Jurij Konjar

Iz Geslo


Življenjepis

Plesalec in koreograf Jurij Konjar (1978) je v mladosti vadil judo in zborovsko petje ter plesno tehniko pridobil v Ljubljani in v Londonu. Plesno se je izobraževal na šoli PARTS v Bruslju, eni vodilnih evropskih plesnih šol. Leta 2007 je preživel poškodbo glave, ki je njegovo zanimanje usmerila na razvojni potencial trenutka sedanjosti. Leta 2009 ga je poglobljeno preučevanje posnetka Goldbergovih variacij plesalca Steva Paxtona usmerilo v razvoj lastne improvizacijske prakse.


V zadnjih letih je ustvarjal predvsem samostojna odrska dela, med njimi Ulysses (2007), Goldbergove variacije (2010) in Za Juliana Mer-Khamisa (2013), sodeloval pa je tudi z Les Ballets C de la B, Majo Delak, Janezom Janšo, Borisom Charmatzem in Martinom Kilvadyjem. Sodeloval je tudi s Tuning Ensemble, pri rekonstrukciji sola Bound iz leta 1982 pa s Stevom Paxtonom. Zadnja leta dela pretežno v laboratorijih giba samostojno in v sodelovanju s tujimi kolegi, ter v tujini gostoval z Goldbergovih variacijami in poučeval svojo prakso. Leta 2011 je ameriška revija Contact Quarterly z urednico Liso Nelson objavila knjižico Goldberg Observations z njegovi opažanji in dopisovanji. Deluje in ustvarja predvsem v obremenjenih in/ali oddaljenih skupnostih, kjer je potreba po ustvarjalnosti in kanaliziranju sedanjosti skozi umetnost največja. Jurij Konjar je eden od 2013 umetnikov programa Modul Dance, projekta sodelovanja med 22 evropskimi plesnimi hišami in medijskimi institucijami iz 15 držav.

V letih 2015-2016 je s predstavami Bound, Goldbergove variacije in V iskanju mirovanja/Still nastopal po ZDA, v Evropi in v Sloveniji. Poleg tega je učil delavnice improvizacije v Atenah, Parizu, Nantesu, Strasbourgu in v Sloveniji. Na festivalu kontaktne improvizacije v Freiburgu je kreiral predstavo Gravity of Watching. Leta 2016 je v Grčiji speljal drugi Habitat (prvi je bil 2013 v Barceloni), obliko sobivanja ob delu. V letu 2017 je kot učitelj, raziskovalec ali/in plesalec sodeloval na tedenskih festivalih kontaktne improvizacije v Freiburgu (Nemčija), Bernu (Švica), Parizu (Francija), Montigny-Lencoup (Francija), Karjaa (Finska), Korpoo (Finska). V letu 2018 je redno učil delavnice improvizacije, igral ponovitve predstave Ponedeljek ob osmih ter pripravljal oz. izpeljel več iniciativ, kot so Habitat, The Walkaround, Vaš Večer Predstav Improvizacije, CIRP, Summer School of Improvisation, “Go” score laboratorij in številne druge.

Jurij Konjar živi na različnih lokacijah, njegovo bazo predstavlja njegovo delo.

Avtorske predstave

  • 2019 FLAT + SATISFYIN LOVER, postavitev (insceniranje) plesnih predstav Steva Paxtona – Culturgest, Lizbona, Portugalska; Azkuna Zentroa, Bilbao, Španija (2020)
  • 2018 PETRUŠKA, glasba Stravinskega: Clavimerata Trio z gosti, solo ples: Jurij Konjar – Narodni Dom Maribor; Trachtenkapelle Loibach – Grenzlandheim, Pliberk, Avstrija; ArtSpace Millstatt, Avstrija
  • 2017-2020 PONEDELJEK OB OSMIH, ciklus improvizacijskih predstav (soavtorica A. R. Podrzavnik in drugi) – CK Španski borci, Ljubljana; Cofestival 2019, CUK Kino Šiška; SNG Nova Gorica
  • 2016 GRAVITY OF WATCHING, kontaktna improvizacija – International Contact Improvisational Festival Freiburg, Nemčija
  • 2015 SOBI/ZWEI ZIMMER, krajše delo – Lange Nacht Des Tanzes, Werner Berg Museum, Pliberk, Avstrija
  • 2013-2015 ZA JULIANA MER-KHAMISA – Art Stations Foundation Poznan, Poljska; Center kulture Španski Borci; Festival Gibanica, Ljubljana (2015)
  • 2013-2015 THE BOAT SHOW (soavtorstvo: Maura Gahan in Greg Corbino), Duncan Dance Centre Athens, Grčija
  • 2013-2015 ICARUS, Kaaos Company & DanceAbility Finland
  • 2012-2014 STILL/V iskanju mirovanja (z Jako Šimencem in Catherine Jauniaux), Modul Dance – Cofestival, Katedrala, Kino Šiška, Ljubljana (2013)
  • 2012-2014 STILL/V iskanju mirovanja (z Martinom Kilvadyjem), Modul Dance – Salmon Festival, Mercat de les Flors, Barcelona (2013); Festival Gibanica, Ljubljana (2015)
  • 2011 THE MATTER OF UNFOLDING – Festival Trieste per la danza 2011, Arteffetto Danza, Trst, Italija
  • 2010-2020 GOLDBERG VARIATIONS (Steve Paxton), plesna predstava – Leopold Museum, Tanzquartier Wien, Avstrija
  • 2009 A WALK BY THE DANUBE (soavtorstvo: Christine Gaigg) – Linz, Kulturna prestolnica Evrope, Avstrija
  • 2009 BEATUIFUL TOYS (soavtorstvo: Rob Hayden) – SEAD, Bodhi Project, Avstrija
  • 2008 ARTISTS MARKET – Signdance Collective, Wycombe Arts Festival, UK
  • 2008 CORIOLANA – Festival Artes No Camino, Španija
  • 2008 SERGEJ AND VLADIMIRA – Sofia University in Dune Dance Company, Bolgarija
  • 2007-2010 ULYSSES – Exodos, Ljubljana
  • 2007-2010 PHRASEOLOGY OF FREESTYLE –MU terminal, Madžarska
  • 2006 OPEN SPACE HOTEL (soavtorstvo: Gabrielle Nankivell) – OX co, Exodos Ljubljana, Arts House Melbourne /Cankarjev dom, evropska premiera/
  • 2005 DOCUMENTARY (soavtorstvo: Gabrielle Nankivell), Bunker, Ljubljana
  • 2004 KATARZA ZA ZAČETNIKE, Plesni Teater Ljubljana
  • 2004 TRAVELLING LIGHT (video dance), OX co.
  • 2003 THE RIGHT MISTAKES /Los Buenos Errores (soavtorstvo: Gabrielle Nankivell) – OX co (Slovenija, Avstralija)
  • 2002 JACQUELYN DANIELS Y LOS OTROS (soavtorstvo: Martin Kilvady in Carmen Larraz)
  • 2002 PLESNA VRTAVKA (socialni projekt), JSKD
  • 2000 ALGO DE MI FOR BAL MODERNE, Bal Moderne, Bruselj, Belgija

Sodelovanja kot plesalec (samo premiere)

  • 2018 PETRUŠKA (Stravinski), koncert skupine Clavimerata, plesna improvizacija: Jurij Konjar
  • 2016 QUICKSAND (Steve Paxton, Robert Ashley) – The Kitchen, New York, ZDA (video)
  • 2015 SIMMERING POINT – 70 degrees north 30 east (več izvajalcev) – Samovar Teateret, Kirkenes, Norveška
  • 2015 SWAYING: TIME AND DESIRE (Frans Poelstra and participants) – TanzQuartier, Dunaj, Avstrija
  • 2014 FLAT (Steve Paxton) – Dia:Beacon, New York, ZDA; Culturgest Lizbona, Portugalska (2019)
  • 2013 BOUND (Steve Paxton) – Flynn Center, Vermont, ZDA, slovenska premiera: Španski borci (2014)
  • 2012 INVALID (Primož Bezjak) – vskok v predstavo, produkcija: Via Negativa
  • 2011 ENTER THE IMAGE (Patrick Gaiaudo, Lisa Nelson)
  • 2010 LEVEE DES CONFLICTS (Boris Charmatz), produkcija: Musée de la danse / Centre chorégraphique national de Rennes et de Bretagne
  • 2009 ODNOS KOT ARHITEKTURA, improvizacija (Snježana Premuš) – Kibla, Maribor
  • 2008 GOLEM by Immediate collective – Immediate project, Zavod Projekt Atol s partnerji – Dox, International Art, Science, Technology Festival, Praga, Češka
  • 2008 SERRATA ARTISTICA GIOVANILE (Maja Delak), Zavod EMANAT – Cankarjev dom, Ljubljana
  • 2007 SUN CITY (Goran Bogdanovski), Fičo balet
  • 2007 RODEO (Mauricio Ferlin in Maja Delak) – Cankarjev dom, Ljubljana
  • 2007 FAKE IT! (Janez Janša), Maska in Exodos – Festival Exodos, Ljubljana
  • 2004 RONDINELLA (Maja Delak in Mala Kline), En-Knap – Svetvinčenat, Hrvaška
  • 2003 AERA – TALES OF TIME (Malene Hertz), Rialto Teatret, Danska
  • 2002 RIEN DE RIEN (Sidi Larbi Cherkaoui), Les Ballets C. de la B., Belgija
  • 2002 SS (Josse de Pauw, Tom Jansen, Roberto Olivan), HET NET, Brügge, Belgija
  • 1998 SLOVENSKI PLESNI PROJEKT (Fred Lasserre)
  • 1995 BALLROOM COMPETITIONS in Slovenia and Europe (1992-95)

Iniciative, enkratni dogodki

  • 2020 ZVEZE, improvizacijski performans (z Ireno Tomažin in Tomažem Gromom), zavod Sploh – Spider festival, Ljubljana
  • 2020 VENTILATOR: Trip – tih: (s Katjo Legin in Samom Kutinom), zavod Sploh – Lesno Brdo, Krušče, CK Španski Borci, Ljubljana
  • 2020 VENTILATOR (s Katjo Legin in Zlatkom Kaučičem), zavod Sploh – CK Španski borci, Ljubljana
  • 2020 SKOK ČEZ LUNO / Dance Out Of Line – gibalne delavnice, EU Erasmus+ (mednarodni umetniški projekt v šolah), Slovenija
  • 2019 NEFORMA 75, impro (s Katjo Legin in Zlatkom Kaučičem) – CK Španski borci, Ljubljana
  • 2018 VEČER VAŠIH PREDSTAV IMPROVIZACIJE – Studio Vitkar, Ljubljana
  • 2018 CIRP (Contact Improvisation as a Research Paradygm) (part of the team of organizers, hosted by Asaf Bachracth) – Atelier de Paris, CDCN, Pariz, Francija
  • 2018 PARIS IMPROV EVENINGS (P.I.E.) – solo predstava improvizacije (Romain de Mesmay, violina) – P.I.E., Théâtre de Verre Co-Arter, Pariz, Francija
  • 2018 TU-TAM NIKJER, večer poezije, glasbe in plesa (več avtorjev) – CK Španski Borci, Ljubljana
  • 2018 SATISFYING LOVER (1967) Steve Paxton – postavitev (insceniranje) predstave kot osrednji dogodek otvoritve razstave GESTES DU CONTACT IMPROVISATION kuratorja Romaina Bigeja – Musee de la Danse, Rennes, Francija
  • 2018 Go" Score laboratorij (iz TUning Scores Lise Nelson), z LDB skupino in mednarodnimi gosti
  • 2018 WALKAROUND, participativna partitura v javnem prostoru (prva izvedba je bila v Atenah, 2013) – javni prostor, Izola
  • 2018 Vers une maison de improvisation, srečanje na temo kreacije desetletnega projekta poletne šole improvizacije v regiji Cote de Azur. V Cannesu, pod vodstvom Alice Godfroy
  • 2018 IMPRO-PERFORMANCE, ustvarjalno-raziskovalni proces in predstava improvizacije z Martino Huber – Alte Feuerwehr, Bern, Švica
  • 2018 DOOL (Dance Out Of Line), prvo srečanje delovnih skupin petih držav evropskega umetniško-izobraževalnega projekta, slovenska udeleženca: Jurij Konjar, Urša Urbančič, slov. partner: Kulturno izobraževalno drustvo PiNA – Erasmus+
  • 2014-2020 HABITAT, mednarodni projekt vzpostavljanja prehodnega skupnega delovnega prostora
  • Habitat, sobivanje ob delu, Lutkovno gledališče Maribor – Nagib Maribor (2020)
  • Habitat, sobivanje ob delu, workshop – CIRA, Strasbourg, Francija (2019)
  • Habitat, sobivanje ob delu – Stara mestna elektrarna – Elektro Ljubljana (2019)
  • Habitat, sobivanje ob delu – L’Asilo, Neapelj, Italija (2019)
  • Habitat, sobivanje ob delu – Polish Dance Platform, Gdansk, Poljska (2019)
  • Habitat, sobivanje ob delu – Stara mestna elektrarna – Elektro Ljubljana (2018)
  • Habitat, sobivanje ob delu – Duncan Dance Research Centre, Atene, Grčija (2016)
  • Habitat, sobivanje ob delu – Graner Creation Centre, Barcelona (2014)
  • 2013 NEFORMA 24, improvizacija (z Ingrid Berger Myhre (ples), Drago Ivanuša (glasba), zavod Sploh – CK Španski borci, Ljubljana
  • 2010 NEFORMA 6, improvizacija (z Liso Nelson, Snježano Premuš, Markom Karlovčecem, Vidom Drašlerjem) – CK Španski borci, Ljubljana

Sodelovanja - video, film

  • 2013 LEVÉE DES CONFLITS (Boris Charmatz)
  • 2008 RUSH (Elif Isikozlu)
  • 2007 IN YOUR OWN TIME (Annie Wilson)
  • 2004 TRAVELLING LIGHT (Jurij Konjar)

Rezidence in štipendije

  • 2017 Rezidenca, Freiburg CI festival 2018, kot del First Person Plural Lab, pod vodstvom Asafa Bachracha
  • 2017 Rezidenca Mad Brook Farm, Vermont, s Stevom Paxtonom
  • 2017 Rezidenca, DCJette, Bruselj, z Martinom Kilvadyjem
  • 2017 Rezidenca, Dock 11 Berlin, s Katjo Mustonen
  • 2017 Tuning Scores Observatorij, z Liso Nelson, Franck Beaubois, Antje Pfundtner, Alice Dodfroy,… MU Associacion, Valcivieres, Francija
  • 2015 Rezidenca (Ivan Baucia), Molinari, Cordoba, Argentina
  • 2015 Rezidenca v studiju Corrada Canullija Trst, Italija
  • 2015 Rezidenca v Centre de creació del cos i el moviment Graner, Barcelona, Španija
  • 2014 Rezidenca v Akropoditi Dance Centre Syros, Greece
  • 2013 Plesna rezidenca v Mercat de les Flors Barcelona za predstavo “Still”
  • 2013 Raziskovalec pri The Conscious Body 2, srečanje kognitivnih znanstvenikov in performerjev, La Briquetterie, Paris
  • 2013 Rezidenca v Kinu Šiška Ljubljana za predstavo “Still”
  • 2013 Raziskovalec na Freiburg festivalu kontaktne improvizacije
  • 2013 Rezidenca v Dansehallerne Copenhagen za predstavo “Still”
  • 2013 Rezidenca v Centre Nationale de la Danse, Paris za predstavo “Still”
  • 2012 Rezidenca v Duncan Dance Centre Atene z Mauro Gahan and Gregom Corbino iz skupine Bread and Puppet iz Gloverja, za predstavo “Still”
  • 2012 Rezidenca v Dance Gate Nicosia, Ciper za predstavo “Still”
  • 2012 Raziskovalec na Freiburg Festivalu kontaktne improvizacije
  • 2011 Rezidenca, Cite Internationale des Arts, Paris
  • 2010 Rezidenca, Espacio Corpo, Buenos Aires
  • 2010 Rezidenca, Scores #0, Tanzquartier Vienna
  • 2010 Rezidenca, MadBrook farm, VT USA
  • 2010 Rezidenca, Cellule 133, Brussels
  • 2009 Rezidenca, Cati Istanbul
  • 2008 Rezidenca, 23 Chairs in Sofia in Dune co. in Burgas, Bulgaria, za predstavo ”Sergej & Vladimira”
  • 2006 Rezidenca, Meat Market & Dancehouse Melbourne za predstavo Open Space Hotel
  • 2005 Rezidenca Plateaux Brussels & Naregatsi Cultural Centre Yerevan, stvaritev performativnega dokumentarnega filma
  • 2005 Rezidenca na Cite Internationale des Arts & Micadanses za raziskovalni projekt “Bunnies”
  • 2004 Rezidenca v Culture House Medana za predstavo "Katarza za začetnike"
  • 2003 Rezidenca, Gaya studio (Milano), Le seminaire – STUK in Leuven & DC Jette (Brussels) “The Right Mistakes”
  • 2001 Štipendija DANCE WEB na ImpulsTanz, Vienna
  • 2000 Štipendija Ministrstva za kulturo in Ministrstva za izobraževanje, Slovenija (1998-2000)
  • 1999 Štipendija DANCE WEB at ImpulsTanz, Vienna

Pedagoške izkušnje - poučevanje, delavnice

  • 2003-2020
  • Delavnica Dancing the Goldberg Variations in predstava Goldberg Variations s pogovorom – Mû association, Ambert, Francija (2020)
  • Dançando com a Diferença company (a company workshop, 2020), Funchal, Portugalska (2020)
  • Dynamics of Dialogue workshop, Raprochées association, Aouste-sur-sye, Drome, Francija (2020)
  • PARL, Ljubljana (2020)
  • Soorganizacija International Summer School of improvisation – Villa Arcon, Nica, Francija (2019)
  • Improvisation for contacters, CI workshop – Barcelona New Year Dance Festival (2019)
  • Dynamics of dialogue workshop for MAD coproductions, at TQ studios, Dunaj (2019)
  • Festival Out Of The Toolbox (curating and joining a workshop), Gent, Belgija (2019)
  • Improvisation for contacters at Contactfestival Freiburg (2019)
  • Contact Improvisation at Akropoditi Dance Centre, Grčija (2019)
  • Festival Materiais Diversos, National Dance School of Lisbon, Lizbona, Španija (2019)
  • Delavnica kontaktne improvizacje – Studio Cumana, Atene, Grčija (februar 2019)
  • Delavnica – L'Asilo, Neapelj, Italija (marec 2019)
  • Delavnici kontaktne improvizacije – Studio Vitkar, Ljubljana in SMEEL, Ljubljana – (2018)
  • Delavnica kontaktne improvizacije – Zimska Plesna Šola, Maribor (2018)
  • Delavnica improvizacije – CIRA, Centre Chorégraphique de la Ville de Strasbourg, Francija (2015-2018)
  • TNB school, Rennes, France (2018)
  • Intenzivna delavnica – Festival Flow/Re:Action – Contact Improvisation Festival, Varšava, Poljska (2018)
  • Delavnica "Still" – ImpulsTanz festival, Vienna (2018)
  • Contact improvisation Gathering – delavnica – ekološka farma Pastoral Vadi, Turčija (2018)
  • Your Improvised performances – Pokretnica, Festival Savremenog – Skcns Fabrika, Novi Sad, Srbija (2018)
  • Corpo-a-terra festival, delavnica – Polideportivo Campus de Ourense, Ourense, Španija (2018)
  • PSIG (Paris Contact Improv Gathering), Pariz (2017)
  • "Ples Dotika”, pet 2-dnevnih delavnic v Ljubljani (2017)
  • PushOK festival improvizacije, Kiev, Ukraina (2017)
  • L’œil et la main (Pariz 2015, 2016)
  • Emanat/SVŠG, Praktikum, Ljubljana (2014, 2015)
  • Ostala poučevanja in delavnice (po abecednem redu):
  • Agon – EMANAT (Ljubljana)
  • Associacion Eponyme (Nantes)
  • Bal Moderne (Belgija)
  • Bobo in Paradise Project (Antwerpen)
  • Cati studio (Istanbul)
  • CCG La Coruña, festival Artes no Camiño (Sarria)
  • Company Chunky Move (Melbourne)
  • Company Hush Hush Hush (Antwerpen)
  • Dance Aotearoa (Wellington)
  • Dance Centrum Vast (Goteborg)
  • Dance Dynamics (Melbourne)
  • Dance Gate (Nicosia)
  • Dance House (Melbourne)
  • Dance Works (Melbourne)
  • Dancecraft (Adelaide)
  • Dancecraft (Adelaide)
  • Danswerkhuys (Antwerpen)
  • Duncan Dance Centre (Praga)
  • En Knap (Ljubljana)
  • Extensions (CCN Toulouse)
  • Goethe Institute (Sofija)
  • GUIDAC workshop series, “I like to move it move it” project at Linz09 (Linz)
  • High Fest (Armenia)
  • ICI Exerce (Montpellier)
  • IUNA (Buenos Aires)
  • Klasje, PTL (Ljubljana)
  • Kulturni center Medana (Medana, Slovenija)
  • Lucy Guerin company (Melbourne)
  • Malta Festival (Poznan)
  • Methodist Church (Prahran, Australija)
  • Micadanses (Pariz)
  • Michelle Anne de Mey studio (Bruselj)
  • New Bulgarian University (Sofija)
  • Nicosia Summer Dance workshops (Nikozija, Ciper)
  • Plesna Vrtavka (Ljubljana)
  • PTL (Ljubljana)
  • Rallou Manou Athens (Atene)
  • Reina Sofia Museum (Madrid)
  • SEAD (Salzburg)
  • SNDO (Amsterdam)
  • SVŠGL – Umetniška gimnazija-modul Sodobni ples (Ljubljana)
  • Synergatiko Studio (Atene)
  • Trafo (Budimpešta)
  • Ana Desetnica, Gostija Poljane – TukajZdaj delavnice (Ljubljana)
  • Umetniška gimnazija (Nova Gorica, Slovenija)


Nagrade

  • 2015 Nagrada Ksenije Hribar v kategoriji Plesalec/performer, Pdf.gif Obrazložitev Info.png
  • 2005 Nagrada za najboljšo predstavo po izboru občinstva na festivalu Gibanica za predstavo Katarza za Začetnike
  • 2004 Nagrada za izjemne dosežke na področju plesa, Ljubljana

Viri in literatura

Zunanje povezave