Prešernova nagrada in nagrade Prešernovega sklada

Iz Geslo

Opis

Prešernove nagrade in nagrade Prešernovega sklada so najvišja priznanja Republike Slovenije za dosežke na področju umetnosti.

Prve nagrade so bile podeljene leta 1947, na dan kulturnega praznika. Nagrade so bile z zakonom, sprejetim leta 1955, poimenovane po Francetu Prešernu. Že leta 1956 je zakon natančneje opredelil znanstvena področja, največja sprememba pa je bila sprejeta leta 1961. Nagrade so od tedaj namenjene samo še umetniškim delom, razdeljene pa so na Prešernove nagrade in nagrade Prešernovega sklada. Število nagrad se je spreminjalo vse do sprejetja zakona konec leta 1981. Tedaj je bilo število nagrad omejeno na največ tri Prešernove in največ deset nagrad Sklada. Zakonska sprememba iz leta 1991 je število nagrad še bolj zmanjšala, in sicer na največ dve Prešernovi nagradi oziroma največ šest nagrad Prešenovega sklada.

Prešernove nagrade vsako leto podeljujejo tudi fakulete in umetniške akademije, članice Univerze v Ljubljani. Te nagrade se imenujejo študentske Prešernove nagrade in univerzitetne Prešernove nagrade, podeljene pa so najboljšim študentom, tako na področju umetnosti kot znanosti.

Prešernova nagrada

Nagrajenci

2011-

2001-2010

  • 2010 Mateja Rebolj, za življenjsko delo na področju baleta in sodobnega plesa
  • 2009 Štefka Drolc
  • 2007 Radko Polič
  • 2007 Janez Matičič
  • 2006 Milan Dekleva, za življenjsko pesniško in pisateljsko delo
  • 2006 Karpo Godina, za življensko delo pri filmskem ustvarjanju
  • 2005 Bogdan Borčič slikar in grafik za življenjsko delo
  • 2005 Irena Grafenauer flavtistka za vrhunsko glasbeno poustvarjalnost
  • 2004 Florjan Lipuš za literarni opus
  • 2003 Vojteh Ravnikar za arhitekturni opus
  • 2003 Zlatko Šugman za igralski opus
  • 2002 Vinko Globokar glasbeni ustvarjalec za življenjsko delo
  • 2002 Milan Jesih za pesniški opus
  • 2001 Gustav Gnamuš za slikarski opus

1991-2000

  • 2000 Svetlana Makarovič za pesniški opus (nagrado zavrnila)
  • 2000 Marko Rupnik za mozaično poslikavo kapele Redemptoris Mater v Vatikanu
  • 1999 Alojz Srebotnjak za življenjsko delo (skladatelj)
  • 1999 Tomaž Šalamun za pesniški opus
  • 1998 Meta Hočevar za gledališki opus
  • 1998 Saša Vuga za literarni opus, še posebej za roman Opomin k čuječnosti
  • 1997 Emerik Bernard za vrhunske dosežke v likovni umetnosti
  • 1997 Niko Grafenauer za literarni opus
  • 1996 Veno Taufer za literarni opus
  • 1996 Vojko Vidmar za življenjsko delo (baletni plesalec)
  • 1995 Matjaž Klopčič za filmski opus
  • 1995 Alojz Rebula za literarni opus
  • 1994 Andrej Jemec za dosedanji slikarski opus
  • 1994 Lojze Lebič za dosedanje skladateljsko delo
  • 1993 Drago Jančar za pripovedna, dramska in esejistična dela
  • 1993 Milena Zupančič za vloge, odigrane v slovenskih gledališčih in filmih
  • 1992 Uroš Krek skladatelj za življenjsko delo
  • 1992 Boris Pahor pisatelj za življenjsko delo
  • 1991 Zoran Mušič, slikar, za življenjsko delo
  • 1991 Marjan Rožanc, pisatelj, za življenjsko delo
  • 1991 Jakob Jež,skladatelj,za življenjsko delo

1981-1990

  • 1990 Dušan Jovanović za dramski in režijski opus v zadnjih letih
  • 1990 Drago Tršar kipar za življenjsko delo
  • 1989 Alenka Bartl, kostumografka, za življenjsko delo
  • 1989 Mojmir Lasan za vloge v klasičnih in sodobnih baletih
  • 1989 Rudi Šeligo za dramska in prozna dela
  • 1988 Janez Boljka kipar za življenjsko delo
  • 1988 Marjana Lipovšek mezzosopranistka za vrhunske umetniške dosežke
  • 1988 Andrej Hieng za prozni in dramski opus
  • 1987 Miloš Bonča arhitekt za življenjsko delo
  • 1987 Boris Cavazza za vlogo Doktorja v Velikem briljantnem valčku, Dantona v drami Dantonov primer in Stavrogina v dramatizaciji Besov
  • 1987 Pavle Zidar za pripovedne stvaritve
  • 1986 Marjan Pogačnik za življenjsko delo (slikar in grafik)
  • 1986 Dominik Smole za dramski opus
  • 1986 Gregor Strniša za zaokrožen pesniški opus
  • 1985 Polde Bibič mojster slovenskega igralstva in slovenske umetniške besede
  • 1985 Ivan Minatti za liriko, zbrano v knjigi Prisluškujem tišini v sebi
  • 1985 Vilko Ukmar za življenjsko delo (skladatelj)
  • 1984 Oton Jugovec za dosežke v arhitekturi
  • 1984 Tone Pavček za pesniško zbirko Dediščina
  • 1984 Vitomil Zupan za literarno delo
  • 1983 Mira Mihelič za življenjsko delo (pisateljica in prevajalka)
  • 1983 Primož Ramovš za življenjsko delo (skladatelj)
  • 1983 Slavko Tihec za kvalitetne inovacije v kiparstvu in posebej za ustvarjalno nove rešitve spomenikov NOB
  • 1982 Zdenko Kalin za življenjsko delo na področju likovnega ustvarjanja
  • 1982 Vilma Bukovec za življenjsko delo na področju opernega pevskega poustvarjanja
  • 1982 Ciril Zlobec za pesniško zbirko Glas
  • 1981 Jože Babič za življenjsko delo na področju gledališke, filmske in televizijske režije
  • 1981 Janez Bernik za likovne stvaritve v zadnjih letih
  • 1981 Mile Korun za režije v slovenskih gledališčih
  • 1981 Filip Kumbatovič - Kalan za življenjsko delo na področju leposlovja, esejistike in teatrologije
  • 1981 Majda Potokar za igralske stvaritve v Drami SNG v Ljubljani
  • 1981 Gabrijel Stupica za življenjsko delo na področju likovnega ustvarjanja
  • 1981 Dane Zajc za pesniško in dramsko delo

1971-1980

  • 1980 Božidar Jakac za bogato razstavno dejavnost zadnjih let in živo likovno navzočnost v slovenskem in jugoslovanskem kulturnem prostoru
  • 1980 Slavko Jan za življenjsko delo v Drami slovenskega narodnega gledališča
  • 1980 Ciril Kosmač za pisateljski opus
  • 1979 Bojan Adamič za ustvarjalni opus v filmski in zabavni glasbi
  • 1979 Vanda Gerlovič za številne operne vloge
  • 1979 Vladimir Makuc za grafični opus
  • 1979 Janez Menart za pesniške zbirke in prevode
  • 1979 Rado Nakrst za življenjsko delo v gledališču
  • 1979 Ive Šubic za likovne stvaritve
  • 1979 Fran Žižek za uspele televizijske režije
  • 1978 Anton Ingolič za sodobna zgodovinska književna pričevanja in za književnost za otroke in mladino
  • 1978 Ladko Korošec za operni pevski opus
  • 1978 Kajetan Kovič za pesniško zbirko Labrador
  • 1978 Nikolaj Omersa za ustvarjalno slikarsko delo
  • 1978 Edo Ravnikar za urbanistično arhitektonsko stvaritev Trga revolucije
  • 1978 Nande Vidmar in Drago Vidmar za umetniško, socialno, likovno partizansko oblikovanje
  • 1977 Boris Kobe za arhitekturo, slikarstvo, oblikovanje spomenikov, knjižno ilustracijo in pedagoško delo
  • 1977 Branko Kocmut in Ivan Kocmut za arhitektonske in urbanistične rešitve mariborske regije
  • 1977 Lojze Krakar za pesniško zbirko Nekje tam čisto na robu
  • 1977 Miha Maleš za grafični, slikarski in ilustracijski opus
  • 1977 Igor Pretnar za režijo filma Idealist in za celotni filmski opus
  • 1977 Tatjana Remškar za baletno in umetniško ustvarjalnost
  • 1977 Jože Babič, Polde Bibič, Darijan Božič, Beno Hvala, Peter Skalar, Matjaž Vipotnik, Primož Kozak za izvedbo Hlapca Jerneja na osrednji proslavi ob 100-letnici rojstva Ivana Cankarja
  • 1976 Rado Simoniti za življenjsko delo na področju glasbe
  • 1976 Miško Kranjec za življenjsko delo na literarnem področju
  • 1976 Karel Grabeljšek za izbrano pisateljsko delo
  • 1976 Milan Mihelič za dosežke na področju arhitekture
  • 1976 Avgust Černigoj za življenjsko delo na likovnem področju
  • 1975 Zoran Didek za življenjsko delo in razstavo v letu 1974
  • 1975 Bratko Kreft za življenjsko delo na področju literarne in gledališke umetnosti
  • 1975 Frane Milčinski za življenjsko delo na področju RTV, filma in literature
  • 1975 Pavel Šivic za umetniške in pedagoške dosežke na področju glasbe
  • 1975 Dubravka Tomšič Srebotnjak za vrhunske umetniške dosežke na področju glasbene ustvarjalnosti *1974 Marijan Lipovšek za delo na področju glasbene umetnosti
  • 1974 Bert Sotlar za filmsko igro
  • 1974 Lojze Spacal za grafični in slikarski opus
  • 1973 Lojze Kovačič za pripovedno delo Sporočila v spanju - Resničnost
  • 1973 Danilo Švara za življenjsko skladateljevo delo
  • 1972 Tone Kralj za življenjsko delo na področju likovne umetnosti
  • 1972 Bogo Leskovic za uspehe na področju dirigentske dejavnosti
  • 1972 Pia Mlakar in Pino Mlakar za življenjsko delo na področju plesne umetnosti
  • 1972 Marjan Mušič za življenjsko delo na področju arhitekture
  • 1972 Sava Sever za življenjsko delo na področju gledališke umetnosti
  • 1971 Vida Juvan za življenjsko delo na področju dramske umetnosti
  • 1971 Stane Kregar za življenjsko delo in slikarski opus v zadnjih letih
  • 1971 Dr.Janko Lavrin za življenjsko delo in za posredovanje slovenskega slovstva v tujini
  • 1971 Savin Sever za desetletni opus pomembnih stvaritev na področju arhitekture
  • 1971 Lucijan Marija Škerjanc za življenjsko delo na področju glasbene kompozicije

1961-1970

  • 1970 Mihaela Šarič za življenjsko delo na področju igralske umetnosti
  • 1970 Veno Pilon za življenjsko delo na področju slikarstva
  • 1970 Partizanski invalidski pevski zbor ob 25-letnici za koncertno izvajanje partizanskih pesmi
  • 1970 Stanko Kristl za šolo dr. Franceta Prešerna v Kranju
  • 1969 Lojze Dolinar za razstavo v Mestni galeriji v Ljubljani leta 1968
  • 1969 Dr. France Koblar za življenjsko delo na področju literarne umetnosti
  • 1969 Elvira Kralj za življenjsko delo v gledališki umetnosti
  • 1969 Edo Mihevc za arhitektonsko - urbanistično rešitev kompleksa Lucija
  • 1969 Karol Pahor za življenjsko delo na področju glasbene ustvarjalnosti
  • 1968 Janko Glazer za pesniško, esejistično, literarnozgodovinsko delo
  • 1968 Janko Ravnik za skladateljsko, pianistično in pedagoško delo
  • 1968 Bojan Stupica za gledališko režijsko delo
  • 1967 Božo Vodušek za pesniško zbirko Izbrane pesmi
  • 1967 Maksim Sedej za slikarska dela, razstavljena leta 1966 v Moderni galeriji v Ljubljani
  • 1966 Josip Vidmar ob izidu knjige Misli
  • 1966 Dr. France Stele za prispevek k razvoju slovenske likovne umetnosti
  • 1966 Ivan Vurnik za prispevek k razvoju slovenske arhitekture
  • 1966 Duša Počkaj za gledališki opus v letu 1965
  • 1965 France Mihelič za umetniško dovršeno idejno zasnovo figuraličnega in scenskega inventarija, namenjenega lutkovni uprizoritvi Maeterlinckove Sinje ptice
  • 1965 Vladimir Skrbinšek za igralski umetniški opus v letu 1964
  • 1965 Marko Turk za oblikovanje elektroakustičnih instrumentov
  • 1964 Štefka Drolc za gledališke stvaritve v letu 1963
  • 1964 Edvard Kocbek za pesniško zbirko Groza
  • 1964 Miško Kranjec za roman Mladost v močvirju
  • 1964 Marij Pregelj za slikarske stvaritve, razstavljene v marcu 1963 v Moderni galeriji v Ljubljani
  • 1964 Slovenski oktet za umetniško storitev v letu 1963
  • 1963 Matija Bravničar za Koncert za violino in orkester
  • 1963 Juš Kozak za življenjsko delo v slovenski literaturi
  • 1962 Julij Betetto za življenjsko delo v slovenski glasbi
  • 1962 Niko Kralj za uspehe v industrijskem oblikovanju in arhitekturi
  • 1962 France Štiglic za režijo filmov Dolina miru, Deveti krog in Balada o trobenti in oblaku
  • 1962 Jože Udovič za pesniško zbirko Ogledalo sanj
  • 1961 Mile Klopčič za pesniško in prevajalsko delo
  • 1961 Vladimir Skrbinšek za umetniške stvaritve v dramski igri
  • 1961 Dr. Dragotin Cvetko za Zgodovino glasbene umetnosti na Slovenskem
  • 1961 Edvard Ravnikar za arhitekturne stvaritve

1951-1960

  • 1960 Fran Albreht za življenjsko literarno delo
  • 1960 Riko Debenjak za grafične stvaritve v letu 1959
  • 1960 Stojan Batič za kiparski ciklus Rudarji
  • 1960 Egon Kunej za dirigentsko in glasbenovzgojno delo
  • 1960 Dr. Srečko Brodar za delo Črni Kal - nova paleolitska postaja v Slovenskem Primorju *1959 Miško Kranjec za knjigo Mesec je doma na Bladovici
  • 1959 Danilo Lokar za zbirko novel Sodni dan na vasi
  • 1959 Slavko Pengov za fresko Zgodovina Slovencev v poslopju Ljudske skupščine LRS
  • 1959 Zdenko Kalin za plastiko na poslopju Ljudske skupščine LRS
  • 1959 Karel Putrih za plastiko na poslopju Ljudske skupščine LRS
  • 1959 Ladko Korošec za pevski vlogi Sancha Panse in Don Pasquala
  • 1959 Anton Hudarin za dirigentsko in glasbeno vzgojno delo pri Delavski godbi
  • 1959 Mileva Zakrajšek za vlogo babice Eugenie v Cassonovi drami Drevesa umirajo stoje
  • 1959 Stane Sever za vlogo Alekseja Gornika v Cankarjevi komediji
  • 1959 Branko Simčič in sodelavci za stavbo Gospodarskega razstavišča v Ljubljani
  • 1958 Lojz Kraigher za pomembno pisateljsko udejstvovanje - ob 80.letnici
  • 1958 Beno Zupančič za roman Sedmina
  • 1958 Marij Pregelj za kompozicijo v mozaiku na stavbi delavskega doma v Trbovljah
  • 1958 Lojze Potokar za naslovno vlogo Platona v Poslednjih dnevih Sokrata
  • 1958 Samo Hubad za dirigiranje Črnih mask Marija Kogoja v Operi SNG
  • 1958 Samo Smerkolj za glavno vlogo Lorenza v Črnih maskah Marija Kogoja
  • 1958 Hinko Leskovšek za dramaturško prireditev Črnih mask Marija Kogoja v Operi SNG
  • 1958 Edvard Kardelj za delo Razvoj slovenskega narodnega vprašanja
  • 1958 Boris Ziherl za delo Književnost in družba
  • 1957 Cene Vipotnik za pesniško zbirko Drevo na samem
  • 1957 Gabrijel Stupica za deli Deklica z igračkami in Avtoportret z otrokom
  • 1957 Bratko Kreft za režijo Shakespearovega Henrika IV.
  • 1957 Igor Ozim za koncertno delo v preteklem letu
  • 1957 Slovenski oktet za koncertno delovanje v preteklem letu
  • 1957 Dr. France Bezlaj za knjigo Slovenska vodna imena (jezikoslovje)
  • 1956 Dr. Jovan Hadži za razpravi Morfološki značaj pnevmatofora pri sifonoforah in Nadaljnja raziskovanja o ishiropsalidih (opiliones)
  • 1956 Dr. Aleš Strojnik za dograditev elektronskega mikroskopa na Tehniški fakulteti v Ljubljani
  • 1956 Dr. Anton Sovre za prevod Pisma mračnjakov in Platonove trilogije Poslednji dnevi Sokrata
  • 1956 Ferdo Kozak za knjigo Popotoval sem v domovino
  • 1956 Vilma Bukovec za vlogo Manon v istoimenski Massenetovi operi
  • 1955 Dr. Milko Kos za delo Urbarji Slovenskega Primorja (zgodovina)
  • 1955 Dr. Anton Peterlin za znanstveno delo s področja velemolekul
  • 1955 Dr. Fran Novak varianta Wertheimove operacije raka na materničnem vratu
  • 1955 Ivan Potrč za roman Na kmetih
  • 1955 Mira Danilova za vloge Vase Železnove M. Gorkega, Matere v Stekleni menažeriji T. Williamsa in v Filomeni Marturano E. de Filippa
  • 1955 France Mihelič za grafični opus
  • 1954 Dr. Josip Plemelj za znanstveno delo na področju matematike
  • 1954 France Bevk za življenjsko delo
  • 1954 Anton Lajovic za življenjsko delo
  • 1954 Dr. Jakob Kelemina za življenjsko delo (literarne vede)
  • 1953 Dr. Rajko Nahtigal za dosedanje znanstveno delo (jezikoslovje)
  • 1953 Maksim Gaspari za dosedanje umetniško delo (slikarstvo)
  • 1953 Osip Šest za dosedanje umetniško delo (gledališče)
  • 1953 Nada Vidmar za vlogo Violete v Traviati in druge uspele kreacije v letu 1952
  • 1953 Samo Hubad in Hinko Leskovšek za dirigiranje in režijo Romea in Julije
  • 1953 Lojze Potokar za vlogo Krefla v Kreflih in za druge uspele kreacije v letu 1952
  • 1953 Fran Žižek za režijo Sodnika Zalamejskega in za druge uspele režije
  • 1953 Uroš Krek za kompozicijo Simfonietta
  • 1953 Metod Badjura za izdelavo kulturnega filma Pomlad v Beli krajini
  • 1952 Juš Kozak za dosedanje literarno delo
  • 1952 Fran Tratnik za umetniško delovanje, pokazano na retrospektivni razstavi v letu 1951
  • 1952 Zbor in Orkester Slovenske filharmonije za koncertno delovanje v letu 1951
  • 1952 Vladimir Pavšič - Matej Bor za pesniško zbirko Bršljan nad jezom
  • 1952 Vladimir Rijavec za inscenacijo Romea in Julije v mariborski drami
  • 1952 Jože Plečnik za dosedanje delo na področju arhitekture
  • 1952 Dr. Anton Kuhelj za znanstvene razprave Novovrstne statične predstave konstrukcij kril in trupov letal, Prispevek k teoriji prozornosti lupin, Relaksacijske metode pri numeričnem obračunavanju
  • 1952 Dr. Dušan Lasič za organizacijo znanstvenega dela na Institutu za vakumsko tehniko
  • 1952 Dr. Svetozar Ilešič za razpravo Sistemi poljske razdelitve na Slovenskem
  • 1952 Dr. Ivan Vidav za delo Višja matematika I. in II. del
  • 1952 Zlatko Deniša za organizacijo ljudskega knjižničarstva v Celju
  • 1952 Srečko Tič za režisersko delo s kolektivom industrijske šole na Jesenicah
  • 1951 Fran Saleški Finžgar za življenjsko delo
  • 1951 Mile Klopčič za prevod Puškinovih pesmi
  • 1951 Dr. France Koblar za dosedanje delo na področju gledališke kulture, literarne zgodovine in kritike
  • 1951 Anton Melik za razpravo Planine v Julijskih Alpah
  • 1951 Dr. Pavel Lunaček za knjigo Porodniške operacije
  • 1951 Ciril Rekar za organizacijsko in znanstveno delo v metalurškem institutu
  • 1951 Dr. Roman Poniž za strokovno in organizacijsko delo pri Elektrotehniškem vestniku
  • 1951 Julij Betetto za dosedanje umetniško in pedagoško delo (glasba)
  • 1951 Mirko Polič za umetniško in organizacijsko življenjsko delo na področju glasbe
  • 1951 Demetrij Žebre za umetniško vodstvo mariborske Opere in mariborske filharmonije v letu 1950
  • 1951 Friderik Lupša za vlogo Don Kihota v istoimenski operi
  • 1951 Marija Vera za pedagoško delo na Akademiji za igralsko umetnost in za vlogo Bernarde Albe
  • 1951 Pia Mlakar in Pino Mlakar za izvirne koreografije v letu 1950
  • 1951 France Pavlovec za delo, pokazano na retrospektivni razstavi leta 1950

1947-1950

  • 1950 Dr. Maks Samec za uspešno delo za proizvodnjo metalurgičnega koksa iz domačega premoga
  • 1950 Dr. Fran Ramovš za znanstveno in znanstveno organizacijsko delo pri Slovenskem pravopisu
  • 1950 Jakob Šolar,Dr. Anton Bajec, Dr. Mirko Rupel, Dr. Matej Šmalc, Dr. Rudolf Kolarič za znanstveno delo pri Slovenskem pravopisu
  • 1950 Dr. Božidar Lavrič za delo pri organizaciji popolne medicinske fakultete v Ljubljani
  • 1950 Dr. Pavel Lunaček za organizacijo ginekološke klinike v Ljubljani
  • 1950 Janko Sketelj za organizacijo in delo Instituta za zdravstveno hidrotehniko, zlasti v kemičnem in hidrobiološkem laboratoriju tega instituta
  • 1950 Svetko Lapajne za priročnik o izvajanju statičnih računov pri železobetonskih gradnjah (Krossova metoda)
  • 1950 Dr. Branko Žnideršič za priročnika o praktični in enostavni metodi za trasiranje komunikacij
  • 1950 Dr. France Kidrič za celoživljenjsko literarnozgodovinsko delo
  • 1950 Prežihov Voranc za zbirko Solzice
  • 1950 Anton Sovre za prevod Homerjeve Iliade
  • 1950 Boris Ziherl za razpravo o Francetu Prešernu
  • 1950 Mira Puc za dramo Ogenj in pepel
  • 1950 Lucijan Marija Škerjanc za Kantato za soliste, zbor in orkester Sonetni venec
  • 1950 Gabrijel Stupica za olje Pred sprevodom
  • 1950 Ivan Zajec za celoživljenjsko kiparsko delo
  • 1950 Boris Kalin za spomenik narodnoosvobodilni borbi na Vrhniki
  • 1950 Gojmir Anton Kos za olje Avtoportret
  • 1950 Tine Kos za kipe: Žanjica, Delavski par in Dekle z vrčem
  • 1950 Božo Pengov za spomenik talcem v Šentvidu
  • 1950 Zlata Gjungjenac za kreacijo Traviate v istoimenski Verdijevi operi in za kreacijo Jenufe v istoimenski Janačkovi operi
  • 1950 Mihaela Šarič za vlogo Regan v Shakespearovem Kralju Learu
  • 1950 Marija Vera za vlogo Kate v Millerjevi drami Vsi moji sinovi
  • 1950 Pavle Kovič za vlogo Komarja v Cankarjevih Hlapcih ter za vlogo Kozme v Calderona de la Barce Dama škrat
  • 1950 Jože Tiran za umetniško recitacijo Cankarjeve Bele krizanteme
  • 1950 Stanislav Polik za vlogo Marka v Hristićevi Ohridski legendi
  • 1949 Dr. Maks Samec za znanstvena raziskovanja in za znanstvene rezultate, ki so pomembni za izpolnitev petletnega plana
  • 1949 Anton Melik za knjigo Jugoslavija, zemljepisni pregled
  • 1949 Feliks Lobe za uspešno izvršitev važnih originalnih konstrukcij ter za ustanovitev in dograditev strojnega instituta
  • 1949 Dr. Milovan Goljevšček za izvrševanje modelnih poskusov za hidrocentralne, kar je velikega pomena za izvajanje petletnega plana ter za izgradnjo vodogradbenega laboratorija
  • 1949 Dr. Srečko Brodar za pomembne rezultate odkopavanj paleolitičnih najdišč, zlasti v Betalovem spodmolu pri Postojni
  • 1949 Dr. Igor Tavčar za učbenik o notranjih boleznih, ki je zidan na avtorjevih lastnih izkušnjah in opažanjih ter vsebuje sodobne pridobitve interne medicine
  • 1949 Ciril Kosmač za scenarij Na svoji zemlji
  • 1949 Anton Ingolič za roman Pot po nasipu
  • 1949 France Bevk za mladinsko povest Tonček
  • 1949 Vladimir Levstik za dobre prevode, zlasti za prevod Gogoljevega Tarasa Bulbe ter de Costerja Ulenspiegel in Lam Dobrin
  • 1949 France Mihelič za deli Kolona v snegu, Vaška ječa (likovni deli)
  • 1949 France Pavlovec za deli Sava, Soča (likovni deli)
  • 1949 Božidar Jakac za Ilustrativni ciklus XIV. Divizija na Štajerskem
  • 1949 Božidar Pengov za kip Odločitev
  • 1949 Frančišek Smerdu za kip Franceta Prešerna
  • 1949 Jože Plečnik za projekt monumentalne palače Ljudske skupščine LRS ter za vrsto spomenikov NOB pri nas, v Splitu in Kraljevu
  • 1949 Branko Gavella za režijo drame Gow-d´Usseaju Globoko so korenine, Turgenjeva Mesec dni na vasi in za režijo Janačkove opere Jenufa
  • 1949 Slavko Jan za režijo Cankarjevih Hlapcev
  • 1949 Hinko Leskovšek za režijo Musorgskijeve opere Soročinski sejem in Donizettijeve opere Don Pasquale
  • 1949 Ivan Cesar za vlogo Berdena v Kranjčevi drami Pot do zločina
  • 1949 Stane Sever za vlogo Jermana v Cankarjevih Hlapcih
  • 1949 Milan Skrbinšek za vlogo Župnika v Cankarjevih Hlapcih
  • 1949 Branka Verdonik za vlogo Grudnovke v Cankarjevi drami Za narodov blagor
  • 1949 Valerija Heybal za vlogo Tosce v istoimenski Puccinijevi operi in za vlogo Leonore v Beethovnvi operi Fidelio
  • 1949 Elza Karlovac za vlogo Jele v Kozinovi operi Ekvinokcij in za vlogo cerkovnice Bgyjevke v Janačkovi operi Jenufa
  • 1949 Rudolf Francl za vlogo Maria Cavaradossija v Puccinijevi operi Tosca
  • 1949 Ladislav Korošec za vlogo Don Pasquala v istoimenski operi Donizettija
  • 1949 Samo Smerkolj za vlogo Jevgenija Onjegina v istoimenski operi Čajkovskega
  • 1949 Pia Mlakar in Pino Mlakar za Dvorakov balet Cekin ali gosli in Soročinski sejem
  • 1949 Anton Neffat za dirigiranje: Čajkovski Jevgenij Onjegin, Puccini La Boheme ter za uspešno umetniško vodstvo mariborske opere
  • 1949 Ernest Franz za inscenacije: B.Kreft Krajnski komedijanti, Sheridan Šola za obrekovanje in Beethoven Fidelio
  • 1949 Viktor Molka za inscenacije: Cankar Hlapci, Donizetti Don Pasquale, Kranjec Pot do zločina, Musorgski: Soročinski sejem
  • 1949 Marijan Lipovšek za Simfonijo I. stavek
  • 1949 Uroš Krek za Koncert za violino in orkester
  • 1949 Jakov Cipci za dirigiranje orkestra Slovenske filharmonije
  • 1949 Rado Simoniti za dirigiranje in organizacijo zbora Slovenske filharmonije
  • 1949 Anton Trost za izvedbo klavirskih koncertov
  • 1948 Jakov Cipci dirigent
  • 1948 Marjan Kozina za opero Ekvinokcij
  • 1948 Lucijan Marija Škerjanc za 4. simfonijo
  • 1948 Karel Grabeljšek za zbirko Za svobodo in kruh
  • 1948 Dr. Anton Slodnjak za roman Pogine naj - pes
  • 1948 Mira Danilova igralka
  • 1948 Samo Hubad za dirigiranje v operi Soročinski sejem
  • 1948 Vekoslav Janko za življenjsko delo (operna umetnost)
  • 1948 Bratko Kreft za prepesnitev in režijo Tugomera
  • 1948 Mileva Zakrajšek igralka
  • 1948 Božidar Jakac za Portret Otona Župančiča
  • 1948 Boris Kalin za Portret Maršala Tita
  • 1948 Gabrijel Stupica za olje Deklica z lampijonom
  • 1947 Anton Melik za Ljubljansko mostiščarsko jezero in dediščina po njem
  • 1947 Gojmir Anton Kos za olje Dekle s harmoniko
  • 1947 Boris Kalin za kip Petnajstletna
  • 1947 Božidar Jakac za dela Po sledovih 4. in 5. ofenzive
  • 1947 Blaž Arnič za skladbo Gozdovi pojejo
  • 1947 Lucijan Marija Škerjanc za Koncert za violino in orkester
  • 1947 Igo Gruden za pesniški zbirki V pregnanstvo in Pesnikovo srce
  • 1947 Matej Bor (Vladimir Pavšič) za dramo Raztrganci
  • 1947 Vitomil Zupan za dramo Rojstvo v nevihti
  • 1947 Ivan Potrč za dramo Kreflova kmetija
  • 1947 Tone Seliškar za pripoved Tovariši

Nagrade Prešernovega sklada

Nagrajenci

2011-

  • 2018 Matej Puc
  • 2018 Simona Semenič
  • 2018 Valentina Turcu
  • 2017 Boštjan Gombač za skladateljsko in koncertno dejavnost v zadnjih dveh letih
  • 2017 Mitja Vrhovnik Smrekar za glasbeno-scenski opus zadnjih dveh let
  • 2016 Janusz Kica za opus v slovenskih gledališčih, zlasti za postavitvi Pohujšanja v dolini šentflorjanski Ivana Cankarja v SNG Maribor in Gradu Franza Kafke v SNG Drama Ljubljana
  • 2016 Katarina Stegnar za projekte v zadnjih dveh letih
  • 2015 Pia Zemljič za vloge, ki jih je ustvarila v zadnjih dveh letih
  • 2015 Rosana Hribar, Gregor Luštek za plesno-koreografski opus v zadnjih dveh letih
  • 2014 Vesna Pernarčič za odigrane vloge v zadnjih dveh letih, še zlasti za vlogi Marlene Dietrich v istoimenski drami in Emmi Rothner v predstavi Proti severnemu vetru
  • 2014 Jernej Lorenci za režijo uprizoritev Kako jemati njeno življenje, Nevihta, Dantonova smrt in Ponorela lokomotiva
  • 2013 Regina Križaj za baletni opus v zadnjih dveh letih, še zlasti za predstave Klasika in tango, Zlitje stoletij in Bajadera
  • 2012 Iztok Mlakar za igralske kreacije in interpretacije lastnih avtorskih projektov
  • 2012 Ivica Buljan za režijo predstav Macbeth po Shakespearu, Sallinger, Mala morska deklica, Ma in Al, Vampir, Lovske scene iz spodnje Bavarske, Kiklop, Werther, Mačka na vroči pločevinasti strehi
  • 2011 Janja Majzelj za vloge Augustine Phillips v predstavi Za prgišče Šekspirja, C v predstavi Sla (Crave), Marusje v Vampirju, sestre Alme v Personi in za avtorski projekt Krizantema na klavirju

2001-2010

  • 2010 Barbara Cerar za vloge Gillian v Barnesovih Prerekanjih, Lucindo v Jovanovićevih Plejbojih, Kasandro v Ajshilovi Oresteji in za glavno vlogo/vloge v Barčici za punčke Milene Marković
  • 2009 Peter Musevski za vloge v gledaliških predstavah in filmskih vlogah v zadnjih dveh letih
  • 2010 Aldo Kumar
  • 2010 Maja Delak za predstave Drage drage, Serata Artistica Giovanile in Poti ljubezni
  • 2010 Andrej Rozman Roza za gledališko predstavo Najemnina ali We are the nation on the best location, za zbirko pesemskih ugank Uganke 100+1 in za libreto pop-rock opere Neron
  • 2009 Marko Mandić za vloge v zadnjih dveh letih: Poliba v Svetinovem Ojdipu v Korintu, Osvalda v Ibsenovih Strahovih, dr. Strnena v Cankarjevih Romantičnih dušah, Grofa Strahlskega v Kleistovi Katici iz Heilbronna in Baltazarja v Hiengovem Osvajalcu
  • 2008 Sebastijan Horvat za gledališke režije v zadnjih dveh letih
  • 2008 Uroš Smolej za vlogo Konferansjeja v uprizoritvi Mestnega gledališča ljubljanskega
  • 2007 Anton Bogov
  • 2006 Nataša Barbara Gračner za vlogi Katerine Ivanovne Verhovceve v Bratih Karamazovih F. M. Dostojevskega in Nurie v Enem španskem komadu Yasmine Reza
  • 2006 Silvan Omerzu za trilogijo Misterij življenja in smrti
  • 2005 Edward Clug za avtorski plesni projekt Lacrimas - Solze
  • 2005 Nataša Matjašec za soavtorstvo besedila in igralsko kreacijo v predstavi Get Famous or Die Trying. Elizabeth 2
  • 2004 Radoš Bolčina za vlogo Estragon (S. Beckett Čakajoč Godota, SNG Nova Gorica in PPF Koper)
  • 2004 Alenka Ribič Laufer za vlogo Swanilde v baletu Coppelia in Nikije v baletu Bajadera
  • 2003 Mateja Koležnik za režiji Nožev v kurah Davida Harrowerja in Praznovanja Thomasa Vinterberga, Mogensa Rukova in Bo hr. Hansena
  • 2002 Polona Juh za vlogo Mirande v Shakespearovem Viharju, Celimene v Molièrovem Ljudomrzniku, Desdemone v Shakespearovem Othellu in Lepe Helene v Novakovi Kasandri
  • 2002 Tanja Zgonc za koreografijo predstave Kagami odsev
  • 2001 Gregor Baković za vlogo Vladimirja (S. Beckett Čakajoč Godota, SNG Drama Ljubljana)
  • 2001 Karmina Šilec za projekt Vampirabile, izveden z zborom Carmina Slovenica

1991-2000

1981-1990

  • 1988 Peter Boštjančič za vlogo Nadvojvode Viscontija in Ivana Marojevića ( N. Prokić Metastabilni graal, Drama SNG Maribor) ter vlogo Vasilija Vasiljevića Salonija (A. P. Čehov Tri sestre, Drama SNG Maribor)
  • 1986 Vlado Novak za vlogo Simona Vebra (D. Jančar, Veliki briljantni valček, Drama SNG Maribor)
  • 1985 Jožica Avbelj za vlogo Ofelije (W. Shakespear Hamlet, MGL) in za vlogo Sare Norman (M. Medoff Otroci manjšega boga, MGL)

1971-1980

1961-1970

univerzitetna Prešernova nagrada

študentska Prešernova nagrada

Viri in literatura

Povzeto in prirejeno iz Wikipedije, proste enciklopedije

Zunanje povezave