Simona Semenič: Razlika med redakcijama

Brez povzetka urejanja
 
(74 vmesnih redakcij 7 uporabnikov ni prikazanih)
Vrstica 1: Vrstica 1:
<div style="float: right">[[Slika:GesloPortretSimona2.jpg|Fotografija: Žgank Nada]]</div>
<div style="float: right">
[[Slika:Simona_Semenic_Beletrina_foto_Mankica_Kranjec.jpg|Fotografija: Mankica Kranjec / Beletrina]]</div>
[[Kategorija:Ustvarjalci|Semenič, Simona]]
[[Kategorija:Ustvarjalci|Semenič, Simona]]
[[Kategorija:Dramatika|Semenič, Simona]]
[[Kategorija:Dramatika|Semenič, Simona]]
Vrstica 7: Vrstica 8:


==Življenjepis==
==Življenjepis==
Simona Semenič je dramatičarka, dramaturginja in producentka. Rodila se je 16. 07.1975 v Postojni. Študirala je dramaturgijo na [[AGRFT]], med študijem je kot asistentka dramaturgije sodelovala v [[SNG Nova Gorica]] in v [[MGL]].  
Simona Semenič (1975) je celostna gledališka ustvarjalka (dramatičarka, performerka, producentka, pedagoginja, pisateljica in tudi dramaturginja). Na [[AGRFT]] je diplomirala na smeri dramaturgija.  


Simona je dobitnica treh [[Grumova nagrada|Grumovih nagrad]] in sicer za besedila ''5fantkov.si'' (2008), ''24ur'' (2006) in ''Sedem kuharic, štirje soldati in tri Sofije'' (2014), besedila ''1981'' (2013), ''to jabolko, zlato'' (2016), ''rabljena roba'' (2020) in ''Potem že tečem'' pa so bila za isto nagrado nominirana. Njena besedila so prevedena v dvanajst jezikov in uprizorjena v več evropskih državah, v ZDA in tudi na Bližnjem vzhodu, v nekaterih državah tudi objavljena. Uprizoritve njenih besedil so prejele več nagrad tako v Sloveniji kot tudi v tujini. Med ostalimi njenimi dramskimi deli so ''Nisi pozabila, samo ne spomniš se več'' (2007), ''Gostija'' (2010), ''Vsega je kriv Boško Buha'' (2011), ''Prilika o vladarju in modrosti ali Medtem ko skoraj rečem še'' (2011) in ''Mi, evropski mrliči'' (2015).


Leta 2001 je Simona z režiserjem [[Rok Vevar|Rokom Vevarjem]] napisala scenarij in zrežirala predstavo [[Polna pest praznih rok]] v produkciji [[Zavod Museum|Zavoda Museum]] in [[PTL]]ja. Predstavo je odlično sprejela tako strokovna javnost kot tudi publika vseh generacij. Kritik [[Blaž Lukan]] je predstavo v časopisu DELO okarakteriziral kot "razsipni dar čiste in nepretenciozne lepote". STUDIO CITY je predstavo uvrstil med pet najboljših predstav v letu 2001 in ji podelil naslov najboljšega debuta v letu 2001. Predstava je po obeh premierah doživela še trinajst ponovitev, med drugim je gostovala na festivalu Micro v Dordrechtu na Nizozemskem, na [[Primorski poletni festival Koper|Primorskem poletnem festivalu v Kopru]], na Festivalu neodvisnih evropskih gledališč v Košicah na Slovaškem, na [[Gibanica|Gibanici]], prvem slovenskem plesnem festivalu in na gledališkem festivalu Diskurs v Giessnu, Nemčiji.  
Simona tudi piše, režira in nastopa v avtobiografskih performansih, kot so ''9 lahkih komadov'' (2007, z umetniško skupino Preglej), ''Jaz, žrtev.'' (2007), ''Še me dej'' (2009), ''43 srečnih koncev'' (2010, z umetniško skupino Preglej), ''Kapelj in Semenič v sestavljanju'' (2012, z Barbaro Kapelj), ''Semenič in Bulc naprodaj'' (2013, z Maretom Bulcem) in ''Drugič'' (2014). S svojimi performansi je gostovala na številnih festivalih tako doma kot v tujini. Režirala je dve predstavi in sicer adaptacijo ''Večna medikacija'' (Mesto žensk, 2006) in ''Hura, Nosferatu'' ([[SNG Nova Gorica]] in [[SMG]], 2015).


Simona je od nastanka leta 2005 do leta 2013 vodila iniciativo Preglej, od leta 2007 do leta 2010 je vodila društvo [[Gledališče Glej]], od leta 2006 pa vodi tudi Kulturno društvo Integrali.  Izkušnje ima tudi z vodenjem delavnic dramskega pisanja, saj je v zadnjih desetih letih vodila veliko število delavnic tako doma kot tudi v tujini.


Z Rokom Vevarjem sta ponovno sodelovala v letu 2003. Napisala sta dramski tekst ''[[Solo brez talona]]'', ki sta ga tudi skupaj zrežirala. Predstava ''Solo brez talona'' (produkcija [[Glej]] in Zavod [[Maska]]) je doživela premiero novembra 2003. ''Solo brez talona'' je bil uvrščen na [[Teden slovenske drame]] v [[Prešernovo gledališče Kranj|Prešernovem gledališču v Kranju]], marca 2004.
Kot soavtorica in dramaturginja sodeluje tudi z režiserji in koreografi, med drugimi je večkrat sodelovala z Ivanom Talijančićem in [[Janez Janša|Janezom Janšo]], piše pa tudi adaptacije za gledališča ([[Lutkovno gledališče Ljubljana|LGL]], MGL, SiTi Teater).
 
 
Že v letu 2003 je Simona začela sodelovati z WaxFactory New York, mednarodno gledališko skupino iz New Yorka. Z režiserjem [[Ivan Talijančić|Ivanom Talijančićem]], ustanoviteljem in umetniškim direktorjem WaxFactory, je sodelovala kot dramaturginja pri predstavi z mednarodno zasedbo – Sarah Kane: ''Cleansed'' (produkcija WaxFactory New York in [[Zavod Exodos]]), ki je bila premierno uprizorjena v maju 2003. Simonino sodelovanje z WaxFactory New York se je nadaljevalo in v  februarju 2005 je v Kosovelovi dvorani [[Cankarjev dom|Cankarjevega doma]] premiero doživel projekt ''...SheSaid'', pri katerem je Simona delala kot so-avtorica besedila, dramaturginja in izvršna producentka. Predstava ''...SheSaid'' je septembra 2005 gostovala v ICA London, v novembru 2005 v New Yorku kot del festivala Act French, aprila 2006 pa je gostovala na Fundateneofestivalu v Caracasu v Venezueli.
 
 
Simona je kot dramaturginja sodelovala pri predstavah: ''What a feeling'' avtorice, koreografinje in performerke [[Nina Meško|Nine Meško]] (produkcija Zavod Masa in Cankarjev Dom), ki je bila premierno uprizorjena v maju 2003 v Dvorani Duše Počkaj v Cankarjevem domu; avtorskem projektu Petra Kusa – ''Črna kuhna'' (Oktober 2004, produkcija [[Mini teater Ljubljana|Mini teater]], režija: [[Barbara Bulatović]]), pri katerem je Simona sodelovala tudi kot avtorica pesmic; pri site-specific in multimedijskem projektu Alphabet City Topography Hiroko Tanahashi in Maxa Schumacherja (post theater berlin / new york) v produkciji [[Mesto žensk|Mesta žensk]], ki je bil izveden v septembru 2005; pri avtorskem projektu Roka Vevarja - [[Kartografija celovečernih slik]] (produkcija Glej, Maska in Cankarjev dom), ki je bil premierno uprizorjen v decembru 2005 v Dvorani Duše Počkaj v Cankarjevem domu.
 
 
V letu 2005 je Simona dokončala nov dramski tekst z naslovom [[Več]], ki je bil predstavljen v bralni uprizoritvi maja 2005 v Gledališče Glej (režija: Simona Semenič) in januarja 2006 v ameriškem prevodu v gledališču New Georges v New Yorku (režija: Ivan Talijančić). V novembru 2005 je bilo njeno kratko besedilo [[Loving Willy]], ki ga je napisala v angleščini, predstavljeno v bralni uprizoritvi v New Yorku (režija: Eddie Lew). Njeno kratko dramsko besedilo z naslovom [[Nogavice]] je bilo javnosti predstavljeno decembra 2005 v gledališču Glej (režija: [[Tijana Zinajić]]) in v prav tako v decembru 2005 v angleškem prevodu v Bowery Poetry Club New York (režija: Ryan Kasprzak). Njeno besedilo [[24ur]] (2006) je bilo bralno uprizorjeno v okviru projekta Izmenjava Ljubljana – New York in sicer v New York Theatre Workshop (oktober 2006) in v Gledališču Glej (december 2006), obakrat v režiji Ivana Talijančića.
 
 
Simona je bila umetniška vodja programa [[PreGlej]] v [[Gledališču Glej]], za katerega je dala pobudo in ga koncipirala. V okviru PreGleja so potekale bralne uprizoritve dramskih tekstov mladih oz. neuveljavljenih slovenskih dramskih piscev.
 
V oktobru in novembru 2005 ji je Ministrstvo za kulturo omogočilo bivanje v Ateljeju v New Yorku.
 
 
Takoj po končanem četrtem letniku Akademije je začela delati za [[Zavod Exodos]], v letu 2003 je bila tudi v umetniškem svetu festivala Exodos. V okviru Mirovnega inštituta pa je od junija 2002 do marca 2004 delala na projektu Bela knjiga, raziskavo dejavnosti, projektov in programov nevladnih organizacij in posameznikov s področja kulture in umetnosti v obdobju 1998 – 2003. Preliminarna verzija te raziskave je bila predstavljena na simpoziju Margina, niša ali mainstream? septembra 2002. V letu 2003 je za ta projekt prejela raziskovalno štipendijo Mirovnega inštituta (omogočil Open society Institute New York).
 
 
V letu 2005 je kot slovenska predstavnica sodelovala pri raziskavi A comparative survey on the independent organizations and initiatives in the cultural field in the countries of Central and Eastern Europe and the Caucasus, ki jo izvaja Ecumest Romunija. Kot slovenska predstavnica je predstavila delovanje slovenskih nevladnih gledaliških organizacija na festivalu European off network v organizaciji Freietheater iz St. Pöltena iz Avstrije v juniju 2005.
 
 
V Gledališču Glej je vodila program [[PreGlej]], ki se ukvarja z uprizarjanjem bralnih različic tekstov še neuveljavljenih slovenskih dramatikov. Je avtorica dramskih tekstov: [[Solo brez talona]] (2003), [[Več]] (2005), [[24 ur]] (2006), [[Loving Willy]] (v ang., 2005) in [[Nogavice]] (2005). Njeni teksti so doslej doživeli več bralnih uprizoritev (Ljubljana, New York).
 
<div style="text-align: right;">[[#top|na vrh]]</div>


==Video==
{{#embed:youtube | kCEVjBlTAEM}}
Pogovor ob izidu dram Simone Semenič: tri drame v klubu Slovenskega mladinskega gledališča, v četrtek, 8. junija 2017
==Dramska besedila==
==Dramska besedila==
* 2003 ''[[Solo brez talona]]''
* 2003 ''[[Solo brez talona]]''
Vrstica 51: Vrstica 31:
* 2007 ''[[Jaz, žrtev]]''
* 2007 ''[[Jaz, žrtev]]''
* 2008 ''[[5fantkov.si]]''
* 2008 ''[[5fantkov.si]]''
* 2011 ''[[vsega je kriv boško buha]]''
* 2011 ''[[Medtem ko skoraj rečem še ali prilika o vladarju in modrosti]]''
* 2012 ''[[Ubij me nežno]]''
* 2013 ''[[tisočdevetstoenainosemdeset]]''
* 2014 ''[[Sedem kuharic, štirje soldati in tri sofije]]''
*2017 ''jerebika, štrudelj, ples pa še kaj''
* ''[[Nisi pozabila, samo ne spomniš se več]]''
* ''[[Nisi pozabila, samo ne spomniš se več]]''
* ''[[Let nad kukavičjim gnezdom]]''
* ''[[Let nad kukavičjim gnezdom]]''
Vrstica 63: Vrstica 49:


==Celotna besedila==
==Celotna besedila==
*{{Pdf|Lepe_vide_lepo_gorijo.pdf|lepe vide lepo gorijo}}
*{{Pdf|Ni_to_to.pdf|ni to to}}
*{{Pdf|ti_si_čudež.pdf|ti si čudež}}
*{{Pdf|Jerebika,_strudelj,_ples_pa_se_kaj.pdf|jerebika, štrudelj, ples pa še kaj}}
*{{Pdf|To_jabolko,_zlato_simona_semenic.pdf|to jabolko, zlato}}
*{{Pdf|7kuharic4soldati3sofije.pdf|sedem kuharic, štirje soldati in tri sofije}} 
*{{Pdf|Mi,_evropski_mrlici.pdf|mi, evropski mrliči}} 
*{{Pdf|1981.pdf|1981}}  
*{{Pdf|1981.pdf|1981}}  
*{{Pdf|5fantkov.si.pdf|5fantkov.si}}
*{{Pdf|5fantkov.si.pdf|5fantkov.si}}
Vrstica 73: Vrstica 66:
*{{Pdf|Nogavice,SemenicSimona2005.pdf|Nogavice}}
*{{Pdf|Nogavice,SemenicSimona2005.pdf|Nogavice}}
*{{Pdf|LjubiVili,SemenicSimona2005.pdf|Ljubi Vili}}
*{{Pdf|LjubiVili,SemenicSimona2005.pdf|Ljubi Vili}}
==Značilnosti opusa==
V vseh njenih dramah zasledimo neke medsebojne odnose dramskih oseb. Predvsem gre za ljubezensko zgodbo. Kako se ta razvija skozi čas? Ali je mogoče živeti z nekom, ki ga več nimaš rad – ko ljubezen že ugasne, ali pa je sploh nikoli ni bilo?
Pri Nogavicah so med parom že nekaj časa moteča trenja, ki pa na dan izbruhnejo v najbolj neprimernem trenutku. Čeprav gre za njun fizični obstoj, se ukvarjata s svojim propadlim in že nevzdržnim zakonskim življenjem. V drami Več temelji odnos para na dejstvu, da Lucija potrebuje svojega moža, da bi pozabila praznino ob izgubi brata dvojčka, na katerega je bila močno navezana. Zaradi potrebe po bližini zatre celo svoja prepričanja in svoje življenjsko vodilo, da smo za vse okoli sebe odgovorni mi sami. Torej med njima nikoli ni obstajala tista resnična ljubezen, v nasprotju z dramskim tekstom Loving Willy, kjer je v ospredju ljubezenski trikotnik in se je Joan pripravljena ločiti, da bi bil Willy srečen, čeprav ga še vedno močno ljubi. Tudi v 24ur izvemo, da se je drugi par nekoč ljubil, vendar je ta ljubezen bolj temeljila na telesnem stiku, pri čemer se ne ozirata na to, da bi s tem morda koga prizadela. Še celo sedaj, ko sta ločena, premišljujeta, če je še kaj upanja zanju, kar hočeta na vsak način dokazati s spolnim odnosom. Le za prvi par iz 24ur ne vemo točno, v kakšnem medsebojnem odnosu sta. Lahko bi bila le prijatelja ali znanca. Mogoče pa se simpatije šele razvijajo.
Simona Semenič je v vseh naštetih dramskih tekstih uporabila zelo malo didaskalij oz. toliko, kot se ji je kot bralki zdelo nujno potrebno, saj se z zgodbo in značaji oseb seznanimo v glavnem besedilu. Zelo pomembne so tišine, saj ponazorijo odnos med dramskimi osebami. Uporabi tudi več vrst tišine; mučno, čustveno obarvano ipd., ki nam ogromno povedo o osebi in dogajanju. Skoraj vse naštete drame, razen seveda Loving Willy, se končajo s tišino.


==Dramaturgije==
==Dramaturgije==
Vrstica 102: Vrstica 90:


==Nagrade==
==Nagrade==
*2015 Nagrada Slavka Gruma za najboljše dramsko besedilo ''sedem kuharic, štirje soldati in tri sofije'', [[Teden slovenske drame]], Kranj
*Cankarjeva nagrada za najboljše literarno delo leta 2021 za delo ''tri igre za punce''
*2010 Nagrada Slavka Gruma za najboljše dramsko besedilo ''24ur'', [[Teden slovenske drame]], Kranj [[Simona Semenič/Nagrade|obrazložitev]]
*2021 Nominacija za [[Nagrada Slavka Gruma|nagrado Slavka Gruma]] na 51. Tednu slovenske drame za dramsko besedilo ''Potem že tečem'', {{Pdf|Grumova_2021_POROČILO_ŽIRIJE,_UTEMELJITVE_NOMINACIJ.pdf|Utemeljitev}}
*2009 Nagrada Slavka Gruma za najboljše dramsko besedilo (''5fantkov.si'') v preteklem letu, [[Teden slovenske drame]], Kranj [[Simona Semenič/Nagrade|obrazložitev]]
*2020 Nominacija za [[Nagrada Slavka Gruma|nagrado Slavka Gruma]] na 50. Tednu slovenske drame za dramsko besedilo ''rabljena roba'', {{Pdf|Nominacija_za_nagrado_Slavka_Gruma_2020_Simona_Semenič.pdf|Utemeljitev}}
*2020 Nagrada modra ptica Založbe Mladinska knjiga za roman za mladino ''Skrivno društvo KRVZ''
*2018 [[Prešernova nagrada in nagrade Prešernovega sklada|Nagrada Prešernovega sklada]]
*2015 [[Nagrada Slavka Gruma]] za najboljše dramsko besedilo ''sedem kuharic, štirje soldati in tri sofije'', [[Teden slovenske drame]], Kranj
*2010 [[Nagrada Slavka Gruma]] za najboljše dramsko besedilo ''24ur'', [[Teden slovenske drame]], Kranj [[Simona Semenič/Nagrade|obrazložitev]]
*2009 [[Nagrada Slavka Gruma]] za najboljše dramsko besedilo (''5fantkov.si'') v preteklem letu, [[Teden slovenske drame]], Kranj [[Simona Semenič/Nagrade|obrazložitev]]
 
==Fotogalerija==
==Fotogalerija==
<gallery>
<gallery>
Vrstica 129: Vrstica 123:


==Zunanje povezave==
==Zunanje povezave==
*[https://www.simonasemenic.org/ Simonina spletna stran]
*[http://www.pre-glej.si/ PreGlej]
*[http://www.pre-glej.si/ PreGlej]
*[http://www.glej.si/ Gledališče Glej]
*[http://www.glej.si/ Gledališče Glej]
Vrstica 141: Vrstica 136:
*[http://www.pogledi.si/kritike/cudna-nenakljucja Čudna (ne)naključja - www.pogledi.si, 04.05.2015]
*[http://www.pogledi.si/kritike/cudna-nenakljucja Čudna (ne)naključja - www.pogledi.si, 04.05.2015]
*[http://radiostudent.si/kultura/teritorij-teatra/simona-semeni%C4%8D-k-manj%C5%A1inski-dramatiki Simona Semenič - k manjšinski dramatiki - www.radiostudent.si, 11.05.2015]
*[http://radiostudent.si/kultura/teritorij-teatra/simona-semeni%C4%8D-k-manj%C5%A1inski-dramatiki Simona Semenič - k manjšinski dramatiki - www.radiostudent.si, 11.05.2015]
*[http://www.radiokaos.info/a-propos/sedem-kuharic-stirje-soldati-in-tri-sofije-pametne-junaske-in-pogumne-zenske-te-dni-je-vse-to-v-mgl-med-njimi-je-tudi-dramaticarka-simona-semenic/ sedem kuharic, štirje soldati in tri sofije. pametne, junaške, izjemne ženske. v MGL. tudi dramatičarka simona semenič., oddaja A propos, Umetnost! - www.radiokaos.info, 23.09.2015]
*[http://4d.rtvslo.si/arhiv/literarni-vecer/174366823 Simona Semenič: Dragi publikum, oddaja Literarni večer - www.rtvslo.si, 22.10.2015]
*[https://www.dnevnik.si/1042764104/kultura/oder/simona-semenic-kje-je-slovenska-dramatika Simona Semenič: Kje je slovenska dramatika? - www.dnevnik.si, 28.02.2017]
*[http://radiostudent.si/kultura/teritorij-teatra/didaskalije-k-slovenski-dramatiki-geneza-feminizem-eroti%C4%8Dna-drama Didaskalije k slovenski dramatiki: geneza, feminizem, erotična drama - www.radiostudent.si, 13.03.2017]
*[https://www.dnevnik.si/1042766178/kultura/oder/intervju-z-dramaticarko-simono-semenic-med-svetnicami-in-kurbami Intervju z dramatičarko Simono Semenič: Med svetnicami in kurbami - www.dnevnik.si, 20.03.2017]
*[https://www.dnevnik.si/1042767807/kultura/splosno/slovenska-mati- Simona Semenič: Slovenska mati - www.dnevnik.si, 04.04.2017]
*[https://www.dnevnik.si/1042771162/kultura/oder/simona-semenic-slovenski-duh-v-zdravem-telesu Simona Semenič: Slovenski duh v zdravem telesu - www.dnevnik.si, 09.05.2017]
*[https://www.dnevnik.si/1042779943/kultura/splosno/slovenija-do-visnjana Simona Semenič: Slovenija do Višnjana! - www.dnevnik.si, 01.08.2017]
*[https://www.dnevnik.si/1042782263/kultura/splosno/hidzab-po-slovensko Simona Semenič: Hidžab po slovensko - www.dnevnik.si, 22.08.2017]
*[[Simona Semenič: Slovenska dramatesa v gledališču|Simona Semenič: Slovenska dramatesa v gledališču - www.dnevnik.si, 26.09.2017]]
*[https://www.dnevnik.si/1042787604/kultura/knjiga/do-zadnje-strani-intimno-je-druzbeno Do zadnje strani: Intimno je družbeno - www.dnevnik.si, 12.10.2017]
*[https://www.dnevnik.si/1042790431/kultura/splosno/jesensko-sonce-in-slovenska-zica Simona Semenič: Jesensko sonce in slovenska žica - www.dnevnik.si, 07.11.2017]
*[https://www.dnevnik.si/1042793626/kultura/splosno/slovensko-locevanje-odpadkov Simona Semenič: Slovensko ločevanje odpadkov - www.dnevnik.si, 05.12.2017]
*[http://4d.rtvslo.si/arhiv/izslo-je/174508356 Simona Semenič o prvenki, oddaja Izšlo je - www.rtvslo.si, 14.12.2017]
*[https://www.dnevnik.si/1042798995/kultura/splosno/strokovnost-po-slovensko Simona Semenič: Strokovnost po slovensko - www.dnevnik.si, 23.01.2018]
*[https://www.delo.si/kultura/knjiga/nagrajenka-presernovega-sklada-simona-semenic-iz-obrobja-naravnost-v-center-nacionalne-kulture.html Nagrajenka Prešernovega sklada Simona Semenič: Iz obrobja naravnost v center nacionalne kulture - www.delo.si, 05.02.2018]
*[http://4d.rtvslo.si/arhiv/arsov-forum/174518715 Prešernovi lavreati 2018, oddaja Arsov forum - www.rtvslo.si, 07.02.2018]
*[https://www.primorske.si/kultura/vse-je-mogoce-spraviti-na-oder Simona Semenič: “Vse je mogoče spraviti na oder” - www.primorske.si, 07.02.2018]
*[http://4d.rtvslo.si/arhiv/presernovi-nagrajenci/174518925 Beg je moj up: Portreti Prešernovih nagrajencev - www.rtvslo.si, 08.02.2018]
*[https://www.vecer.com/simona-semenic-delovno-dramatesa-socialno-dramaticarka-6404066 Simona Semenič: Delovno dramatesa, socialno dramatičarka - www.vecer.com, 13.02.2018]
*[http://www.blizjiknjigi.si/Vsebine/Uvodnik Simona Semenič: »Umetnost je zelo moška stvar« - www.blizjiknjigi.si]
*[https://www.dnevnik.si/1042802896/kultura/oder/simona-semenic-o-hvaleznosti Simona Semenič: O hvaležnosti - www.dnevnik.si, 27.02.2018]
*[http://www.rtvslo.si/kultura/drugo/simona-semenic-pogoji-v-katerih-delamo-samozaposleni-v-kulturi-so-nemogoci/449234 Simona Semenič: "Pogoji, v katerih delamo samozaposleni v kulturi, so nemogoči" - www.rtvslo.si, 18.03.2018]
*[https://www.dnevnik.si/1042815276/kultura/oder/simona-semenic-nagrajenka-presernovega-sklada-pri-nas-se-drugacnosti-otepamo Simona Semenič, nagrajenka Prešernovega sklada: Pri nas se drugačnosti otepamo - www.dnevnik.si, 19.03.2018]
*[https://www.dnevnik.si/1042817068/kultura/splosno/simona-semenic-o-zalosti Simona Semenič: O žalosti  - www.dnevnik.si, 03.04.2018]
*[http://4d.rtvslo.si/arhiv/sopotnik/174535117 Simona Semenič, oddaja Sopotnik - www.rtvslo.si, 25.04.2018]
*[http://www.ludliteratura.si/intervju/na-prvo-zogo/kdaj-se-ukvarjam-z-umetnostjo-tudi-jaz-se-sprasujem/ Kdaj se ukvarjam z umetnostjo? Tudi jaz se sprašujem - www.ludliteratura.si, 21.05.2018]
*[https://www.dnevnik.si/1042842569/Oder/simona-semenic-dramaticarka-in-performerka-zivljenje-olusceno-vsakdanje-glazure-znosnega Simona Semenič, dramatičarka in performerka: Življenje, oluščeno vsakdanje glazure znosnega - www.dnevnik.si, 09.10.2018]
*[https://4d.rtvslo.si/arhiv/oder/174567025 Abonma Simona Semenič, oddaja Oder - www.rtvslo.si, 9.10.2018]
*[https://4d.rtvslo.si/arhiv/oder/174587400 Alja Lobnik: O dramatiki Simone Semenič, oddaja Oder - www.rtvslo.si, 8.01.2019]
*[https://www.mladina.si/195264/simona-semenic-ko-je-zenska-v-intimnem-razmerju-z-moskim-njun-odnos-dirigira-patriarhalna-dr/ Simona Semenič: »Ko je ženska v intimnem razmerju z moškim, njun odnos dirigira patriarhalna družba« - www.mladina.si, 10.01.2020]
*[https://onaplus.delo.si/simona-semenic-tega-da-imam-epilepsijo-ne-morem-skrivati Simona Semenič: Tega, da imam epilepsijo, ne morem skrivati - www.delo.si, 17.07.2020]
*[https://veza.sigledal.org/prispevki/pismo-moji-igralki-simoni-semenic Pismo "igralki" Simoni Semenič, 1.11.2020]
*[https://veza.sigledal.org/prispevki/pismo-simoni-semenic Pismo Simoni Semenič, 18.2.2021]
*[https://www.neodvisni.art/podatkovnik/simona-semenic/ NEODVISNI podatkovnik]
*[https://www.primorske.si/kultura/knjizna-polica/katerega-leta-pravis-da-smo-1981-ne-2013-uh-2021 Katerega leta praviš, da smo? - www.primorske.si, 04.06.2021]
*[https://veza.sigledal.org/prispevki/cankarjeva-nagrada-simoni-semenic-za-tri-igre-za-punce Cankarjeva nagrada Simoni Semenič za tri igre za punce - www.sigledal.org, 08.05.2022]

Trenutna redakcija s časom 08:05, 19. julij 2024

Fotografija: Mankica Kranjec / Beletrina

Življenjepis

Simona Semenič (1975) je celostna gledališka ustvarjalka (dramatičarka, performerka, producentka, pedagoginja, pisateljica in tudi dramaturginja). Na AGRFT je diplomirala na smeri dramaturgija.

Simona je dobitnica treh Grumovih nagrad in sicer za besedila 5fantkov.si (2008), 24ur (2006) in Sedem kuharic, štirje soldati in tri Sofije (2014), besedila 1981 (2013), to jabolko, zlato (2016), rabljena roba (2020) in Potem že tečem pa so bila za isto nagrado nominirana. Njena besedila so prevedena v dvanajst jezikov in uprizorjena v več evropskih državah, v ZDA in tudi na Bližnjem vzhodu, v nekaterih državah tudi objavljena. Uprizoritve njenih besedil so prejele več nagrad tako v Sloveniji kot tudi v tujini. Med ostalimi njenimi dramskimi deli so Nisi pozabila, samo ne spomniš se več (2007), Gostija (2010), Vsega je kriv Boško Buha (2011), Prilika o vladarju in modrosti ali Medtem ko skoraj rečem še (2011) in Mi, evropski mrliči (2015).

Simona tudi piše, režira in nastopa v avtobiografskih performansih, kot so 9 lahkih komadov (2007, z umetniško skupino Preglej), Jaz, žrtev. (2007), Še me dej (2009), 43 srečnih koncev (2010, z umetniško skupino Preglej), Kapelj in Semenič v sestavljanju (2012, z Barbaro Kapelj), Semenič in Bulc naprodaj (2013, z Maretom Bulcem) in Drugič (2014). S svojimi performansi je gostovala na številnih festivalih tako doma kot v tujini. Režirala je dve predstavi in sicer adaptacijo Večna medikacija (Mesto žensk, 2006) in Hura, Nosferatu (SNG Nova Gorica in SMG, 2015).

Simona je od nastanka leta 2005 do leta 2013 vodila iniciativo Preglej, od leta 2007 do leta 2010 je vodila društvo Gledališče Glej, od leta 2006 pa vodi tudi Kulturno društvo Integrali. Izkušnje ima tudi z vodenjem delavnic dramskega pisanja, saj je v zadnjih desetih letih vodila veliko število delavnic tako doma kot tudi v tujini.

Kot soavtorica in dramaturginja sodeluje tudi z režiserji in koreografi, med drugimi je večkrat sodelovala z Ivanom Talijančićem in Janezom Janšo, piše pa tudi adaptacije za gledališča (LGL, MGL, SiTi Teater).

Video

Pogovor ob izidu dram Simone Semenič: tri drame v klubu Slovenskega mladinskega gledališča, v četrtek, 8. junija 2017

Dramska besedila

Dramska besedila v tujih jezikih

Celotna besedila

Dramaturgije

Režije

  • 2006 Večna medikacija, Mesto žensk
  • 2003 Solo brez talona, Maska Ljubljana, Gledališče Glej

Mednarodno sodelovanje

  • V oktobru in novembru 2005 ji je Ministrstvo za kulturo omogočilo bivanje v Ateljeju v New Yorku.
  • V letu 2005 je kot slovenska predstavnica sodelovala pri raziskavi A comparative survey on the independent organizations and initiatives in the cultural field in the countries of Central and Eastern Europe and the Caucasus, ki jo izvaja Ecumest Romunija.
  • Kot slovenska predstavnica je predstavila delovanje slovenskih nevladnih gledaliških organizacija na festivalu European off network v organizaciji Freietheater iz St. Pöltena iz Avstrije v juniju 2005.

Posebni članki

Innemanova doba skozi prizmo dnevnega časopisja, diplomska naloga iz zgodovine gledališča, Univerza v Ljubljani, Akademija za gledališče, Oddelek za dramaturgijo, mentor Marko Marin, Ljubljana 2004

Nagrade

Fotogalerija

Viri in literatura

  • PreGlej Simona Semenič
  • Simona Semenič: Več, dramsko delo z eksplikacijo / Inemannova doba skozi prizmo dnevnega časopisja. Diplomska naloga. Ljubljana, 2006.

Zunanje povezave