Željko Hrs: Razlika med redakcijama

Vrstica 4: Vrstica 4:


==Življenjepis==
==Življenjepis==
Željko Hrs se je po končanem študiju igre zaposlil v [[SMG]]. Že od začetka osemdesetih let predstavlja enega stebrov ansambla, ki je v tem času dosegel široko mednarodno prepoznavnost.
Željko Hrs (1957) se je po končanem študiju igre zaposlil v [[Slovensko mladinsko gledališče|Mladinskem]] in mu ostaja zvest še danes. Že od začetka osemdesetih let je eden od stebrov ansambla, ki je v tem času dosegel veliko mednarodno prepoznavnost.  


 
Sodeloval je še s Koreodramo Ljubljana (''Pomladno obredje'' po Stravinskem, Strniševe ''Žabe'', Genetov ''Balkon''), Radiem in TV Slovenija ter zaigral v več v filmih (''Krč, Deseti brat''). Ukvarjal se je tudi z dramaturgijo, zgodovino in teorijo gledališča: kot dramaturg je v Mladinskem in v skupini Betontanc sodeloval z režiserjema Matjažem Pograjcem, pa tudi z Anno Furse pri projektu ''Don Juan. Kdo?/Don Juan. Who?.'' Leta 1993 je soustvaril mednarodni projekt Sarajevo, ki ga je po besedilu Gorana Stefanovskega zrežiral Slobodan Unkovski in ki so ga predstavili v Antwerpnu, kulturni prestolnici Evrope 1993. Sodeloval je še pri mednarodni koprodukciji ''Osvajanje sreče''. Bil je mentor podiplomskim študentom na Goldsmiths Collegeu v Londonu in je docent za Zgodovino gledališča na Akademiji za vizualne umetnosti AVA v Ljubljani. Leta 2017 je prejel Župančičevo nagrado za izjemne stvaritve v zadnjih dveh letih, in sicer za vloge v predstavah ''Norčevanje teme, Rokova modrina, Butnskala, mi, evropski mrliči'' in ''Človeški faktor.'' Leta 1981 je dobil študentsko Severjevo nagrado za gib.
Ob svojem ustvarjanju v SMG je sodeloval tudi s [[Koreodrama|Koreodramo Ljubljana]] ter zaigral v več v filmih. Leta 1993 je sodeloval pri mednarodnem projektu ''Sarajevo'', ki je bil predstavljen v Antwerpnu, kulturni prestolnici Evrope 1993, pa tudi na londonskem Liftu.
 
 
V zadnjih letih se vse bolj posveča tudi dramaturgiji: v tej vlogi je sodeloval z Anno Furse in poskrbel za dramaturško strukturo več uspešnih predstav skupine [[Betontanc]] in Slovenskega mladinskega gledališča v režiji [[Matjaž Pograjc|Matjaža Pograjca]].
 
 
Že kmalu po prihodu v Mladinsko leta 1980 je zaigral v vrsti danes kultnih predstav, kot so Ujetniki svobode in Razredni sovražnik – tedanjo vlogo Muja je pred kratkim »repriziral« in nadgradil v Razrednem sovražniku (Re-/de-/konstrukciji) –, Romeo in Julija – Komentarji, Besi, Blodnje, Zločin na Kozjem otoku, Alica v čudežni deželi, Šeherezada, … Na svoji igralski poti je sodeloval z režiserji, kot so Mira Erceg, Ljubiša Ristić, Janez Pipan, Dušan Jovanović, Paolo Magelli, Tomaž Pandur, Anna Furse, v zadnjem času pa je vrsto izjemnih vlog ustvaril v sodelovanju z Matjažem Pograjcem, Matjažem Bergerjem, Diegom de Breo, Jernejem Lorencijem, Oliverjem Frljićem, Borutom Šeparovićem in Harisom Pašovićem …


==Vloge v gledališču==
==Vloge v gledališču==

Redakcija: 22:40, 22. junij 2018


Življenjepis

Željko Hrs (1957) se je po končanem študiju igre zaposlil v Mladinskem in mu ostaja zvest še danes. Že od začetka osemdesetih let je eden od stebrov ansambla, ki je v tem času dosegel veliko mednarodno prepoznavnost.

Sodeloval je še s Koreodramo Ljubljana (Pomladno obredje po Stravinskem, Strniševe Žabe, Genetov Balkon), Radiem in TV Slovenija ter zaigral v več v filmih (Krč, Deseti brat). Ukvarjal se je tudi z dramaturgijo, zgodovino in teorijo gledališča: kot dramaturg je v Mladinskem in v skupini Betontanc sodeloval z režiserjema Matjažem Pograjcem, pa tudi z Anno Furse pri projektu Don Juan. Kdo?/Don Juan. Who?. Leta 1993 je soustvaril mednarodni projekt Sarajevo, ki ga je po besedilu Gorana Stefanovskega zrežiral Slobodan Unkovski in ki so ga predstavili v Antwerpnu, kulturni prestolnici Evrope 1993. Sodeloval je še pri mednarodni koprodukciji Osvajanje sreče. Bil je mentor podiplomskim študentom na Goldsmiths Collegeu v Londonu in je docent za Zgodovino gledališča na Akademiji za vizualne umetnosti AVA v Ljubljani. Leta 2017 je prejel Župančičevo nagrado za izjemne stvaritve v zadnjih dveh letih, in sicer za vloge v predstavah Norčevanje teme, Rokova modrina, Butnskala, mi, evropski mrliči in Človeški faktor. Leta 1981 je dobil študentsko Severjevo nagrado za gib.

Vloge v gledališču

2011-

2001–2010

1991–2000

1981–1990

1971–1980

Vloge na filmu in televiziji

  • 1990 Do konca in naprej, r. Jure Pervanje, Viba film in Studio 37, Ljubljana
  • 1990 Dr. Marko Decembrski dež, r. Božo Šprajc, Viba film in RTV Ljubljana, Ljubljana
  • 1988 Odpadnik, r. Božo Šprajc, Viba film, Ljubljana
  • 1987 Živela svoboda, r. Rajko Ranfl, Viba film, Ljubljana
  • 1986 Čas brez pravljic, r. Boštjan Hladnik, Viba film, Ljubljana
  • 1982 Štefan; Pustota, r. Jože Gale, Viba film, Ljubljana
  • 1982 Marjan Piškav; Deseti brat, r. Vojko Duletič, Viba film, Ljubljana
  • 1980 Nasvidenje v naslednji vojni, r. Živojin Pavlović, Viba film in Vesna film, Ljubljana
  • 1980 Delavec; Prestop, r. Matija Milčinski, Viba film in Vesna film, Ljubljana
  • 1979 Maturant; Krč, r. Božo Šprajc, Viba film, Ljubljana

Vloge na radiu

  • 2012 Frode Kristvik, P. Iversen, Eksperiment, r. Alen Jelen, Radio Slovenija

Dramaturgije

  • 2007 Don Juan. Kdo?, r. Anna Furse, Slovensko mladinsko gledališče in Athletes of the Heart
  • 2006 Fabio Rubiano O. Kitov trebuh, r. Matjaž Pograjc, Slovensko mladinsko gledališče
  • 2004 Daša Doberšek, Branko Jordan in Nataša Matjašec Lulubaj, r. Matjaž Pograjc, Slovensko mladinsko gledališče
  • 2004 Wrestling Dostoievsky, r. Matjaž Pograjc, Zavod Bunker (Betontanc)
  • 2002 Soba srečanj (Maison des rendez-vous), r. Matjaž Pograjc, Zavod Bunker in Slovensko mladinsko gledališče
  • 2001 James Matthew Barrie - Matjaž Pograjc Peter Pan ali deček, ki ni hotel odrasti, r. Matjaž Pograjc, Slovensko mladinsko gledališče in Lutkovno gledališče Ljubljana

Nagrade

Literatura

ZDUS

Zunanje povezave

SMG