Kihot, Labodje jezero − tokrat po Prešernu ..., Bajadera, Neverland Ing, Samorog, baletni večer Vidnonevidno ter predstavi Nekaj več in Čudoviti svet … je lahko v okviru baletnega večera Pod zvezdami.

Vedno znova je zanimivo videti njegove izvirne kreacije. S svojimi poklicnimi kolegi je pripomogel k uveljavitvi svetlobnega oblikovanja kot samostojne umetniške prakse v slovenskih gledališčih.

Oblikovanje svetlobe

Nagrade

Viri in literatura

  • Arhiv SNG Opera in balet Ljubljana

Zunanje povezave