Igor Samobor

Iz Geslo

Življenjepis

Igor Samobor se je rodil 18. septembra 1957 na Ptuju. Že v času srednješolskega izobraževanja se je vzpostavljal kot igralec v ljubiteljskem gledališču na Ptuju, v skupini Branke Bezeljak Glazer.


Leta 1976 je začel s študijem igre in umetniške besede na AGRFT v Ljubljani v letniku profesorja Franceta Jamnika in ga zaključil leta 1981 v vlogi Mandersa v uprizoritvi Ibsenovih Strahov. Za vlogo je prejel Prešernovo nagrado za študente. Diplomiral je leta 1996.


Takoj po študiju je postal član ljubljanske Drame, v kateri je odigral veliko naslovnih, nosilnih, predvsem pa zelo zahtevnih karakternih vlog. Obenem je tudi odličen interpret umetniške besede in zato redno sodeluje z Radijem Slovenije v radijskih literarnih oddajah.


Nagrado Prešernovega sklada je prejel še enkrat in sicer za vloge Raskolnikova (Dostojevski Zločin in kazen), Princa Homburškega (Kleist Princ Homburški), Policaja (Ö von Horvátha Vera ljubezen upanje), Peera Gynta (H.Ibsen Peer Gynt) in Georgea (E. Albee Kdo se boji Virginije Woolf). Za Raskolnikova, Georga in Peera Gynta je prejel tudi nagrado Sklada Staneta Severja, za naslovno vlogo v Peeru Gyntu pa je bil prvič nagrajen na Borštnikovem srečanju (1992). Sledil je še šest Borštnikovih nagrad za igro leta 2001, 2004, 2005, 2007, 2009 in 2011. Leta 2012 je za svoje delo prejel tudi najvišjo stanovsko nagrado na področju gledališča, Borštnikov prstan.


Nikakor pa ne kaže zanemariti njegovega prispevka v slovenskem filmu, saj je igral v okoli dvajsetih slovenskih filmih in bil za posamezne vloge tudi nagrajen. Leta 2009 je postal Stopov igralec leta in prejel je Vesno za najboljšo moško vlogo Dušana v filmu Igorja Šterka 9:06.


1. maja 2013 je nastopil petletni mandat ravnatelja javnega zavoda Slovensko narodno gledališče (SNG) Drama Ljubljana.

Video

Vloge v gledališču

2011-

  • 2012 Recitator; 6. koncert Simfoničnega cikla Koncert za Maribor, Milko Lazar Veronika, dir. Simon Robinson, Opera in balet SNG Maribor; Maribor 2012 – EPK

2001-2010

1991-2000

1981-1990

  • 1990/91 Stravinski Zgodba o vojaku, Cankarjev dom
  • 1990 Lastni projekt Katje Levstik in Igorja Samoborja Cet amour
  • 1986 Leonce; Büchner Leonce in Lena, r. M. Englert, Primorsko dramsko gledališče Nova Gorica
  • 1986/87 Giuseppe Bartollini – vskok; Kreft Krajnski komedijanti, r. J. Babič, SNG Drama Ljubljana
  • 1980/81 Grigorij Stepanovič Smirnov; Čehov Medved , r. K. Murari, AGRFT
  • 1980/81 Pastor Manders; Ibsen Strahovi , r. M. Zupančič, AGRFT

1971-1980

  • 1979/80 Veršinin; Čehov Tri sestre, r. V. Taufer, AGRFT
  • 1979/80 Krnec; Kantor; Cankar Kralj na Betajnovi, r. K. Murari, AGRFT
  • 1979/80 Morforius; Molière Izsiljena ženitev, r. M. Zupančič, AGRFT
  • 1979/80 Prolog; Služabnik; Molière Ljudomrznik ,r. V. Möderndorfer, AGRFT
  • 1979/80 Macbeth; Shakespeare Macbeth , r. M. Zupančič, AGRFT
  • 1979/80 Johann Faust; Marlowe Faust , r. K. Murari, AGRFT
  • 1978/79 Urban; Krleža Leda , r. B. Kobal, AGRFT
  • 1978/79 Vladimir; Beckett Čakajoč na Godota, r. M. Lapajne, AGRFT

Vloge na filmu in televiziji

  • 2013 Razredni sovražnik, r. Rok Biček, Triglav Film - Domžale
  • 2011 Roman; Na terapiji, TV nadaljevanka, r. N. Pohar
  • 2009 Dušan; 9:06, r. Igor Šterk, A.A.C. Productions, Gustav Film - Ljubljana, Mogador Film , RTV Slovenija , ZDF/ARTE
  • 2008 Za konec časa, r. Ema Kugler, Zavod Zamk, VPK Ljubljana
  • 2007 Usode, r. Milan Ljubić, Infofilm v koprodukciji z RTV Slovenija
  • 2007 Every Breath you take, r. Igor Šterk, A.A.C. Productions, Vertigo/Emotionfilm
  • 2007 Miloš; Instalacija ljubezni, r. Maja Weiss, Bela film, Ljubljana
  • 2005 Sosed Miha, Kajmak in marmelada, r. Branko Djurić
  • 2005 Quick View - Toplo-hladno, r. Matjaž Ivanišin, UL AGRFT Ljubljana
  • 2005 Giorgio; Ljubljana je ljubljena, r. Matjaž Klopčič,Arsmedia Ljubljana
  • 2004 Sproščeno srce, r. B. Bitenc
  • 2004 Bogdan; Obisk, r. Anton Tomašič
  • 2003 Ah, naš prašiček se vode boji, r. B. Bitenc
  • 2002 Kajmak in marmelada, r. Branko Djurić, TV Slovenija in ATA Produkcija
  • 2000 Bolečina nedoživetega - portret Ivana Minattija, r. V. Arhar Štih
  • 1999 Janez Gradič; Klan, nadaljevanka v 11 delih, r. Anton Tomašič
  • 1997 Marjan Zajc; Dosje J.K., serija v 6 delih, r. Anton Tomašič
  • 1995 Rabljeva freska, r. Anton Tomašič, Timaro Productions
  • 1990 Minnesänger; Gradovi, 4. oddaja Palacij, r. I. Košir
  • 1990 Trubadur; Gradovi, 6. oddaja Kako so rastli, r. I. Košir
  • 1990 Trubadur; Gradovi, 7. oddaja Kako so živeli na gradovih, r. I. Košir
  • 1990 Menih Trevrizent; Gradovi, 9. oddaja Grajski gospodje, r. I. Košir
  • 1989 Maistrova najdaljša mariborska noč, r. A. Stojan
  • 1989 Janez; Črna orhideja, r. Matjaž Klopčič, TV Slovenija
  • 1988 Ivan; Vrtnice in kaktusi, serija v 7 delih, r. S. Hren
  • 1988 Odpadnik, r. Božo Šprajc, Viba film Ljubljana
  • 1987 Dopust, r. Slavko Hren, RTV Ljubljana
  • 1986 Jaka; Z bolečino v srcu, r. S. Hren
  • 1986 Stane Lešnik; Supervitalin, r. S. Hren
  • 1986 Zoran; Kormoran, r. Anton Tomašič, Viba film Ljubljana
  • 1985 Boris; Recepcija, r. A. Tomašič
  • 1984 Kugy, nadaljevanka v 3 delih, r. M. Ciglič
  • 1984 Miško; Strici so mi povedali, nadaljevanka v 7 delih, r. F. Štiglic
  • 1984 Miško; Veselo gostivanje, r. France Štiglic, Viba film Ljubljana
  • 1983 Jama, r. A. Stojan
  • 1982 Jure; Ante ali prispevki za življenjepis A. Jereba, nadaljevanka v treh delih, r. Božo Šprajc
  • 1982 Ciril, fant s slabim srcem; Delovni dan sestre Marije, r. M. Šeme Baričevič
  • 1982 Mladi poročnik; Deseti brat, r. Vojko Duletič, Viba film Ljubljana
  • 1981 TV Kabaret - M Klub, r. M. Šekoranja
  • 1981 Karel Levstik; Manj strašna noč, nadaljevanka v 5 delih, r. A. Stojan
  • 1981 Valentin; Blagor premagancev, r. T. Hadi
  • 1981 Maks; Jonov let, r. F. Robar Dorin
  • 1981 Novak; Zorenje in boji mladega Levstika, r. J. Drozg
  • 1979 Adam; Rudolf Ubij me nežno, r. Boštjan Hladnik, Viba film Ljubljana
  • 1979 Amen pod kamen, r. Mitja Milavec, UL AGRFT Ljubljana

Vloge v radijskih igrah

2011-

  • 2011 Frece, Jelen, Strenar Lakota r. A. Jelen
  • 2011 Potočnjak Bil je, kar je bil, r. I. Glonar
  • 2011 Pevec Dve osebi, sedem vaj, r. G. Tozon
  • 2011 Babnik Koža iz bombaža, r. I. Glonar

2001-2010

  • 2010 Vojnović Dobr je, r. A. Jelen
  • 2010 Lainšček Nedotakljivi, 1. epizoda Četrti žebelj, r. I. Glonar
  • 2010 Lainšček Nedotakljivi ,3. epizoda Moj oče Ujaš Mirga, r. I. Glonar
  • 2010 Lainšček Nedotakljivi ,4. epizoda Jaz, Lutvija Belmondo aus Shangkai Gav, r. I. Glonar
  • 2010 Likar, Kunaver Lhotse 1981, r. I. Likar
  • 2010 Baricco Ocean morje, r. A. Krauthaker
  • 2009 Pavček Izginuli , r. Barbara Hieng Samobor
  • 2009 Vidmar, Kržišnik Nimaš pojma, r. A. Jelen
  • 2009 Dušan Jovanović Ekshibicionist , r. I. Likar
  • 2009 Baker Pastir , r. P. Zobec
  • 2008 Manderscheid Sneg opolnoči, r. I. Glonar
  • 2008 Jalen Bobri, 2. epizoda Rod , r. J. Valentič
  • 2008 Mlakar Mesečnik v planinah, r. G. Tozon
  • 2008 Felc Sprava, r. I. Likar
  • 2006 Linhart, Snoj Miss Jenny Love, r. G. Tozon
  • 2005 Mairowitz Bila sem dučejeva židovka, r. Barbara Hieng Samobor
  • 2004 Suter Poslovni razred, 2. epizoda Obvestilo, r. G. Tozon
  • 2004 Crimp Kako jemati njeno življenje. Dvanajst poskusov r. T. Štiglic
  • 2004 Kelting Poslednji rabelj. Izbor, r. I. Glonar
  • 2004 Kratochvil Od kod prihajamo? Kam gremo?, r. I. Likar
  • 2004 Novačan Herman Celjski, r. I. Glonar
  • 2003 Grimm, Marinčič Sneguljčica r. Barbara Hieng Samobor
  • 2002 Whitemore Kam s truplom, r. I. Glonar
  • 2002 Schedler Kordova ali umetnost kopanja, r. Zvone Šedlbauer
  • 2001 Jesih Cesarjeva nova oblačila r. Barbara Hieng Samobor
  • 2001 Berger Na poroko, r. I. Glonar

1991-2000

  • 1999 Stoppard Rad ima vesele punce, r. B. Hieng Samobor
  • 1999 Wilde Saloma, r. B. Hieng Samobor
  • 1999 Kralj Mitnica, r. B. Hieng Samobor
  • 1999 Jurčič Tugomer , r. A. Jan
  • 1998 Esser Naši prijatelji stroji, r. B. Hieng Samobor
  • 1998 Jan Zadnja Stradivarijeva hči, r. I. Likar
  • 1997 Elsner Grošelj Stolp modrega konja, r. I. Glonar
  • 1997 Makarovič Mi, kosovirji, 2., 3., 5. in 7. del r. B. Hieng Samobor
  • 1996 Hieng Samobor Violin Gue Bah, r. B. Hieng Samobor
  • 1996 Sajko Oniksovo dno, r. R. Sajko
  • 1995 Möderndorfer Madonca fleten svet, r. R. Sajko
  • 1995 Hieng Samobor Mala Lili, r. B. Hieng Samobor
  • 1994 Zlobec Ljubezen , r. E. Rituper
  • 1994 Vargas Llosa Mikavne oči, odvratne slike, r. I. Glonar
  • 1993 Fritz Krompir ali Kregarca ali ljudska oblast, r. R. Sajko
  • 1993 Barz Viva Verdi, r. I. Glonar

1981-1990

  • 1989 Rudolf Bobri in bobrčki, r. G. Tozon
  • 1989 Broskiewicz Cor Iesu Christi, r. R. Sajko
  • 1988 Tabori Obletnica , r. R. Sajko
  • 1988 Andersen Leteči kovček r. R. Sajko
  • 1987 Rudolf Termiti , r. R. Sajko
  • 1987 Fritz Karantena, r. A. Jan
  • 1987 Pavić Hazarski besednjak, r. A. Jovanović
  • 1987 Saunders Zadeva Flower, r. A. Jan
  • 1987 Schneider Tri uganke ali veliki preobrat, r. R. Sajko
  • 1987 Gustafsson Igralci tenisa, r. I. Glonar
  • 1986 Čingo Paskvelija , r. A. Jan
  • 1986 Krstić Seansa , r. R. Sajko
  • 1986 Kunaver, Sajko Etude za Svita, r. R. Sajko
  • 1985 Laenen Razpoloženja , r. R. Sajko
  • 1985 Mrak Andrej Chenier, r. A. Jan
  • 1985 Twain Beli slon, r. G. Tozon
  • 1985 Lužan Gora ni nora, r. A. Jan
  • 1984 Rančić Krik , r. D. Stanišić
  • 1983 Škrinjarić Prikazen in vešče, r. R. Sajko
  • 1983 Selimović Otok , r. F. Žižek
  • 1983 Puntar Lov na rep, r. R. Sajko
  • 1983 Jančar Izpoved hudodelca, r. R. Sajko
  • 1982 Kovič Maček Muri, r. R. Sajko
  • 1982 Gahl Intenzivni oddelek, r. R. Sajko
  • 1982 Jesih Tovariš Peter, r. A. Jan
  • 1982 Obrenović Podvig stoletja, r. I. Likar
  • 1982 Goljevšček Volk in Rdeča kapica, r. R. Sajko
  • 1982 Vipotnik Enainštirideseto
  • 1982 Šnajder Hrvatski Faust, r. A. Jan

Režija v gledališču

Nagrade

  • 2014 Nagrada za najboljšega igralca 19. Mednarodni filmski festival Vilna: Robert Biček Razredni sovražnik (Triglav film, Domžale)
  • 2013 Nagrada za najboljšega igralca 15. Mednarodni filmski festival Bratislava: Robert Biček Razredni sovražnik (Triglav film, Domžale)
  • 2013 Borštnikova nagrada 48. Festival Borštnikovo srečanje, Maribor: John Gabriel Borkman Ibsen John Gabriel Borkman (DMb) Obrazložitev Borkman
  • 2013 Igralec leta Revija Stop na 16. Festivalu slovenskega filma, Portorož: Robert Biček Razredni sovražnik (Triglav film, Domžale)
  • 2013 Vesna za najboljšo glavno moško vlogo 16. Festival slovenskega filma, Portorož: Robert Biček Razredni sovražnik (Triglav film, Domžale)
  • 2013 Velika oljenka - priznanje Mestne občine Ptuj, predlagatelj Mestno gledališče Ptuj, Pdf.gif Utemeljitev nagrade Info.png
  • 2012 Borštnikov prstan, 47. Festival borštnikovo srečanje, Maribor utemeljitev prstana
  • 2011 Borštnikova nagrada za igro za vloge Bartlebyja (Herman Melville Bartleby, pisar, Mini teater), Shylocka (William Shakespeare Beneški trgovec, SNG Drama Ljubljana) in Neznanec (Strindberg V Damask, SNG Drama Ljubljana).utemeljitev Bartleby
  • 2009 nagrada Vesna za najboljšo moško glavno vlogo na 12. Festivalu slovenskega filma Portorož, za vlogo Dušana v celovečernem filmu 9:06 Igorja Šterka (A.A.C. Productions et al.)
  • 2009 Stopov igralec leta za vlogo Dušana v filmu 9:06 Igorja Šterka (A.A.C. Productions et al.)
  • 2009 Borštnikova nagrada za igro za vlogo Tantala (Ajshil Oresteja, SNG Drama Ljubljana) obrazložitev Tantal
  • 2007 Borštnikova nagrada za igro, za vlogo Tartuffa (J. B. P. Moliere Tartuffe ali Prevarant, SNG Drama Ljubljana)
  • 2005 Borštnikova nagrada za igro, za vlogo Ivana Fjodoroviča Karamazova (Dostojevski, Korun Bratje Karamazovi, SNG Drama Ljubljana)
  • 2004 Borštnikova nagrada za igro, za vlogi Bonifacija (Smole Krst pri Savici) in vlogo Palamede, barona de Charlusa (Proust, Pinter, Trevis Iskanje izgubljenega časa, obe SNG Drama Ljubljana)
  • 2001 Borštnikova nagrada za igro, za vlogo Ponyja Williama (Harrower Noži v kurah) in vlogo Jima (McPherson Jez, obe SNG Drama Ljubljana)
  • 1996 Žlahtni komedijant na 5. Dnevih komedije Celje, za vlogo Bernarda Nightingalea (Stoppard Arkadija, SNG Drama Ljubljana)
  • 1992 Borštnikova nagrada za igro, za vlogo Peera Gynta (Ibsen Peer Gynt, SNG Drama Ljubljana)
  • 1992 Nagrada Prešernovega sklada, za vloge Raskolnikova (Dostojevski, Wajda Zločin in kazen), Princa Homburškega (Kleist Princ Homburški), Policaja (Ö von Horvátha Vera ljubezen upanje), Peera Gynta (H.Ibsen Peer Gynt, vse Drama SNG v Ljubljana) in Georgea (E. Albee Kdo se boji Virginije Woolf, PG Kranj)
  • 1991 Nagrada Sklada Staneta Severja, za vloge Raskolnikova (Dostojevski, Wajda Zločin in kazen), Peera Gynta (H. Ibsen Peer Gynt, obe Drama SNG Ljubljana) in Georgea (E. Albee Kdo se boji Virginije Woolf, PG Kranj)
  • 1983 Župančičeva nagrada za vloge Arkadij Srečnikov (Ostrovski Gozd), Dvojnik pesnika revolucionarja, Rojenec (Kocbek Tišina osmega jutra), Baldad (Dimitrij Rupel Job), Trepljev (Čehov Utva), Janez Umetnik/Ivan (Kraigher Umetnikova trilogija)
  • 1982 Prešernova nagrada za študente, za vlogo Pastorja Mandersa (Ibsen Strahovi, AGRFT)

Viri

  • Arhiv SNG Drama Ljubljana, 6. december 2012

Literatura

Zunanje povezave

Galerija