Klemenčičeva nagrada: Razlika med redakcijama

 
(8 vmesnih redakcij 3 uporabnikov ni prikazanih)
Vrstica 1: Vrstica 1:
[[Kategorija:Nagrade]][[Kategorija:Festivali/nagrade/natečaji]]
[[Kategorija:Nagrade]][[Kategorija:Festivali, nagrade, natečaji]]


==Opis==
==Opis==
Klemenčičeva nagrada je najvišje priznanje za življenjsko delo na področju lutkarstva in lutkovne umetnosti v Sloveniji. Do leta 1998 jo je podeljevalo Društvo Klemenčičevi dnevi, od leta 2009 pa jo podeljuje [[Unima|UNIMA Slovenija]].
Klemenčičeva nagrada je najvišje priznanje za življenjsko delo na področju lutkarstva in lutkovne umetnosti v Sloveniji. Namenjena je nagrajevanju ustvarjalcev, ki so prispevali pomemben delež k razvoju te gledališke forme na Slovenskem. Do leta 1998 jo je podeljevalo Društvo Klemenčičevi dnevi, od leta 2009 pa jo podeljuje [[Unima|UNIMA Slovenija]].
 
 
Nagrada je poimenovana po slovenskem slikarju, kostumografu, scenografu, lutkarju in fotografu [[Milan Klemenčič|Milanu Klemenčiču]] (1875–1957).
 
 
Klemenčičevo nagrado lahko jo prejmejo:
*Igralci, ki so ustvarili pomembne igralsko-animatorske vloge in z njimi prispevali k razvoju in ohranjanju specifične igralske umetnosti – umetnosti animacije.
*Režiserji, ki so znaten delež svojih režij ustvarili v lutkovnih gledališčih in so s svojimi čisto lutkovnimi režijskimi zamislimi prispevali k razvoju in modernizaciji slovenske lutkovne umetnosti.
*Likovniki za ustvarjalno delo, ki se izkazuje v oblikovanju lutk in scene in so s svojo izvirnostjo prispevali k popestritvi sodobnih lutkovnih izrazov v slovenskih lutkovnih gledališčih.
*Tehnologi za izume, izboljšave in tehnično-tehnološke rešitve, ki so prispevale k boljši izrazljivosti pri animaciji lutke.
*Glasbeniki, ki so s svojimi glasbenimi kompozicijami prispevali k skladnosti lutkovnih predstav in z ustreznim glasbenim zvokom nadomeščali zven besede.
*Literarni ustvarjalci, ki so s svojimi igrami prispevali k razvoju izvirne slovenske lutkovne igre, kot posebne dramske zvrsti na Slovenskem.


==Nagrajenci==
==Nagrajenci==
*2009 Breda Vintar Hrovatin
*2023 [[Agata Freyer]]
*1998 Mara Kralj
*2019 [[Breda Varl]], [[Tine Varl]]
*1997 Peter Dougan  
*2013 [[Zlatko Bourek]]
*2009 [[Breda Vintar-Hrovatin]]
*1998 [[Mara Kralj]]
*1997 [[Peter Dougan]]
*1996 [[Lojze Kovačič]]
*1996 [[Lojze Kovačič]]
*1995 Ciril Jagodic - za tehnološke inovacije na področju lutkovne tehnologije
*1995 [[Ciril Jagodic]] - za tehnološke inovacije na področju lutkovne tehnologije


==Zunanje povezave==
==Zunanje povezave==


==Viri in literatura==
==Viri in literatura==

Trenutna redakcija s časom 18:00, 5. september 2023


Opis

Klemenčičeva nagrada je najvišje priznanje za življenjsko delo na področju lutkarstva in lutkovne umetnosti v Sloveniji. Namenjena je nagrajevanju ustvarjalcev, ki so prispevali pomemben delež k razvoju te gledališke forme na Slovenskem. Do leta 1998 jo je podeljevalo Društvo Klemenčičevi dnevi, od leta 2009 pa jo podeljuje UNIMA Slovenija.


Nagrada je poimenovana po slovenskem slikarju, kostumografu, scenografu, lutkarju in fotografu Milanu Klemenčiču (1875–1957).


Klemenčičevo nagrado lahko jo prejmejo:

  • Igralci, ki so ustvarili pomembne igralsko-animatorske vloge in z njimi prispevali k razvoju in ohranjanju specifične igralske umetnosti – umetnosti animacije.
  • Režiserji, ki so znaten delež svojih režij ustvarili v lutkovnih gledališčih in so s svojimi čisto lutkovnimi režijskimi zamislimi prispevali k razvoju in modernizaciji slovenske lutkovne umetnosti.
  • Likovniki za ustvarjalno delo, ki se izkazuje v oblikovanju lutk in scene in so s svojo izvirnostjo prispevali k popestritvi sodobnih lutkovnih izrazov v slovenskih lutkovnih gledališčih.
  • Tehnologi za izume, izboljšave in tehnično-tehnološke rešitve, ki so prispevale k boljši izrazljivosti pri animaciji lutke.
  • Glasbeniki, ki so s svojimi glasbenimi kompozicijami prispevali k skladnosti lutkovnih predstav in z ustreznim glasbenim zvokom nadomeščali zven besede.
  • Literarni ustvarjalci, ki so s svojimi igrami prispevali k razvoju izvirne slovenske lutkovne igre, kot posebne dramske zvrsti na Slovenskem.

Nagrajenci

Zunanje povezave

Viri in literatura