Geslo:Na današnji dan/29. januar: Razlika med redakcijama

Brez povzetka urejanja
Brez povzetka urejanja
Vrstica 4: Vrstica 4:
<br />
<br />
'''[[Geslo:Na današnji dan/1860|1860]]''' <br>
'''[[Geslo:Na današnji dan/1860|1860]]''' <br>
Rodil se je Anton Pavlovič Čehov, na SiGledal objavljamo pogovor z z Almirjem Bašovićem, bosanskim dramatikom in teatrologom, ki je novembra 2013 v Knjižnici MGL izdal knjigo "Čehov in prostor" (Sterijevo pozorje, 2008). Kot zagotavlja Almir Bašović, branje knjig genialnosti tistih, ki se ukvarjajo z gledališčem, ne škodi, zato kar pogumno po knjigo.
Rodil se je Anton Pavlovič Čehov.
LINK NA ANJINO RAMPO
Na današnji dan se je leta 1860 rodil Anton Pavlovič Čehov. Vabljeni k branju pogovora z avtorjem knjige "Čehov in prostor". TW
LINK NA ANJINO RAMPO
<div class="spacer"></div>
<div class="spacer"></div>



Redakcija: 09:29, 30. september 2015



1860
Rodil se je Anton Pavlovič Čehov.


1861
Na današnji dan je bila v Trstu ustanovljena slovenska čitalnica, prej kot v Ljubljani in Mariboru, kar kaže na odkrit izraz slovenskega narodnega gibanja, iz česar se je kasneje formiralo tudi tržaško Dramatično društvo.


1940
V Mariboru se je rodil igralec Rado Pavalec. Član igralskega ansambla SNG MB je leta 2004 prejel Glazerjevo nagrado, najvišjo nagrado, ki jo mestna občina Maribor podeljuje za življenjsko delo na področju kulture. Kot so zapisali v obrazložitvi: »je slovenska dramatika v njem našla poglobljenega in posebno skrbnega interpreta, ki je odigral okoli 150 vlog in sodeloval na več kot 6000 vajah (…) Pavalec je nepogrešljiv tudi v drugih medijih - na radiu, televiziji in filmu. Med številnimi filmskimi in televizijskimi vlogami se je še zlasti odlikoval v vlogi skladatelja Gustava Ipavca v znani Žižkovi televizijski sagi Ipavci


1966
V Kranju se je rodila Maruša Oblak. Igralka SMG, ki je v avtorskem projektu Diva svetnica mati prasica pod drobnogled vzela fenomen igralke in prikazala zaodrski ustvarjalni proces nastajanja predstave, s čemer je navdušila tudi srednješolce umetniške gimnazije SVŠGL (2011), ki so za spletno stran Mladinskega gledališča zapisali: »Neobičajna, polna presenečenj, samosvoja, novodobna, a hkrati nostalgična predstava, ki gledalcem ne pusti dihati še nekaj časa po koncu.«