Branka Bezeljak

Iz Geslo

Življenjepis

Branka Bezeljak se je rodila 8. februarja 1951 v Brestovici pri Povirju. Na Filozofski fakulteti v Ljubljani je diplomirala iz slavistike in se izobraževala na seminarjih za gledališko režijo doma in v tujini. Med svojim delom na ptujski gimnaziji (1977-1980) sodelovala v Klubu mladih z režiserjem Marjanom Kovačem (tudi Igor Samobor in Zvezdana Mlakar). S svojimi projekti (Pesem, Pravljica o ljudeh, Cirkus gospoda Tepanja) je sodelovala na številnih srečanjih in festivalih.

Leta 1981 se je zaposlila na Ptuju pri Zvezi kulturnih organizacij in območni izpostavi Javnega sklada za kulturne dejavnosti ter prevzela vodenje gledališke skupine DPD Svoboda Ptuj in Gledališča Ptuj. Delovala je kot mentorica otroških in gledaliških skupin ter v svojem pedagoškem delu z mladimi (gledališki studio Stopinje in Teater III) oblikovala močno generacijo Ptujčanov, ki so iz njene skupine nadaljevali šolanje na AGRFT: Helena Peršuh, Iva Kranjc, Romana Ercegović, Vojko Belšak, Tadej Toš, Gorazd Jakomini, Aljoša Koltak, Samo M. Strelec.

Od leta 1997 do 2002 je bila direktorica Šentjakobskega gledališča v Ljubljani, zdaj dela v svobodnem poklicu. V sezoni 2002/03 je bila v MGL koordinatorka programa permanentnega izobraževanja učiteljev za predmet Gledališki klub v devetletki.V sezoni 2003/04 je bila med ustanovitelji Umetniškega društva Stara steklarska na Ptuju in je njen idejni in umetniški vodja še danes.

Od leta 1975 vodi na Ptuju in v Ljubljani različne gledališke studie in delavnice, iz katerih so izšli znani poklicni gledališki, likovni in literarni ustvarjalci. Režirala je več predstav z amaterskimi in profesionalnimi igralci ter z njimi gostovala na mnogih festivalih. Več let je sodelovala v uredništvu revije Mentor.

Režije

2011-

  • 2016/17 Draga Potočnjak PROV HUDO, Gledališki studio
  • 2016 D. Fišer 0102962500320, plesno-pesniški performans s prostorsko postavitvijo
  • 2016 Po motivih igrice Žarka Petana KO NOTER PADEŠ… (ali 5 Pepelk), DPD Svoboda Ptuj, JSKD OI Ptuj, ZKD Ptuj, MGP Ptuj – Gledališki studio Ptuj
  • 2015/16 Po motivih Jana Wilkowskega MEDVEDEK IN KUŽA, DPD Svoboda Ptuj – lutkovna skupina
  • 2015/16 Dominik Smole IGRICE, DPD Svoboda Ptuj – Teater III
  • 2015 Tomaž Šalamun ZA NAS GRE, MI SMO ŽIVLJENJE, gledališka improvizacija na besedila pesmi Tomaža Šalamuna
  • 2014/15 Milan Jesih GRENKI SADEŽI PRAVICE, DPD Svoboda Ptuj, Teater III (Gledališko-lutkovna delavnica za brezposelne JSKD OI Ptuj v sodelovanju s Klubom ptujskih študentov in Zvezo kulturnih društev Ptuj)
  • 2014/15 Matjaž Loboda AH, TE PRINCESE – OH, TI PRINCI, DPD Svoboda Ptuj (Gledališka in lutkovna sekcija v sodelovanju z Umetniškim društvom Stara steklarska)
  • 2014 Tamara Matevc PEPELKA – PEPELKA – PEPELKA, DPD Svoboda Ptuj, JSKD OI Ptuj, ZKD Ptuj, MGP Ptuj – Gledališki studio Ptuj
  • 2013/14 Goran Gluvić POSKOČNI FEDRČKI, KKZ Celovec – mladinska gledališka skupina Žitara vas
  • 2012/13 Maja Haderlap ODHAJATI, KKZ Celovec – mladinska gledališka skupina Žitara vas
  • 2012/13 Frane Milčinski ZVEZDICA ZASPANKA, DPD Svoboda Ptuj – Teater III
  • 2011/12 Dragica Potočnjak PROV HUDO, KKZ Celovec – mladinska gledališka skupina Žitara vas

2001-2010

  • 2010/11 Niko Grafenauer SKRIVNOSTI, KKZ Celovec – mladinska gledališka skupina Žitara vas
  • 2010 Tatjana Kokalj/Jana Kolarič Koga se strah boji?, Gledališče Lutke Zajec in UD Stara steklarska
  • 2009/10 Frane Milčinski ZVEZDICA ZASPANKA, KKZ Celovec – otroška gledališka skupina Žitara vas
  • 2009/10 Emil Filipčič PSIHA, koprodukcija Kazalište Malik Rijeka in Kulturno drustvo B-51 (Ex Ponto, Kluze)
  • 2008 Rokgre ČOMBO, SONČNI KRALJ, KKZ Celovec – otroška gledališka skupina SPD Trta Žitara vas
  • 2007 Promet ni hec ali Prvošolec na cesti, gledališče Lutke Zajec
  • 2006 Povezani odlomki treh dram A. T. Linharta (Miss Jenny Love, Županova Micka, Matiček se ženi): LINHARTOVE ŽENSKE, Gledališki studio Gimnazije Ptuj, zaključna produkcija
  • 2006 Matjaž Zupančič Goli pianist ali mala nočna muzika, Gledališka skupina SPD »Danica«
  • 2005/06 Matjaž Zupančič GOLI PIANIST ALI MALA NOČNA MUZIKA, Slovenska prosvetna zveza na Koroškem v Avstriji, KD Danica Šentprimož
  • 2005 Romana Ercegović MARUŠINIH 5 MINUT, Gledališki studio Gimnazije Ptuj
  • 2003/04 Zdenko Kodrič KARUSEL (Pragmatična iluzija), UD Stara steklarska, Ptuj
  • 2003 Božo Glazer BABICA MRAZ IN DEDEK MRAZ, DPD Svoboda Ptuj – Teater III
  • 2003 Dušan Jovanović Življenje podeželskih plejbojev ali Tuje hočemo – svojega ne damo, SPD »Danica« Teater ob Dravi
  • 2002/03 Dušan Jovanović Življenje podeželskih plejbojev ali Tuje hočemo – svojega ne damo, Šentprimož na Koroškem v Avstriji
  • 2002/03 PREŠERNOVA POEZIJA, Gledališki studio Stopinje in Gimnazija Ptuj v Stari steklarski na Ptuju
  • 2002 William Mastrosimon BANG BANG, SI MRTEV (odlomki), Gledališki studio v Stari steklarski na Ptuju
  • 2002/03 Martin Crimp KAKO JEMATI NJENO ŽIVLJENJE, Gledališki studio v Stari steklarski na Ptuju
  • 2001/02 Ray Cooney EN PRIŠPARAN JURIJ (Funny Money), r. Boris Miočinović, DPD Svoboda Gledališče Ptuj – Teater III
  • 2001/02 DEDEK MRAZ PRI NAS, r. Tatjana Doma, Gledališče Ptuj in ZKO Ptuj

1991-2000

  • 2000/01 Babica Mraz in dedek Mraz, ???
  • 1999/2000 Sofokles Antigona, ?
  • 1998/99 Antonin Prohazka S tvojo hčerjo pa ne, ?
  • 1996/97 Peter Božič Vojaka Jošta ni, UD Stara steklarska, Ptuj
  • 1995/96 Emil Filipčič Psiha, Teater III, Ptuj
  • 1994/95 Leopold Suhodolčan Srečna hiša Doberdan, ?
  • 1994/95 Alojzij Remec Magda, ?
  • 1993/94 Desetnica – produkcija gledališkega studija
  • 1992/93 Franček Rudolf Pegam in Lambergar
  • 1992 Slawomir Mrožek NA ODPRTEM MORJU, r. Samo Strelec, ZKO Ptuj – Gledališče Ptuj – Teater III - organizacija
  • 1992 Nevenka Gerl KAM PA KAM, SNEGULJČICA?, r. Nevenka Gerl, DPD Svoboda Gledališče Ptuj – Otroški gledališki studio Stopinjice
  • 1992 F.G. Lorca PUBLIKA, DPD Svoboda Gledališče Ptuj – Teater III, prva slovenska uprizoritev
  • 1992 Leopold Suhodolčan NAROBE STVARI V MESTU PETPEDI, DPD Svoboda Gledališče Ptuj – Mladinski gledališki studio Stopinje
  • 1991 Ronald D. Laing A ME LJUBIŠ?, r. Romana Ercegović, DPD Svoboda Gledališče Ptuj – Mladinska gledališka skupina - mentorstvo
  • 1991 Vili Ravnjak Aneks, ZKO, DPD Svoboda Gledališče Ptuj – Teater III, krstna uprizoritev
  • 1990/91 SLIKE IZ PRAVLJIC, DPD Svoboda Gledališče Ptuj – Otroški gledališki studio Stopinjice - mentorstvo
  • 1990/91 Alenka Goljevšček Hiša, »LIPA« Velikovec

1981-1990

  • 1990 Branislav Nušić ŽALUJOČI OSTALI, r. Lojze Matjašič, DPD Svoboda Gledališče Ptuj
  • 1990 Emil Filipčič UJETNIKI SVOBODE, DPD Svoboda Gledališče Ptuj – Teater III
  • 1990 Vika Grobovšek (zdaj Šušteršič) NOČ, KO JE POSIJALO SONCE, DPD Svoboda Gledališče Ptuj – Mladinski gledališki studio Stopinje
  • 1989 Machado; Simon; Belina; Kos MALI STRAH BAV–BAV, Mladinska igralska skupina PD »LIPA« v Velikovcu, Prosvetno društvo »Lipa« Velikovec
  • 1989 Izbor besedil Ivana Cankarja Iz močvirja se je vzdignil, r. Hermina Matjašec Hočevar, DPD Svoboda Gledališče Ptuj
  • 1989 Dane Zajc Otroka reke, DPD Svoboda Gledališče Ptuj – Teater III
  • 1989/90 Emil Filipčič Ujetniki svobode
  • 1989 Georges Feydeau Dama iz Maxima, DPD Svoboda Gledališče Ptuj – Teater III
  • 1988 Franček Rudolf Koža megle, DPD Svoboda Gledališče Ptuj – Teater III
  • 1988/89 Urban Guyla, Marjan Belina, Tina Marinič Sinjemodri Peter, DPD Svoboda Gledališče Ptuj – Lutkovna skupina
  • 1987/88 Zlatko Krilić Jajce, r. Bojan Čebulj, DPD Svoboda Gledališče Ptuj – Lutkovna skupina - asistentka režije
  • 1987 Peter Božič Človek v šipi (igra z epilogom), DPD Svoboda Gledališče Ptuj,Teater III, krstna uprizoritev - režija, scena
  • 1987 Žarko Petan Zaspana Trnuljčica in kremežljavi Matjažek, krstna uprizoritev, DPD Svoboda Gledališče Ptuj, Mladinski gledališki studio Stopinje - režija in kostumi
  • 1986 Denis Poniž SPOLNO ŽIVLJENJE FRANJA TAHIJA, r. Franjo Potočnik, DPD Svoboda Gledališče Ptuj
  • 1986 Jean Tardieu Zaljubljenca v podzemski železnici (komičen balet brez plesa in glasbe), DPD Svoboda Gledališče Ptuj, Teater III - režija in kostumografija
  • 1985/86 Vika Grobovšek Noč, ko je posijalo sonce
  • 1985/86 Dane Zajc Otroka reke
  • 1985 Dušan Jovanović ŽIVLJENJE PODEŽELSKIH PLEJBOJEV (ali tuje hočemo svojega ne damo), DPD Svoboda Gledališče Ptuj
  • 1985 John Knittel VIA MALA, r. Peter Malec, DPD Svoboda Gledališče Ptuj
  • 1985 Slavko Pregl Zgode na dvoru kralja Janeza, krstna uprizoitev, DPD Svoboda Gledališče Ptuj, Teater III - režija, dramatizacija, kostumi
  • 1984 Alenka Goljevšček Hiša, DPD Svoboda Gledališče Ptuj – Mladinski gledališki studio Stopinje
  • 1984 Ivan Cankar Pohujšanje v Dolni Šentflorjanski, DPD Svoboda Ptuj - režija, kostumi
  • 1983 Tone Partljič Nekoč in danes (ali atova domača naloga), DPD Svoboda Ptuj - režija in scenografija
  • 1983 Simon Machado Mali strah Bav-bav, DPD Svoboda Gledališče Ptuj – Mladinski gledališki studio Stopinje - režija, scena, kostumi, priredba besedila
  • 1982/83 Tragedija na oceanu po motivih Kosovelove poezije, DPD Svoboda Gledališče Ptuj – Teater III
  • 1982/83 Prevert Lajna barbarstva, DPD Svoboda Gledališče Ptuj – Teater III (Ustanovitvena predstava Teatra III)
  • 1982 Leopold Suhodolčan SREČNA HIŠA DOBERDAN, uprizoritev gledališkega krožka Gimnazije Ptuj se prenese v DPD Svoboda Gledališče Ptuj – Mladinski gledališki studio Stopinje
  • 1981/82 John Millington Synge VRAŽJI FANT Z ZAHODNE STRANI, r. Bojan Čebulj, DPD Svoboda Gledališče Ptuj
  • 1981 Aleksandre Rivemale REZERVIST, r. Branka Nikl, DPD Svoboda Gledališče Ptuj

1971-1980

  • 1977/80 Več projektov v Klubu mladih Ptuj in na Gimnaziji
  • 1976/77 Peter Božič ZASILNI IZHOD; KRIŽIŠČE (dve enodejanki uprizorjeni kot celota), r. Marjan Kovač, Klub mladih Ptuj - dramaturgija in asistenca režije
  • 1975/76 Več projektov v Klubu mladih Ptuj

Uprizorjeni prevodi

  • 1993/94 Duško Radović Moški pod posteljo - ženski pogovori, kje, kdo rež?

Dramaturgije

2000-2010

  • 2006 Matjaž Zupančič Goli pianist ali mala nočna muzika, r. Branka Bezeljak, Gledališka skupina SPD »Danica«
  • 2003 Dušan Jovanović Življenje podeželskih plejbojev ali Tuje hočemo – svojega ne damo, r. Branka Bezeljak, SPD »Danica« Teater ob Dravi
  • 1993/94 Duško Radović Moški pod posteljo - ženski pogovori
  • 1992 Žarko Petan IGRALEC, r. Peter Srpčič, DPD Svoboda Gledališče Ptuj – Teater III
  • 1991 Vili Ravnjak Aneks, ZKO, DPD Svoboda Gledališče Ptuj – Teater III, krstna uprizoritev

Mentorstvo

  • 2016 Po motivih igrice Žarka Petana KO NOTER PADEŠ… (ali 5 Pepelk), r. Branka Bezeljak, DPD Svoboda Ptuj, JSKD OI Ptuj, ZKD Ptuj, MGP Ptuj – Gledališki studio Ptuj
  • 2014/15 Milan Jesih GRENKI SADEŽI PRAVICE, r. Branka Bezeljak, DPD Svoboda Ptuj, Teater III (Gledališko-lutkovna delavnica za brezposelne JSKD OI Ptuj v sodelovanju s Klubom ptujskih študentov in Zvezo kulturnih društev Ptuj)
  • 2014/15 Matjaž Loboda AH, TE PRINCESE – OH, TI PRINCI, r. Branka Bezeljak, DPD Svoboda Ptuj (Gledališka in lutkovna sekcija v sodelovanju z Umetniškim društvom Stara steklarska)
  • 2014 Tamara Matevc PEPELKA – PEPELKA – PEPELKA, r. Branka Bezeljak, DPD Svoboda Ptuj, JSKD OI Ptuj, ZKD Ptuj, MGP Ptuj – Gledališki studio Ptuj
  • 2006 Povezani odlomki treh dram A. T. Linharta (Miss Jenny Love, Županova Micka, Matiček se ženi): LINHARTOVE ŽENSKE, r. Branka Bezeljak, Gledališki studio Gimnazije Ptuj, zaključna produkcija
  • 2005 Romana Ercegović MARUŠINIH 5 MINUT, r. Branka Bezeljak, Gledališki studio Gimnazije Ptuj

Asistence

  • 1993/94 Evald Flisar Tristan in Izolda, r. Evald Flisar, Slovensko komorno gledališče Ljubljana, asistentka režije
  • 1975/76 Več projektov v Klubu mladih Ptuj. Med njimi: Peter Božič Zasilni izhod in Križišče (dramaturgija in asistenca Marjanu Kovaču). Igrali so: Igor Samobor, Zvezdana Mlakar, Srečko Feguš, Vera Kranjc, Dragica Rokavec

Nagrade

  • 2013 Velika oljenka - priznanje Mestne občine Ptuj, predlagatelj Javni sklad za kulturne dejavnosti, Območna izpostava Ptuj, Pdf.gif Utemeljitev nagrade Info.png


Zunanje povezave

Galerija