Robert Waltl

Iz Geslo



Življenjepis

Robert Waltl (Slovenj Gradec, 1965), igralec, režiser, lutkar in umetniški vodja. Po številnih igralskih kreacijah v slovenskih in hrvaških gledališčih ter filmih od leta 1987 naprej (Drama SNG Ljubljana, SMG, Lutkovno gledališče Ljubljana, Cankarjev dom, Freyer teater, Teatar ITD Zagreb), se je po letu 1999 uveljavil tudi kot režiser.

Predstave, ki jih je režiral (Čudovite dogodivščine vajenca Hlapiča I. B. Mažuranić, Puškinova Pravljica o ribiču in ribici in Palčica v Mestnem gledališču Žar ptica Zagreb, Andersenova Vžigalnik in Rozmanova Janko in Metka v Otroškem gledališču Osijeku, Volk in kozlički bratov Grimm, Stojsavljevićevi Norveški gozdovi v Gledališču ITD v Zagrebu, Andersenova Mala morska deklica v Zagrebškem gledališču mladih ZeKaeM), Mojca Pokrajculja Lili Novy, Janko in Metka Andreja Rozmana Roze, Trnuljčica, Prebrisani zajec, Miškolin Josipa Ribičiča ...), so gostovale na številnih mednarodnih festivalih in prejele vrsto nagrad.

Veliko vlog je Waltl ustvaril tudi na radiu. Leta 1998 je zapustil varnost institucije in z lastnimi sredstvi zagnal novo slovensko gledališče – Mini teater Ljubljana. Širina te zamisli se kaže tudi v odprtem programu, ki se, drugače kot komercialni projekti, kakršne pripravljajo zasebna gledališča, obrača k najmlajšemu občinstvu z izredno kakovostnimi lutkovnimi predstavami, po drugi strani pa neguje umetniško gledališče na najvišji ravni. Program Mini teatra sestavljajo klasiki in sodobni pisatelji otroške in mladinske literature, kot so brata Grimm, Wilhelm Hauff, Oscar Wilde, Ivana Brlić - Mažuranić, Toon Tellegen, Lili Novy, Vida Taufer, Andrej Rozman Roza, Aleksander Sergejevič Puškin, Josip Ribičič ...

Po drugi strani pa je Mini teater pripravil številne slovenske praizvedbe kultnih tekstov XX. stoletja: Schneewittchen After Party švicarskega avantgardnega klasika Roberta Walserja, Noč čisto na robu gozdo v Bernard-Marie Koltèsa (delo, ki ga je Mini teater izdal tudi v knjigi), Medeja material Heinerja Müllerja, svetovno praizvedbo Koltèsovega dela Dan umorov v zgodbi o Hamletu.

Robert Waltl je kot igralec realiziral enkraten umetniški podvig, saj je v samo petih sezonah Mini teatra (poleg režij in vlog, odigranih v številnih predstavah), odigral kar šest monodram: Čudovite dogodivščine vajenca Hlapiča, Noč čisto na robu gozdov, Kalif štrk Wilhelma Hauffa, Žabji kralj bratov Grimm, Srečni kraljevič Oscarja Wilda ter Osel Nazarenski v Freyer teatru.

V sodelovanju z režiserji – Edijem Majaronom, Ivico Buljanom, Luisom Zornozo Boyem, Slavčem Malenovom – Waltl ni bil nikoli samo igralec reproduktivnega karakterja, pogosto je tudi sorežiser in dramaturg v predstavah, s katerimi je osvojil številne odre v Sloveniji in na uglednih mednarodnih festivalih od Irana, Venezuele, Poljske, Španije, Italije, Belgije, Avstrije, Belorusije, Rusije, Hrvaške, Bosne in Hercegovine, Srbije, Črne gore, Madžarske …

Igralski razpon, ki ga Waltl prikaže v teh predstavah, je naravnost fascinanten. Sega od ritualne predanosti in etno-muzikološkega raziskovanja slovenskega božičnega izročila v Oslu Nazarenskem, prek pripovedne in transformativne umetelnosti in komunikativnosti v Vajencu Hlapiču, do vrhunske animacije v tradicionalnih lutkovnih tehnikah v Žabjem kralju in Kalifu štrku in do dela z objekti, projekcijami in glasbo v Srečnem kraljeviču, pa vse do radikalne performerske energije v kultnem francoskem tekstu Noč čisto na robu gozdov, monologu, katerega petdeset strani mu z ogromno koncentracijo in najfinejšo artikulacijo uspe izgovoriti v štiridesetminutnem gledališkem ognjemetu. V tem enkratnem projektu šestih monodram lahko tako spremljamo izredno različne elemente, ki ustvarjajo mozaik igralca-režiserja-animatorja-organizatorja.

Waltl je kot režiser in animator ustvaril tudi prvo virtualno lutkovno predstavo na svetu, Palčico, in se podal na pot raziskovanja še povsem nejasnih in neodkritih polj gledališke, vizualne in intermedijske umetnosti.

Gostoval je na številnih mednarodnih festivalih (Avstrija, Italija, Madžarska, Nemčija, Francija, Danska, Poljska, Slovaška, Bosna in Hercegovina, Srbija, Črna gora, Makedonija, Hrvaška, Grčija, Bolgarija, Rusija, Belorusija, Portugalska, Španija, Venezuela, Nizozemskem, Kuba, Iran, Pakistan, Egipt, Koreja in Kitajska). Za svoje delo je prejel več nagrad in priznanj, med drugim nagrado Združenja dramskih umetnikov Slovenije, nagrado Združenja dramskih umetnikov Hrvaške, Župančičevo nagrado Mesta Ljubljana in več nagrad Združenja dramskih umetnikov Hrvaške in nagrad na festivalih na Hrvaškem, v Bosni in Hercegovini, Kitajski, Iranu, na Poljskem, v Belorusiji, Sloveniji, Srbiji in Črni gori.

Od leta 2013 je direktor Judovskega kulturnega centra Ljubljana. Od leta 2015 je direktor mednarodnega Festivala strpnosti Ljubljana (vsakoletni festival).

Vloge v gledališču

Lutkovne monodrame

  • 2004 monodrama Palčica II. (virtualna), H.C.Andersen in Ivica Buljan, r. Robert Waltl, Forum Ljubljana in Cankarjev dom
  • 2003 monodrama Srečni kraljevič; ((Oscar Wilde)), "((Srečni kraljevič))", r. Luis Zornoza Boy, Mini teater, Novo kazalište Zagreb in ARL Dubrovnik
  • 2003 monodrama Palčica I.(virtualna); H.C.Andersen in Ivica Buljan, ,r. Robert Waltl, Forum Ljubljana in Cankarjev dom
  • 2002 monodrama Kalif štrk; Wilhelm Hauff, r. Slavčo Malenov, Mini teater
  • 2001 monodrama Žabji kralj; Vesselin Boidev in brata Grimm, r. Slavčo Malenov, Mini teater
  • 1999 monodrama Čudovite dogodivščine vajenca Hlapiča; Ivana Brlić Mažuranić, Čudovite dogodivščine vajenca Hlapiča, r. Robert Waltl in Ivica Buljan, Mini teater
  • 1996 monodrama Osel Nazarenski; r. Edi Majaron, Freyer teater

Režije v gledališču

  • 2016 Urlich Hub Na Noetovi barki ob osmih zvečer, Gradsko pozorište Podgorica, Črna Gora
  • 2016 Ivor Martinič/Barrie Peter Pan, Pozorište mladih Novi Sad, Srbija
  • 2015 A. Gerlović Jurček in trije razbojniki, Mini teater Ljubljana
  • 2014 Ivor Martinič/Barrie Peter Pan, Zagrebško gledališče mladih, Zagreb, Hrvaška
  • 2014 Urlich Hub Na Noetovi barki ob osmih zvečer, Mini teater Ljubljana in Prešernovo gledališče Kranj
  • 2013 Knjiga o džungli, Mini teater Ljubljana in Dječje pozorište Republike Srpske, Banja Luka
  • 2013 Ivor Martinić/Andersen Grdi raček, Lutkovno gledališče Mostar, BiH
  • 2013 Svetlana Makarovič Sapramiška, Vlinders & co, Beveren, Belgija
  • 2012 Ivana Brlić Mažuranić/Olja Savičević Ivančević Čudovite dogodivščine vajenca Hlapiča, Mestno lutkovno gledališče Split, Hrvaška
  • 2012 Fran Milčinski Ježek Zvezdica Zaspanka, Mini teater Ljubljana
  • 2012 Svetlana Makarovič Pekarna Mišmaš, Državno lutkovno gledališče Brest, Belorusija
  • 2012 Svetlana Makarovič Pekarna Mišmaš, Zagrebško gledališče mladih, Zagreb, Hrvaška
  • 2012 Svetlana Makarovič Pekarna Mišmaš, Mini teater Ljubljana
  • 2011 Ivan Cankar Kurent, Mini teater, Ljubljana
  • 2011 Ivor Martinič/Andersen/ Grdi raček, Zagrebško gledališče mladih, Zagreb, Hrvaška
  • 2011 Svetlana Makarovič Sapramišja sreča, Mini teater Ljubljana
  • 2010 Andrej Rozman Roza Janko in Metka, SNG Drama Maribor/Mini teater
  • 2009 Branko Čopić Ježeva hišica, Scena Gorica, Velika Gorica, Hrvaška
  • 2008 Ivana Brlić Mažuranić Regoč, Lutkovno gledališče Zadar, Hrvaška
  • 2008 H.C. Andersen Kositrni vojak, Scena Gorica, Velika Gorica, Hrvaška
  • 2008 H. C. Andersen Grdi raček, Mini Teater Ljubljana
  • 2007 Dubravka Ugrešić Mali plamen, Mestno lutkovno gledališče Split, Hrvaška
  • 2007Jure Souček / Matjaž Briški Pipi in Melkijad, Mini teater Ljubljana
  • 2007 Ivana Brlić Mažuranić Šuma Striborova, Scena Gorica, Velika Gorica, Hrvaška
  • 2007 Svetlana Makarovič Pekarna Mišmaš,koprodukcija Slovenskega mladinskega gledališča in Mini teatra Ljubljana
  • 2006 Enes Kišević Maček v jeansu, Lutkovno gledališče Mostar, Mostar, Bosna in Hercegovina
  • 2006 Nina Mitrović Kolbaba in Brzojavko, Otroško gledališče Osijek, Mestno gledališče Virovitica in Festival Osiješko poletje, Osijek, Hrvaška
  • 2006 Enes Kišević Koka Kokone, Lutkovno gledališče Reka, Reka, Hrvaška
  • 2006 Perrault Pepelka, Mestno gledališče Trešnja, Zagreb, Hrvaška
  • 2005 Josip Ribičič Miškolin, Mini teater, Ljubljana
  • 2005 H.C. Andersen Mala morska deklica, Zagrebško gledališče mladih, Zagreb, Hrvaška
  • 2005 H.C. Andersen Palčica, Mestno gledališče Žar ptica Zagreb, Zagreb, Hrvaška
  • 2005 Andrej Rozman Roza Janko in Metka, Osješko poletje in Otroško gledališče Osijek, Osijek, Hrvaška
  • 2004 HC.C Andersen Palčica II. (virtualna), Cankarjev dom in Forum Ljubljana, Ljubljana
  • 2004 Prebrisani zajec Sparky, Mini teater, Ljubljana
  • 2004 Andrej Rozman Roza Janko in Metka, Mini teater Ljubljana
  • 2003 Vida Taufer/Lily Novy Mojca Pokrajculja, Mini teater Ljubljana
  • 2003 H.C. Andersen Palčica I. (virtualna), Cankarjev dom in Forum Ljubljana, Ljubljana
  • 2002 H.C. Andersen Vžigalnik, Osješko poletje in Otroško gledališče Osijek, Osijek, Hrvaška
  • 2002 A.S. Puškin Pravljica o ribiču in ribici, Mestno gledališče Žar ptica Zagreb, Zagreb, Hrvaška
  • 2001 Čudovite dogodivščine vajenca Hlapiča, Mestno gledališče Žar ptica Zagreb, Zagreb, Hrvaška
  • 2001 Grabowski/Skrbinšek Volk in kozlički, Mini teater, Ljubljana
  • 2001 Vladimir Stoisavljević Norveški gozdovi, Teater ITD, Zagreb, Hrvaška
  • 2000 Trnuljčica, Mini teater, Ljubljana
  • 1999 Ivana Brlić Mažuranić Čudovite dogodivščine vajenca Hlapiča, Mini teater, Ljubljana

Asistent režije ali dramaturg

  • 2016 Svinjak/Schweinestall, Residenz Theater Munchen, (Nemčija)
  • 2015 Kapital (Ecole des Maîtres), Mini teater Ljubljana (Slovenija), Hrvatsko narodno kazalište / Festival svjetskog kazališta (Hrvaška), CSS Teatro stabile di innovazione del Friuli Venezia Giulia (Italija), CREPA - Centre de Recherche et d’Expérimentation en Pédagogie Artistique (CFWB/Belgija), TAGV - Teatro Académico de Gil Vicente, Colectivo 84 (Portugalska), La Comédie de Reims, Centre Dramatique National (Francija)
  • 2015 Osnovni delci/Elementarne čestice, Dubrovačke ljetne igre, Dubrovnik, (Hrvaška)
  • 2015 Goran Vojnović Jugoslavija, moja dežela, Drama SNG Ljubljana
  • 2014 F. S. Fitzegerald Veliki Gatsby, MGL
  • 2013 Marieluise Fleisser Močan rod, Prešernovo gledališče Kranj
  • 2013 Peter Handke Še vedno vihar, Drama SNG Ljubljana/SSG Trst
  • 2012 Olja Savičević Ivančević Adijo Kauboju, Splitsko poletje 2012, Split, Hrvaška
  • 2011 Miroslav Krleža Gospoda Glembajevi, Drama SNG Ljubljana
  • 2010 Martin Sperr Lovske scene s spodnje Bavarske, PG Kranj
  • 2011 Bernard Marie Koltes Nickel Stuff, Slovensko mladinsko gledališče/SNG Opera in balet Ljubljana, Ljubljana
  • 2010 T. Williams Mačka na vroči pločevinasti strehi, Mestno gledališče ljubljansko, Ljubljana
  • 2009 Marina Cvetajeva Vampir, Slovensko mladinsko gledališče
  • 2008 Yukio Mishima Markiza de Sade, Drama SNG Ljubljana, Ljubljana
  • 2007 Herve Guibert Mlado meso, SMG, Ljubljana
  • 2006 Ivo Svetina: Ojdip v Korintu, Drama SNG Ljubljana
  • 2006 Botho Strauβ: Ena in druga, Slovensko mladinsko gledališče
  • 2005 Elfriede Jelinek: Drame princes, PG Kranj
  • 2005 Georges Feydeau: Ne sprehajaj se vendar čisto gola!, Satirično gledališče Kerempuh, Zagreb
  • 2004 Bernard-Marie Koltès: Dvoboj med črncem in psi, Drama SNG Ljubljana
  • 2004 Filip Šovagović: Jazz, HNK Reka in Festival Reške noči
  • 2003 Heiner Müller: Medeja material, Mini teater Ljubljana in Festival Karantena Dubrovnik, Hrvaška
  • 2001 Seneka: Ojdip, Splitski poletni festival, Hrvaška

Vloge na televiziji in filmu

  • 1998 Prodajalec tehtnic; Radovedni taček
  • 1996 Učitelj telesne vzgoje; Kriminalne zgodbe, r. Anton Tomašič, nadaljevanka
  • 1995 Tinko Polovinko - Pravljice iz mavrice
  • 1993 Tone Pušnik - Nasmeh pod pajčolanom; r. Tugo Štiglic
  • 1993 -2001 Dlaček - Radovedni taček
  • 1990 Sin; Pripovedke iz medenega cvetličnjaka; r. Božo Šprajc, TV nadaljevanka in TV film
  • 1990 Pravljice iz mavrice, otroška serija
  • 1988 Bančni uslužbenec; Trinajstica, r. A. Tomašič, TV Slovenija
  • 1987 Vojak; Vrtnice in kaktusi, r. Slavko Hren, TV Slovenija

Vloge na radiu

Odigral številne vloge v radijskih igrah, naj jih naštejemo samo nekaj:

  • S.Makarovič Škrat Kuzma, vloga Kuzma
  • G.Gluvič Jaz nisem Maks, vloga Vili
  • T.Kirdorf Kongres humoristov, vloga Oboževalec
  • S.Mrožek Dogodek, vloga Ober
  • S.Mrožek Pred sezono, vloga Skladiščnik
  • J.Skale Gumbek, vloga Gumbek
  • B.Novak P.P.Smeltonija, vloga Podkrajšek
  • F.Rudolf Čist, zdrav in dober zrak, vloga Volk
  • I.Sivec: Pozabljeni zaklad, vloga Žvižgač
  • P.Malik: Mišnica inšpektorja Kosa, vloga, ml.inšpektor
  • Vinko Möderndorfer Sredi vrtov, vloga Robert
  • I.Mrak: Beg iz pekla, vloga Germain
  • E.Fritz: Grofič prašič
  • E.Fritz: Pisatelj in deklica, vloga Pisatelj
  • A.Blatnik: Bojevniki tretje armade, vloga Trgovec
  • I.Likar: Kolombina, vloga Belko golobček
  • M.Kravos: Začarani grad, vloga Ivek
  • S.Pipič: Pet obrazov ali nevarni smrad
  • P.Lužan: Živela svoboda tiska
  • P.Lužan: Uh, kakšna zgodba
  • L.Kovačič: Zgodbe s panjskih končnic, vloga Lap, pastir
  • P.Zobec: Bila je ulica hrepenenja, radijska igra v sedmih nadaljevanjih, vloga Vinko
  • B.Pekić: Kako zabavati gospoda Martina
  • C.B.de la Vara: Morate se naučiti angleško, vloga 2.učenec
  • Peter Klepec, vloga Peter Klepec
  • P.P.: Kako je Zofka priredila ples v maskah, radijska igra v šestih nadaljevanjih, vloga Bralec
  • E.Flisar: Na glavi svet
  • Škofjeloški pasijon, vloga Adam

Nagrade

  • 2010 Nagrada glavnega mesta Ljubljane
  • 2010 Nagrada Zlatka Šugmana za najboljšo monodramsko uprizoritev v predstavi Noč čisto na robu gozdov v režiji Ivice Buljana
  • 2009 Nagrada Festivala Eurofest v Slupsku (Poljska) po ocenah strokovne žirije in otroške žirije za režijo predstave Grdi raček
  • 2009 Mednarodni lutkovni festival Ieper, Belgija
  • 2009 Svetovni festival lutkovne umetnosti Praga, Češka, maj 2009 (posebna nagrada strokovne komisije za sodobno lutkovno dramaturgijo v predstavi)
  • 2009 Nagrada festivala Zlata paličica za najboljšo režijo za predstavo Grdi raček
  • 2009 Mednarodni festival gledališč za otroke Banja Luka, Bosna in Hercegovina
  • 2006 Nagrada za najboljšega režiserja na 9. Festivalu hrvaških Poklicnih gledališč za otroke v Čakovcu
  • 2006 Nagrada za režijo na 9. Srečanju profesionalnih gledališč in skupin ASSITEJ Hrvaška, za predstavo Kolbaba in Brzojavka
  • 2005 Nagrada Žar ptica za najboljšo režijo na Naj, naj, naj festivalu, Zagreb
  • 2004/2005 Nagrada Hrvatskog glumišta za predstavo Palčica
  • 2004 Nagrada za animacijo na Mednarodnem lutkovnem festivalu PIF Zagreb, Hrvaška
  • 2004 Nagrada za najboljšega igralca in predstavo Čudovite dogodivščine vajenca Hlapiča na mednarodnem gledališkem festivalu Bela veža, Brest, Belorusija
  • 2003 Nagrada združenja dramskih umetnikov Slovenije za vlogo princa v predstavi Schneewittchen after party, mono lutkovni predstavi Žabji kralj in Kalif Štrk
  • 2003 Nagrada Zlatna Žar ptica za režijo predstave Bajka o ribaru in ribici na Naj, naj, naj festivalu, Zagreb
  • 2002 Župančičeva nagrada mesta Ljubljana za izjemne dosežke na področju kulture
  • 2002 Nagrada za najboljšega igralca in animatorja na mednarodnem lutkovnem festivalu PIF v Zagrebu za predstavo Čudovite dogodivščine vajenca Hlapiča
  • 2002 Nagrada za najboljšega igralca in animatorja na mednarodnem festivalu gledališč za otroke, Banja Luka, za predstavo Čudovite dogodivščine vajenca Hlapiča
  • 2001/2002 Nagrada Hrvatskog glumišta za predstavo Bajka o ribaru in ribici
  • 2002 Nagrada za najboljšega igralca na mednarodnem festivalu poklicnih gledališč za otroke, Subotica, Srbija in Črna Gora
  • Nagrada za inovativnost za predstavo Palčica, Lutkovni festival Sarajevo

Zunanje povezave