Mojca Kreft: Razlika med redakcijama

Brez povzetka urejanja
Vrstica 7: Vrstica 7:
Pridobila je tudi diplomo Studie Academice Slovake v Bratislavi (1969), kjer se je izpopolnjevala  iz slovaškega jezika in kulture na FF.  Iz tega časa so nekateri strokovni članki s področja etnologije (npr.prispevki za etnološki atlas Jugoslavije, Vrednotenje zapisov ljudske pesmi/Ivan Grbec Ljudske pesmi, ZTT, Trst, 1971).  
Pridobila je tudi diplomo Studie Academice Slovake v Bratislavi (1969), kjer se je izpopolnjevala  iz slovaškega jezika in kulture na FF.  Iz tega časa so nekateri strokovni članki s področja etnologije (npr.prispevki za etnološki atlas Jugoslavije, Vrednotenje zapisov ljudske pesmi/Ivan Grbec Ljudske pesmi, ZTT, Trst, 1971).  


Po diplomi na AGRFT se je v celoti posvetila dramaturškemu delovanju vse do danes. Bila je dramaturginja v [[Mestno gledališče ljubljansko|Mestnem gledališču Ljubljanskem]] (1975-1987, v tem obdobju tudi večkrat v.d. umetniške voditeljice), v [[SNG Maribor|Drami SNG Maribor]] (1987- 1989) in umetniški vodja [[LG Ljbuljana|Lutkovnega gledališča Ljubljana]] (1989 – 1999), nato dramaturginja v [[LG Ljubljana]] (2000).  
Po diplomi na [[AGRFT]] se je v celoti posvetila dramaturškemu delovanju vse do danes. Bila je dramaturginja v [[Mestno gledališče ljubljansko|Mestnem gledališču Ljubljanskem]] (1975-1987, v tem obdobju tudi večkrat v.d. umetniške voditeljice), v [[SNG Maribor|Drami SNG Maribor]] (1987- 1989) in umetniški vodja [[LG Ljbuljana|Lutkovnega gledališča Ljubljana]] (1989 – 1999), nato dramaturginja v [[LG Ljubljana]] (2000).  


Od leta 2001 je zaposlena na delovnem mestu kustosinje in vodi fonoteko in zvočni arhiv v Slovenskem gledališkem muzeju.  
Od leta 2001 je zaposlena na delovnem mestu kustosinje in vodi fonoteko in zvočni arhiv v [[Slovenski gledališki muzej|Slovenskem gledališkem muzeju]].  


Kot dramaturginja posameznih uprizoritev in avtorica esejev je sodelovala z večino slovenskih poklicnih gledališč (SNG Drama Maribor, SLG Celje, SNG Drama Ljubljana, SNG Nova Gorica, SSG Trst) in eksperimentalnih gledališč (Akademijski studio, Eksperimentalno gledališče Glej, Eksperimentalni oder Škofja Loka, Gledališče Pekarna, UD Stara steklarska Ptuj), pa tudi določen čas s Šentjakobskim gledališčem v Ljubljani.  
Kot dramaturginja posameznih uprizoritev in avtorica esejev je sodelovala z večino slovenskih poklicnih gledališč ([[Drama SNG Maribor]], [[SLG Celje]], [[SNG Drama Ljubljana]], [[SNG Nova Gorica,]] [[SSG Trst]]) in eksperimentalnih gledališč ([[Akademijski studio]], [[Eksperimentalno gledališče Glej]], [[Eksperimentalni oder Škofja Loka]], [[Gledališče Pekarna]], [[UD Stara steklarska Ptuj]]), pa tudi določen čas s [[Šentjakobsko gledališče|Šentjakobskim gledališčem]] v Ljubljani.  


Teatrološke raziskave objavlja v strokovnih publikacijah predvsem v Sloveniji, delno pa tudi v tujini, že več kot dvajset let pa s študijami in eseji o gledališču in dramatiki sodeluje na Radiu Slovenija. Bila je selektorica Tedna slovenske drame (Kranj, 1984) in bienalnega festivala Zlata paličica, mednarodnega festivala poklicnih gledališč za otroke in mlade (Ljubljana, 2005 in 2007).  
Teatrološke raziskave objavlja v strokovnih publikacijah predvsem v Sloveniji, delno pa tudi v tujini, že več kot dvajset let pa s študijami in eseji o gledališču in dramatiki sodeluje na [[Radio Slovenija|Radiu Slovenija]]. Bila je selektorica [[Teden slovenske drame|Tedna slovenske drame]] (Kranj, 1984) in bienalnega festivala [[Zlata paličica]], mednarodnega festivala poklicnih gledališč za otroke in mlade (Ljubljana, 2005 in 2007).  


Sodelovala je v programskih/umetniških odborih in svetih ter  vodila mednarodne  lutkovne festivale LUTKE v Ljubljani; z LGL sodelovala na številnih svetovnih lutkovnih festivalih, bila v slovenskih mednarodnih strokovnih žirijah za podeljevanje umetniških in strokovnih  gledaliških nagrad za ustvarjalnost s področja scenskih umetnosti (med drugim: Lutke/Puppett, ZDUS, Mali odri Nova Gorica, Borštnikovo srečanje, Sklad Staneta Severja, Klemenčičeva nagrada, Linhartovo srečanje, UNIMA Minsk). V gledališki, radijski  in literarni periodiki je objavila okoli 300 dramaturških analiz, esejev in dnevnikov, uredila zbornik Mestno gledališče ljubljansko, 1951-1986 (1987) in analitični pregled slovenskih uprizoritev Dogodka v mestu Gogi S.Gruma 1931-2001 (Faksimile rokopisa z diplomatičnim prepisom in študijami, 2001),  objavila eseje/razprave Med spominom in gledališčem (Vinjeta za Bratka Krefta, Razprave, SAZU, 2005),  Slavko Jan  -1904 – 1987 (Dokumenti SGM),  Zvočni arhiv SGM (zbirko zvočnih zapisov in koncipirala zgradbo - masko  za muzejsko digitalno obdelavo poimenovano Antigona, (Dokumenti SGM) idr.  
Sodelovala je v programskih/umetniških odborih in svetih ter  vodila mednarodne  lutkovne festivale LUTKE v Ljubljani; z [[LGL]] sodelovala na številnih svetovnih lutkovnih festivalih, bila v slovenskih mednarodnih strokovnih žirijah za podeljevanje umetniških in strokovnih  gledaliških nagrad za ustvarjalnost s področja scenskih umetnosti (med drugim: Lutke/Puppett, ZDUS, Mali odri Nova Gorica, Borštnikovo srečanje, Sklad Staneta Severja, Klemenčičeva nagrada, Linhartovo srečanje, UNIMA Minsk).  


Prispevala je tudi uvodni esej v knjigi Milana Jesiha Štiri igre za otroke, Ljubljana, 1997,  ter z referati sodelovala na simpozijih doma in v tujini. V zadnjem času sodita med pomembnejša eseja/razpravi  Fenomen Žogice nogice/Mička Flička v slovenskem lutkovnem gledališču in gledališču za otroke in mlade (Češka republika, 2004) ter  The Development and Image of Theatres of Childern and Yung People in Slovenija  ( Welcome to the UN, Assitej, Nemčija, 2004), Images and reflections of America in the modern Theatre. Contemporary and New American drama on the Slovene stages towards the end of the 20th and at the beginning of the 21st century – an interaction of creative, artistic, dramatic, theatrical and intellectual challenge. A critical presentation of every Man in his unequal conflict with society as a social, aesthetic and ethical reality  (Srbija, Sterijino pozorje, Novi Sad, 2004), v zadnjem letu (2006) pa razprava O tragedičnih izrekanjih Ivana Mraka ter drame  Daneta Zajca (iz obširnejše razziskave o slovenski pesniški dramatiki Esej o Danetu  Zajcu, RA SLO, 2007).
V gledališki, radijski  in literarni periodiki je objavila okoli 300 dramaturških analiz, esejev in dnevnikov, uredila zbornik Mestno gledališče ljubljansko, 1951-1986 (1987) in analitični pregled slovenskih uprizoritev ''[[Dogodek v mestu Gogi|Dogodka v mestu Gogi]]'' [[Slavko Grum|S.Gruma]] 1931-2001 (Faksimile rokopisa z diplomatičnim prepisom in študijami, 2001),  objavila eseje/razprave Med spominom in gledališčem (Vinjeta za Bratka Krefta, Razprave, SAZU, 2005),  Slavko Jan  -1904 – 1987 (Dokumenti SGM),  Zvočni arhiv SGM (zbirko zvočnih zapisov in koncipirala zgradbo - masko  za muzejsko digitalno obdelavo poimenovano Antigona, (Dokumenti SGM) idr.
 
Prispevala je tudi uvodni esej v knjigi [[Milan Jesih|Milana Jesiha]] ''[[Štiri igre za otroke]]'', Ljubljana, 1997,  ter z referati sodelovala na simpozijih doma in v tujini. V zadnjem času sodita med pomembnejša eseja/razpravi  Fenomen Žogice nogice/Mička Flička v slovenskem lutkovnem gledališču in gledališču za otroke in mlade (Češka republika, 2004) ter  The Development and Image of Theatres of Childern and Yung People in Slovenija  ( Welcome to the UN, Assitej, Nemčija, 2004), Images and reflections of America in the modern Theatre. Contemporary and New American drama on the Slovene stages towards the end of the 20th and at the beginning of the 21st century – an interaction of creative, artistic, dramatic, theatrical and intellectual challenge. A critical presentation of every Man in his unequal conflict with society as a social, aesthetic and ethical reality  (Srbija, Sterijino pozorje, Novi Sad, 2004). V zadnjem letu (2006) pa razprava O tragedičnih izrekanjih [[Ivan Mrak|Ivana Mraka]] ter drame  [[Dane Zajc|Daneta Zajca]] (iz obširnejše razziskave o slovenski pesniški dramatiki Esej o Danetu  Zajcu, RA SLO, 2007).


V letih od 1976 – 1990 je občasno študijsko bivala v tujini (Berlin, Stuttgart, Nemčija; Moskva, Leningrad, Rusija; Nancy, Pariz, Avignon, Francija; London, Edinburg, Velika Britanija; Krakov, Varšava, Poljska, Tel Aviv, Jeruzalem,Izrael; Atene, Grčija).
V letih od 1976 – 1990 je občasno študijsko bivala v tujini (Berlin, Stuttgart, Nemčija; Moskva, Leningrad, Rusija; Nancy, Pariz, Avignon, Francija; London, Edinburg, Velika Britanija; Krakov, Varšava, Poljska, Tel Aviv, Jeruzalem,Izrael; Atene, Grčija).

Redakcija: 12:48, 10. februar 2007

Življenjepis

Je slovenska dramaturginja in teatrologinja. Rojena v Biserjanah, Videm ob Ščavnici (Prlekija), tam zaključila osnovno šolo, nato na Poljanski gimnaziji v Ljubljani srednjo šolo. Na Filozofski fakulteti v Ljubljani je študirala slovenščino in etnologijo, po dveh letih študija je vzporedno pričela študirati še radijsko in gledališko dramaturgijo na AGRFT, kjer je leta 1975 diplomirala.

Pridobila je tudi diplomo Studie Academice Slovake v Bratislavi (1969), kjer se je izpopolnjevala iz slovaškega jezika in kulture na FF. Iz tega časa so nekateri strokovni članki s področja etnologije (npr.prispevki za etnološki atlas Jugoslavije, Vrednotenje zapisov ljudske pesmi/Ivan Grbec Ljudske pesmi, ZTT, Trst, 1971).

Po diplomi na AGRFT se je v celoti posvetila dramaturškemu delovanju vse do danes. Bila je dramaturginja v Mestnem gledališču Ljubljanskem (1975-1987, v tem obdobju tudi večkrat v.d. umetniške voditeljice), v Drami SNG Maribor (1987- 1989) in umetniški vodja Lutkovnega gledališča Ljubljana (1989 – 1999), nato dramaturginja v LG Ljubljana (2000).

Od leta 2001 je zaposlena na delovnem mestu kustosinje in vodi fonoteko in zvočni arhiv v Slovenskem gledališkem muzeju.

Kot dramaturginja posameznih uprizoritev in avtorica esejev je sodelovala z večino slovenskih poklicnih gledališč (Drama SNG Maribor, SLG Celje, SNG Drama Ljubljana, SNG Nova Gorica, SSG Trst) in eksperimentalnih gledališč (Akademijski studio, Eksperimentalno gledališče Glej, Eksperimentalni oder Škofja Loka, Gledališče Pekarna, UD Stara steklarska Ptuj), pa tudi določen čas s Šentjakobskim gledališčem v Ljubljani.

Teatrološke raziskave objavlja v strokovnih publikacijah predvsem v Sloveniji, delno pa tudi v tujini, že več kot dvajset let pa s študijami in eseji o gledališču in dramatiki sodeluje na Radiu Slovenija. Bila je selektorica Tedna slovenske drame (Kranj, 1984) in bienalnega festivala Zlata paličica, mednarodnega festivala poklicnih gledališč za otroke in mlade (Ljubljana, 2005 in 2007).

Sodelovala je v programskih/umetniških odborih in svetih ter vodila mednarodne lutkovne festivale LUTKE v Ljubljani; z LGL sodelovala na številnih svetovnih lutkovnih festivalih, bila v slovenskih mednarodnih strokovnih žirijah za podeljevanje umetniških in strokovnih gledaliških nagrad za ustvarjalnost s področja scenskih umetnosti (med drugim: Lutke/Puppett, ZDUS, Mali odri Nova Gorica, Borštnikovo srečanje, Sklad Staneta Severja, Klemenčičeva nagrada, Linhartovo srečanje, UNIMA Minsk).

V gledališki, radijski in literarni periodiki je objavila okoli 300 dramaturških analiz, esejev in dnevnikov, uredila zbornik Mestno gledališče ljubljansko, 1951-1986 (1987) in analitični pregled slovenskih uprizoritev Dogodka v mestu Gogi S.Gruma 1931-2001 (Faksimile rokopisa z diplomatičnim prepisom in študijami, 2001), objavila eseje/razprave Med spominom in gledališčem (Vinjeta za Bratka Krefta, Razprave, SAZU, 2005), Slavko Jan -1904 – 1987 (Dokumenti SGM), Zvočni arhiv SGM (zbirko zvočnih zapisov in koncipirala zgradbo - masko za muzejsko digitalno obdelavo poimenovano Antigona, (Dokumenti SGM) idr.

Prispevala je tudi uvodni esej v knjigi Milana Jesiha Štiri igre za otroke, Ljubljana, 1997, ter z referati sodelovala na simpozijih doma in v tujini. V zadnjem času sodita med pomembnejša eseja/razpravi Fenomen Žogice nogice/Mička Flička v slovenskem lutkovnem gledališču in gledališču za otroke in mlade (Češka republika, 2004) ter The Development and Image of Theatres of Childern and Yung People in Slovenija ( Welcome to the UN, Assitej, Nemčija, 2004), Images and reflections of America in the modern Theatre. Contemporary and New American drama on the Slovene stages towards the end of the 20th and at the beginning of the 21st century – an interaction of creative, artistic, dramatic, theatrical and intellectual challenge. A critical presentation of every Man in his unequal conflict with society as a social, aesthetic and ethical reality (Srbija, Sterijino pozorje, Novi Sad, 2004). V zadnjem letu (2006) pa razprava O tragedičnih izrekanjih Ivana Mraka ter drame Daneta Zajca (iz obširnejše razziskave o slovenski pesniški dramatiki Esej o Danetu Zajcu, RA SLO, 2007).

V letih od 1976 – 1990 je občasno študijsko bivala v tujini (Berlin, Stuttgart, Nemčija; Moskva, Leningrad, Rusija; Nancy, Pariz, Avignon, Francija; London, Edinburg, Velika Britanija; Krakov, Varšava, Poljska, Tel Aviv, Jeruzalem,Izrael; Atene, Grčija).

V poletnem semestru študijskega leta 2006/2007 pričenja s predavanji pri predmetu Slovenska uprizoritvena umetnost II na Univerzi v Novi Gorici - Fakulteta za slovenistične študije Stanislava Škrabca.

Nagrade

Viri in literatura

  • Kdo je kdo za Slovence, Ljubljana 1993.
  • Luc Menaše: Svetovni biografski leksikon, Ljubljana 1994.
  • Enciklopedija Slovenije, 16. zv., Ljubljana 2002.

Bibliografija

Zunanje povezave